s
ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast
Results 31 to 40 of 74
  1. #31
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Να μιλησω και εγω τωρα με κυβερνητη 7ου Κρονοοοο()..Ο γαμος ειναι ενας θεσμος μεν ναι αλλα απαραιτητος δε διοτι διατηρει την συνοχη στην οικογενεια.Εαν δεν υπαρχει στοχος να δημιουργηθει οικογενεια(με πανω απο δυο μελη...:bigsmile δεν υπαρχει λογος γαμου.Βεβαια εχω φιλη που παντρευτηκε για να παρουν δανειο για σπιτι...
    Απλα οι γυναικες ειμαστε ρομαντικες και σκεφτομαστε παντα πως θα ειμαστε με νυφικο.Το κακο ειναι σε αυτο το νυφικο να ταιριαζει οποιοσδηποτε γαμπρος!
    Εκει νομιζω γινεται το λαθος.Πρωτα βρισκω τον ανθρωπο που θα με εμπνευσει και μετα παντρευομαι.Αν εχω φτιαξει ολη την τελετη και χωραει οποιοσδηποτε στην κενη θεση γαμπρου...Ε..τοτε υπαρχει προβλημα...:bigsmile:
    Οσο για τους αντρες...ε δεν ειναι και τοσο τρομερο πια..τι να πω!
    There are only two tragedies in life: one is not getting what one wants, and the other is getting it.
    A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.
    Oscar Wilde

  2. #32
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by κατυ View Post
    ποοοολυ καλο!
    αλλα συζητουσα με μια φιλη μου τελευταια και μου ειπε κατι πολυ ωραιο, δεν εχει τοσο σημασια ποσα κοινα σημεια εχεις με τον αλλο, οσο το ποσο μπορεις να δεχθεις αυτα που δεν ταιριαζουν με τα δικα σου......
    και το πιστευω, γιατι σε μια καλη σχεση δεν χρειαζεται ταυτιση αλλα ταυτοτητα.

    Νομιζω πως αυτη η φραση βαζει τα πραγματα στη θεση τους!
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  3. #33
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    κατερινα
    Location
    αθήνα
    Posts
    150

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Oι ομοιότητες διευκολύνουν το γάμο και οι διαφορές τον εξελίσσουν, αν βέβαια γίνονται όλα με συνείδηση και βάθος. Δυστυχώς ξεχάσαμε ή δεν μάθαμε ποτέ πως να αγαπάμε εααυτόν αλλά και αλλήλους και κάναμε τη μοναξιά λάβαρο. Και δεν μιλάω για μοναχικότητα αλλά για μοναξιά!!!Μοναξιά που οδηγεί διαρκώς σε νέους έρωτες με την ελπίδα ότι εδώ θα γίνει το όνειρο πραγματικότητα από φόβο μήπως και έλθουμε αντιμέτωποι με τους φόβους και τις ανασφάλειες μας! Ο γάμος σαν ουσία θέλει κότσια και αντοχή στην ρουτίνα και κυρίως πραγματική υπέρβαση.

  4. #34
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by chandramani View Post
    Oι ομοιότητες διευκολύνουν το γάμο και οι διαφορές τον εξελίσσουν, αν βέβαια γίνονται όλα με συνείδηση και βάθος. Δυστυχώς ξεχάσαμε ή δεν μάθαμε ποτέ πως να αγαπάμε εααυτόν αλλά και αλλήλους και κάναμε τη μοναξιά λάβαρο. Και δεν μιλάω για μοναχικότητα αλλά για μοναξιά!!!Μοναξιά που οδηγεί διαρκώς σε νέους έρωτες με την ελπίδα ότι εδώ θα γίνει το όνειρο πραγματικότητα από φόβο μήπως και έλθουμε αντιμέτωποι με τους φόβους και τις ανασφάλειες μας! Ο γάμος σαν ουσία θέλει κότσια και αντοχή στην ρουτίνα και κυρίως πραγματική υπέρβαση.
    Θέλει κότσια, όπως είπες, επιμονή, υπομονή και διάλογο!
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  5. #35
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by chandramani View Post
    Oι ομοιότητες διευκολύνουν το γάμο και οι διαφορές τον εξελίσσουν, αν βέβαια γίνονται όλα με συνείδηση και βάθος. Δυστυχώς ξεχάσαμε ή δεν μάθαμε ποτέ πως να αγαπάμε εααυτόν αλλά και αλλήλους και κάναμε τη μοναξιά λάβαρο. Και δεν μιλάω για μοναχικότητα αλλά για μοναξιά!!!Μοναξιά που οδηγεί διαρκώς σε νέους έρωτες με την ελπίδα ότι εδώ θα γίνει το όνειρο πραγματικότητα από φόβο μήπως και έλθουμε αντιμέτωποι με τους φόβους και τις ανασφάλειες μας! Ο γάμος σαν ουσία θέλει κότσια και αντοχή στην ρουτίνα και κυρίως πραγματική υπέρβαση.
    Πολύ σωστά τα όσα λές.. Εγώ έχω και την άποψη ότι όταν κάνεις ή έχεις μία σχέση που γίνεται μακροχρόνια, δεν πρέπει να σκέφτεσαι τον γάμο σαν αποτέλεσμα ή τι θα πεί ο κόσμος ή να παντρευτώ να πάρω δάνειο κλπ. Πρέπει να έρθει αυθόρμητα όταν καταλάβεις και έχεις δοκιμαστεί πολύ σε αυτή τη σχέση και είσαι σίγουρος/η (άν όχι απολύτως αλλά κατα κάποιο μεγάλο ποσοστό) ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις. Οι άνθρωποι που ονειρεύονται νυφικά και ταξίδια του μέλιτος χωρίς η σχέση τους να μπορεί να αντέξει κάτι τέτοιο είναι μεν ρομαντικοί αλλά πιστεύω ότι δεν θα έχουν και πολλή επιτυχία αν κάνουν το βήμα.Γιατί είμαι της άποψης ότι γάμος είναι όλα τα υπόλοιπα εκτός από τα νυφικά και τις μπομπονιέρες. Αυτά είναι πολύ επιφανειακά κατά την γνώμη μου πάντα.
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  6. #36
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    κατερινα
    Location
    αθήνα
    Posts
    150

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Αγαπητή zeta1987 ο γάμος σαν θεσμός πιστεύω πως έχει αποτύχει, όχι διότι δεν αξίζει σαν θεσμός αλλά επειδή του"φορτώσαμε" πολλά: ανασφάλειες, φόβους, χρήματα και χίλια δυό άλλα που δεν τον αφορουν. Εδώ καταντήσαμε να αντιμετωπίζουμε τους άγαμους ως κακόμοιρους...εδώ να δεις ρατσισμό! Θαρρώ πως ένας γάμος σημαίνει αληθινή ένωση και δέσμευση στα καλά και στα κακά. Δεν χωράει λιποταξίες εδώ. Και όσο για τα ρομαντικά νυφικά που λες, καθώς επίσης και όλοι οι υπόλοιποι ρομαντισμοί του τύπου γαμήλια ταξίδια, γλέντια γάμου σε απρόσωπα τραπέζια κτλ αυτά νομιζω πως είναι εφευρέσεις εμπορικού καθάρά ενδιαφέροντος που εξυπηρετούν τις τσέπες κάποιων. Λες και ο ρομαντισμός χωράει σε νυφικά ή γαμπριάτικά κοστούμια με ανθοδέσμες και μακιγιαρισμένους καλεσμένους στο χρώμα της επίδειξης και του εγωισμού.
    Για του λόγου το αληθές όμως θα ήθελα να πως έχω παρεβρεθεί και σε μυστήρια πέρα για πέρα αληθινά και ταπεινά που άνοιξαν το δρόμο σε μια κοινά δυναμική πορεία!:bigsmile:

  7. #37
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Όντως ο θεσμός του γάμου έχει αποτύχει από μόνος του και εμείς οι άνθρωποι φταίμε για αυτό.Συμφωνώ και μου αρέσουν όλα όσα λές!

    Quote Originally Posted by chandramani View Post
    Για του λόγου το αληθές όμως θα ήθελα να πως έχω παρεβρεθεί και σε μυστήρια πέρα για πέρα αληθινά και ταπεινά που άνοιξαν το δρόμο σε μια κοινά δυναμική πορεία!:bigsmile:
    Αυτό είναι κιόλας ένα γεγονός που μας δίνει το μήνυμα ότι υπάρχουν περιθώρια και ελπίδα να μην ισωπεδωθούν τα πάντα!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  8. #38

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Είχα πει να μη γράψω σε αυτό το θέμα, αλλά εντέλει με έτρωγε το χέρι μου. Πολύ πολύ συνοπτικά έχω να τοποθετηθώ ως προς τα εξής:

    Πρώτον, να λείπουν οι "επιθέσεις" στο διπολάκι, ειδεμή θα έχετε να κάνετε μαζί μου.

    Δεύτερον, έχω πολλές ενστάσεις ως προς το περιεχόμενο αλλά και τον τρόπο γραφής του άρθρου, ωστόσο καλύτερα να μην επεκταθώ ,ώστε να μη θεωρηθεί ως πρσωπική επίθεση απέναντι στη γράφουσα.

    Τρίτον, προσωπικά τον αμφισβητώ το "θεσμό" . Καθώς και τις "επιτυχίες" ή τις "αποτυχίες" του ως τέτοιον. Η μεγαλύτερη δυστυχία είναι που φορτωθήκαμε στις καμπούρες μας - και όχι στους αστραγάλους - αυτή τη μπάλα καταδίκου και ο καθείς φουκαράς ανεξαρτήτως φύλου και ιδιοσυγκρασίας αισθάνεται υποχρεωμένος σε κάποια συγκεκριμένη φάση της ζωής του να τιμήσει τον "θεσμό", στο πλαίσιο ενός αριθμού υποχρεώσεων απέναντι στην κοινωνία. (Οι παροικούντες την ιστοσελίδα παρακαλείσθε να ανακαλέσετε στη μνήμη σας και το θέμα "Γάμος and the city", αν δεν με απατά η μνήμη μου).
    Και μη χειρότερα...

    Τέταρτον, δεν κατανόησα γιατί ντε και καλά πρέπει να συνδέουμε τον γάμο με κάθε λογής "μυστήρια" και συναφή μεταφυσικά παρακλάδια. Δεν είμαστε όλοι Χ.Ο. σε αυτή τη χώρα και πολύ περισσότερο σε αυτόν τον κόσμο. (Έτσι, για να μη ξεχνάμε και το κοινωνικοπολιτικό σκέλος που αφορά το ζήτημα του πολιτικού γάμου.)

    Ευελπιστώ πως κάποια στιγμή θα πάψει να υφίσταται ο "θεσμός" και ο κάθε άνθρωπος θα μπορεί ελεύθερος να επιλέξει τον τρόπο ζωής του και προσφοράς απέναντι στην κοινωνία, απαλλαγμένος από πάσης φύσεως ψευδεπίγραφες "θεσμικές" επιταγές.

    Καλό απόγευμα.

  9. #39
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    41

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Συμφωνώ με αυτά που λέει η προηγούμενη από μένα, αλλά όταν μετά έρχονται και παιδιά, και τα παρατάνε από εδώ και από εκεί; Τότε τί γίνεται;

  10. #40

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by Maraki29 View Post
    Συμφωνώ με αυτά που λέει η προηγούμενη από μένα, αλλά όταν μετά έρχονται και παιδιά, και τα παρατάνε από εδώ και από εκεί; Τότε τί γίνεται;
    Ακριβώς γι'αυτό το λόγο. Για να μην αισθάνεται ο καθένας υποχρεωμένος να γίνει γονιός, μόνο και μόνο επειδή το επιτάσσει ο "θεσμός". Κάπως έτσι πληρώνουν τα σπασμένα άπειρα μικρούλια ανά την υφήλιο.

    Είναι διαφορετική η ικανότητα της αναπαραγωγής από αυτήν του να γίνεις γονιός.

 

 
Page 4 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads