s
...Παρθενακια.... - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 31 to 40 of 111
  1. #31
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Μάντεψε...
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    122

    Re: ...Παρθενακια....

    Σε αυτό με την τσιγκουνιά των παρθένων , ούτε εγώ συμφωνω... Ποτέ δεν ασχολήθηκα με χρήματα ή υλικά πράγματα... Μαλιστα μου έχει τύχει να δουλεύω για ένα τριμηνο και να μην έχω παει να βγάλω απο τη τράπεζα την πληρωμη μου(μενω με τους γονεις μου.. και δουλευα απλως για την εμπειρία..) Αν δεν πηγαινε ο πατερας μου να βγάλει τα χρηματα μετά από ένα χρόνο, θα ήταν ακόμα εκεί... τώρα που μιλάμε...
    Η αξία των ανθρώπων δεν κρίνεται από τα προσόντα τους, αλλά από την χρήση των προσόντων τους

  2. #32
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: ...Παρθενακια....

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Δεν γεννιεται κανεις τελειος: γινεται!!
    Αυτο βρισκεται πισω απο την μανια για τελειοτητα και την γκρινια που στοχευει στο ατελες!!
    Προσωπικα ειμαι πιο σκληρη και ατεγκτη με τον εαυτο μου παρα με τους αλλους.
    Για αγνωστους λογους, αναγνωριζω το δικαιωμα στην ατελεια σε ολους πλην εμου! Και αγαπω τους αλλους οπως ειναι [οχι οτι δεν μου τη δινουν καποια πραγματα, οπως ομως θα συνεβαινε στον καθενα].
    Ειναι αυτη η εμφυτη ικανοτητα να διακρινεις την λεπτομερεια, σαν με μεγεθυτικο φακο. Το λαθος στη λεπτομερεια μπορει να καταστρεψει ολη την εικονα, κι εκει ειναι που χανουμε το παιχνιδι....
    Κι οταν μιζεριαζουμε, φοβαμαι οτι συμβαινει τις περιοδους που επικρατουν οι "νερενιες" ή οι "αερινες" επιρροες μας [με το συμπαθειο..:toung:]
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...επειδή την εμμονή με την τελειότητα και την λεπτομέρεια την έχω κι εγώ και ενώ κάτι που μπορεί να φτιάξω (κυρίως στη δουλειά μου) μπορεί να φαίνεται τέλειο στους άλλους, αρχίζω και σκέφτομαι πιθανές διορθώσεις/προσθέσεις για να γίνει καλύτερο και όταν κάνω και αυτό, πάλι με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι...θα λέγατε πως έχει άμεση σχέση με τον Κρόνο στην Παρθένο?? Τόσο ανικανοποίητος είναι σε αυτήν τη θέση??? (Εγώ εκεί το εντάσσω)

  3. #33
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: ...Παρθενακια....

    Τα παρθενάκια εγώ τα συμπαθώ πολύ αλλά ως εκεί.. Δεν αντέχω την υπεραναλυτικότητα που έχουν και την γκρίνια. Επίσης δεν μαρέσει που είναι εσωστρεφείς.. Ανοιχτείτε γλυκά μου Παρθενάκια!!!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  4. #34
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: ...Παρθενακια....

    :nuts:
    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Μήπως εννοείς όταν ΔΕΝ μιζεριάζουμε με το αέρινο ; Γιατί το αέρινο στοιχείο μέσα μου (αρκετοί πλανήτες) είναι που με βοηθά να μην χαρακτηρίζομαι μίζερος θέλω να πιστεύω. Συγκρατημένος σε πρώτη φάση ναι, αλλά Παρθένος όχι. Είμαι τελείως φευγάτος, τελείως άτακτος, καθόλου φιλοχρήματος και καθόλου τσιγγούνης. Και κυρίως δεν τα έχω καλά με την λογική της Παρθένου. Ούτε στα μαθηματικά δεν είμαι καλός όπως οι περισσότεροι. Αυτό το πολύ ορθολογικό τους δεν το πολυδέχομαι, γι'αυτό άλλωστε είχα και υπογραφή με το ρητό του Αντρέ Μπρετόν. :bigsmile:
    Η "νερενια" μιζερια, θεωρω πως διαφερει ως προς την ουσια απο την "αερινη".
    Η αερινη -οπως το βλεπω εγω, μπορει να κανω και λαθος!:nuts: - αφορα γκρινια που εστιαζει στις νοητικες ικανοτητες/δυνατοτητες των αλλων ή και ημων! ["Πως ειναι δυνατον να μην καταλαβαινει/ω κατι, που βοσκει η κοινη λογικη; μα τι μας λενε τωρα, σε ανεγκεφαλους απευθυνονται;;" κλπ κλπ] Με την επακολουθη απογοητευση οταν συσσωρευονται τετοιες ... επισημανσεις.
    Οσο για τα χαρακτηριστικα που αναφερεις, σε καταλαβαινω, παρ οτι το νερο μου υπερισχυει του αερα μου! :toung::bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  5. #35
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: ...Παρθενακια....

    Quote Originally Posted by BlackOrWhat View Post
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...επειδή την εμμονή με την τελειότητα και την λεπτομέρεια την έχω κι εγώ και ενώ κάτι που μπορεί να φτιάξω (κυρίως στη δουλειά μου) μπορεί να φαίνεται τέλειο στους άλλους, αρχίζω και σκέφτομαι πιθανές διορθώσεις/προσθέσεις για να γίνει καλύτερο και όταν κάνω και αυτό, πάλι με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι...θα λέγατε πως έχει άμεση σχέση με τον Κρόνο στην Παρθένο?? Τόσο ανικανοποίητος είναι σε αυτήν τη θέση??? (Εγώ εκεί το εντάσσω)
    Προφανώς ναι! Κανει και δυσκολες οψεις;
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  6. #36
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Μάντεψε...
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    122

    Re: ...Παρθενακια....

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    :nuts:

    Η "νερενια" μιζερια, θεωρω πως διαφερει ως προς την ουσια απο την "αερινη".
    Η αερινη -οπως το βλεπω εγω, μπορει να κανω και λαθος!:nuts: - αφορα γκρινια που εστιαζει στις νοητικες ικανοτητες/δυνατοτητες των αλλων ή και ημων! ["Πως ειναι δυνατον να μην καταλαβαινει/ω κατι, που βοσκει η κοινη λογικη; μα τι μας λενε τωρα, σε ανεγκεφαλους απευθυνονται;;" κλπ κλπ] Με την επακολουθη απογοητευση οταν συσσωρευονται τετοιες ... επισημανσεις.
    Οσο για τα χαρακτηριστικα που αναφερεις, σε καταλαβαινω, παρ οτι το νερο μου υπερισχυει του αερα μου! :toung::bigsmile:
    :bigsmile: Δεν έχεις κι άδικο!!!:bigsmile: Για την αέρινη γκρίνια εννοώ...
    Αν και με τα μαθηματικά εγώ ανέκαθεν είχα αριστη σχεση...(έχω πάρει και διακρίσεις στη μαθηματική εταιρία...)
    Η αξία των ανθρώπων δεν κρίνεται από τα προσόντα τους, αλλά από την χρήση των προσόντων τους

  7. #37
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Μάντεψε...
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    122

    Re: ...Παρθενακια....

    Όσο για το ορθολογικό των παρθένων... που λέει ο Αργοναύτης... αν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί(να χρησιμοποιούν στα πάντα τη λογική τους...).. Πιστεύω οτι οι παρθένοι είναι ανθρωποι της λογικής αλλά εκεί που υπάρχουν συναισθήματα γίνονται ρομαντικοί και δεν τη χρησιμοποιουν...
    Αντιθέτως ζώδια του αέρα όπως οι Διδυμοι ή οι Υδροχόοι είναι πιο ορθολογικοί νομίζω...
    Η αξία των ανθρώπων δεν κρίνεται από τα προσόντα τους, αλλά από την χρήση των προσόντων τους

  8. #38

    Re: ...Παρθενακια....

    Quote Originally Posted by Ιφιγένεια View Post
    Όσο για το ορθολογικό των παρθένων... που λέει ο Αργοναύτης... αν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί(να χρησιμοποιούν στα πάντα τη λογική τους...).. Πιστεύω οτι οι παρθένοι είναι ανθρωποι της λογικής αλλά εκεί που υπάρχουν συναισθήματα γίνονται ρομαντικοί και δεν τη χρησιμοποιουν...
    Αντιθέτως ζώδια του αέρα όπως οι Διδυμοι ή οι Υδροχόοι είναι πιο ορθολογικοί νομίζω...
    Σωστό κι αυτό. 'Οχι λογικοί ακριβώς οι αέρινοι, αλλά πνευματικοί, αποστασιοποιημένοι, λιγότερο ψυχικοί όπως θα ήταν οι υδάτινοι.

  9. #39
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Μάντεψε...
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    122

    Re: ...Παρθενακια....

    Ναι ακριβώς αυτό εννοώ...
    ια παράδειγμα Δίδυμος με σελήνη στην παρθένο και ωροσκόπο στο ζυγό(η αδερφή μου...) ακόμη και στα συναισθηματικά της χρησιμοποιεί τη λογική της...χωρις αυτό να σημαίνει οτι είναι αναίσθητη..
    Εγώ ούσα παρθένος με σελήνη στο σκορπιο(ωροσκόπο υδροχόο) στα συναισθηματικά μου πάντα υπήρχε ένα μπέρδεμα και ποτέ δεν μπορούσα να λειτουργήσω με τη λογική...δηλαδή είχα πλήρη συναίσθηση οτι αυτά που έκανα δεν οδηγούσαν πουθενα, αλλ΄δεν μπορούσα να τα αποφύγω.. λόγω συναισθημάτων..)
    Η αξία των ανθρώπων δεν κρίνεται από τα προσόντα τους, αλλά από την χρήση των προσόντων τους

  10. #40
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: ...Παρθενακια....

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Προφανώς ναι! Κανει και δυσκολες οψεις;
    Αμέ!!! Τετραγωνάρα με stellium στο Τοξότη...αλλά το έχουμε ξανασυζητήσει...αυτό το θεωρώ γενικώς θετικό γιατί συγκρατεί την άκρατη και άκριτη φωτιά...ακόμα και αν δημιουργεί προβλήματα εμμονής και αυτοπεριορισμού...η τελειομανία είναι πότε θετική και εποικοδομητική, και πότε ανασταλτική...τώρα για ποιόν ή και για ποιούς, διαλέξετε εσείς τις αντιστοιχείες...εγώ πάντως ξέρω

    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, ίσως απλά να προσπαθώ να το απομυθοποιήσω μιλώντας γι'αυτό...

 

 
Page 4 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 8 users browsing this thread. (0 members and 8 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads