s
¶ρης στον Καρκίνο - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 41 to 50 of 57
  1. #41
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    ειμαι 17 χρονων και ημουν σε σχολειο που εκανε προσφατα καταληψη λογω του αρθρου 16...χωρις να θελω να εμπλακω...το ζητημα εντελει ηταν αν η μπουγατσα του κυλικειου θα εχει κανελα η αχνη...

  2. #42
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Quote Originally Posted by Toksotaki View Post
    ειμαι 17 χρονων και ημουν σε σχολειο που εκανε προσφατα καταληψη λογω του αρθρου 16...χωρις να θελω να εμπλακω...το ζητημα εντελει ηταν αν η μπουγατσα του κυλικειου θα εχει κανελα η αχνη...
    Και οι δικοί μου μαθητές, από διάφορα σχολεία της Αθήνας μού είπαν διάφορα τέτοια "αιτήματα" που μάλλον συνηγορούν προς αυτό που σημειώσε η Κα Σίμου παραπάνω... Βέβαια, το ζήτημα είναι ευρύτερο και το συγκεκριμένο θρεντ δεν ενδείκνυται για μία τέτοια συζήτηση.

  3. #43
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Toksotaki,

    για να είμαι ειλικρινής, δεν βγάζω άκρη πως συνδέεται η αναθεώρηση του άρθου 16 με την μπουγάτσα του σχολείου σου. Αν έχεις την καλοσύνη, στείλε μου σε πμ κάποια ανακοίνωση που είχε βγεί στο σχολείο σου και στο περιεχόμενο της οποίας συνδέονται αυτά τα δύο ζητήματα, ώστε να καταλάβω τι εννοείς.

    Φιλικά.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  4. #44
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Θα συμφωνήσω με την Dr MAroulita ότι το θέμα δεν ενδείκνυται. Ωστόσο μια παρατήρηση στα όσα λέγονται περί "αιτημάτων". Και πέρυσι και πρόπερσι που είχαμε την όξυνση του φοιτητικού κινήματος με τις καταλήψεις, ανεπίσημα και από στόμα σε στόμα ακουγόταν πως ότι γινόταν ήταν για να χάσουμε τις εξεταστικές και να πάμε για μπάνιο κτλ. Από "καλοθελητές" και ανενημέρωτους άλλο τίποτε.

    Και δεν είχαμε και κανέναν πλανήτη ανάδρομο.

    Αυτά.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  5. #45
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Θα αναφερθω τελευταια φορα σε αυτο το ζητημα,για να συνεχιστει η συζητηση του κυριου θεματος του Αρη φυσικα."Ειχαμε" αιτηματα,(θεωρητικα παντα.)Απο τα 300 και κατι παιδια τα 210 ψηφισαμε υπερ,οι περισσοτεροι χωρις να ξερουν τον λογο,αφου στην συνεχεια ζητησε το υπαρχων δεκαπενταμελεςστο μικροφωνο ενα παιδι να πει για ποιο λογο ψηφισε και γιατι τοση φασαρια ,γιατι γινεται "αγωνας"...κανεις δεν ηξερε!!!λογοπαιγνιο ηταν αυτο με την μπουγατσα οχι κυριολεκτικο...αυτοι που ψηφισαν υπερ ηταν κυριως παιδια της α και β λυκειου οπως διαπιστωθηκε,χαρακτηριστι αν ειπαν απο τα 210 τα 100 παιδια..<<εμεις δεν θελουμε να κανουμε μαθημα,εσεις της τριτης εχετε το προβλημα,εμεις πανελληνιες δεν δινουμε...>>τα παιδια της τριτης δεν ηθελαν να συμμετασχουν επι το πλειστον,οχι μονο γιατι πιστευαν οτι δεν προκειται να ωφελησει πουθενα αλλα επειδη προεκυπταν και τεχνικα ζητηματα,οπως οι απουσιες που δεν θα μπορουσαν να δικαιολογηθουν...και δεν μπορουσαν να κανουν μαθημα αν η πλειοψηφια (α και β λυκειου) αποφασιζε αλλα...εξαρχης το θεμα δεν ηταν το αρθρο 16 αλλα,οι χαμενες ωρες...γενικα το σχολειο μου εχει κανει κατα καιρους και αλλες καταληψεις,τοτε ομως εκτος απο τα "θεωρητικα αιτηματα" υπηρχαν και πραξεις,κινητοποιησεις και αποτελεσμα πραγμα το οποιο δεν εγινε στην παρουσα φαση,εγω ειμαι τριτη λυκειου ημουν υπερ και δεν το μετανιωσα αλλα ηξερα γιατι καθομουν στις 11 το βραδυ,με τα 10 παιδια σημειωτεον,που οπως ειπε χαρακτηριστικα μια κοπελα η μ*ξα μας γινοταν κρυσταλλο!Το θεμα "καταληψη" το καλυψα,αν θελετε ρωτηστε με κατι μεσω προσωπικου μηνυματος...εχουμε και εναν Αρη!

  6. #46
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Toksotaki,

    Ωραία. Τα ζητήματα από την παραπάνω τοποθέτηση είναι πολλά. Το βασικό είναι πως αιτήματα για κοινωνικούς αγώνες υπάρχουν και θα υπάρχουν ανεξαρτήτως ¶ρη και ανάδρομων και λοιπών μεταφυσικών θεωρήσεων.

    Από εκεί και πέρα, οι καταστάσεις που περιγράφεις με έναν μεγάλο αριθμό ωχαδερφιστών να φορτώνει τα ζόρια στις πλάτες των υπολοίπων για να βγάλουν οι δεύτεροι το φίδι από την τρύπα, όσο οι πρώτοι καλοπερνούν, είναι κι αυτό σύνηθες. Δικαιολογίες όπως χαμένα μαθήματα, απουσίες (εμείς στο πανεπιστήμιο είχαμε χαμένα εργαστήρια - που δεν αναπληρώνονται εύκολα- και εξεταστικές). ¶ρα ούτε κι εδώ μιλάμε για κάτι καινούριο, που πρέπει να το φορτώσουμε στον φουκαρά τον ¶ρη.

    Σχετικά τώρα με το ότι σε άλλες περιπτώσεις υπήρχαν και άλλες δράσεις (υπήρχε δηλαδή συνδυασμός μορφών πάλης) αυτό είναι είναι ζήτημα, αλλά νομίζω η περίπτωση ίσως είναι μεμονωμένη. Σε άλλα σχολεία που γνωρίζω έγιναν συζητήσεις, ακολούθησαν τοπικές πορείες κλπ. Ωστόσο, να μη ταυτίζουμε τον κοινωνικό αγώνα με τη μορφή της κατάληψης.

    Τέλος, όσον αφορά το περίφημο "αποτέλεσμα" που αποτελεί και το κυριότερο ίσως "άλλοθι" να αποδώσουμε αυτές τις καταστάσεις στην ανάδρομη φορά του ¶ρη, πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι πως το αντιλαμβάνεται πολιτικά ο καθένας και προσπαθεί να βγάλει συμπεράσματα επ' αυτού.

    Από διάφορες τοποθετήσεις, όχι μόνο στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα αλλά και αλλού, αντιλαμβάνομαι πως ο καθένας έχει ένα συγκεκριμένο μοντέλο "αποτελέσματος" στο μυαλό του και βάσει αυτού κρίνει και αποδίδει διάφορες καταστάσεις σε εξίσου διάφορα αίτια. Ωστόσο, αυτό φυσικά δεν εγγυάται καμία ασφαλή εξαγωγή συμπαρασμάτων.

    Γενικότερα οι κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις είναι ιδιαίτερα σύνθετες, αφορούν ζητήματα ιδιαίτερης δυναμικής και σίγουρα δεν καλύπτονται ούτε κατά διάνοια από αστρολογικές προσεγγίσεις. Αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα.

    Μην πυροβολείτε τον καταταλαίπωρο ¶ρη.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  7. #47
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Αγαπητά μέλη

    Αστρολογικά εξηγήθηκε το θέμα για τον Καρκίνο (πατρίδα) αλλά και τον Καρκίνο (οικογένεια ή οικογενειακές ομάδες) και το χτύπημα του ¶ρη, με τις φετινές συνθήκες που φυσικά δεν είναι πάντα ίδιες, κάθε χρόνο και οι διαμαρτυρίες δεν είναι ένα κλισέ όσο κι αν από κάποιους επιδιώκεται να είναι .

    Όποιος θέλει πείθεται κι όποιος διαφωνεί πάλι ας μη πεισθεί, έτσι κι αλλιώς όσοι έχουν παγιωμένες ή απόλυτες θέσεις δεν θα αλλάξουν όσο κι αν μακρυγορούμε.

    Στο φόρουμ δεν επιτρέπονται πολιτικές ή θρησκευτικές συζητήσεις, ώστε να μη θίγονται τα μέλη. Επειδή το ζήτημα είναι off topicfftopic:, ας αποφύγουμε πλέον την επανάληψη, γιατί δεν αρμόζει στη φιλοσοφία του χώρου αυτού.

    Εξ άλλου, επειδή είτε το θέλουμε είτε όχι ο ανάδρομος ¶ρης λειτουργεί και μάλιστα άτσαλα επιθετικά, εδώ είμαστε σαν σε μία οικογένεια (Καρκίνος και πάλι) και οι αντεπιθέσεις δεν είναι ευχάριστες, διότι δεν θα καταλήξουν πουθενά ή μπορεί να πληγώνουν τα αισθήματα κάποιων από τα μέλη.

    Ελπίζω για τις καταλήψεις να φανηκε η ιδεολογία ή η άποψη όλων και να προχωρήσουμε σε άλλες ερμηνείες, διότι επαναλαμβανόμαστε και κάνουμε πολιτική συζήτηση.

    Ευχαριστώ πολύ

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  8. #48
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Δεν αντιλαμβάνομαι για ποιο λόγο θεωρήθηκε η ενημέρωση που έγινε ανάμεσα σε μένα και το μέλος Toksotaki ως διαδικασία επίθεσης και αντεπίθεσης. Το να επικαλεστεί κανείς πως το θέμα επεκτείνεται είναι σωστό, αλλά δεν θεωρώ πως έκανα κανενός είδους επίθεση στο συγκεκριμένο μέλος και ούτε φυσικά πως έγινε κάτι αντίστοιχο από την πλευρά του κοριτσιού.

    Έκανε κάποιες επισημάνσεις, κι εγώ με τη σειρά μου της κατέθεσα τις δικές μου βάσει των εμπειριών που έχω ως προς το θέμα.

    Δεν βρίσκω κάτι το επιθετικό σε αυτό.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  9. #49
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Αγαπητή gargoyle

    Να είστε σίγουρη πως δεν υπήρχε πρόθεση και η απάντηση δεν προσωποποιεί εσάς. Χειρίζομαι με προσοχή τον λόγο και αναφέρθηκα ευρύτερα στα μέλη. Είδατε πόσο εύκολο είναι να ενοχληθούμε με τον ¶ρη στον Καρκίνο αυτό τον καιρό;:bigsmile: Πολλές φορές νοιώθουμε όλοι περισσότερο ευσυγκίνητοι από το σύνηθες.

    Η παρέμβασή μου ήταν υπενθύμιση πως δεν επιτρέπεται από τους κανόνες ίδρυσης και λειτουργίας του φόρουμ να θίγονται πολιτικά ή θρησκευτικά ιδεώδη και η τροπή της συζήτησης ήταν καθαρά πολιτικοποιημένη.

    Πιστεύω να διευκρίνησα την παρέμβασή μου και το θέμα ¶ρης-Καρκίνος- καταλήψεις να έχει δώσει, ό,τι είχε να προσφέρει προς συζήτηση.

    καλή σας συνέχεια και να είστε καλά
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  10. #50
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: ¶ρης στον Καρκίνο

    Αγαπητή κυρία Σίμου,

    επειδή χειρίζεστε με προσοχή τον λόγο, και μιλήσατε για επανάληψη, γι' αυτό κι εγώ σας απάντησα. (επειδή μόνο εγώ ανακατεύτηκα στις επαναλήψεις). Προφανώς, δεν κατάλαβα καλά την έννοια της λέξης.

    Επίσης, το γεγονός ότι ίσως παρανόησα κάτι, δεν σημαίνει κι ότι ενοχλήθηκα κιόλας, ειδικά από τα δικά σας λογόμενα.

    Για την ακρίβεια αναφερόμουν στο κοριτσάκι, μην τυχόν και θεώρησε πως το πρόσβαλα. Ανησύχησα, δεν ενοχλήθηκα. Κι αυτό το κάνω πάντα. Γιατί πολύ συχνά στις συζητήσεις μέσω φόρουμ δημιουργούνται παρανοήσεις. Κι αυτό νομίζω το γνωρίζουν όλοι.

    Καλή συνέχεια και σε σας.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

 

 
Page 5 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads