s
Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη. - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 21 to 30 of 61
  1. #21
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Εγω δεν εχω καθολου γη...Επειδη εχω πλανητες στον 6ο ειναι σαν να εχω?

    Ο 6ος οικος ειναι γηινος οικος αλλα οταν στο γενεθλιο χαρτη σου εκει βρισκεται αλλο ζωδιο κανονικα δεν ειναι σαν τα γηινα θεματα να τα διαχειριζεσαι με το τροπο π.χ νερου αν εχεις εκει τον σκορπιο?

    Αυτην την ερωτηση την εχω κανει σε αρκετους και ο καθενας μαλλον εχει αλλη γνωμη...

    Λιγη γη θα την ηθελα παντως οι προσωπικοι μου ειναι σε αερα και φωτια η Σεληνη το ιδιο ο Ηλιος, ο Κρονος κι ο Πλουτωνας σε νερο κι απο γη τιποτα! Οτι εχετε ευχαριστηση δωστε!!!:bigsmile:
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  2. #22
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Εγω δεν εχω καθολου γη...Επειδη εχω πλανητες στον 6ο ειναι σαν να εχω?

    Ο 6ος οικος ειναι γηινος οικος αλλα οταν στο γενεθλιο χαρτη σου εκει βρισκεται αλλο ζωδιο κανονικα δεν ειναι σαν τα γηινα θεματα να τα διαχειριζεσαι με το τροπο π.χ νερου αν εχεις εκει τον σκορπιο?

    Αυτην την ερωτηση την εχω κανει σε αρκετους και ο καθενας μαλλον εχει αλλη γνωμη...

    Λιγη γη θα την ηθελα παντως οι προσωπικοι μου ειναι σε αερα και φωτια η Σεληνη το ιδιο ο Ηλιος, ο Κρονος κι ο Πλουτωνας σε νερο κι απο γη τιποτα! Οτι εχετε ευχαριστηση δωστε!!!:bigsmile:
    Προσωπικά πιστεύω, οτι ενας φορτωμένος οίκος δείχνει οτι δίνουμε μεγαλύτερη βαρύτητα σ'αυτον τον τομεα της ζωής μας.Επομένως δινεις βαρύτητα σε γήινα θεματα αλλα με ποιό συναισθηματικό τροπο.Επομένως το γηινο στοιχείο υπάρχει.

  3. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Υπαρχει μεν αλλα δεν το εχω εγω... Ετσι μου κανει αυτο που λες........Σαν να με απασχολουν τα γηινα δηλαδη τα του 6ου οικου αλλα δεν τα διαχειριζομαι με τροπο γηινο...Αυτο εννοεις?
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  4. #24
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Aύτο εννοώ.Αλλα κάποιους άλλους μπορει να μην τους απασχολούν καν ή όχι και τόσο.

  5. #25
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Γενικα προσπαθω να βρω καποιους κανονες...και δεν ξερω αν εχω ακομα καταλαβει, ποτε ενα στοιχειο επισκιαζει καποιο αλλο σ ενα χαρτη...Ισως ειναι ουτοπικο αυτο που ψαχνω...μαλλον μια υπερισχυει το ενα, και μια το αλλο.
    Ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικό μπορεί να σου φανεί τούτο όπως επίσης και τούτο... (νομίζω όμως πως γενικώς θα πάρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι στην ενότητα Όψεις, Στοιχεία, Ποιότητες)

    Πιστεύω πως το σύνολο των στοιχείων που υπερισχύουν ή βρίσκονται σε έλλειψη σε ένα χάρτη είναι απο τα πρώτα πράγματα που μας κάνει εντύπωση σε μια πρώτη ματιά του...:amuse:

  6. #26

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Παιδια thanx, zeta, αυτο που ειπες οτι στη συνοδο ενωνονται οι ενεργειες των πλανητων σε ενα για καλο ή κακο σκοπο νομιζω μου ελυσε πολλες αποριες μαζεμενες!! Οποτε να υποθεσω οτι το καλο ή κακο εχει να κανει με καποια διελευση, σωστα;
    Και ενα ακομα. Λες για πλανητες σε κυριαρχικη θεση ή σε φιλικο οικο. Καταλαβαινω οτι ενας αρης στο 8ο ειναι σε καλη θεση, αλλα ο αρης στο ζυγο ειναι σε αδυναμια, σωστα;. Τι γινεται τοτε;.
    Επισης, δεν εχω ιδεα αν ο ουρανος στον 8ο ειναι καλη κακη ή αδιαφορη θεση, οπως και την ιδια απορια εχω για οποιοδηποτε πλανητη-οικο ειναι περαν..του βιβλιου. Οποτε οταν αυτος ο Ουρανος κανει συνοδο με αυτον τον Αρη , πώς ερμηνευεται η συνοδος;
    (Και ολα αυτα για να μην αρχισω τα τετραγωνα....)
    Maria zoi, ναι , ηταν κι αυτο μια απο τις αποριες μου, και αν καταλαβα καλα αυτα που διαβασα, μαλλον υπαρχει μια ισορροπια νερου -αερα μ αυτο τον τροπο.
    Frinteza, και γω ζοριστηκα με τους αδειους οικους. Εχω καταλαβει το εξης : οταν ενας οικος ειναι αδειος, κοιτας που βρισκεται ο κυβερνητης του, πχ αν εχεις αδειο τον 12ο που ανηκει στους ιχθυς, κοιτας πού ειναι ο Ποσειδωνας, σε ποιον οικο βρισκεται και τι οψεις κανει.
    BlackOrWhat, ευχαριστω πολυ για τα αρθρα, τα ειχα ηδη διαβασει. Το προβλημα μου ειναι οτι προσπαθω να μεταφερω την θεωρια στην πραξη, για να ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα αυτα που διαβασα. Και σχετικα με τον ωροσκοπο -που ειναι και το topic-, εχω απειρες αποριες

  7. #27
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Παιδια thanx, zeta, αυτο που ειπες οτι στη συνοδο ενωνονται οι ενεργειες των πλανητων σε ενα για καλο ή κακο σκοπο νομιζω μου ελυσε πολλες αποριες μαζεμενες!! Οποτε να υποθεσω οτι το καλο ή κακο εχει να κανει με καποια διελευση, σωστα;
    Και ενα ακομα. Λες για πλανητες σε κυριαρχικη θεση ή σε φιλικο οικο. Καταλαβαινω οτι ενας αρης στο 8ο ειναι σε καλη θεση, αλλα ο αρης στο ζυγο ειναι σε αδυναμια, σωστα;. Τι γινεται τοτε;.
    Επισης, δεν εχω ιδεα αν ο ουρανος στον 8ο ειναι καλη κακη ή αδιαφορη θεση, οπως και την ιδια απορια εχω για οποιοδηποτε πλανητη-οικο ειναι περαν..του βιβλιου. Οποτε οταν αυτος ο Ουρανος κανει συνοδο με αυτον τον Αρη , πώς ερμηνευεται η συνοδος;
    (Και ολα αυτα για να μην αρχισω τα τετραγωνα....)
    Maria zoi, ναι , ηταν κι αυτο μια απο τις αποριες μου, και αν καταλαβα καλα αυτα που διαβασα, μαλλον υπαρχει μια ισορροπια νερου -αερα μ αυτο τον τροπο.
    Frinteza, και γω ζοριστηκα με τους αδειους οικους. Εχω καταλαβει το εξης : οταν ενας οικος ειναι αδειος, κοιτας που βρισκεται ο κυβερνητης του, πχ αν εχεις αδειο τον 12ο που ανηκει στους ιχθυς, κοιτας πού ειναι ο Ποσειδωνας, σε ποιον οικο βρισκεται και τι οψεις κανει.
    BlackOrWhat, ευχαριστω πολυ για τα αρθρα, τα ειχα ηδη διαβασει. Το προβλημα μου ειναι οτι προσπαθω να μεταφερω την θεωρια στην πραξη, για να ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα αυτα που διαβασα. Και σχετικα με τον ωροσκοπο -που ειναι και το topic-, εχω απειρες αποριες
    1. Εχει να κανει με το πως οι ενεργειες δυο ή τριων πλανητων αλληλεπιδρουν μεταξυ τους στον γενεθλιο χαρτη, κυριως οταν αυτες ειναι αντιθετες, αλλα οχι μονο. [π.χ. συνοδος Ουρανου-Κρονου ή Δια-Πλουτωνα].
    2. Ενας πλανητης που βρισκεται σε αδυναμια ή πτωση, μπορει να "πεσει" στα μαλακα αν βρισκεται στο σπιτι του [ο Αρης σιγουρα στον 1ο/ του Κριου, αλλα και στον 8ο /του Σκορπιου. Ο Πλουτωνας σου ειναι στον οικο του [8ος] ετσι κι αλλιως.
    Οπωσδηποτε ειναι πολυπλοκα τα πραγματα, αλλα μπορεις σιγα σιγα να βαζεις μια ... ταξη στο χαος!!
    3. Στο παραδειγμα που αναφερεις για τον 12ο, δεν κοιτας που ειναι ο Ποσειδωνας, ως κυβερνητης των Ιχθυων/12ου οικου, αλλα που ειναι ο κυβερνητης του ζωδιου που βρισκεται στην ακμη του 12ου οικου. [Μπορει να εχεις ακμη 12ου στον Υδροχοο, αρα κοιτας που βρισκεται ο Ουρανος και τι οψεις κανει]
    Επισης οταν καποιοι οικοι ειναι αδειοι, μπορειτε εκτος απο τους κυβερνητες τους, να κοιτατε και τι παιζει στον αντιθετο τους [δλδ. 6ος-12ος, 1ος-7ος κλπ.] Αν δλδ. υπαρχουν εκει πλανητες, και πως ενδεχομενως να επηρρεαζουν τον αδειο οικο! Μην ξεχνας οτι υπαρχει παντα μια αλληλεπιδραση αναμεσα στα αντιθετα!:bigsmile::bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  8. #28

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη.

    starfish ευχαριστω πολυ!
    Ειδικα αυτη η διευκρινιση με την ακμη του οικου που την ειχα καταλαβει τοσο λαθος!!!!
    Να ρωτησω και κατι ακομα, οποιοςνμπορει και εχει χρονο κ διαθεση. Εγω εχω ωροσκοπο υδροχοο, και ο πρωτος οικος περιλαμβανει ολο τον ιχθυ και τελειωνει στον κριο χωρις να υπαρχουν μεσα πλανητες. Ετσι ειναι και ο 7ος, αδειος και ξεκιναει απο το λεοντα και καταληγει στο ζυγο. Σ αυτη την περιπτωση, για να καταλαβω καποια πραγματα για τον 7ο οικο πχ, πρεπει να δω πού ειναι ο ηλιος (αφου η ακμη ειναι στο λεοντα)και τι οψεις κανει; και για τον 1ο πού ειναι ο ουρανος και τι οψεις κανει;

  9. #29
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη.

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    starfish ευχαριστω πολυ!
    Ειδικα αυτη η διευκρινιση με την ακμη του οικου που την ειχα καταλαβει τοσο λαθος!!!!
    Να ρωτησω και κατι ακομα, οποιοςνμπορει και εχει χρονο κ διαθεση. Εγω εχω ωροσκοπο υδροχοο, και ο πρωτος οικος περιλαμβανει ολο τον ιχθυ και τελειωνει στον κριο χωρις να υπαρχουν μεσα πλανητες. Ετσι ειναι και ο 7ος, αδειος και ξεκιναει απο το λεοντα και καταληγει στο ζυγο. Σ αυτη την περιπτωση, για να καταλαβω καποια πραγματα για τον 7ο οικο πχ, πρεπει να δω πού ειναι ο ηλιος (αφου η ακμη ειναι στο λεοντα)και τι οψεις κανει; και για τον 1ο πού ειναι ο ουρανος και τι οψεις κανει;
    Κυβερνήτης του1ου σου ειναι ο Ουρανός.Κοιτάς που βρίσκεται και τι όψεις κάνει.Παρόλα αυτά κοιτάς και τον Ποσειδώνα(Θεωρείται 2ος κυβερνήτης μιας και τον πιάνει όλο).Με το ίδιο σκεπτικό κοιτάς και τον 7ο.

  10. #30
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη.

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    starfish ευχαριστω πολυ!
    Ειδικα αυτη η διευκρινιση με την ακμη του οικου που την ειχα καταλαβει τοσο λαθος!!!!
    Να ρωτησω και κατι ακομα, οποιοςνμπορει και εχει χρονο κ διαθεση. Εγω εχω ωροσκοπο υδροχοο, και ο πρωτος οικος περιλαμβανει ολο τον ιχθυ και τελειωνει στον κριο χωρις να υπαρχουν μεσα πλανητες. Ετσι ειναι και ο 7ος, αδειος και ξεκιναει απο το λεοντα και καταληγει στο ζυγο. Σ αυτη την περιπτωση, για να καταλαβω καποια πραγματα για τον 7ο οικο πχ, πρεπει να δω πού ειναι ο ηλιος (αφου η ακμη ειναι στο λεοντα)και τι οψεις κανει; και για τον 1ο πού ειναι ο ουρανος και τι οψεις κανει;
    Στον έβδομο λογικά θα κοιτάξεις τον ήλιο καθώς και τον ερμή αφού λογικά θα περιλαμβάνει ολόκληρο το ζώδιο της Παρθένου.
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

 

 
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads