s
Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 58
  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Με αφορμή συζήτηση που έγινε στο θέμα ¶ρης στον Καρκίνο πιστεύω θα είχε ενδιαφέρον μία ανταλλαγή απόψεων σχετική με το θέμα: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία; Ισχύουν γενικότερα προβλέψεις που έχουν να κάνουν με ομάδες ανθρώπων; Έθνη; Κράτη; Στα βιβλία της αστρολογίας βεβαίως γενικά είναι παραδεκτό ότι ισχύει η πολιτική αστρολογία. Τι πιστεύετε εσείς όμως;

    Στη συζήτηση που έγινε στο θέμα ¶ρης στον Καρκίνο διατυπώθηκαν ήδη κάποιες ενστάσεις για το κατά πόσον πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας την αστρολογία σε πολιτικά θέματα. Η επιχειρηματολογία είχε περισσότερο να κάνει με το κατά πόσον οι πολιτικοί αγώνες είναι αντικείμενο αστρολογικής επίδρασης...

    Προσωπικά το ερώτημα στο νου μου έχει να κάνει με τη φύση της επίδρασης της αστρολογίας. Αν η επίδραση είναι υλικής μορφής, υπάρχει τρόπος να εξετάσουμε αν ασκείται και πάνω σε ομάδες ανθρώπων; Αν είναι ψυχολογικής μορφής, μπορούμε να εξετάσουμε κάτι αντίστοιχο;

    Όσοι έχουν προβληματιστεί ή προβληματίζονται για τέτοια θέματα τι πιστεύετε; Σε ποιο βαθμό (ή πλήρως ή καθόλου) πιστεύετε ότι η αστρολογία έχει καλή εφαρμογή σε πολιτικά θέματα ή θέματα που αφορούν τα έθνη και τα κράτη;
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Ενδιαφέρουσα η ερώτηση.

    Επειδή όμως το θέμα είναι πολύ σημαντικό ως προς τις προεκτάσεις του, προτού τοποθετηθούμε, και για να μην έχουμε μετά παρεξηγήσεις και λοιπά δυσάρεστα, να καθοριστούν παρακαλώ κάποιες προδιαγραφές επί της διαδικασίας των τοποθετήσεων, ώστε να αποφύγουμε παράπονα του τύπου "Κάποιοι καρπώνονται το θέμα".

    Ευχαριστώ.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Δεν έχω στο νου μου κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές...

    Ωστόσο μία διευκρίνιση θα ήταν απαραίτητη.. Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις πάνω στο "επιστημονικό" του θέματος κι όχι στο αν ιστορικά ή διαλεκτικά είναι χρήσιμο - σκόπιμο να εντάσσουμε την αστρολογική παράμετρο στις εξελίξεις... Μία τέτοια συζήτηση προφανώς δε θα ήταν αστρολογική αλλά πολιτική...

    "Επιστημονικά" λοιπόν ποιες είναι οι παράμετροι εκείνες που θα έκαναν κάποιον να λέει ότι δεν πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη την αστρολογία σε δραστηριότητες ομάδων; Είναι η φύση της αστρολογικής επίδρασης τέτοια που επιδρά αποκλειστικά πάνω στο άτομο; Ή είναι η φύση της τέτοια που η επίδραση της μπορεί να είναι και ομαδική...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Η διευκρίνησή σας ήταν σαφής, ωστόσο επιτρέψτε μου να σας επισημάνω πως ο τρόπος με τον οποίο θέτετε το ερώτημά σας, ουσιαστικά δεν επιτρέπει την εξαγωγή συμπερασμάτων.

    Δεν νοείται να ανακατεύετε έτσι αυθαίρετα την αστρολογία με την πολιτική.

    Αυτά από μένα. Καλή σας συνέχεια.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Λυπάμαι που νιώθετε έτσι...

    το ερώτημα πάντως είναι ανοικτό για όποιον θέλει να λάβει θέση...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Ενδιαφέρον το θέμα.Ομολογώ όμως πως δε κατάλαβα γιατί διαχωρίζετε την "ψυχολογική μορφή" απ την "υλική".Ποια είναι δηλαδή η κάθε μορφή κατά τη γνώμη σας;Δεν μπορούν να συνδέονται μεταξύ τους ;Δηλαδή δεν μπορεί πχ να υπάρχει κάποια υλική επίδραση στον εγκέφαλο που καθορίζει τη ψυχολογία του ατόμου;

    Επίσης ,μέχρι στιγμής η επιστήμη επιβεβαιώνει τον διαλεκτικό τρόπο σκέψης:bigsmile:Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως αλλιώς μπορούμε να μιλήσουμε επιστημονικά αλλά όχι διαλεκτικά.¶λλωστε κι η ιστορία κατά κάποιον τρόπο επιστήμη είναι.Μήπως να κάνουμε κάποιες παραχωρήσεις;:bigsmile:

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Ενδιαφέρον το θέμα.Ομολογώ όμως πως δε κατάλαβα γιατί διαχωρίζετε την "ψυχολογική μορφή" απ την "υλική".Ποια είναι δηλαδή η κάθε μορφή κατά τη γνώμη σας;Δεν μπορούν να συνδέονται μεταξύ τους ;Δηλαδή δεν μπορεί πχ να υπάρχει κάποια υλική επίδραση στον εγκέφαλο που καθορίζει τη ψυχολογία του ατόμου;
    Χμ, δεν τα διαχωρίζω.. απλά τα ανέφερα σαν παραδείγματα... σαφώς και μπορούν να συνδέονται...

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Επίσης ,μέχρι στιγμής η επιστήμη επιβεβαιώνει τον διαλεκτικό τρόπο σκέψης:bigsmile:Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πως αλλιώς μπορούμε να μιλήσουμε επιστημονικά αλλά όχι διαλεκτικά.¶λλωστε κι η ιστορία κατά κάποιον τρόπο επιστήμη είναι.Μήπως να κάνουμε κάποιες παραχωρήσεις;:bigsmile:
    Δίκιο έχετε.. Απλά έκανα το διαχωρισμό για να αποφύγω μία συζήτηση του τύπου η αστρολογία είναι σαν τις θρησκείες, είναι το όπιο του λαού, κλπ.... Αυτή η συζήτηση πιστεύω ότι ξεφεύγει από την αστρολογία και εντάσσεται στην πολιτική... Αν όμως πιστεύετε ότι μπορούμε να το χειριστούμε και να μη μας ξεφύγει από τον έλεγχο, κανένα πρόβλημα...

    Θα μου συγχωρήσετε ότι προς το παρόν θα σας αποχαιρετήσω...

    Ευελπιστώ να μπω πάλι το Σ/Κ για να συνεχίσουμε αν θέλετε να καταθέσετε τις απόψεις σας...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. #8

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Επειδή τη βλέπω τη δουλειά πως θα πάει αυτό που νομίζω εγώ είναι ότι πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαριστεί άλλο ζήτημα. Και αυτό είναι της αντικειμενικότητας που μπορεί να έχει κάποιος όταν αναφέρεται σε "πολιτικά" θέματα. Εχω βαρεθεί να βλέπω και να ακούω "αντικειμενικούς" που είτε βλέπουν μονόπαντα ένα πράγμα είτε συνειδητά προωθούν συγκεκριμένς απόψεις. Υπόψη ότι δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να προωθούνται συγκεκριμένες απόψεις. Αλλο αυτό όμως και άλλο η αντικειμενικότητα και η ουδετερότητα. Είναι άλλο πράγμα να θέλεις να βρεις και άλλο να θέλεις να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Επειδή τη βλέπω τη δουλειά πως θα πάει αυτό που νομίζω εγώ είναι ότι πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαριστεί άλλο ζήτημα. Και αυτό είναι της αντικειμενικότητας που μπορεί να έχει κάποιος όταν αναφέρεται σε "πολιτικά" θέματα. Εχω βαρεθεί να βλέπω και να ακούω "αντικειμενικούς" που είτε βλέπουν μονόπαντα ένα πράγμα είτε συνειδητά προωθούν συγκεκριμένς απόψεις. Υπόψη ότι δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να προωθούνται συγκεκριμένες απόψεις. Αλλο αυτό όμως και άλλο η αντικειμενικότητα και η ουδετερότητα. Είναι άλλο πράγμα να θέλεις να βρεις και άλλο να θέλεις να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο :bigsmile:
    Συμφωνώ. Φαντάζομαι ότι ισχύει ό,τι πρέπει να ισχύει και σε άλλους τομείς που ασχολούνται με τα πολιτικά πράγματα, όπως π.χ. η δημοσιογραφία ή ακόμη ακόμη η ιστορική επιστήμη.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Επειδή τη βλέπω τη δουλειά πως θα πάει αυτό που νομίζω εγώ είναι ότι πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαριστεί άλλο ζήτημα. Και αυτό είναι της αντικειμενικότητας που μπορεί να έχει κάποιος όταν αναφέρεται σε "πολιτικά" θέματα. Εχω βαρεθεί να βλέπω και να ακούω "αντικειμενικούς" που είτε βλέπουν μονόπαντα ένα πράγμα είτε συνειδητά προωθούν συγκεκριμένς απόψεις. Υπόψη ότι δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να προωθούνται συγκεκριμένες απόψεις. Αλλο αυτό όμως και άλλο η αντικειμενικότητα και η ουδετερότητα. Είναι άλλο πράγμα να θέλεις να βρεις και άλλο να θέλεις να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο :bigsmile:
    Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω πολύ,απλώς θα το διατυπώσω λίγο διαφορετικά.Η λέξη "αντικειμενικότητα" ίσως να μην ήταν η κατάλληλη.Κάποια πράγματα δυστυχώς είναι αντικειμενικά,κανείς όμως δε βγαίνει να πει ανοιχτά πως είναι αντικειμενικός.Πολλοί όμως,ιδίως στα ΜΜΕ που πολύ σωστά ανέφερε η Μαρουλίτα,έχουν μια τάση να το παίζουν "ανένταχτοι"κι "ανεξάρτητοι" από κάποιο πολιτικό φορέα,ακόμα και αν κάνει μπαμ ποιον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εξυπηρετούν.Τουλάχιστον κάποιοι γράφουν εμφανώς στα έντυπά τους ή τέλος πάντων δηλώνουν κατηγορηματικά με τίνος το μέρος είναι.
    Οπότε αγαπητέ Τοξότη Μητσάκος:bigsmile: αν κάποιος είναι εμμέσως πλην σαφώς δηλωμένος ότι τάσσεται κάπου(προσωπικά νομίζω ότι το έχω αναφέρει κάπου στο φόρουμ) μέχρι ποιο σημείο θα ήθελες εσύ προσωπικά να πάει η κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα; :bigsmile:Θα προτιμήσεις μια ξεκάθαρη συζήτηση ή την "καλυμμένη αντικειμενική" που πριν λίγο αναθεμάτισες,μόνο και μόνο για να μη δημιουργηθούν "εντάσεις";

    Βέβαια τώρα μπορεί να λογαριάζουμε και χωρίς τον ξενοδόχο.Απλά επειδή ο κ.Παπαδολιάς έβαλε θέμα για το πόσο ισχύει η πολιτική αστρολογία,δε νομίζω ότι μπορούμε να μείνουμε καθαρά στο αστρολογικό πεδίο χωρίς να μιλήσουμε και για πολιτική,ειδικά απ τη στιγμή που μπορεί καθένας να πιστεύει διαφορετικά πράγματα.

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

 

 
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads