s
Ανάδρομος Πλούτωνας
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Post Ανάδρομος Πλούτωνας

    Ένας στους δύο, έχουμε στον χάρτη μας τον Πλούτωνα ανάδρομο, αφού είναι ορθόδρομος μόνο έξι μήνες στο χρόνο.
    Με τον Πλούτωνα ανάδρομο στο γενέθλιο ωροσκόπιο, βλέπει κάποιος τα κακώς κείμενα της κοινωνίας σαν προσωπικό λόγο για να αλλάξει τον εαυτό του. Αν και ξέρει πως δεν μπορεί να αλλάξει τον κόσμο θα ήθελε να το κάνει,αν ήταν εφικτό. Μπορεί όμως να αλλαξει τον κόσμο που κρύβει μέσα του, κόβοντας όλα τα κατώτερα ένστικτα και τάσεις.

    Αυτή η διαδικασία χρειάζεται πολλά χρόνια και δεν φθάνει ίσως μία ζωή για να ολοκληρωθεί. Στην ανώτερη της δυνατή έκφραση αντιπροσωπεύει την αληθινή Χριστική Συνειδητότητα. Σε ένα μικρότερο βαθμό και πιο συχνά, το άτομο εξαλείφει από τη ζωή του όλους τους παράγοντες που παρεμποδίζουν την πρόοδο της Ψυχής του και την έκφραση του Πνεύματός του. Βιώνει την πάλη της ανθρωπότητας σαν μια πολύ προσωπική πάλη μέσα στον εαυτό του. Ετσι αντιδρά έντονα στην ανειλικρίνεια των άλλων με τον εαυτό τους, γιατί τη θεωρούν σαν μια προσωπική προσβολή .
    Πρέπει να μάθει να αποσπά λίγο περισσότερο τον εαυτό του από τις συνήθειες και τα πρότυπα συμπεριφοράς άλλων ανθρώπων που η ζωή τους δεν έχει καμία σχέση με τη δική του εσωτερική πραγματικότητα.

    Ατομο που βιώνει μέσα στον εαυτό του τη συνειδητότητα των μαζών. Αισθάνεται μέσα του τον αντίκτυπο της παγκόσμιας σκέψης και συνειδητοποιεί πως αυτή συσχετίζεται με την παγκόσμια σκέψη άλλων παλαιότερων εποχών της ιστορίας.
    Δεν εκφράζει πάντα προς τα έξω αυτά που ξέρει. Τείνει να βλέπει τα άλλα άτομα σαν ένα μέρος ενός μεγαλύτερου και πιο περιεκτικού συνόλου και όχι στη βάση μιας συνεχούς σχέσης ατόμου προς άτομο. Ζει ένα μεγάλο μέρος του χρόνου του μέσα στην ηθική του συνείδηση, κοσκινίζοντας το μεγάλο πλήθος συναισθημάτων που νιώθει μέσα του.

    Η πνευματική ανάπτυξη που μπορεί να πετύχει περιορίζεται μόνο από τον συνειδητό νου του. Μπορεί κυριολεκτικά αν το θελήσει να εξυψωθεί και να ξεπεράσει ένα μεγάλο μέρος των δοκιμασιών που του επιφυλάσσει η ζωή για την οποία γεννήθηκε. Αν προσπαθήσει να αποφύγει αυτή την εξύψωση, θα αισθανθεί τις κατώτερες δοκιμασίες των γύρω του. Αντίθετα, αν αποφασίσει να εξυψώσει τον εαυτό του, μπορεί να αρχίσει να βιώνει την παραβολή του Ιησού «να είναι εξ�αυτού του κόσμου αλλά όχι μέσα σε αυτόν».
    Για να το επιτύχει αυτό τελικά μπορεί να περνά από προσωρινές περιόδους απομάκρυνσης από τους γύρω κατά το πρώτο μισό της ζωής, μέχρι να μάθει να παραμένει απρόσωπο μπροστά στην ένταση του κόσμου που αισθάνεται απ΄έξω του ώστε να φτάσει στο σημείο να μη τη νιώθει να δρα μέσα του.

    Πρέπει να αποφεύγει τη βία και τις βίαιες αντιδράσεις, ή την προσκόλληση που θα τον οδηγούσε σε αντίστοιχες αρνητικές αντιδράσεις. Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί το δυνατό του ένστικτο, αρνητικά. Θα έχει την δύναμη (ιδιαίτερα αν ο Πλούτωνας κάνει δυνατή όψη με τον ΄Ηλιο, τη Σελήνη, τον Ωροσκόπο ή τον κυβερνήτη του Ωροσκόπου), να είναι διειδυτικό, διαισθητικό και διορατικό μαζί. Θα «συλλαμβάνει» μηνύματα κι άλλα που συμβαίνουν γύρω του, άμεσα και εύκολα. Ας δεχθεί τις πληροφορίες σαν δώρα προς όφελος της προσωπικής του αναζήτησης, ώστε να εξαγνίσει την ψυχή του, και να την οδηγήσει στα μονοπάτια της μύησης.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    106

    Re: Ανάδρομος Πλούτωνας

    Γεια σας! Πολυ ενδιαφερον το αρθρο σας! Ηθελα να σας ρωτησω:Ποια η ιδιαιτερη σημασια του αναδρομου Πλουτωνα για ατομα με ωροσκοπο Σκορπιο? (Εχω Πλουτωνα αναδρομο στο Ζυγο στο 12ο οικο και παντα την ειχα αυτη την απορια.Ειχα ακουσει οτι προβλεπει πολλες δυσκολιες κι ελπιζω να μην ισχυει!!!)

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ανάδρομος Πλούτωνας

    Αγαπητή penguin

    Όπως ανέφερα στο σύντομο κείμενο, ο ένας στους δύο έχει αυτό τον πλανήτη ανάδρομο. Αφορά την γενιά κι όχι ένα μόνο άτομο. Πρόκειται για μία συλλογική κάθοδο ατόμων, που διατηρούν έντονη την αίσθηση των παθών και της ανάγκης για δύναμη, που αν την χρησιμοποιήσουν για υλικά επιτεύγματα, θα ξανακάνουν λάθος. Πρέπει να φέρουν την αλλαγή και την αναγέννηση. Έχουν συνήθως δυνάμεις, αν και αυτό ισχύει και για άλλους ανάδρομους πλανήτες. Είναι πολύ γενικό, αν δεν κάνει όψη με προσωπικούς πλανήτες και άλλα βασικά σημεία του χάρτη.
    Φέρνουν επαναστάσεις, μεταρρυθμίσεις ή και καταστροφές. Για παράδειγμα εκεί ανήκε η γενιά που οδήγησε την Γαλλία στην Γαλλική επανάσταση.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    33

    Re: Ανάδρομος Πλούτωνας

    καλησπερα και χρονια πολλα!


    διαβαζωντας το αρθρο σας , καθως εχω κι εγω αναδρομο πλουτωνα στο ζυγο στις 27 μοιρες και στον 9 οικο, και κοιτωντας το χαρτη μου , μου γεννηθηκε η εξης απορια :


    εγω εχω πλουτωνα που σχηματιζει τετραγωνο με τον ωροσκοπο μου (αιγοκερως )..


    μπορειτε να μου πειτε τι σημαινει αυτο ;


    κατανοω οτι οταν θα μπει ο πλουτωνας στον αιγοκερω εχοντας αυτο το τετραγωνο θα ειναι μια οψη δυνατη !!!






    ευχαριστω παρα πολυ!

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ανάδρομος Πλούτωνας

    Αγαπητή φίλη

    Είστε μία μαγνητική προσωπικότητα, ενώ τα θέματα του Πλούτωνα όπως περιγράφονται θα προβάλλονται ιδιαίτερα έντονα στην πορεία σας. Θα πρέπει να προσέχετε να μην γίνεστε αρκετά πιεστική όταν σας ενδιαφέρει κάτι και να έχετε την δύναμη αυτή προς όφελός σας, ως αναζωογόνηση και μεταμόρφωση

    Πολλές ευχές
    Λίλιαν Σίμου

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads