s
Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 6 FirstFirst ... 2 3 4 5 6
Results 51 to 58 of 58
  1. #51
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Αγαπητή moutro28

    Όντως τα στοιχεία που παραθέτετε δίνουν την ευχέρεια της επικοινωνίας, και το σύνολο του χάρτη θα το επιβεβαιώνει. Αλλά, κι ο Κρόνος στους Διδύμους, δεν αναιρεί τον λόγο, απλά κάνει το άτομο πιο υπεύθυνο στον λόγο του και όταν επικοινωνεί έχει καλή δομή και στοιχειοθετημένη άποψη. Μπορεί επίσης, έστω κι αν δείχνει ανοιχτό και προσιτό, να λέει μόνο όσα θεωρεί χρήσιμα. Να μην εκφράζει πλήρως τις βαθύτερες σκέψεις. Βέβαια, με ένα Ερμή στον Τοξότη, υπάρχει η αισιοδοξία κι η αγάπη για την επικοινωνία, σαν τρόπος ευχαρίστησης και φιλοσοφικής ανάπτυξης του ατόμου.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  2. #52
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    134

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Αγαπητή moutro28

    Όντως τα στοιχεία που παραθέτετε δίνουν την ευχέρεια της επικοινωνίας, και το σύνολο του χάρτη θα το επιβεβαιώνει. Αλλά, κι ο Κρόνος στους Διδύμους, δεν αναιρεί τον λόγο, απλά κάνει το άτομο πιο υπεύθυνο στον λόγο του και όταν επικοινωνεί έχει καλή δομή και στοιχειοθετημένη άποψη. Μπορεί επίσης, έστω κι αν δείχνει ανοιχτό και προσιτό, να λέει μόνο όσα θεωρεί χρήσιμα. Να μην εκφράζει πλήρως τις βαθύτερες σκέψεις. Βέβαια, με ένα Ερμή στον Τοξότη, υπάρχει η αισιοδοξία κι η αγάπη για την επικοινωνία, σαν τρόπος ευχαρίστησης και φιλοσοφικής ανάπτυξης του ατόμου.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου
    Ευχαριστώ για την απάντηση - διευκρίνηση.
    Είναι γεγονός ότι λέω με μεγάλη ευκολία αυτά που εγώ θέλω να πω. Αν δεν θέλω δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω λέξη. Λένε επίσης ότι πάντα έχω πολύ ισχυρά επιχειρήματα και είναι γεγονός ότι κρατάω τον λόγο μου. Και φυσικά πεθαίνω για κουβεντολόι. Εχω πάντως την αίσθηση ότι όλοι οι πλανήτες παίζουν καθοριστικό ρόλο στην επικοινωνία, σε όλες της τις μορφές και σε όλων των ειδών τις σχέσεις.
    Θέλω να πω, και αν κάνω λάθος διορθώστε με, ότι στις ερωτικές μας σχέσεις, για παράδειγμα η Αφροδίτη (εγώ την έχω στον Τοξότη, στον 9ο, όπως και τον Ερμή) διαδραματίζει σημαντικό ρόλο. Νομίζω εξάλλου ότι πολύ σημαντική είναι και η θέση του Δια (εγώ τον έχω στον Αιγόκερω, 10ος)... Αλλά το θέμα επικοινωνία ωραίο θα ήταν να μας το αναπτύξετε εσείς κάποια στιγμή.

  3. #53
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Αγαπητή moutro28

    Η αλήθεια είναι πως όταν συζητάμε γενικά για επικοινωνία, εννοούμε τον γραπτό ή προφορικό λόγο, κάτι που συνδέεται με τον Ερμή, τους Διδύμους και τον 3ο οίκο.
    Ωστόσο, είναι γεγονός, πως επικοινωνία είναι πολλά άλλα θέματα, ένα χάδι, ένα χαμόγελο, ένα συναίσθημα. Στην αισθηματικά επικοινωνία, πολλές φορές, ο λόγος είναι ανούσιος και μετρά ένας συναισθηματικός πλανήτης, όπως η Αφροδίτη. Έχετε δίκιο. Κρατώ την ιδέα σας και επιφυλάσσομαι να αναπτυχθεί αυτό το θέμα, όταν βέβαια βρω τον κατάλληλο χρόνο. Έχει ενδιαφέρον.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #54

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Vassilis13 View Post
    Στην καθημερινή ζωή ο Κρόνος στο 12ο οίκο δίνει και προβλήματα στην εργασία. Τα αφεντικά (Κρόνος) και γενικά τα άτομα που έχουν κύρος συνήθως "συνομωτούν" πίσω από την πλάτη του ενδιαφερόμενου, αποφασίζουν χωρίς αυτόν γι' αυτόν. Ακόμα η θέση αυτή δίνει πολλές τύψεις. Ο άνθρωπος αυτοβασανίζεται. Τιμωρείται από μόνος του με τις τύψεις του για ό,τι κάνει στραβά... Στις περιπτώσεις αυτές ο άνθρωπος αυτοαπομονώνεται και δε θέλει κανέναν κοντά του μέχρι να περάσουν οι αρνητικές σκέψεις που έχει...
    Με τη θέση αυτή μπορεί να κάνει κανείς επάγγελμα το να παρέχει βοήθεια σε άλλους (π.χ. κοινωνικός λειτουργός). Αντίθετα η θέση αυτή δεν προδιαθέτει για διάθεση του ανθρώπου να βοηθά γενικώς τους ανθρώπους (όπως θα γινόταν αν υπήρχε Δίας ή Αφροδίτη). Η θέση αυτή είναι η τυπική θέση ενός ανθρώπου που δε δίνει ελεημοσύνη αλλά καλεί το ζητιάνο να πάει να δουλέψει...
    Εγώ έχω τον Κρόνο σε σύνοδο με την Αφροδίτη στο 12ο οίκο και σε τετράγωνο με τη Σελήνη στο Σκορπιό. Ε ρε, γλέντια! Με τη δουλειά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ίσα ίσα που παραβοηθάω τους ανθρώπους και με εκμεταλλεύονται. Βέβαια έχει πέσει πολύ κλάμα στα αισθηματικά και είχα προβλήματα με τη μητέρα μου. Τη μεγαλύτερη πίκρα την έφαγα στα 16 μου όταν ο διελαύνων Κρόνος πέρναγε απέναντι από το γενέθλιο.
    Τώρα που πλησιάζει στη γενέθλια θέση, υπάρχει μια τάση απομόνωσης, εν μέρει εξαναγκαστικής (λόγω της δουλειάς μου). Από την άλλη ασχολούμαι πολύ σοβαρά με θέματα εσωτερισμού και θεωρώ ότι θα βγω πιο σοφή από πριν. Επίσης μετανιώνω πολύ για λάθη που διαπίστωσα ότι έχω κάνει και που παλιότερα μου φαίνονταν σωστά. Ελπίζω να μη μου δώσει κανένα πιο σκληρό μάθημα.

  5. #55
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    συνφωνώ για τον αδικημένο κρόνο γιατί είναι σαν τον γονειό που ότι λέει το λέει απο αγάπη μα δεν ακούμε μόνο όταν κάνουμε τα λάθη θυμώμαστε τα λόγια τους

  6. #56
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Εγώ θεωρώ ότι ο Κρόνος είναι πολύ σκληρός δάσκαλος! Εμένα είναι στον ένατο οίκο και από τότε που τελείωσα το σχολείο με έχει ταράξει!! Με έχει περιορίσει πολύ και συνεχώς μου δημιουργεί ανασφάλειες αν έχω την απαραίτητη μόρφωση...Αλλά τι να κάνουμε...Το παλεύουμε!!!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  7. #57
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by zeta1987 View Post
    Εγώ θεωρώ ότι ο Κρόνος είναι πολύ σκληρός δάσκαλος! Εμένα είναι στον ένατο οίκο και από τότε που τελείωσα το σχολείο με έχει ταράξει!! Με έχει περιορίσει πολύ και συνεχώς μου δημιουργεί ανασφάλειες αν έχω την απαραίτητη μόρφωση...Αλλά τι να κάνουμε...Το παλεύουμε!!!
    Σε καταλαβαίνω!Kι εγώ κρόνο στον 9ο έχω και πραγματικά με έχει ταράξει σ αυτό το ζήτημα,και για να μπω στο πανεπιστήμιο και σίγουρα μέχρι να βγω.Το κακό είναι όμως πως ίσως κι εμείς ενώ ξέρουμε τι εστί κρόνος,αδυνατούμε να συμμορφωθούμε με τις απαιτήσεις του...Τι να πω κι εγώ που στον 9ο έχω επίσης πλούτωνα και νότιο δεσμό; Όλα τα αναχρονιστικά καρμικά περιοριστικά αφαιρετικά βαρέα πυροβολικά εκεί μέσα μαζευτήκανε Αν εξαιρέσεις πάντως αυτούς που επιθυμούν να σπουδάσουν,στον ένατο οίκο θεωρείται απ τις σχετικά καλές θέσεις του κρόνου.Συγκροτημένος ,σοβαρός και...συντηρητικός:embarrest

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  8. #58
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Σε καταλαβαίνω!Kι εγώ κρόνο στον 9ο έχω και πραγματικά με έχει ταράξει σ αυτό το ζήτημα,και για να μπω στο πανεπιστήμιο και σίγουρα μέχρι να βγω.Το κακό είναι όμως πως ίσως κι εμείς ενώ ξέρουμε τι εστί κρόνος,αδυνατούμε να συμμορφωθούμε με τις απαιτήσεις του...Τι να πω κι εγώ που στον 9ο έχω επίσης πλούτωνα και νότιο δεσμό; Όλα τα αναχρονιστικά καρμικά περιοριστικά αφαιρετικά βαρέα πυροβολικά εκεί μέσα μαζευτήκανε Αν εξαιρέσεις πάντως αυτούς που επιθυμούν να σπουδάσουν,στον ένατο οίκο θεωρείται απ τις σχετικά καλές θέσεις του κρόνου.Συγκροτημένος ,σοβαρός και...συντηρητικός:embarrest
    Εγώ και που έχω σελήνη και αφροδίτη στον ένατο νομίζεις ότι μου έκαναν καλο;; Τα ισοπέδωσε όλα ο άτιμος ο Κρόνος!!! Και μάλιστα στο ζώδιο του τοξότη που σχετίζεται με ανώτατες σπουδές...
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

 

 
Page 6 of 6 FirstFirst ... 2 3 4 5 6

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads