s
Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη. - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61
  1. #11

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Δηλαδη τα ζητουμενα του 8ου, εκφραζονται με τον τροπο του ζυγου; κατι τετοιο περιπου;

  2. #12
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Δηλαδη τα ζητουμενα του 8ου, εκφραζονται με τον τροπο του ζυγου; κατι τετοιο περιπου;
    Κατσε!Επειδή το θέμα νομιζω οτι ήταν, για το τι στοιχεία επικρατουν σ'εναν χάρτη στο συνολο του,μηπως ρωτας κατι πιο συγκεκριμένο;Κατι δεν έχω καταλάβει,μάλλον σωστα,σ'αυτό που ρωτάς...

  3. #13

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Γενικα προσπαθω να βρω καποιους κανονες...και δεν ξερω αν εχω ακομα καταλαβει, ποτε ενα στοιχειο επισκιαζει καποιο αλλο σ ενα χαρτη...Ισως ειναι ουτοπικο αυτο που ψαχνω...μαλλον μια υπερισχυει το ενα, και μια το αλλο.

  4. #14
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Γενικα προσπαθω να βρω καποιους κανονες...και δεν ξερω αν εχω ακομα καταλαβει, ποτε ενα στοιχειο επισκιαζει καποιο αλλο σ ενα χαρτη...Ισως ειναι ουτοπικο αυτο που ψαχνω...μαλλον μια υπερισχυει το ενα, και μια το αλλο.
    Τι εννοείς "πότε ένα στοιχείο επισκιάζει ένα άλλο σε ένα χάρτη";Αν και δεν έχω καταλάβει την ερώτηση σου εντελώς,μπορώ να σου πώ ότι σε ένα χάρτη όλα είναι μικρά "κομμάτια" που απαρτίζουν το όλον.
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  5. #15

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Καταλαβαινω οτι ειναι ολα θεμα συνθεσης, αλλα το ολον αποτελειται απο επιμερους στοιχεια, και προβληματιζομαι στα σημεια που ειναι αντιφατικα. Εχω διαβασει οτι σ ένα τετραγωνο ή σε μια συνοδο ή γενικοτερα στις "δυσκολες" οψεις , αναμεσα πχ σε ηλιο και πλανητη, αλλες φορες υπερισχυει η ενεργεια του ηλιου και αλλες του πλανητη. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πώς το οριζουμε αυτο. Δηλαδή..οταν εχεις μια οψη που δεν συμβαδιζουν οι ενεργειες των πλανητων, δηλαδη δε συνεργαζονται αρμονικα οπως πχ σ ενα τριγωνο, το αποτελεσμα της συνθεσης αρα και η ερμηνεια εχει να κανει με παραγοντες οπως : μια διελευση που ενεργοποιει καποιον απ τους δυο; στο γενεθλιο, αν ενας απο τους δυο πλανητες ειναι σε καλυτερη θεση - οικο απο τον αλλο; περισσοτερες οψεις; με μικροτερη ανοχη; πώς λειτουργει; Και για να γινω πιο συγκεκριμενη. Σκορπιος με ωροσκοπο υδροχοο, ηλιος τετραγωνο ωροσκοπος, κυβερνητης ωροσκοπου με πολλες οψεις στον 8ο στο ζυγο, μαζι με αλλους πλανητες..και για να επανελθω στην αρχη...σ αυτη την περιπτωση, ο ενισχυμενος 8ος ειναι περισσοτερο νερο ή περισσοτερος αερας; (ελπιζω να μη σας ζαλισα !)

  6. #16
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by dream_on View Post
    Καταλαβαινω οτι ειναι ολα θεμα συνθεσης, αλλα το ολον αποτελειται απο επιμερους στοιχεια, και προβληματιζομαι στα σημεια που ειναι αντιφατικα. Εχω διαβασει οτι σ ένα τετραγωνο ή σε μια συνοδο ή γενικοτερα στις "δυσκολες" οψεις , αναμεσα πχ σε ηλιο και πλανητη, αλλες φορες υπερισχυει η ενεργεια του ηλιου και αλλες του πλανητη. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πώς το οριζουμε αυτο. Δηλαδή..οταν εχεις μια οψη που δεν συμβαδιζουν οι ενεργειες των πλανητων, δηλαδη δε συνεργαζονται αρμονικα οπως πχ σ ενα τριγωνο, το αποτελεσμα της συνθεσης αρα και η ερμηνεια εχει να κανει με παραγοντες οπως : μια διελευση που ενεργοποιει καποιον απ τους δυο; στο γενεθλιο, αν ενας απο τους δυο πλανητες ειναι σε καλυτερη θεση - οικο απο τον αλλο; περισσοτερες οψεις; με μικροτερη ανοχη; πώς λειτουργει; Και για να γινω πιο συγκεκριμενη. Σκορπιος με ωροσκοπο υδροχοο, ηλιος τετραγωνο ωροσκοπος, κυβερνητης ωροσκοπου με πολλες οψεις στον 8ο στο ζυγο, μαζι με αλλους πλανητες..και για να επανελθω στην αρχη...σ αυτη την περιπτωση, ο ενισχυμενος 8ος ειναι περισσοτερο νερο ή περισσοτερος αερας; (ελπιζω να μη σας ζαλισα !)
    Η αλήθεια είναι ότι χάθηκα λιγάκι. :embarrestΌμως έχω να σου πω τα εξής:
    Σε μία οποιαδήποτε όψη (και καταρχάς στο τρίγωνο οι πλανήτες συνεργάζονται αρμονικά εκτός αν υπάρχει και άλλη όψη),οι ενέργειες των πλανητών έρχονται σε επαφή.Αυτό που λές εσύ ισχύει στις συνόδους για το ποιός πλανήτης είναι πιο δυνατός κλπ.Στην σύνοδο η ενέργεια των πλανητών δεν συνεργάζεται απλά όπως στο τρίγωνο,αλλά γίνεται ένα.Ενώνονται οι δύο πλανήτες είτε για καλό είτε για κακό σκοπό.Τότε κοιτάς ποιός βρίσκεται σε φιλική ή κυριαρχική θέση καλύτερη για αυτόν,αν ο οίκος είναι κοντά στις ιδιότητες του κλπ.Επίσης αυτό για τις ανοχές ισχύει όταν έχουμε τριπλές συνόδους.Δλδ άν έχουμε Αφροδίτη σε σύνοδο με Ερμή και Ήλιο και θέλουμε να δούμε ποιος πλανήτης την επηρεάζει περισσότερο κοιτάμε να δούμε ποιός είναι πιο κοντά της!Όσο για τον΄τονισμένο όγδοο οίκο μπορώ να πώ ότι είναι περισσότερο νερό γιατί εκεί οι πλανήτες χρωματίζονται από τις ιδιότητες του σκορπιού.Έχω την εντύπωση ότι ίσως αυτό το άρθρο θα σε βοηθούσε λίγο.:bigsmile:
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  7. #17

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Νομίζω ότι αυτό που απασχολεί την dream_on είναι η έλλειψη του στοιχείου του νερού από το χάρτη της και κατά πόσο αυτή έλλειψη μπορεί να αντισταθμισθεί με έναν τονισμένο 8<SUP>ο</SUP> οίκο!
    Δεν ξέρω dream_on αν κατάλαβα καλά. :weird:
    Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς


  8. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Δεν ξέρω αν το ερώτημα έτσι όπως εκφράστηκε είναι τελείως αντικειμενικό. Μου δημιουργήθηκε - με όλο το θάρρος - η εντύπωση ότι κατά κάποιο τρόπο δε σας αρέσει και πολύ που έχετε ένα τέτοιο ωροσκόπο. Έχω καταλάβει σωστά; Αν όχι, συγχωρήστε μου την προσέγγιση.

    Επί της ουσίας νομίζω ότι πρέπει να δείτε ποια προσέγγιση θα διαλέξετε για το χάρτη σας. Η κλασσική αναλυτική προσέγγιση (κοιτάω ωροσκόπο, ήλιο, κυβερνήτη ωροσκόπου, θέσεις πλανητών) υπό κάποιες συνθήκες δίνει ελλιπές αποτέλεσμα, όταν φτάνουμε σε ερμηνείες που δείχνουν αντιφατικές (όπως στην περίπτωση σας που έχουμε νερό με φωτιά και γη).

    Αν δείτε πιο ολιστικά το ζήτημα - όπως έμμεσα σας προτείνει η Black Moon - ίσως βρείτε καλύτερα την άκρη. Βάλτε και τους οίκους στο παιχνίδι, δείτε τις όψεις των πλανητών σας και - αν έχετε π.χ. πολλές όψεις με Σελήνη, Δία ή Ποσειδώνα - μπορεί να εκπλαγείτε βλέποντας περισσότερο νερό κρυμμένο στο χάρτη σας από όσο νομίζατε.
    Ευτυχώς έχω καταλάβει ότι είναι εντελώς λάθος να χαρακτηρίζεται καλός ή κακός ένας ωροσκόπος απλά και μόνο από το ζώδιο στο οποίο είναι. Κάθε άλλο παρά δυσαρέσκια εκφράζω ή οτιδήποτε άλλο... Απλώς έχω χάσει κάπως την μπάλα είναι η αλήθεια με το ρόλο των οίκων, καθώς μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι απλά είναι τα πεδία δράσης, στα οποία συμπεριφερόμαστε ανάλογα με τα ζώδια που βρίσκονται στον κάθε πλανήτη μας. Για παράδειγμα τι συμβαίνει εαν ένας οίκος είναι άδειος;;

  9. #19
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by Frinteza View Post
    Ευτυχώς έχω καταλάβει ότι είναι εντελώς λάθος να χαρακτηρίζεται καλός ή κακός ένας ωροσκόπος απλά και μόνο από το ζώδιο στο οποίο είναι. Κάθε άλλο παρά δυσαρέσκια εκφράζω ή οτιδήποτε άλλο... Απλώς έχω χάσει κάπως την μπάλα είναι η αλήθεια με το ρόλο των οίκων, καθώς μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι απλά είναι τα πεδία δράσης, στα οποία συμπεριφερόμαστε ανάλογα με τα ζώδια που βρίσκονται στον κάθε πλανήτη μας. Για παράδειγμα τι συμβαίνει εαν ένας οίκος είναι άδειος;;
    Κοιτας που βρισκεται ο κυβερνήτης του, και τι όψεις κάνει.

  10. #20
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Επίδραση Ωροσκόπου στον χάρτη

    Quote Originally Posted by Frinteza View Post
    Για παράδειγμα τι συμβαίνει εαν ένας οίκος είναι άδειος;;
    Δεν σημαίνει ότι παραμένει ανενεργός πάντως σε καμία περίπτωση.Είναι αυτό που ανάφερε η black moon!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

 

 
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads