s
Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση; - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 31 to 40 of 56
  1. #31
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Όπως και να το δούμε το ζήτημα της αδελφής ψυχής νομίζω είναι συνυφασμένο πρωτίστως όχι με τις ανάγκες μας από τη ζωή αλλά από το βαθμό στον οποίο γνωρίζουμε τον εαυτό μας, τις δυνάμεις μας, τις επιθυμίες μας, ίσως και το "σκοπό" μας. Έτσι, είναι συχνό φαινόμενο να λέμε ότι βρήκαμε την αδελφή ψυχή στο πρόσωπο κάποιου αλλά στην πορεία να διαψευσθούμε. Συν ότι πρέπει να αποβάλλουμε και την πεποίθηση ότι αν με κάποιον δεν μείνουμε ως το τέλος της ζωής μας τότε δεν είναι αδελφή-ψυχή. Μια αδελφή ψυχή θα μας δώσει ένα μάθημα ζωής, θα βιώσουμε ένα καρμικό δεσμό, αλλά δεν σημαίνει ότι θα ζήσουμε και μαζί της. Συνεπώς, θεωρώ ότι πρώτα πρέπει εμείς να βρούμε το ρόλο μας και να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και ύστερα να αναζητήσουμε τον καρμικό μας σύντροφο!:embarrest

  2. #32
    Join Date
    Jul 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    34

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    "Για να αγαπήσουμε τους άλλους πρέπει πρώτα να αγαπήσουμε και να σεβαστούμε τον εαυτό μας, αντί να περιμένουμε να μας αγαπήσει κάποιος άλλος και να αυτοπροσδιοριζόμαστε μέσω αυτού. Εμείς είμαστε εκείνοι που καλούμαστε να δώσουμε νόημα στην ζωή μας, και όχι οι άνθρωποι με τους οποίους σχετιζόμαστε. Αντί λοιπόν να σπαταλάμε την ενέργειά μας σε ανέφικτες αναζητήσεις του ιδανικού ή της αδελφής ψυχής είναι ουσιώδες να επικεντρωθούμε στα σημεία από όπου ξεκινούν όλα, δηλαδή στην ψυχή μας, στον εαυτό μας. Να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και να βοηθήσουμε την ψυχή μας να ανέβει ψηλότερα."

    Έγραψες την μεγαλύτερη αλήθεια......
    Πολύ γλυκό το άρθρο σου....μπράβο:amuse:
    Αν εμποδίζαμε τις ανεμοθύελλες να περνούν μέσα από τα φαράγγια, δεν θα είχαμε ποτέ την ευκαιρία να θαυμάσουμε την ομορφιά των σμιλευμάτων τους. (Elisabeth K. Ross)

  3. #33
    Join Date
    May 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    25

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό και έχω την ανάγκη να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που πέρασαν από την ζωή μου. Αυτοί μου χάριζαν τους εαυτούς τους και εγώ μέσα από αυτούς γνώριζα τον δικό μου εαυτό. Ξεχωριστή θέση δε έχει ο δάσκαλός μου (δεν εννοώ αυτόν του σχολείου...) που η παρουσία του με έκανε να δω τη ζωή με διαφορετική οπτική.
    "Όταν δεν είμαι καλά είμαι ακόμα καλύτερα"

  4. #34

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ .... ΤΕΛΕΙΟ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ:bigsmile:

  5. #35

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Συγχαρητηρια.Συγκινηθηκα πολυ.Πραγματι το πιστευω οτι υπαρχουν αδερφες ψυχες,ηδη στην ζωη μου εχω γνωρισει 2.Ο ενας με βοηθησε να δω την ζωη πιο χρωματιστη και στον αλλον εδωσα αγαπη και στηριξη σε μια δυσκολη περιοδο γι αυτον.Και με τους 2 ανθρωπους η γνωριμια μας εγινε σε πολυ ιδιαιτερες συνθηκες και με ολα τα συναισθηματα που ειπατε στο αθρο.Σε δυσκολες καταστασεις της ζωης μας νιω8ω τις ψυχες μας να γινονται ενα και να καλουν η μια την αλλη..εστω και απο μακρια ο καθενας για διαφορετικους λογους.Δεν ξερω αν θελω να μου ξανασυμβει,νιωθω πραγματικα γεματη με δυο εμπειριες που μου εμαθαν πολλα.Ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι ναι αυτες οι δυο ειναι αδελφες ψυχες μου που η καθεμια με τον δικο της τροπο με εκανε να προχωρησω παρακατω και να δω την δικη μου ψυχη πιο καθαρα μεσα απο μια κρυσταλλινη μορφη..Ευχαριστω και τους δυο.

  6. #36
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Βουλα-Ζωη
    Location
    Αθηνα, για παντα....
    Posts
    92

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Aδελφες ψυχες ;Δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αν συναντησα,αλλα για μια τουλαχιστον ετσι ενιωσα,λες και η συναντηση μας προυπηρχε της γνωριμιας μας,περιεργα,αλλοκοτα συναισθηματα...Ακομη και μετα απο 11χρονια συχνα νιωθω οτι ηταν κατι σαν το αλλο μου μισο,αυτος ο ανθρωπος κ αλλο τοσο συχνα ξερω οτι ηταν το αλλο μου μισο,οποτε...
    Use it before lose it ''May West''

  7. #37
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Maria
    Location
    Λάρισα
    Posts
    239

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Δεν ξέρω αν τελικά υπάρχει αυτο που λέμε..."αδερφή ψυχή"! Εγω έχω μεγάλη δυσκολία στο να ερωτευτώ γιατί δυσκολεύομαι να βρώ ένα άτομο που να μπορώ πραγματικά να θαυμάζω. Αλλα ακόμη κι αν το βρώ δε θέλω να αφήσω την ψυχούλα μου να βασανίζεται απο σκέψεις του τύπου τί κάνει ο σύντροφος μου όταν δεν είναι μαζί μου...

  8. #38
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Εχμ Σκορπίνα μου δεν έχεις συναντήσει ακόμα την πραγματική αδελφοψυχούλα σου Πίστεψέ με, όταν συμβεί το τι κάνει μακρυά σου θα είναι το τελευταίο που θα σε νοιάζει. Γιατί θα ξέρεις.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  9. #39
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Γιάννα
    Location
    Αθηνα
    Posts
    356

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Quote Originally Posted by kinky_skorpina View Post
    Δεν ξέρω αν τελικά υπάρχει αυτο που λέμε..."αδερφή ψυχή"! Εγω έχω μεγάλη δυσκολία στο να ερωτευτώ γιατί δυσκολεύομαι να βρώ ένα άτομο που να μπορώ πραγματικά να θαυμάζω. Αλλα ακόμη κι αν το βρώ δε θέλω να αφήσω την ψυχούλα μου να βασανίζεται απο σκέψεις του τύπου τί κάνει ο σύντροφος μου όταν δεν είναι μαζί μου...
    Δεν χρειαζετε να ξερεις αγαπητη kinky-skorpina ,το μονο που χρειαζετε ειναι να ξερεις γιατι ειναι μαζι σου.Τι του δινεις,τι σε κανει ξεχωριστη απο τις υπολοιπες,ποιο ειναι το κοινο που σας ενωνει....τωρα το τι κανει οταν ειναι μονος του δεν σε αφορα...αρκει να μην το μαθεις:wink2:...,γι΄αυτο μην το ψαχνεις και πολυ.
    Το καλό με τα μεγάλα λόγια είναι….
    ότι μπορούν να κρυφτούν πίσω τους ….μικροί άνθρωποι.

  10. #40
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Συμφωνώ απόλυτα στα πρώτα. Perfect Όμως σε αυτό

    Quote Originally Posted by giannas View Post
    τωρα το τι κανει οταν ειναι μονος του δεν σε αφορα...αρκει να μην το μαθεις:wink2:...,γι΄αυτο μην το ψαχνεις και πολυ.
    θα διαφωνήσω. Ισχύει σε οποιαδήποτε άλλη σχέση εκτός της αδελφοψυχικής. Σε μια τέτοια περίπτωση όπως είπα πιο πάνω ο βαθμός ένωσης υπάρχει τόσο βαθύς και ισχυρός ώστε ξέρεις τι κάνει τι σκέφτεται και πως νοιώθει ο άνθρωπός σου κάθε στιγμή, είτε βρίσκεται είτε δεν βρίσκεται κοντά σου. Γι αυτό άλλωστε ονομάζεται και έτσι...

    Αυτού του είδους η επαφή μπορεί να οδηγήσει το ζευγάρι από το καλύτερο μέχρι το χειρότερο, επειδή πρόκειται για ένα πολύ ισχυρό όπλο στα χέρια του(ς) που ίσως να μην ξέρουν και οι δύο πώς να το χειριστούν. Χρειάζεται αρκετή κουβέντα το θέμα όμως οπότε ας το αφήσουμε για κάποια άλλη φορά.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

 

 
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads