s
Εγωισμός
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Εγωισμός

    Αγαπητοί φίλοι του myhoroscope

    Ο εγωισμός ήταν πάντα ένα δύσκολο στοιχείο του χαρακτήρα. Όλοι κρύβουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό το χαρακτηριστικό αυτό. Ακόμη και στον μύθο του Ηρακλή για τον άθλο της Λερναίας Ύδρας, είχαμε τον εγωισμό να αντιπροσωπεύει το μόνο κεφάλο φιδιού που δεν έκοψε ο Ηρακλής, αλλά το έθαψε για να μην τον δηλητηριάσει.

    Ας δούμε ποιες επιρροές φέρνουν στο φως τον εγωισμό μας, λοιπόν, χωρίς να αναφερθούμε προς στιγμήν στα ζώδια.
    Περιμένω τις ιδέες σας και τις ανταλλαγές απόψεων.

    Καλή συνέχεια
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  2. #2
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Εγωισμός

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Αγαπητοί φίλοι του myhoroscope

    Ο εγωισμός ήταν πάντα ένα δύσκολο στοιχείο του χαρακτήρα. Όλοι κρύβουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό το χαρακτηριστικό αυτό. Ακόμη και στον μύθο του Ηρακλή για τον άθλο της Λερναίας Ύδρας, είχαμε τον εγωισμό να αντιπροσωπεύει το μόνο κεφάλο φιδιού που δεν έκοψε ο Ηρακλής, αλλά το έθαψε για να μην τον δηλητηριάσει.

    Ας δούμε ποιες επιρροές φέρνουν στο φως τον εγωισμό μας, λοιπόν, χωρίς να αναφερθούμε προς στιγμήν στα ζώδια.
    Περιμένω τις ιδέες σας και τις ανταλλαγές απόψεων.

    Καλή συνέχεια
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου
    Πολύ ενδιαφέρον θέμα, Κα Σίμου!

    Νομίζω πως ένα πρώτο δείγμα της άκρατης υπερβολής του Εγώ μας φαίνεται από τις όψεις που δέχεται ο Ήλιος. Π.χ. μία σύνοδός του με τον ¶ρη μπορεί να τον κάνει περισσότερο ανταγωνιστικό και με μία τάση όχι απλά να θέλει να επιβεβαιωθεί μέσα από τις πράξεις του, αλλά να θέλει να φανεί απλά. Δηλώνει πείσμα, έλλειψη υπομονής και υποχωρητικότητας. Δεν αφήνει δηλαδή χώρο έκφρασης στον άλλον. Ο χώρος έχει καλυφτεί από το Εγώ του.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Εγωισμός

    Ενας ισχυρος ηλιος σε τετραγωνο με τη σεληνη δε θα μπορουσε να δηλωνει εγωισμο? επισης ισως σε οψη με αρη
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  4. #4
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Εγωισμός

    Εγώ πιστεύω ότι εγωισμό δείχνει ένας έντονος ¶ρης στο Χάρτη.
    Πιθανά, ένα τέτράγωνο ¶ρη Κρόνου, τετράγωνο Ήλιου ¶ρη, τετράγωνο ή αντίθεση Σελήνης ¶ρη,
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  5. #5

    Re: Εγωισμός

    Εκτός από τα παραπάνω, θα λειτουργούσαν πλανήτες και όψεις που σχηματίζονται στον άξονα 1ου-7ου που αντιπροσωπεύουν το δίπολο ΕΓΩ-ΑΛΛΟΙ; :unsure:
    Ένας δυνατός Ήλιος στον πρώτο οίκο σε σύνοδο με ¶ρη σε κυριαρχία και έξαρση;

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Εγωισμός

    3 συγκεκριμένα ζώδια,πρωστίστως:bigsmile:
    Επίσης ήλιος σε άσχημη όψη με ουρανό.
    ή άρης στον 3ο.
    Τι εννούσε όμως η κ.Σίμου όταν παρακάλεσε να μην αναφερθούμε στα ζώδια;Να μην αναφέρουμε ζώδια και αστρολογικές επιρροές αλλά μόνο καταστάσεις;:blink:

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  7. #7
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Εγωισμός

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    3 συγκεκριμένα ζώδια,πρωστίστως:bigsmile:
    Επίσης ήλιος σε άσχημη όψη με ουρανό.
    ή άρης στον 3ο.
    Τι εννούσε όμως η κ.Σίμου όταν παρακάλεσε να μην αναφερθούμε στα ζώδια;Να μην αναφέρουμε ζώδια και αστρολογικές επιρροές αλλά μόνο καταστάσεις;:blink:
    Μάλλον εννοούσε μόνο όψεις :bigsmile:
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  8. #8
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Εγωισμός

    Αγαπητή Λευκή

    Πράγματι, θα σας παρακαλούσα να είναι σε πρώτο βαθμό οι απαντήσεις γύρω από πλανήτες και όψεις, ως δείκτες. Υπάρχουν ενδιαφέροντα στοιχεία να αντλήσουμε από αυτό. Ας ακούσουμε τις απόψεις όσων φίλων συμμετέχουν με αυτούς τους συνδυασμούς.

    Στη συνέχεια θα κάνουμε και μία συζήτηση γύρω από τα ζώδια, αλλά σαν ένα δεύτερο μέρος του θέματος.

    ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  9. #9
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Εγωισμός

    Εχω την εντύπωση ότι ο τονισμένος πρώτος οίκος με πολλούς πλανήτες προσωπικούς( μεσα σε αυτούς οπωσδήποτε Ηλιος και Αρης), θα έδινε ενδεχομένως υπερβολική αυτοπεποίθηση στο άτομο και αναλόγως του ζωδίου εναν εν δυναμη εγωιστή.Επίσης η αρνητική σχέση Ηλιου - αρη-σελήνης σε συνδυασμό με το παραπάνω.

    θα συμφωνήσω επίσης με την kia ότι ο τονισμένος πρώτος οίκος θα μπορούσε να λειτουργήσει εις βάρος του 7ου, με την έννοια ότι το άτομο θα έβαζε παντα τα δικά του θέλω, ανάγκες και επιθυμίες μπροστά.Νομίζω επίσης οτι αυτή η αίσθηση είναι πιό ισχυρή όταν πρόκειται για τονισμένο πρώτο οίκο σε σταθερό ζώδιο, καθώς από την φύση τους δεν ελίσσονται και εμμένουν σε συμπεριφορές.

    :bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Εγωισμός

    Κι εγώ είμαι της άποψης ότι η θέση του ¶ρη και οι όψεις που δέχεται έχουν να κάνουν με το πόσο εγωιστής είναι κάποιος. Όχι μόνο όμως. Ο εγωισμός μπορεί να εκδηλώνεται σαν μία σειρά από διαφορετικές συμπεριφορές. Εγωισμός μπορεί να είναι και μία θέση Αφροδίτης που ωθεί προς την προσωπική ηδονή ή ένας Ερμής με όψεις που τον οδηγούν σε εμμονές και κολλημένες απόψεις. Ο Πλούτωνας μπορεί επίσης να οδηγήσει σε ανάγκη κτήσης των άλλων. Ο ¶ρης είναι απλά η μορφή του εγωισμού που βλέπουμε καθαρά. Επίσης ισχυρή παρουσία πλανητών στον 1ο οίκο και ενδεχομένως ταύτιση θέσης του Ήλιου με τον ωροσκόπο να μπορούν να οδηγήσουν σε εγωιστικές συμπεριφορές.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

 

 
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads