s
Σημασία των προσωπικών αριθμών
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Δυτικές Συνοικίες
    Posts
    159

    Σημασία των προσωπικών αριθμών

    Οι προσωπικοί αριθμοί = ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, υπολογίζονται από το άθροισμα, όπως δείξαμε, όλων των αριθμών των γραμμάτων που αντιστοιχούν στο όνομα και το επώνυμο.
    Βασικά χρησιμοποιείται το όνομα που σας βαφτίσανε αλλά και το χαϊδευτικό σας αν χρησιμοποιήθηκε από τα πρώτα σας χρόνια και κατά κόρον θα έχει επηρεάσει τα βασικά σας χαρακτηριστικά περισσότερο ή λιγότερο.

    Προσωπικότητα 1: περηφάνια, ακρίβεια (π.χ. στην ώρα ενός ραντεβού), μοναξιά. Κίνδυνος υπερκόπωσης για την με κάθε μέσο υλοποίηση του σκοπού που καθόρισε, ιδιαίτερα προς το τέλος της ημέρας. Γνώση των ευθυνών του.
    Κύρια χαρακτηριστικά: αρχηγεία, αυτονομία, οργάνωση, πρωτοβουλία, δημιουργικότητα, έμπνευση, πρωτοτυπία.

    Προσωπικότητα 2: πνεύμα συνεργασίας, καλή ισορροπία και καλή αίσθηση, μετριοφροσύνη, τακτ, συντηρητικότητα, ανταπόκριση σε οποιαδήποτε εργασία κάτω από την καθοδήγηση άλλων.
    Κύρια χαρακτηριστικά: τάση προς την διπλωματία, ικανότητα στην εξομάλυνση των αντιθέσεων (π.χ. μεταξύ δύο αντιδικούντων).

    Προσωπικότητα 3: αναζήτηση της τελειότητας, εκδηλώσεις στην τέχνη, πραγματώσεις προσωπικές. Ροπή προς την κοινωνική ζωή, επιθυμία επιβολής με την συμπάθεια, τάση ενδιαφέροντος για τον πλησίον.
    Κύρια χαρακτηριστικά: σεξ απήλ, φιλοφροσύνη, ευγένεια, γενναιοδωρία, ίσως κουλτούρα, τάση για την τέχνη και την φιλολογία.

    Προσωπικότητα 4: ορθολογισμός, στερεότητα σκέψης, φορμουλισμός, δυσπιστία προς τις νεωτεριστικές ιδέες και εφαρμογή, μεγάλη ικανότητα εργασίας, πιστότητα στις υποσχέσεις, ρεαλισμός.
    Κύρια χαρακτηριστικά: τάση προς τον πνευματισμό, εγκράτεια, αγάπη για την λογική, εντιμότητα.

    Προσωπικότητα 5: νευρικότητα, μεταβλητότητα, αγάπη για την περιπέτεια, τους νεωτερισμούς, τη δράση, συχνά υπερβολική παρόρμηση, σεξ απήλ.
    Κύρια χαρακτηριστικά: νευρική τάση, περιέργεια, ικανότητα στο εμπόριο, έμπνευση, προσωπικός μαγνητισμός.

    Προσωπικότητα 6: προσκόλληση στα ήθη και έθιμα, στην οικογένεια, στις ανέσεις, λεπτολογία στη δουλειά.
    Κύρια χαρακτηριστικά: κοινωνικότητα, ευγένεια αισθημάτων, γενναιοδωρία, αγάπη για την τάξη, χαρακτήρας γενικά ήσυχος.

    Προσωπικότητα 7: εσωστρέφεια αλλά και μεγάλη φιλοξενία, πρωτοτυπία, βαθιά σκέψη, συχνά μια υπερβολική αφηρημάδα που απομακρύνει το άτομο αυτό από την πραγματικότητα.
    Κύρια χαρακτηριστικά: ικανότητα, τάση προς την θρησκολογία ή προς τον μυστικισμό, αίσθηση εκστατική, αγάπη για το διάβασμα (βιβλία, περιοδικά) διπλωματία.

    Προσωπικότητα 8: δυναμισμός, εγωισμός, θάρρος για νέες δραστηριότητες, μεγάλη ικανότητα για εργασία. Γενναιοδωρία όταν το άτομο αυτό έχει πλουτίσει μα συχνά επίσης χωρίς ενδοιασμούς για την απόκτηση πλούτου.
    Κύρια χαρακτηριστικά: εμπορική αίσθηση, ικανότητα στις επιχειρήσεις, προσκόλληση στην πραγματικότητα, ευχαρίστηση για την άνεση.

    Προσωπικότητα 9: ευαισθησία για τα μεγάλα προβλήματα, μεγάλη πρωτοβουλία, μεγαλοσύνη σκέψης και ιδανικών, καμιά φορά σε αντίθεση με το κοινωνικό κατεστημένο που αφορά τα ήθη και έθιμα.
    Κύρια χαρακτηριστικά: τάση προς τον μυστικισμό, κοινωνική συνείδηση, ενδιαφέρον για τα φαινόμενα πνευματισμού.


    Αριθμοδείχτης

    Για ένα γρήγορο συμπέρασμα χωρίς ιδιαίτερη μελέτη χρησιμοποιείστε τον Αριθμοδείχτη που περιλαμβάνει τους θετικούς και αρνητικούς ή τους μονούς (αρσενικούς) και τους ζυγούς (θηλυκούς) αριθμούς. Σας υπενθυμίζω όμως πως αν είναι αλήθεια πως υπάρχουν θετικοί και αρνητικοί αριθμοί, άλλο τόσο είναι σωστό πως το θετικό ή αρνητικό τους περιεχόμενο με τους αριθμούς της προσωπικότητας και ακόμα με τον αριθμό που προέρχεται από την γέννησή του. Πάντως όμως ο Αριθμοδείχτης σας δίνει γρήγορα μια πολύ γενική εικόνα του προσώπου που σας ενδιαφέρει.

    Αριθμοί μονοί (αρσενικοί)
    1. Ενεργητικός, αποφασιστικός, κατακτητής, νεωτεριστής, δυνατός, συμπάσχων.
    3. Καλλιτέχνης, εκθαμβωτικός, εύκολος στην επιτυχία, τυχερός, χαρούμενος.
    5. Περιπετειώδης, νευρικός, αισθηματικός, πολυπράγμονας, μεταβλητός.
    7. Απών από την πραγματικότητα, εσωστρεφής, αγάπη για το μυστήριο και το μυστικό, συχνά δειλός.
    9. Προορισμένος να επιτύχει, διατεθειμένος για την περιπέτεια σε κάθε τομέα με μεγάλες πνευματικές και διανοητικές ικανότητες.

    Αριθμοί ζυγοί (θηλυκοί)
    2. Συμπάσχων, αδύνατος, παθητικός, φιλόξενος, κάτω από την επιρροή των άλλων.
    4. Κλειστός, κατηφής, συχνά χρεοκοπημένος, άτυχος δουλευτής, σχολαστικός, ελάχιστα δημιουργικός.
    6. Αδιάφορος, απλός, αφιερωμένος στην οικογένεια, στην οικιακή ευτυχία, προικισμένος με μητρική αγάπη, ισορροπημένος.
    8. Οικονομική ικανότητα, μεγάλη προσπάθεια στα υλιστικά πράγματα με επιτυχία ή αποτυχία.

    Σημείωση: Κάθε άρτιος αριθμός (2, 4, 6, 8) καταλήγει στην αντίθεση των δύο ίσων μερών του. Έτσι η τετράδα είναι η διπλή δυάδα και η εξάδα η διπλή τριάδα. Αύτή η αντίθεση που μοιάζει με κλειστό κύκλο είναι φραγμός ανυπέρβλητος και δημιουργεί μια κατάσταση τελειωμένη. Ο κύκλος και κατ' επέκταση η αντίθεση αποκλείει την ενέργεια για τον λόγο ότι τα δύο τμήματά της εξουδετερώνονται αμοιβαία. Είναι έτσι μια στείρα κατάσταση που δεν μπορεί να παράγει τίποτα από αυτή την ίδια μέχρι τη στιγμή που ένα ετερογενές στοιχείο θα διαρρήξει την ισορροπία και θα κάνει την ενέργεια δυνατή. Για τους παραπάνω λόγους μόνο οι περιττοί αριθμοί (1, 3, 5, 7, 9) θεωρούνται δημιουργικοί και παραγωγικοί γιατί μόνο αυτοί μπορούν να διαρρήξουν την ισορροπία και να προκαλέσουν μια κίνηση ή μια ενέργεια.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    8

    Re: Σημασία των προσωπικών αριθμών

    Καλημέρα. Σήμερα επισκέπτομαι όλες τις πτυχές αυτής της ιστιοσελίδας και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστεί με το πόσο πολύ με αντιπροσωπεύουν τα αποτελέσματα αυτών. Συγχαρητήρια!!!!

  3. #3
    Join Date
    Mar 2006
    Όνομα:
    Καλλιόπη
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17

    Re: Σημασία των προσωπικών αριθμών

    Για άλλη μια φορά τα συγχαρητήριά μου για τα άρθρα σου όσον αφορά την αριθμολογία. Εδώ θέλω να καταθέσω το εξής. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου όλοι με φωνάζουν με το χαϊδευτικό μου όνομα. Πριν από λίγα χρόνια προσπάθησα να καθιερώσω ολόκληρο το όνομά μου. Πιστέψτε με, όλα λειτουργούσαν θαυμάσια. Δουλειά αξιόλογη, καλή θέση, έχαιρα σεβασμού τόσο μέσα στην εταιρία όσο και στο προσωπικό. Κάποια στιγμή, χωρίς λόγο, άρχισαν να με προσφωνούν με το χαϊδευτικό μου...Εκεί τέλειωσε η καλή πορεία..Απλά ένα μικρό παράδειγμα. Στο βαφτιστικό μου όνομα το αριθμολογικό αποτέλεσμα είναι : 7,2,9
    Στο χαϊδευτικό μου : 5,1,6. Κι εγώ πίστευα πως απλά είναι γουρλίδικο το βαφτιστικό μου..Θα ήθελα να κάνετε έναν γενικό σχολιασμό, όχι για μένα προσωπικά, μα για όλους όσους χρησιμοποιούν υποκοριστικά και κατά πόσο αυτό είναι παρέμβαση στο πεπρωμένο. Νιώθω σαν να είχα άλλο προορισμό.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2006
    Όνομα:
    ΜΥΡΤΩ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22

    Re: Σημασία των προσωπικών αριθμών

    ειμαι βαφτισμενη μυρτω-βαρβαρα, αλλα παντα με φωναζουν μυρτω. το μυρτω θα χρησιμοποιησω η και τα δυο?
    για το μονο πραγμα που ειμαι σιγουρη ειναι οτι τιποτα σάυτη τη ζωη δεν ειναι σιγουρο.μυρτω..

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13

    Re: Σημασία των προσωπικών αριθμών

    Συγχαρητήρια για το άρθρο. Στο παρελθόν είχα βγάλει τους αριθμούς μου από διάφορα περιοδικά αλλά οι περιγραφές με αντιπροσώπευαν. Οι αριθμοί που προκύπτουν από αυτούς τους υπολογισμούς δίνουν πολύ πιο αντιπροσωπευτικές περιγραφές για την προσωπικότητά μου.
    Επίσης, ο αριθμός της προσωπικότητάς μου είναι το 9. Αυτός είναι ο αριθμός που έχω δει να επαναλαμβάνεται πολλές φορές στη ζωή μου, π.χ. ο αριθμός της διεύθυνσης του σπιτιού μου, αριθμός που περιλαμβάνεται πάντα σε Αριθμούς Μητρώου, Δελτία Ταυτότητας, Αριθμό Τηλεφώνου, κ.α., κάτι σαν τυχερός αριθμός.
    Αυτό είναι τυχαίο;

  6. #6
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Σημασία των προσωπικών αριθμών

    Ο Ονομαστικος αριθμος που βγαινει απο το αθροισμα φωνηεντων (7) και συμφωνων (7) απο το Ονοματεπωνυμο μου ( συμφωνα με το αναλογο αρθρο με τους πινακες) ειναι και ο Προσωπικος αριθμος σωστα ;

    Ο Ονομαστικος μου ειναι 5 (7+7=14, 1+4= 5)

  7. #7
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    ΗΛΕΚΤΡΑ
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ..ΠΑΝΤΑ.
    Posts
    54

    Re: Σημασία των προσωπικών αριθμών

    Θα ηθελα να παραθεσω την δικη μου εμπειρια που προεκυψε μετα την μελετη της αριθμολογιας στο οτι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ..ενα μικρο δειγμα θα δειξει τι εννοω..το ονομα μου ειναι η ημερα γεννησεως μου το επιθετο μου ειναι ο μηνας γεννησεως μου το υποκοριστικο μου ειναι το επιθετο του συζυγου μου(πρωην)καθως και ονομα και επιθετο μου δινουν παλι το επιθετο του συζυγου οπως επισης αριθμος πεπρωμενου προσωπικοτητας πρωτη εξαρση τεταρτη εξαρση καρμικος αριθμος δινουν ολα το επιθετο του πρωην συζυγου μου..ακομα μεσα απο την αριθμολογια καταννοησα γιατι επρεπε να παντρευτω το καρμα μου και να χωρισω τα μαθηματα που πηρα για να ολοκληρωθει ο κυκλος και να κλεισει το καρμικο χρεος ανοιγωντας ενα νεο κυκλο στο δρομο της ζωης προς την πνευματικη οδο την ταπεινοτητα και το σεβασμο προς ολες τις υπαρξεις προς την πραγματικη ελευθερια...επισης ακομα και το Ηλεκτρα σαν ψευδωνυμο που με ακολουθει πολλα χρονια λογω δουλειας ακομα κι αυτο δεν ηταν τυχαιο..υπαρχει μεσα στον δευτερο κυκλο ζωης μου(33 Ως 59 χρονων κι οντως στα 33 το επελεξα) και στην δευτερη εξαρση..και δεν εχει τελειωμο ειναι παρα πολλα που θα μπορουσα να παραθεσω ακομα και γεγονοτα που συνεβηκαν στην πορεια της ζωης μου τεκμιριωμενα με την αριθμολογια που προελεγε τι θα μου συμβει ομως δεν θα ηθελα να σας κουρασω αλλο..νομιζω πως αυτα αρκουν..

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads