s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 8
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 8 of 11 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 10 11 LastLast
Results 71 to 80 of 106
  1. #71

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Είναι λίγο πιο μπερδεμένο... Πολλές φορές "νομίζουμε" ότι ανατρέπουμε το κάρμα, αλλά απλά εισερχόμαστε σε πιο εσωτερική σπείρα...
    Αυτό είπα και εγώ πιο πριν
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #72
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Ουπς.. σόρρυ... Δεν το'πιασα...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #73

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Ουπς.. σόρρυ... Δεν το'πιασα...
    Το είπα με δικά μου λόγια μάλλον, για αυτό :toung:


    Αρχικά Δημοσιευμένο απο starfish
    Παντως εχουμε μπλεξει το πεπρωμενο με το καρμα πασπαλιζοντας τα με ελευθερια της βουλησης! Η κανω λαθος;
    Εγώ δεν έχω μπλέξει τίποτα. Αλλοι έχουν :unsure:

    Αρχικά Δημοσιευμένο απο kritikia
    Δυστυχώς Μητσάκο μου το παράλογο είναι αναγκαία "συνθήκη" της φύσης.. Πρέπει να κρατηθεί μια ισορροπία... όσο σκληρό και αν ακούγεται.
    Δεν διακρίνεις ότι αν αποδεχθούμε την αναγκαιότητα της "συνθήκης" παύει η ελευθερία?
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  4. #74
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Μαιευτική το λένε :bigsmile:
    Το είπα περιφραστικά χρησιμοποιώντας το ρήμα της παραγόμενης λέξης που ανέφερες...πειράζει???:toung::toun g:

  5. #75

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by BlackOrWhat View Post
    Το είπα περιφραστικά χρησιμοποιώντας το ρήμα της παραγόμενης λέξης που ανέφερες...πειράζει???:toung::toun g:
    τα φασόλια πειράζουν αλλά και αυτά ακόμα μόνο σε ποσότητα
    (ξέρω, fftopic: παίρνω το κουβαδάκι μου και πάω σε άλλο θέμα)
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  6. #76
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    ειναι της μοιρας μας γραφτο να νομιζουμε οτι ειμαστε απολυτα ελευθεροι.... Οπου ειναι γραφτο να φτασουμε θα φτασουμε τωρα οσο διαρκει το ταξιδι εχουμε επιλογες ισως, που και το ταξιδι ειναι κομματι της ζωης και μπορουμε ειτε να το ομορφυνουμε ειτε να το δυσκολεψουμε ως ενα βαθμο παλι, οπως και να χει το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.....
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  7. #77

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Ρε παιδιά γιατί παιδεύεστε τόσο; Αφού όλοι πιστεύουμε στη μετενσάρκωση τότε αυτό που λέει ο Μητσάκος για τις διαφορετικές ζωές των άλλων , αντιστοιχεί σε προηγούμενες ζωές μάλλον. Αν κάποιοι (ωραίοι) έχουν χρέη τότε καλούνται να τα "πλερώσουν" σ' αυτή τη ζωή. Ίσως κάποιοι άλλοι τα πήγαν καλύτερα από εμάς σε προηγούμενες ζωές και τώρα "καλοπερνούν". Λέω τώρα ....

  8. #78
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    εγω δεν εχω αποφασισει οτι το πιστευω αυτο που λες, τριγυριζει μες στο μυαλο μου αλλα δε ξερω...
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  9. #79

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά πραγματικα! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πολλοί μοιάζει να θεωρούν την ελεύθερη βούληση αντίθετη με το πεπρωμένο ή οτι φράσεις όπως "το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο" ή ότι "είναι γραμμένο στα αστρα" υπονοούν οτι η ελεύθευρη βούληση δεν είναι υπέυθυνη γιαυτό ή οτι το πεπρωμένο είναι θετικό μόνο για την ''ψυχή'' & όχι πάντα για το παρόν του ανθρώπου...Παντού & πάντα μπορεί κανείς να πάρει μαθήματα, να εξελιχθεί & να ολοκληρωθεί. Όσο ζει κανείς & αναπνέει αυτό γίνεται είτε θέλει κανείς είτε δε θέλει. Προσωπικά πιστεύω οτι οι άνθρωποι αναλόγως την προσωπικότητά τους, τις προτεραιότητες τους & τα πιστεύω τους, το συνειδητοποιούν αυτό σε διαφορετικές ηλικίες, με διαφορετικούς τρόπους & με διαφορετικές αφορμές. Για παράδειγμα, άλλοι μέσω εκτεταμένων σπουδών ποικίλων επιστημονικών κλάδων, άλλοι μέσω ενασχόλησης με την αστρολογία & ανατολική φιλοσοφία, άλλοι με αφορμή κάποιο συνταρακτικό γεγονός στη ζωή του ή κάποια κρίση κλπ

    Επίσης, πιστεύω οτι διαχωρισμοί τύπου "γραμμένο στα άστρα-ατομική πρωτοβουλία'' όπως θετικό-αρνητικό, καλό-κακό, μαύρο-άσπρο είναι κατάλοιπα του τρόπου με τον οποίο μαθαίναμε τον κόσμο όταν είμασταν παιδιά. Πράγματα όπως μια τέτοια εύκολη κατηγοριοποίηση, η αίσθηση οτι είμαστε το κέντρο του κόσμου &πολλά άλλα είναι από τα "κακά" εκείνης της περιόδου. Τα "καλά" ήταν ότι το ''ένστικτό'', 'οτι απορροφούσαμε περισσότερα πράγματα, οτι βλέπαμε τον κόσμο για πρώτη φορά για αυτό ρωτάγαμε να μάθουμε τα πάντα & οτι η μάθηση πολλές φορές μέσω παιχνιδιού ήταν κυρίαρχα για μας. Στο χεράκι μας & μόνο είναι συνειδητά να κρατήσουμε τα "καλά" ως προς τον τρόπο κατανόησης τους εαυτού μας & τον κόσμο ..Όλοι διαθέτουμε τρομακτικές ικανότητες ως προς το πως εκπαιδεύουμε το μυαλό μας & δεν εννοώ μόνο το συνειδητό κομμάτι. Οι πράξεις που επιλέγουμε να κάνουμε & το πως τις ερμηνεύουμε, τις "ζούμε" αλλά & τις θυμόμαστε έπωνται (είτε θέλουμε είτε όχι) & η "εκαίδευση" του συνειδητού τουλάχιστον μέρους συνεχίζεται...& συνεχίζεται.... Επίσης, υπάρχουν τρόποι να αγγίξουμε & το ασυνείδητο μας & να προχωρήσουμε...

    Γιατί λοιπόν οι αστρικές επιρροές την ώρα που γεννηθήκαμε να είναι είτε καλές είτε κακές? Δεν είναι πρωτιμότερο να τις δούμε ως κομμάτι μας τόσο σημαντικό όσο π.χ. τα μέλη του σωματός μας, οι εμπειρίες μας κλπ & το πεπρωμένο ως αέναη αναζήτηση της ισορροπίας μας μες στο σύμπαν? Απο που & ως που κάτι τέτοιο δείχνει "αβουλία" ή κάτι από το οποίο δεν μπορούμε να ξεφύγουμε λες & γιατί πρέπει να ξεφύγουμε? Μήπως δε θέλει αρετή & τόλμη όχι μόνο η ελευθερία αλλά & η διατήρηση της ισσοροπίας & της αέναης εξέλιξης γενικότερα, και η "εκπλήρωση του πεπρωμένου" μας? Μήπως είναι το ίδιο πράγμα & απλά "κουτουλάμε" με διαφορετικές λέξεις στην προσπάθειά μας να το κατανοήσουμε?

  10. #80
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    38

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Υπάρχει ελευθερία βούλησης, που μπορεί να σε κάνει να διαβάζεις χάρτη και να αναρωτιέσαι...
    Και υπάρχει και Θεός που παρεμβαίνει. Αλήθεια, το θαύμα φαίνεται στο χάρτη;

    Το πεπρωμένο φυγείν δυνατόν.

 

 
Page 8 of 11 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 10 11 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 11 users browsing this thread. (0 members and 11 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads