s
Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 18
  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Έχουμε συζητήσει θεωρητικά πολλές φορές για αστρολογικά διλήμματα...

    Μερικά από αυτά;

    1. Ποια ημ/νία πρέπει να παίρνουμε για το χάρτη;
    2. Ο άνθρωπος γεννιέται όποτε θέλει (για τους καρμικούς) ή όποτε του το επιτρέπουν;
    3. Τι ακριβώς είναι η αστρολογία; (αυτό είναι γενικό αλλά θα το εξηγήσω στην πράξη).

    Ας δούμε όμως το case...

    Η γέννηση μου έγινε στις 26.06.1971 στις 03:15 π.μ. στη Θεσ/νίκη...

    Ωστόσο δεν ήταν αυτή η μέρα που είχα αποφασίσει εγώ να έρθω στον κόσμο. Την 01.06.1971 η μητέρα μου πηγαίνει στο νοσοκομείο με πόνους για να γεννήσει. Επειδή δεν έχει ακόμη πλήρη διαστολή, της χορηγούν κάποια φάρμακα (προφανώς θα την υποβοηθούσαν, οι γυναίκες τα ξέρετε αυτά καλύτερα).

    Από το πρωί έχει ειδοποιήσει να έρθουν οι γονείς της από την Καβάλα, αλλά αργούν. Στις 13:00 παίρνει τηλέφωνο στο πατρικό σπίτι (στην Καβάλα) και το σηκώνει κάποιος φίλος της οικογένειας. Ο φίλος αυτός δεν ξέρει ότι η μητέρα μου είναι για γέννα και της λέει ότι πέθανε ο πατέρας της. Με το που κλείνει το τηλέφωνο η μητέρα μου ειδοποιεί τους γιατρούς ότι της είναι αδύνατο να γεννήσει εκείνη την ώρα και την αφήνουν να φύγει.

    Αυτή είναι η ιστορία. Τα ερωτήματα:

    1. Για τους καρμικούς: Υπάρχει μεταδιδόμενο κάρμα; Τι βαθμό ελευθερίας έχουμε στη γέννηση;

    2. Για τους της επιστημονικής αστρολογίας: Τι θα λέγατε αν βλέπατε ότι ο χάρτης της πρώτης ημέρας αντικατοπτρίζει καλύτερα τον υποφαινόμενο από το γενέθλιο; Θα συνεχίζατε να υποστηρίζετε ότι μετράει μόνο η ημ/νία γέννησης;

    3. Για τους της επιστημονικής επίσης: Αν στους δύο χάρτες βγαίνουν οι παραπλήσιες επιδράσεις με άλλο τρόπο, πόσο αξιόπιστη είναι η αστρολογία ως "επιστήμη"; Στην ουσία την ίδια συμπεριφορά μπορεί να τη φέρουν χίλιες δυο θέσεις. Διαλέγω και παίρνω και ταιριάζω την αστρολογία στα καλούπια που επιθυμώ.

    Τα αστρολογικά δεδομένα τώρα:

    Ο χάρτης της 01.06.1971 με ώρα 13:00 , την ώρα του τηλεφωνήματος, που η μητέρα μου τη θυμάται καθαρά

    Παρατηρήστε στις 13:00 τον ωροσκόπο πολύ κοντά σε Πλούτωνα. Δείτε και τις θέσεις στο χάρτη και συγκρίνετε τες με το γενέθλιο. Δείτε πώς κάποιες θέσεις βγάζουν παρόμοια αποτελέσματα (π.χ. Ουρανός στον 5ο, ¶ρης στον Υδροχόο στον 5ο ή στο ένα Μεσουράνημα Υδροχόος και ωροσκόπος Δίδυμος, στο άλλο Μεσουράνημα Δϊδυμος και Ουρανός στον 1ο οίκο. Αν μπω σε μεσοδιαστήματα θα δείτε π.χ. ότι στην πραγματική γέννηση ο ¶ρης συνεχίζει να είναι έναντι του μεσοδιαστήματος Ήλιου / Ουρανού, όπως προοριζόταν και στην αρχική, απλά το τρίγωνο Ήλιου / Ουρανού έγινε τετράγωνο).

    Συμπτώσεις; Τα σχόλια δικά σας...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Προσωπικά, που είμαι της "επιστημονικής αστρολογίας" και που η ημερομηνία γέννησης μου ήταν υπολογισμένη οπωσδήποτε μετά τις 24/1 (κοινώς, έπρεπε να έχω άλλο ζώδιο) και γεννήθηκα πρόωρα υπό το κατάπληκτο βλέμμα του μαιευτήρα, νομίζω πως δεν είναι κάτι πια τόσο τραγικό.

    Σίγουρα η παραπάνω περίπτωση έχει περισσότερα "κινηματογραφικά" στοιχεία, αλλά και πάλι δεν νομίζω πως τίθεται θέμα επιλογής του ατόμου για το πότα θα έρθει στον κόσμο.

    Τώρα, ως προς τα ερωτήματα:

    Για το πρώτο, αφενός να επισημάνουμε πως τα όποια συμπεράσματα θα αφορούν μεμονωμένη περίπτωση. Εκτός αν βρεθούν και άλλα πρόσωπα που καταθέσουν ανάλογες εμπειρίες, όποτε μπορούμε να εξετάσουμε ένα πιο ασφαλές δείγμα. Αφετέρου, το γεγονός πως ένας χάρτης υποτίθεται εκφράζει καλύτερα από έναν άλλο το άτομο δημιουργεί κάποια ερωτηματικά:
    Για ποια ηλικία του ατόμου μιλάμε; Για νεαρή (πχ. μεταξύ 10 - 20 ή νωρίτερα Για πιο προχωρημένη; Για ποιά φάση της ζωής του συγκεκριμένα;
    Γενικώς, να μην ξεχνάμε επίσης πως ο χαρακτήρας του ατόμου δεν φαίνεται από το ωροσκόπιο. Η ιδιοσυγκρασία, ναι, αλλά όχι ο χαρακτήρας.

    Ως προς το δεύτερο ερώτημα τώρα, αφενός ισχύει η ίδια επισήμανση με το πρώτο (ότι δηλ. χρειαζόμαστε μεγαλύτερο δείγμα), ενώ από την άλλη μεριά δεν αντιλέγει κανείς πως πολλόι αστρολογικοί παράγοντες μπορεί να επιφέρουν την ίδια τάση να συμπεριφερθεί κανείς. Πχ και μια αντίθεση Σελήνης - Κρόνου και ένα τετράγωνο Αφροδίτης - Κρόνου μπορούν κάλλιστα να προκαλούν παρόμοια συναισθήματα στα άτομα.

    Τώρα, για το ότι η Αστρολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δίνει ερμηνείες κατά το δοκούν, αυτό είναι γνωστό. Αλλά δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με το αν αποδεχόμαστε την ημερομηνία γέννησης ή της σύλληψης για να βγάλουμε τον σωστό χάρτη.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Quote Originally Posted by gargoyle View Post
    Αλλά δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με το αν αποδεχόμαστε την ημερομηνία γέννησης ή της σύλληψης για να βγάλουμε τον σωστό χάρτη.
    Πάνω σε αυτό μία επισήμανση (δεν απαντώ σε σένα Αργυρώ, απλά μου έδωσες αφορμή). Όχι μόνο σύλληψης. Στην πραγματικότητα πολλών χαρτών στη διάρκεια της κύησης και ίσως και λίγο μετά. Αν ερμηνεύω σωστά το Rudhyar, ο χάρτης είναι στην ουσία απορρόφηση των κραδασμών της στιγμής, για ένα συγκεκριμένο λόγο. Ποιον; Την ύπαρξη ενός σοκ ή τραύματος. Σε στιγμές σοκ λοιπόν και ειδικά σε ηλικίες που η προσωπικότητα δεν έχει διαμορφωθεί για να υπάρχουν ψυχικές άμυνες (οι ψυχολόγοι λένε ότι το Εγώ αρχίζει και εμφανίζεται μετά τους πρώτους μήνες ζωής), απορροφώνται κραδασμοί και λειτουργούν ως συμπληρωματικά ωροσκόπια. Π.χ. αν κάποια μητέρα αποπειρώνταν να κάνει έκτρωση και δεν πετύχαινε, πιθανόν η στιγμή αυτή να πρέπει να έχει ένα δικό της ωροσκόπιο.

    Και επιπλέον... αν ισχύει αυτό, τότε το γενέθλιο ωροσκόπιο ίσως να μην είναι παρά ένα ωροσκόπιο καθήλωσης. Σε μία στιγμή τραύματος... Και ζητούμενο ενδεχομένως δεν είναι η έκφραση του "δυναμικού" του χάρτη, αλλά αντιθέτως το ξεπέρασμα του τραύματος που περιέχει... Κι επιπλέον υπάρχει πιθανότητα να μη μας χαρακτηρίζει ένας χάρτης αλλά πολλοί...

    Αυτά για να επεκτείνω το θέμα... Όποιος προβληματιστεί λίγο, θα καταλάβει πόσο επαναστατικά μπορεί να είναι αυτά για την αστρολογία...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Πάνω σε αυτό μία επισήμανση (δεν απαντώ σε σένα Αργυρώ, απλά μου έδωσες αφορμή). Όχι μόνο σύλληψης. Στην πραγματικότητα πολλών χαρτών στη διάρκεια της κύησης και ίσως και λίγο μετά. Αν ερμηνεύω σωστά το Rudhyar, ο χάρτης είναι στην ουσία απορρόφηση των κραδασμών της στιγμής, για ένα συγκεκριμένο λόγο. Ποιον; Την ύπαρξη ενός σοκ ή τραύματος. Σε στιγμές σοκ λοιπόν και ειδικά σε ηλικίες που η προσωπικότητα δεν έχει διαμορφωθεί για να υπάρχουν ψυχικές άμυνες (οι ψυχολόγοι λένε ότι το Εγώ αρχίζει και εμφανίζεται μετά τους πρώτους μήνες ζωής), απορροφώνται κραδασμοί και λειτουργούν ως συμπληρωματικά ωροσκόπια. Π.χ. αν κάποια μητέρα αποπειρώνταν να κάνει έκτρωση και δεν πετύχαινε, πιθανόν η στιγμή αυτή να πρέπει να έχει ένα δικό της ωροσκόπιο.

    Και επιπλέον... αν ισχύει αυτό, τότε το γενέθλιο ωροσκόπιο ίσως να μην είναι παρά ένα ωροσκόπιο καθήλωσης. Σε μία στιγμή τραύματος... Και ζητούμενο ενδεχομένως δεν είναι η έκφραση του "δυναμικού" του χάρτη, αλλά αντιθέτως το ξεπέρασμα του τραύματος που περιέχει... Κι επιπλέον υπάρχει πιθανότητα να μη μας χαρακτηρίζει ένας χάρτης αλλά πολλοί...

    Αυτά για να επεκτείνω το θέμα... Όποιος προβληματιστεί λίγο, θα καταλάβει πόσο επαναστατικά μπορεί να είναι αυτά για την αστρολογία...
    Αυτό δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσον μπορεί να ισχύει. Και νομίζω είναι πολύ δύσκολο να οριστεί και στιγμή που καταστρώνεται ο χάρτης ενός τέτοιου σοκ. Δεν γίνεται να καταγράψεις μια τέτοια στιγμή γενικότερα, και μάλιστα υπό την έννοια πως μπορούν να υπάρχουν άπειρες τέτοιες στιγμές που δεν τις παίρνουμε είδηση. Πχ. όταν η έγκυος κοιμάται και ονειρεύεται, οι διεργασίες που συμβαίνουν εκείνη την ώρα είναι ασφαλώς πολυσύνθετες και επηρεάζουν το έμβρυο. Μπορεί κάλλιστα να συμβεί ένα τέτοιο, μικρό ή μεγαλύτερο, σοκ υπό τέτοιες συνθήκες. Πώς όμως είναι δυνατόν να προσδιοριστεί;
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Quote Originally Posted by gargoyle View Post
    Αυτό δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσον μπορεί να ισχύει. Και νομίζω είναι πολύ δύσκολο να οριστεί και στιγμή που καταστρώνεται ο χάρτης ενός τέτοιου σοκ. Δεν γίνεται να καταγράψεις μια τέτοια στιγμή γενικότερα, και μάλιστα υπό την έννοια πως μπορούν να υπάρχουν άπειρες τέτοιες στιγμές που δεν τις παίρνουμε είδηση. Πχ. όταν η έγκυος κοιμάται και ονειρεύεται, οι διεργασίες που συμβαίνουν εκείνη την ώρα είναι ασφαλώς πολυσύνθετες και επηρεάζουν το έμβρυο. Μπορεί κάλλιστα να συμβεί ένα τέτοιο, μικρό ή μεγαλύτερο, σοκ υπό τέτοιες συνθήκες. Πώς όμως είναι δυνατόν να προσδιοριστεί;
    Κι εγώ δεν το ξέρω. Αλλά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, επειδή δεν έχουμε μετρήσεις. Έχω συναντήσει δικτυακά πάντως συνάδελφο "εραστή" του χώρου που προσπαθεί να κάνει ωροσκόπια εκτρώσεων. Δηλαδή βρεφών που δεν ήρθαν ποτέ στον κόσμο. Δεν είναι πλήρης απάντηση, απλά λέω ότι υπάρχουν κάποιοι που το ψάχνουν...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    65

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Αγαπητέ Βασίλη, :bigsmile:

    1. Παίρνουμε την ημερομηνία γέννησης, είναι η απάντηση μου γιατί....
    2. γεννιόμαστε όταν θέλουμε εμείς (η ψυχή) ανήκω σ' αυτούς που πιστεύουν στην Καρμική Αστρολογία
    3. περιμένω και τη δική σου γνώμη (σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα) για το τι είναι η Αστρολογία για να τοποθετηθώ

    Σύμφωνα με την θεωρία περί κάρμα, η ψυχή επιλέγει -ανάμεσα σε κάποια άλλα- το "πακέτο" ζωής στο οποίο θα ενσαρκωθεί καθώς και τους γονείς.
    Σύμφωνα με ένα κομμάτι της θεωρίας, η ψυχή έχει συγκεκριμένο timing για τη νέα ενσάρκωση της και αν το παραβιάσει (θέλοντας καλά και ντε να ενσαρκωθεί ενωρίτερα) αντιμετωπίζει πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες οι οποίες όμως είναι εις γνώσιν της πως θα χρειαστεί να αντιμετωπιστούν.

    Και εξηγούμαι φέρνοντας παράδειγμα τον εαυτό μου (αφού και εσύ μας έδωσες το δικό σου παράδειγμα προσφερόμενος ευγενικά)

    Σύμφωνα με ανάλυση επαγγελματία αστρολόγου γιατί εγώ δεν είμαι σε θέση να κάνω ανάλυση, πόσο μάλλον καρμική: Θα έπρεπε να έχω γεννηθεί 12 ή 11 ημέρες ενωρίτερα, δηλαδή στις 12/5 ή στις 13/5 και να είμαι Ταύρος. Ρώτησα τη μητέρα μου και όντως τότε με περίμενε ο γιατρός (έπεσε μέσα ο αστρολόγος δηλαδή) ενώ γεννήθηκα βίαια (με τα φάρμακα που ανέφερες και προκαλούν τεχνητούς πόνους) στις 24/5
    4.00 κιλά με πλούσια κόμη κατσαρή !!!
    Έχω δηλαδή κλείσει 9 μήνες και βάλε μέσα στη κοιλιά και ενώ είμαι υγιής και ζωηρότατη απλώς δε θέλω να βγω :bigsmile: Δε θέλω να βγω Ταυρίνα βρε αδελφέ!!! Δεν έχω τίποτα με τους Ταύρους, τους συμπαθώ πολύ :bigsmile:

    Προσωπικά υποψιάζομαι για την περίπτωση μου, πως όταν η ψυχή ενσαρκώθηκε για τα καλά και είδε το .... "πακέτο" που διάλεξε άλλαξε γνώμη και ήθελε μάλλον να γυρίσει πίσω .... μάταιο..... βιάστηκε να ενσαρκωθεί σε λάθος χρόνο (σύμφωνα πάντα με τον αστρολόγο) και .... την πάτησε!!


    Γενικά και αναφερόμενη χιουμοριστικά στη δική μου γέννηση πιστεύω πως το καρμικό κομμάτι παίζει μεγάλο ρόλο στη στιγμή της γέννησης και πιστεύω πως η ψυχή διαλέγει τη στιγμή που θα βγει ενσαρκωμένη στον κόσμο κι όχι ότι ο κόσμος (γιατροί, γονείς, κ.λ.π) αποφασίζει για τη στιγμή της γέννησης της ψυχής

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Quote Originally Posted by pecora nera View Post
    3. περιμένω και τη δική σου γνώμη (σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα) για το τι είναι η Αστρολογία για να τοποθετηθώ
    Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κατασταλαγμένη άποψη. Εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα και προσπαθώ από το καθένα να δω τι είναι ενδιαφέρον. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η θεωρία του Rudhyar ότι το ατομικό ωροσκόπιο είναι στην ουσία κάτι που πρέπει να απαλλαγεί κανείς για να "εξελιχθεί". Και πιστεύω αυτή η θεωρία είναι ενδιαφέρουσα ανεξαρτήτως αν η προέλευση της αστρολογικής επιρροής είναι υλική ή πνευματική. Είτε πούμε ότι είναι το κάρμα αυτό που καταγράφεται και πρέπει να ξεπεραστεί, είτε πούμε ότι είναι το τραύμα δεν έχει μεγάλη σημασία στο τέλος τέλος. Και το τραύμα είναι μία καθηλωμένη συμπεριφορά στην ουσία.

    Υπάρχει η θεωρία ότι η ψυχή ενσαρκώνεται όταν θέλει εκείνη, αλλά αν υποθέσουμε ότι την αποδέχομαι, έχω επιφυλάξεις αν ισχύει όντως. Αν όντως ισχύει η θεωρία της ψυχής, δεν πιστεύω ότι υπάρχει απόλυτη ελευθερία στην επιλογή. Υπάρχουν παράθυρα ευκαιριών. Αν δε βγω στο πρώτο παράθυρο, προσπαθώ να βγω στο επόμενο δυνατό.

    Από την άλλη όλη η θεωρία της ψυχής που ενσαρκώνεται μπορεί απλά να είναι μία wannabe αλήθεια. Τι γίνεται τότε; Στην περίπτωση αυτή η γνώμη μου είναι ότι η αστρολογία θα ήταν απλά ένα αποτέλεσμα της κουλτούρας. Μία γλώσσα αρχετύπων όπως έλεγε κι ο Γιουνγκ μέσα από την οποία αναγνωρίζεις σχήματα συμπεριφοράς. Φυσικά και εδώ στη θεωρία του Γιουνγκ έχουμε ένα υπερφυσικό ερώτημα; Πού αποθηκεύεται αυτό το περίφημο συλλογικό ασυνείδητο; Κανείς δεν ξέρει... Σε κάθε περίπτωση πάντως αν ισχύει αυτό το μοντέλο, δεν έχουμε "μαθηματική" αστρολογία. Έχουμε αστρολογία ως κοινωνική επιστήμη, όπως η ψυχολογία. Με θεωρίες, μοντέλα και σχετική εφαρμογή ανάλογα με το σε ποιον απευθύνεται.

    Αυτά για να τοποθετηθώ εγώ. Αλλά νομίζω είναι καλύτερα να δούμε και άλλες τοποθετήσεις, γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. #8

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Eν τω μεταξύ μην πάμε πολύ μακριά..Βασίλη αναφέρεσαι σε ημερομηνίες που βέβαια αλλάζουν άρδην τόσο το Ηλιακό και Σεληνιακό ζώδιο αλλά και τις όψεις ενδεχομένως.

    Πολλές και πολύ περισσότερες όμως για να υπάρχει και άρτιο δείγμα είναι οι περιπτώσεις παιδιών που γεννήθηκαν με τρόπους τεχνικούς ας πω με διαφορά αρκετών ωρών ή και εικοσιτετραώρων. Σ'αυτές τις περιπτώσεις μια αλλαγή Ωροσκόπου και κατόπιν πλήρους οικοθεσίας δεν σκιαγραφεί έναν τελείως διαφοτρετικό γενέθλιο για το άτομο?

    Πόσες φορές άνθρωπος είμαι;

  9. #9
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    65

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω κατασταλαγμένη άποψη. Εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα και προσπαθώ από το καθένα να δω τι είναι ενδιαφέρον. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η θεωρία του Rudhyar ότι το ατομικό ωροσκόπιο είναι στην ουσία κάτι που πρέπει να απαλλαγεί κανείς για να "εξελιχθεί". Και πιστεύω αυτή η θεωρία είναι ενδιαφέρουσα ανεξαρτήτως αν η προέλευση της αστρολογικής επιρροής είναι υλική ή πνευματική. Είτε πούμε ότι είναι το κάρμα αυτό που καταγράφεται και πρέπει να ξεπεραστεί, είτε πούμε ότι είναι το τραύμα δεν έχει μεγάλη σημασία στο τέλος τέλος. Και το τραύμα είναι μία καθηλωμένη συμπεριφορά στην ουσία.

    Υπάρχει η θεωρία ότι η ψυχή ενσαρκώνεται όταν θέλει εκείνη, αλλά αν υποθέσουμε ότι την αποδέχομαι, έχω επιφυλάξεις αν ισχύει όντως. Αν όντως ισχύει η θεωρία της ψυχής, δεν πιστεύω ότι υπάρχει απόλυτη ελευθερία στην επιλογή. Υπάρχουν παράθυρα ευκαιριών. Αν δε βγω στο πρώτο παράθυρο, προσπαθώ να βγω στο επόμενο δυνατό.

    Από την άλλη όλη η θεωρία της ψυχής που ενσαρκώνεται μπορεί απλά να είναι μία wannabe αλήθεια. Τι γίνεται τότε; Στην περίπτωση αυτή η γνώμη μου είναι ότι η αστρολογία θα ήταν απλά ένα αποτέλεσμα της κουλτούρας. Μία γλώσσα αρχετύπων όπως έλεγε κι ο Γιουνγκ μέσα από την οποία αναγνωρίζεις σχήματα συμπεριφοράς. Φυσικά και εδώ στη θεωρία του Γιουνγκ έχουμε ένα υπερφυσικό ερώτημα; Πού αποθηκεύεται αυτό το περίφημο συλλογικό ασυνείδητο; Κανείς δεν ξέρει... Σε κάθε περίπτωση πάντως αν ισχύει αυτό το μοντέλο, δεν έχουμε "μαθηματική" αστρολογία. Έχουμε αστρολογία ως κοινωνική επιστήμη, όπως η ψυχολογία. Με θεωρίες, μοντέλα και σχετική εφαρμογή ανάλογα με το σε ποιον απευθύνεται.

    Αυτά για να τοποθετηθώ εγώ. Αλλά νομίζω είναι καλύτερα να δούμε και άλλες τοποθετήσεις, γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον.


    Συμφωνώ με τη θεωρία του Rudhyar αν και νομίζω ότι είναι αυτονόητο για όποιον ασχολείται με την Αστρολογία. Το ατομικό ωροσκόπιο είναι η εκίννηση και η ανάλυση του μας προσφέρει τη γνώση για τις δυνατότητες που υπάρχουν και τις διάφορες δυναμικές που θα αναπτυχθούν στην πορεία.

    Σε ότι αφορά στο Κάρμα, νομίζω πως από τους περισσότερους έχει γίνει κάποια παρανόηση στην αστρολογία. Οι πλανήτες δε λειτουργούν καρμικά. Το Κάρμα χρησιμοποιεί τους πλανήτες για να εκφραστεί. Αλλά ναι, είτε είναι κάρμα είτε είναι τραύμα καθηλωτικά λειτουργεί.

    Για την ψυχή και εγώ έτσι το ξέρω (μάλλον δεν το εξέφρασα με σαφήνεια στο προηγούμενο pοst μου) απόλυτη ελευθερία δεν υπάρχει στην επιλογή υπάρχει όμως κάποια δυνατότητα επιλογής

    Το συλλογικό ασυνείδητο λέγεται πως αποθηκεύεται στα ακασικά αρχεία του Σύμπαντος από τα οποία συχνότατα έχουμε αντλήσει πληροφορίες όλοι μας χωρίς να το συνηδειτοποιούμε. Είναι αυτό που λέμε "μου ήρθε μια καταπληκτική ιδέα!!" ή "ευτυχώς μου ήρθε η φώτιση και έκανα...." ή πολλές φορές ψάχνοντας επίμονα μέσα μας (αλλά στην ουσία έξω μας, γύρω μας, πάνω από μας) απαντήσεις που μας .... "έρχονται" ξαφνικά, αυτό άλλοι το λένε και διαίσθηση πάντως όλοι το έχουμε βιώσει.

    Τέλος, παρόλο που οι θεωρίες για την ψυχή και για το Κάρμα γενικότερα είναι πολύ γοητευτικές και ενδιαφέρουσες δε γνωρίζουμε αν ισχύουν. Τα περισσότερα στοιχεία για αυτό βρίσκονται σε αρχαία (ελληνικά και άλλα) κείμενα αφού φαίνεται πως απασχολούσε τους ανθρώπους (και ειδικά ανθρώπους του πνεύματος και των επιστημών) από πολύ παλιά. Έτσι και εγώ καταλήγω να πιστεύω πως η Αστρολογία είναι περισσότερο κοινωνική (εξετάζοντας κοινωνιολογικά φαινόμενα) και ψυχολογική παρά μαθηματική

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογικά διλήμματα στην πράξη...

    Quote Originally Posted by nanstenka View Post

    Πολλές και πολύ περισσότερες όμως για να υπάρχει και άρτιο δείγμα είναι οι περιπτώσεις παιδιών που γεννήθηκαν με τρόπους τεχνικούς ας πω με διαφορά αρκετών ωρών ή και εικοσιτετραώρων. Σ'αυτές τις περιπτώσεις μια αλλαγή Ωροσκόπου και κατόπιν πλήρους οικοθεσίας δεν σκιαγραφεί έναν τελείως διαφοτρετικό γενέθλιο για το άτομο?
    Σίγουρα. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μία μελέτη παιδιών που γεννήθηκαν π.χ. με καισαρικές...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads