s
ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Μάγιας - Η μέτρηση του χρόνου

    Οι λαοί, στη πορεία της ζωής, χρησιμοποίησαν και χρησιμοποιούν διάφορες μεθόδους μέτρησης του χρόνου. Για τη φυλή των Μάγιας της Κεντρικής Αμερικής, υπήρχε ένα ημερολόγιο με ιδιαιτερότητες και φιλοσοφία σύλληψης του χρόνου, διαφορετική από τη δική μας.

    Στο ημερολόγιό τους, καμία μέρα δεν έμοιαζε με την άλλη. Αποτελούσε μοναδική οντότητα που εγκυμονούσε μεγάλης σημασίας στοιχεία για το μέλλον. Το ημερολόγιο των Μάγιας, θεωρείται το ακριβέστερο ημερολόγιο στην ανθρώπινη ιστορία.
    Αντιλαμβανόντουσαν τον χρόνο σαν συναρμοσμένους τροχούς, όπου θεϊκές, ανθρώπινες και φυσικές δυνάμεις εμπλέκονταν σε μία αδιατάρακτη συμφωνία. Οι γνώσεις της αστρονομίας μας εντυπωσιάζουν. Χρησιμοποίησαν τις μετρήσεις της κίνησης της γης με ακρίβεια, καθώς των κύκλων του Ηλίου και της Σελήνης.

    Τα ημερολόγια που είχαν ήταν δύο κύρια: ένα ηλιακό 365 ημερών, το «τουν» κι ένα ιερό 260 ημερών το «Τζόλκιν». Το ηλιακό ήταν το εθιμοτυπικό ημερολόγιο, περιείχε 360 μέρες και 5 επιπλέον, τις λεγόμενες ως άτυχες. Το ιερό ήταν ενδιαφέρον γιατί κρατούσε τα μυστικά της σοφίας της δημιουργίας. Είχε δύο κύκλους ημερών, ένα 13 αριθμημένων ημερών κι ένα 20 ονομαζομένων ημερών. Και οι δύο αυτοί κύκλοι επαναλαμβάνονταν ανά 260 ημέρες. Συναρμοσμένα και τα δύο έδιναν κύκλους 52 ετών. Ο χρόνος και η θρησκεία συνδέονταν. Κάθε ημέρα, κάθε χρόνος, κάθε δεκαετία, κάθε αιώνας και κάθε χιλιετία είχαν τον δικό τους διαφορετικό θεό. Όλοι οι θεοί εμπλέκονταν σε μία συνεχή και κυκλική διαδοχή, με ενδιάμεσα χρονικά διαστήματα από θεό σε θεό.
    Εκτός από αυτά, είχαν το «κατούν» ένα κύκλο από 20 «τουν» κι ένα ημερολόγιο με βάση την περιφορά της Αφροδίτης, 584 ημερών, καθώς και ένα εξαμηνιαίο σεληνιακό. Η πολυπλοκότητα του συστήματος της μέτρησης του χρόνου, βασίζονταν σε απίστευτης ακρίβειας αστρονομικές μελέτες, κάτι που δεν έχουμε στα σημερινά ημερολόγια. Έφθαναν την μία ημέρα ανά 6000 χρόνια.


    Δυστυχώς, η «ευρωπαϊκή πολιτιστική εισβολή» στη χώρα των Μάγιας, με τους ισπανούς κονκισταδόρες, ήταν μία καταστροφική λαίλαπα. Η δίψα για χρυσάφι και η ασέβεια για την υπόσταση των ιθαγενών, έφερε σαν αποτέλεσμα να καταστραφούν αξιόλογα μνημεία. Σήμερα διασώζονται μόνο τέσσερα γραπτά από την κλασσική περίοδο των Μάγιας (250-900). Ένα από αυτά είναι γνωστό, ως ο κώδικας της Μαδρίτης. Είναι ένα είδος αλμανάκ για αγρότες, ζωγραφισμένο σε χαρτί από φλοιό συκιάς. Βρίσκεται στο Μουσείο της Αμερικής, στη Μαδρίτη.




    Κατά την τελετή της μαντικής τέχνης, οι ιερείς ξεχώριζαν σπόρους καλαμποκιού από ένα σωρό, ενώ διάβαζαν τον κώδικα από δεξιά προς τα αριστερά. Για κάθε μέρα ξεχώριζαν ένα σπόρο. Η μέρα στην οποία έφταναν όταν τελείωνε ο σωρός του καλαμποκιού, έδινε και τον χρησμό. Αν το τέλος του σωρού τύχαινε να πέσει σε μία καλή συμβολική εικόνα, τότε υπήρχε καλοτυχία. Διαφορετικά, αν το σύμβολο ήταν αρνητικό (για παράδειγμα ο θεός του θανάτου), τότε το προμήνυμα δήλωνε κακοτυχία.

    Μέσα στο ενδιαφέρον βιβλίο «Οι προφητείες των Μάγια» των συγγραφέων – ερευνητών Andrian Gilbert και Maurice Cotterell, υπάρχουν στοιχεία από την αποκρυπτογράφηση μέρους των ιερογλυφικών του λαού αυτού. Πολλά έχουν αποδειχθεί ως ημερομηνίες. Σύμφωνα με τις μελέτες τους, η ακμή κι η παρακμή των ανθρώπινων πολιτισμών, συμπίπτουν χρονικά με τους κύκλους των ηλιακών κηλίδων. Η μειωμένη δραστηριότητα των ηλιακών κηλίδων έφερε την μείωση της γονιμότητας της δικής τους φυλής και τον ξαφνικό θάνατο του πολιτισμού τους. Πίστευαν σε μία ημερομηνία – σταθμό για την ανθρωπότητα. Σύμφωνα με το δικό μας ημερολόγιο, η ημερομηνία αυτή συμπίπτει με την 22α Δεκεμβρίου 2012. Θεωρούσαν πως τότε θα επέλθει η καταστροφή της ανθρωπότητας, μέσα από φυσικές και άλλες καταστροφές. Μιλούσαν για πλημμύρες, ηφαιστειακές εκρήξεις και γενικά μία χαοτική κατάσταση στη γη. Με την αυξανόμενη εκμετάλλευση της γης χωρίς όρια, δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε πως πολλά δυσάρεστα μας περιμένουν στα επόμενα χρόνια. Είναι περίεργο πως κατά τα έτη 2011 – 2012, από διαφορετικές εστίες μελετητών, πολλά ακούγονται πως θα συμβούν. Ακόμη κι αν η ολοκληρωτική καταστροφή της ανθρωπότητας είναι μακρύτερα από την επόμενη δεκαετία, ενδεχόμενα θα πρέπει να αναλογιστούμε τα αποτελέσματα των πράξεών μας για το εγγύς μέλλον και την ευθύνη που φέρουμε ως προς αυτό.

  2. #2

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Συγχαρητήρια για το άρθρο σας!
    Να προσθέσω ότι οι Μάγια είχαν επιπλέον κάτι απίστευτες μονάδες χρόνου, όπως το «αλαούτουν»= 23.040.000.000 μέρες. Προφανώς αυτές οι μονάδες σε κάτι θα τους χρησίμευαν, γιατί αλλιώς δεν θα τις είχαν. Επίσης ήταν ο πρώτος λαός του κόσμου που χρησιμοποίησε το 0, αιώνες πριν τους Άραβες. Τα μαθηματικά, η μελέτη των ουρανίων σωμάτων, το ημερολόγιο και η μυθολογία ήταν συνδεδεμένα σε αυτόν τον πολιτισμό. Οι Μάγια ξεκίνησαν τη χρονολόγηση αυτού του κόσμου από το 3114 π.Χ. και πιστεύουν ότι θα τελειώσει ύστερα από 13 «μπακτούν»=1.872.000 μέρες, δηλαδή το 2012.
    Το αξιοθαύμαστο είναι ότι το Βήμα Science στις 12/3/2006 δημοσίευσε ένα άρθρο, στο οποίο οι επιστήμονες επιβεβαιώνουν το γεγονός ότι το 2012 είναι αναμενόμενο να υπάρξουν σημαντικές αλλαγές στον πλανήτη (αναταραχή του μαγνητικού πεδίου) λόγω της έξαρσης των ηλιακών κηλίδων. Η έξαρση των μαγνητικών κηλίδων είχε οδηγήσει σε ξηρασία την περιοχή των Μάγια, σε υπογονιμότητα και στην καταστροφή του πολιτισμού τους.
    Αρκετά ενδιαφέρον και ανησυχητικό...:suspiciou

  3. #3
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    Αντωνία
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    423

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Ας ευχηθούμε η Ελλάδα να μην πληγεί...και πάλι να την βγάλει καθαρή...!!!
    Αυτό που είναι δύσκολο είναι να θυμάσαι κι όταν θα φύγεις από δω , ποιός είσαι και τι σου ταιριάζει και μην περιμένεις να σ' το πει κανείς, ο καθένας θα σου λέει άλλα. Γιατί αλήθεια ;;; Γιατί ο καθένας έχει τα μάτια που του ταιριάζουν. (Από την ιστορία του Χόμυ της Θεοδώρας Φασιανού -Ντάκου )

  4. #4
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στα σύννεφα...
    Posts
    36

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Χμ... Πολύ ανδιαφέρον άρθρο! Έχω ακούσει κι εγώ πολλά για τις χρονολογίες 2011, 2012... :blink: Αν συνεχίσουμε τόσο να αδιαφορούμε για τον πλανήτη και τους γύρω μας, σύντομα θα έχουμε σοβαρά προβλήματα...:sad2:

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    174

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Quote Originally Posted by sagimoon View Post
    Ας ευχηθούμε η Ελλάδα να μην πληγεί...και πάλι να την βγάλει καθαρή...!!!
    Φαντάζεσαι !, να καταστραφεί όλος ο κόσμος και η Ελλάδα να μείνει άθικτη?fficeffice" />>>
    Τζάμπα τα διαβατήρια, τζάμπα και τα εισιτήρια.>>
    Κάτι σαν τον Τομ Χανκς στο αεροδρόμιο (να δεις πως λεγόταν?)
    (Πλάκα κάνω! Εντάξει?)>>

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Ήδη, οι πράξεις μας εχουν αρχίσει να φανερώνουν τις επιπτώσεις τους. Οι ξαφνικές κλιματικές αλλαγές από κοινού με τα πρωτοφανή καιρικά φαινόμενα είναι μόνο η αρχή! Σκοπός είναι να το αντιληφθούμε έγκαιρα...

  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    για αυτή την ημερομηνία πολλά ακουγονται για να δούμε

  8. Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Γειά σας είδα ότι έχετε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό και σκέφτηκα ότι ίσως σας ενδιαφέρουν οι πληροφορίες για το ημερολόγιο των Μάγιας που έχω συλέξη και μεταφράσει.
    Στις παρακάτω ιστοσελίδες σας παρουσιάζω τη προσωπική αφιλοκερδή δουλειά μου πάνω στο ημερολόγιο των Μάγιας.
    Έχω μεταφράσει και υποτιτλίσει ταινίες με αυτό το θέμα και
    κρατάω επίσης ένα καθημερινό ημερολόγιο αναλύοντας τις ερμηνείες της κάθε ημέρας και τη σημασία τους.
    Επίσης μεταφρασμένα υπάρχουν πολλά κείμενα που εξηγούν ποιο είναι το ημερολόγιο των Μάγιας πραγματικά και ποια η διαφορά αυτού του ημερολογίου με το Γρηγοριανό που χρησιμοποιούμε.
    Επίσης θα δείτε πληροφορίες για το πως να βρείτε ποια Μάγια ημέρα και αριθμός αντιστοιχεί στην ημερομηνία γέννησής σας.
    Εύχομαι να ευχαριστηθείτε την περιήγηση
    Σε περίπτωση που έχετε απορίες ή κάτι χρειάζεται διευκρίνηση μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου ή ανοικτά εδώ στο φόρουμ ή και ιδιωτικά στο προσωπικό μου e-mail
    Με πολλή αγάπη για όλους σας :bigsmile:
    mind-in-peace


    Ταινίες στα Ελληνικά για το Ημερολόγιο των Μάγιας
    Ταινίες στα Ελληνικά για το Ημερολόγιο των Μάγιας

    Η Αστρολογική σημασία του ημερολογίου των Μάγιας στην Καθημερινή μας ζωή
    Η Αστρολογική σημασία του ημερολογίου των Μάγιας στην Καθημερινή μας ζωή

    Το Ημερολόγιο των Μάγιας - Αληθινή Μέτρηση
    Το Ημερολόγιο των Μάγιας - Truecount

    Κείμενα για το ημερολόγιο των Μάγιας
    Το Ημερολόγιο των Μάγιας
    Γιατί η Εξέλιξη ακολουθεί το Θεϊκό Σχέδιο
    Γιατί τίποτα στον Κόσμο και στην ύπαρξή μας δεν είναι τυχαία ή συμπτωματικά
    Γιατί η Πηγή της ζωής είναι και Πηγή της ιστορίας

  9. #9

    Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Quote Originally Posted by mind-in-peace View Post
    Γειά σας είδα ότι έχετε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό και σκέφτηκα ότι ίσως σας ενδιαφέρουν οι πληροφορίες για το ημερολόγιο των Μάγιας που έχω συλέξη και μεταφράσει.
    ..............
    Σε περίπτωση που έχετε απορίες ή κάτι χρειάζεται διευκρίνηση μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου ή ανοικτά εδώ στο φόρουμ ή και ιδιωτικά στο προσωπικό μου e-mail
    Με πολλή αγάπη για όλους σας :bigsmile:
    mind-in-peace
    ..........[/url]
    Έριξα μια ματιά στους συνδέσμους που παραθέτεις και έχει μπόλικο πράγμα για όποιον θέλει να δει και κάποιες άλλες απόψεις και είναι αξιέπαινη προσπάθεια για τόσο εξειδικευμένο θέμα, ιδίως αν είναι προσωπική και αν δεν έχεις και βοήθεια από πουθενά. Αυτό όμως για την επικοινωνία στο προσωπικό σου e mail με παραξένεψε, ειδικά επειδή όλες οι κουβέντες εδώ γίνονται δημόσια, αυτή άλλωστε είναι και η έννοια της "αγοράς"/"forum". Aν πάλι θέλει κάποιος κάτι πιο συγκεκριμένο ή εκτιμά ότι αυτό που θα πει δεν θα γίνει κατανοητό ή δεν ενδιαφέρει τους άλλους, μπορεί να στείλει π.μ. Κάτι σε ...πονηρό μου πάει το μυαλό, αν και δεν το πιστεύω.
    Με πολλή αγάπη και για σένα :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  10. Re: ΜΑΓΙΑΣ - Η μέτρηση του χρόνου

    Γεια σας
    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και που εκτιμήσατε την προσπάθειά μου!
    Πραγματικά είναι δικές μου μεταφράσεις, αλλά μεταφράσεις κανένα προσωπικό συλλογισμό ή οραματισμό δεν έχω δημοσιεύσει εκτός από μίξη μεταφρασμένων κειμένων που και δίνονται επίσης και οι πηγές.
    Αυτό με το προσωπικό e-mail χμ, όντως τώρα που το λες δεν ακούγεται και πολύ όμορφο, δεν έχω όμως κακούς σκοπούς:bigsmile: , απλά σκέφτηκα ότι ίσως μερικά άτομα ίσως προτιμάνε την ιδιωτική συζήτηση, αλλά χαζό έτσι; Θα το διαγράψω τώρα δεν μ'αρέσει ούτε εμένα:embarrest
    Ελπίζω να μη παρεξηγήθηκε πολύ! Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!
    Μαθαίνω πάντα τα της ζωής και τα του φόρουμ:bigsmile:
    mind-in-peace
    Γιατί η Εξέλιξη ακολουθεί το Θεϊκό Σχέδιο
    Γιατί τίποτα στον Κόσμο και στην ύπαρξή μας δεν είναι τυχαία ή συμπτωματικά
    Γιατί η Πηγή της ζωής είναι και Πηγή της ιστορίας

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads