s
Ανάδρομος ¶ρης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Post Ανάδρομος ¶ρης

    Ο Άρης είναι ο τελευταίος από τους προσωπικούς πλανήτες, στη σειρά των ανάδρομων πλανητών. Σχετίζεται με τη δραστηριότητά μας, τη δύναμη, το θάρρος και τη τόλμη. Όπως κάθε ανάδρομος πλανήτης, αυτά τα στοιχεία είναι περισσότερο εσωτερικά και λιγότερο εκφραστικά στο άτομο που τον έχει ανάδρομο στο γενέθλιο χάρτη του.

    Πολλές φορές το άτομο με ανάδρομο Αρη παρουσιάζει μια έλλειψη επαφής με την καθαρή πραγματικότητα των αναγκών του, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να συντονίσει τις σκέψεις και τις πράξεις του. Το παρελθόν του που αναβιώνει είναι κάπως διαχωρισμένο από τη συνειδητότητά του. Μπορεί ακόμα να μη μπορεί να ρυθμίσει τη ροή ενέργειας που του δίνει ο ανάδρομος Άρης και η δράση του να είναι μη ελεγχόμενη, ή να είναι άσκοπη, ή να γίνεται μετ� εμποδίων.

    Πολλά από τα γεγονότα της ζωής του θα εξαρτηθούν όχι τόσο από τη σκέψη ή τα συναισθήματα, αλλά από την ικανότητα να χειρίζεται τα ενεργειακά του επίπεδα, σε συντονισμό με τις ενέργειες που δέχεται από τους άλλους. Θα μπορούσε δηλ. να αντιδρά έντονα σε ένα άτομο (θετικά ή αρνητικά), βασιζόμενο στο ενεργειακό επίπεδο που δέχεται από αυτό και όχι με τη λογική. Ετσι οι σχέσεις του μπορεί να διαστρεβλώνονται, και στον σεξουαλικό τομέα να μοιάζουν περισσότερο με αγώνα επιβίωσης παρά ένωση με άλλο άτομο.

    Μπορεί εύκολα να βγάλει αβάσιμα βιαστικά συμπεράσματα, ενώ ταυτόχρονα καθυστερεί και αναβάλλει τις απαραίτητες ενέργειες που θα μπορούσαν να διορθώσουν όσα το ενοχλούν. Αν είναι σε ζώδιο της φωτιάς, τότε μπορεί ο ενθουσιασμός της δράσης, να μην έχει τη σωστή διέξοδο και να μπλοκάρει την δημιουργικότητα. Αν ο ανάδρομος Αρης είναι σε Ζώδιο αέρα, το άτομο μπορεί να έχει μια ασυνήθιστη νοητική υπερδραστηριότητα και να δυσκολεύεται να χαλαρώνει. Αν είναι σε ζώδιο της γης, ενδέχεται να εμποδίζεται η δράση σε πρακτικά θέματα. Αν είναι σε ζώδιο του νερού, τότε, οι ευαισθησίες γίνονται τροχοπέδη για το άτομο και δεν μπορεί να κάνει κάτι χωρίς να ελλοχεύει μέσα του η τάση του να πληγωθεί ή να πληγώσει.

    Συνήθως ένας ανάδρομος Αρης είναι πιο δύσκολος για τις γυναίκες παρά για τους άνδρες, επειδή το το σύστημα των παρορμήσεων μπορεί να είναι δυσανάλογο με το υπόλοιπο ωροσκόπιο, και αυτό τείνει να μειώνει τη θυλυκότητα της γυναίκας. Υπάρχουν γυναίκες που κάνουν λανθασμένες επιλογές συντρόφου με τον ανάδρομο Άρη, όσο αυτός διαρκεί στο χάρτη τους.

    Ωστόσο στο συνειδητό επίπεδο, σε μερικές γυναίκες εκδηλώνεται ακριβώς η αντίθετη τάση, εξυψώνουν τον άνδρα και τον βλέπουν σαν είδωλο. Αυτή όμως η ενέργεια τους φέρνει πιο κοντά στην ασυνείδητη πραγματικότητά τους, δημιουργώντας την ανάγκη τελικά να γκρεμίσουν το είδωλο από το βάθρο στο οποίο το είχαν τοποθετήσει.

    Ο ανάδρομος Αρης στα περισσότερα Ζώδια και Οίκους δημιουργεί ενοχές, απομονώνει το άτομο, διαχωρίζοντάς το από την ελεύθερη και ομαλή ανταλλαγή των προσωπικών σχέσεων και επικοινωνιών που χαρακτηρίζουν τα άτομα με ορθόδρομο Άρη. Ωστόσο, είναι ένας Άρης εσωστρεφής, που μπορεί κάλλιστα να καθυστερήσει, αλλά δεν απορρίπτει τη δράση στον άνθρωπο. Δίνει καρμικά στοιχεία, όπως κάθε ανάδρομος πλανήτης, δείχνει μία δυσκολία στο σημείο αυτό του χάρτη, αλλά και μία αντίδραση που πρέπει να επιδείξουμε, ώστε να ξεπεράσουμε τη δυσχέρεια αυτή και να εστιαστούμε εσωτερικά, για να αποκτήσουμε αυτογνωσία.


    Στο καρμικό επίπεδο, όλες οι πράξεις του ατόμου σκοπεύουν να αναδημιουργήσουν το παρελθόν του. Προσπαθεί να βρεί άτομα που να συμβολίζουν τα πρόσωπα που το είχαν μαζί κοινή δράση (θετική ή αρνητική) σε προηγούμενες ζωές Προσπαθεί να αναπαραστήσει τις εμπειρίες που δεν μπορούσε να εκφράσει παλαιότερα.

    Τείνει να έχει υπερβολικές αντιδράσεις στην προσπάθειά του να επιβάλει με τη βία στα άτομα αυτά να παίξουν τους φανταστικούς ρόλους που έχει στο νου του. Ετσι οι αντιδράσεις του είναι υπερβολικά έντονες, και αντιλαμβανόμενο την επερχόμενη απόρριψη των άλλων, και αδυνατώντας να καταλάβει πού οφείλεται, αποτραβιέται και κλείνεται στον εαυτό του, χωρίς να βιώνει πλήρως τις σχέσεις της τωρινής ζωής του.

    Τείνει να συγκεντρώνει την προσοχή σε μια εποχή του παρελθόντος που αντιπροσωπεύει μια δύναμη που είχε να αντιμετωπίσει. Τώρα δονείται ασυνείδητα στην ίδια ακριβώς δύναμη, είτε είναι θυμός, είτε εκδίκηση, είτε εχθρότητα, είτε μια παραπλανημένη πράξη, προς όλα τα πρόσωπα που συναντά στο παρόν.

    Ο Άρης είναι ανάδρομος μέσα στο 2005, από την 1/10 ως την 10/12. Την περίοδο εκείνη, θα αναφερθούμε διεξοδικά στο τι προσδίδει σε κάθε ζώδιο.

  2. #2

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Ο ανάδρομος 'Αρης σε Ωροσκόπιο συγγενικού μου ατόμου βρίσκεται στους Διδύμους ανάδρομος και ακριβώς όπως γράψατε, παρατηρώ μια τεράστια δυσκολία να χαλαρώνει. Το άτομο χωρίς να το θέλει βρίσκεται σε διαρκή ένταση την οποία όμως δεν εξωτερικεύει με φωνές (κάτι που θα την ''θεράπευε''), αλλά εκδηλώνοντας μια πολύ ιδιόρυθμη νευρικότητα που έχει μοναδικό χάρισμα να την μεταδίδει στους άλλους. Παρατήρησα ότι τα χέρια της δεν χαλαρώνουν ποτέ και ότι κάνει διαρκώς νευρικές κινήσεις με τα δάχτυλα. Το συνδέω με το ότι ο ανάδρομος βρίσκεται στους Διδύμους που αντιστοιχεί στα χέρια. Δεν είναι καταπληκτικό πόσες λεπτομέρειες επαληθεύει η Αστρολογία ? Επίσης όντως συμφωνώ ότι δεν την βοηθάει να βγάλει την θηλυκότητά της και έχει περάσει μια ζωή στην τσίτα που λέμε. Επίσης παρατηρώ χρόνια τώρα ότι δεν μπορεί να έρθει σε αντιπαράθεση με κανέναν, ακόμα κι αν αυτός έχει ολοφάνερα άδικο. Μια εξοργιστική τάση υποχώρησης που δεν την έχω ξαναδεί σε άνθρωπο.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Ο ανάδρομος ¶ρης στους ΔΙδύμους δίνει αυτά τα χαρακτηριστικά, ιδιαίτερα αν βοηθά το σύνολο του ωροσκοπίου. Αλλά ίσως όταν γυρίσει ορθόδρομος με προοδευτικό σύστημα, η φίλη σας να αισθανθεί αρκετά καλύτερα. Εξ άλλου, τότε θα φανεί πολύ πιο εκφραστική από την περίοδο της ανάδρομης φοράς. Μόνο που κάποιες φορές αυτό αργεί αρκετά, καθώς δεν είναι μικρής διάρκειας η ανάδρομη κίνηση, όπως συμβαίνει στον Ερμή.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #4

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    πως θα ξερω αν ο αρης μου ειναι αναδρομος που οταν γεννηθηκα ηταν στον αιγοκαιρο που ειναι αν δεν κανω λαθοσ και ο ωροσκοπος

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Στον γενέθλιο χάρτη σου θα υπάρχει πάνω από τον πλανήτη ένα σύμβολο σαν Rx αν έχεις ¶ρη ανάδρομο.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    257

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Ο ανάδρομος Αρης πράγματι δημιουργεί απομόνωση στον άνθρωπο και στη γυναίκα ιδιαίτερα έχει επίπτωση στη σεξουαλικοτητά της. Ξέρω γυναίκα με ανάδρομο Αρη στην Παρθένο που έχει μεγάλο μπλοκάρισμα στην εκφρασή της τόσο την σεξουαλική όσο ΄και σε θέματα καθημερινότητας

  7. #7
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    εγω παντος που εχω αναδρομο Αρη καμια τετοια επιπτωση δεν εχω,σιγουρα ειναι λογω του Αρη?

  8. #8
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    8

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Έχω και εγώ ανάδρομο άρη (στον υδροχόο) και πράγματι με επηρεάζει η ενέργεια των άλλων ανθρώπων μερικές φορές θετικά αλλά κυρίως αρνητικά, έτσι ώστε τελικά να τους απορρίπτω. Δύσκολα χαλαρώνω όπως αναφέρετε. Η πείρα όμως μου έχει δείξει ότι τα αρχικά συμπεράσματά μου, σε γενικές γραμμές, δεν είναι λάθος και για αυτό γενικά τα εμπιστεύομαι.

    Πως όμως μπορώ να οδηγηθώ στην αυτογνωσία και κατά συνέπεια στην εσωτερική ηρεμία;

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Αγαπητή wizards

    Οι δύσκολες θέσεις ή περίοδοι πλανητών, επειδή μας δημιουργούν ανησυχία, είναι η ευκαιρία να ασχοληθούμε και να τους επεξεργαστούμε. βέβαια αυτό ξεφεύγει από τα στενά περιθώρια της σύντομης απάντησης, διότι το σύνολο του χάρτη μας οδηγεί, αλλά να γνωρίζετε πως πρέπει να βρείτε τρόπο εκτόνωσης της δραστηριότητάς σας. Μπορεί να σας επιτευχθεί με άσκηση, με αλλαγές, με την τεχνολογία, με ενδιαφέροντα ουράνια (πχ η αστρολογία, με την οποία έχετε ιδιαίτερη αντίληψη) και άλλα...

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  10. #10
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    8

    Re: Ανάδρομος ¶ρης

    Η ενασχόληση με όλα αυτά που αναφέρετε πράγματι μου φέρνουν ηρεμία.
    Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads