s
H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 118
  1. #21
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    363

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    καλημερα,πως θα μπορουσα να μαθω αν υπαρχει φιγουρα yod στον χαρτη μου?
    21-09-1971 ωρα 22.20 ευχαριστω πολυ!

  2. #22
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Ανδρέας
    Location
    Αθήνα
    Posts
    70

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Χαιρετε! Αν και εχω ψαχουλεψει αρκετες φορες το χαρτη μου, μηπως βλεπει κανεις κανενα Yod? Ειμαι γεννημενος 4 Ιουλιου 1980, ωρα 12:45 (μεσημερι), Αθηνα. Ευχαριστω εκ των προτερων!:bigsmile:
    An it harm none, do as ye will

  3. #23

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω...το yod αποτελει σημαντικό παραγοντα σ ενα χαρτη ; δηλαδη, θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το κλειδι για να κατανοησουμε καλυτερα την "αποστολη" μας, το καρμα μας; ή ειναι απλα μια ακομα δυσκολη οψη;

  4. #24
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    108

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω...το yod αποτελει σημαντικό παραγοντα σ ενα χαρτη ; δηλαδη, θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το κλειδι για να κατανοησουμε καλυτερα την "αποστολη" μας, το καρμα μας; ή ειναι απλα μια ακομα δυσκολη οψη;
    Σε ελεύθερημεταφραση θα ελεγα οτι το yod λειτουργεί όπως περίπου λειτουργεί κάποιος .....διαμεσολαβητής του ΟΗΕ,όταν εχει προηγηθεί διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ δυο χωρων.
    Φαντάσου δύο δυναμεις, αντίθετες και ασύμβατες μεταξύ τους που προσπαθούν να βρουν κοινό σημείο συννενόησησης, ισορροπίας και συνεργασίας. Η γωνία των 60 μοιρων, ανάμεσα σε δυο όψεις 150 μοιρων, θα προσπαθήσει να αποκαλύψει την ικανότητα ή μη, ενός ανθρωπου να συνταιριάζει και να ελίσσεται μεταξύ αντιφατικών και ανατρεπτικών καταστάσεων, εστω και σποραδικά.
    Ο πλάνήτης που βρίσκεται στην κορυφή του ισοσκελούς τριγωνου θα παιξει πρωταγωνιστικό ρόλο σην προσπάθεια του ατόμου να βρει τη χρυση τομη, αλλά και τη γενικότερη "διπλωματική" ικανότητα του ατόμου.

    Η ερμηνεία που παραθετω δεν ειναι ειναι δεσμευτική ως προς την ακρίβειά της,αλλα προσωπικά μου "ταιριάζει" πιο πολυ στην ερμηνευτική προσέγγιση ενός ωροσκοπίου.

  5. #25

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλησπερα. Βασικα δε νομιζω οτι εχω καταλαβει ακριβώς την εννοια της οψης "χιαστι", (περα του οτι ειναι αρνητικη)...:embarrest

  6. #26

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Καλησπερα. Βασικα δε νομιζω οτι εχω καταλαβει ακριβώς την εννοια της οψης "χιαστι", (περα του οτι ειναι αρνητικη)...:embarrest
    "Όψη Χιαστί (150 μοίρες)

    Αυτή η όψη περιέχει δυο πλανήτες που βρίσκονται 150 μοίρες μακριά. Κάποιοι θεωρούν την όψη χιαστί ότι έχει επίδραση μόνο όταν είναι ακριβής ή με όχι περισσότερο από δυο μοίρες διαφορά. Οι λέξεις κλειδιά για την όψη χιαστί είναι προσαρμογή και συμβιβασμός, μερικές φορές ένταση και ασυμφωνία, γιατί αυτός ο συνδυασμός πλανητικών ενεργειών βάζει μερικά μικρά εμπόδια στο δρόμο μας. Μερικοί τη θεωρούν μια όχι και τόσο ισχυρή όψη, άλλοι ότι της έχει δοθεί μικρή σημασία.

    Αν λέγαμε ότι η όψη των 150 μοιρών μοιάζει περισσότερο μ' αυτή των 180 μοιρών, ίσως βρισκόμαστε πιο κοντά στη φύση της λειτουργίας της. Διότι δείχνει, κατά κάποιον τρόπο, αποδιοργάνωση εξαιτίας κακών χειρισμών.
    Στην προκειμένη όμως περίπτωση, η έλλειψη οργάνωσης και οι ανεξέλεγκτες ενέργειες, δε φαίνεται να ενοχλούν τον κάτοχο αυτής της όψης. Ακόμα και όταν έχει εμπλακεί σε χαώδεις καταστάσεις, ακόμα και τότε, θα συμπεριφερθεί με άνεση, σαν να μη συμβαίνει τίποτα το σοβαρό. Αυτή, όμως, η άποψη μπορεί να θεωρηθεί σχετική, γιατί, και η συγκεκριμένη όψη λειτουργεί σε δυο διαφορετικά επίπεδα.

    Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, η όψη των 150 μοιρών παρεμποδίζει τη συσσώρευση επιπρόσθετων ευθυνών είτε σε προσωπικό είτε σε συλλογικό επίπεδο.
    Έτσι, λοιπόν, όταν υπάρχουν όψεις των 150 μοιρών -ανώτερες ή κατώτερες- στο ωροσκόπιο, ο κάτοχός του πρέπει να μάθει να υποχωρεί, να συμβιβάζεται και αν χρειαστεί, να θυσιαστεί για κάποια ιδανικά που αποτελούν τον πυρήνα των πεποιθήσεών του."
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #27
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Mια φιγούρα Υοd μεταξύ Ποσειδώνα - Πλούτωνα - Χείρωνα. Πλούτωνας και Ποσειδώνας σε όψη 150 μοιρών με Χείρωνα. Το εξάγωνο είναι μεταξύ Ποσειδώνα στον Τοξότη και Πλούτωνα στο Σκορπιό, ένδειξη μιας γενιάς παιδιών με μεγάλες ευαισθησίες, ιδανικά και οράματα, που όμως είναι εξίσου πιθανόν, αυτές οι υπερβολικές ευαισθησίες τους να τους προκαλούν προβληματάκια στην επικοινωνία με συντηρητικούς ανθρώπους άλλων εποχών

    ...
    Μπερδεύτηκα...εξάγωνο μπορεί να ισχύει μόνο αν και εφόσον ό ένας πλανήτης είναι στην 1η του Σκορπιού και ο άλλος στη 30η του Τοξότη...ισχύει??!! Είναι τελικά όντως Yod??

    Χα!!!:nuts: Ισχύει...ξέρει κανείς πόσο κράτησε??!!

  8. #28
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by BlackOrWhat View Post
    Μπερδεύτηκα...εξάγωνο μπορεί να ισχύει μόνο αν και εφόσον ό ένας πλανήτης είναι στην 1η του Σκορπιού και ο άλλος στη 30η του Τοξότη...ισχύει??!! Είναι τελικά όντως Yod??
    Είναι Yod!O Ποσειδώνας της κάνει εξάγωνο στις 27 μοίρες και 51' του Τοξότη με τον Πλουτωνα στις 00 μοιρες και 35' του Σκορπιού.Και οι 2 κανουν χιαστί με Χείρωνα στις 00 μοίρες και 25' των Διδύμων.

  9. #29
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω...το yod αποτελει σημαντικό παραγοντα σ ενα χαρτη ; δηλαδη, θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το κλειδι για να κατανοησουμε καλυτερα την "αποστολη" μας, το καρμα μας; ή ειναι απλα μια ακομα δυσκολη οψη;

    Mια μόνο μικρή διόρθωση... καλοπροαίρετα πάντα.. το yod δεν είναι όψη αλλά σχηματισμός όπως για παράδειγμα το T-Tετράγωνο ή ο Xαρταετός.
    may..

  10. #30

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Πολύ καλή ανάλυση!
    Με βοήθησε να καταλάβω το δικό μου Yod.Τι γίνεται όμως αν κάποιος από τους πλανήτες είναι ανάδρομος??Πιστεύω και ότι εκτός από τους οίκους που είναι οι πλανήτες, μεγάλη σημασία έχουν και οι οίκοι από τους οποίους προέρχονται για μιά πιό λεπτομερή ανάλυση.Τι λέτε για αυτό?Το δικό μου Yod είναι με Κρόνο, Ερμή και Δία (ανάδρομο γιαυτό και η παραπάνω ερωτησή μου).Ο Κρόνος στον Κριό, εξάγωνο με Ερμή στον Υδροχόο, και τον Δία στην Παρθένο.

 

 
Page 3 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads