s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 31 to 40 of 106
  1. #31
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    υποσχομαι θα καψω τον στηθοδεσμο :amazed:μου στη πλατεια Συνταγματος.
    Αυτό μπορείς να το αποδείξεις; :toung:
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  2. #32

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    Aν δεν μπορει να αποδειχθει κατι δεν ισχυει..Αν αποδειχθει τοτε στο υποσχομαι θα καψω τον στηθοδεσμο :amazed:μου στη πλατεια Συνταγματος.

    Φιλικα εις την ν!!!!
    Εδώ θα ξανάρθουμε στο θέμα της αντίληψης γιατί αν εγώ σου αποδείξω κάτι αλλά εσύ δεν μπορείς να το αντιληφθείς μάλλον δεν θα φταίει η απόδειξή μου αλλα η δική σου περιορισμένη αντίληψη

    Αυτό με τον στηθόδεσμο τι το ήθελες? Μάλλον ανήκει σε πρακτικές που μετέρχονταν φεμινίστριες του 60 και όταν το κάναν επιδεικνύαν ότι δεν φορούσαν άλλον. Αν είναι έτσι και για να ικανοποιήσουμε την περιέργεια του Del Piero και την δική μου φυσικά θα ήθελα να με ρωτήσεις κάτι για να το αποδείξω. Να έχεις όμως υπόψη σου ότι δεν υπάρχει μόνο η λογική του Αριστοτέλη :bigsmile:

    Φιλικότερα στην ν+ν
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #33

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by emmalene View Post
    Λοιπον χωρις να θελω να αναμιχθω στην πραγματικα ενδιαφερουσα συζητηση για πιθανοτητες και κβαντα,θα ηθελα να πω οτι το πεπρωμενο δεν ειναι μονοδιαστατη εννοια.
    Γιατί καλε να μην αναμειχθείς? Δεν είναι προσωπική η κουβέντα. Αν ήταν θα την καάναμε από το τηλέφωνο ή με πμ. Ασε που μάλλον συμφωνούμε και θα βάλουμε την aries engineer στη μέση :toung: Είναι και κριαράκι, αντε να μας δώσει καμια κουτουλιά. Κακία δεν θα μας κρατήσει σίγουρα
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  4. #34

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Εδώ θα ξανάρθουμε στο θέμα της αντίληψης γιατί αν εγώ σου αποδείξω κάτι αλλά εσύ δεν μπορείς να το αντιληφθείς μάλλον δεν θα φταίει η απόδειξή μου αλλα η δική σου περιορισμένη αντίληψη

    Αυτό με τον στηθόδεσμο τι το ήθελες? Μάλλον ανήκει σε πρακτικές που μετέρχονταν φεμινίστριες του 60 και όταν το κάναν επιδεικνύαν ότι δεν φορούσαν άλλον. Αν είναι έτσι και για να ικανοποιήσουμε την περιέργεια του Del Piero και την δική μου φυσικά θα ήθελα να με ρωτήσεις κάτι για να το αποδείξω. Να έχεις όμως υπόψη σου ότι δεν υπάρχει μόνο η λογική του Αριστοτέλη :bigsmile:

    Φιλικότερα στην ν+ν
    Hθελα να βαλω κατι πικαντικο στη σοβαρη και βαρια κουβεντα μας γιαυτο και η αναφορα στον στηθοδεσμο...Με πειραζεις επειδη ξερεις οτι ουσα κριαρακι δεν παρεξηγω εεεεεεεεε??????:toung:
    πεπρωμενο-Εξουδιοδοτηση των τυρρανων για εγκληματα και δικαιολογια των ανοητων για αποτυχια..Το ξεσηκωσα απο τα τσιτατα..
    φιλικα ^ν+ν+1+ν+2+............
    Μου εξαντλησες την επιχειρηματολογια...θα το ριξω στις ατακες :toung:

  5. #35

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    Aν δεν μπορει να αποδειχθει κατι δεν ισχυει..Αν αποδειχθει τοτε στο υποσχομαι θα καψω τον στηθοδεσμο :amazed:μου στη πλατεια Συνταγματος.

    Φιλικα εις την ν!!!!
    Μηπως ισχυουν και καταστασεις που δεν εχουν αποδειχθει? Ο χρονος ειναι ο καθοριστικος παραγοντας για αυτο. Ο ηλεκτρισμος ανεκαθεν υπηρχε για παραδειγμα (με τη μορφη ηλεκτρικων εκκενωσεων φορτιων στους κεραυνους). Θελω να πω οτι με τα στοιχεια που εχουμε στη διαθεση μας τωρα ειναι πιθανο να μην μπορουμε να αποδειξουμε καποια γεγονοτα χωρις αυτο να αποκλειει πιθανη αποδειξη τους μελλοντικα.

    Σε ο,τι αφορα το στηθοδεσμο, αυτα που γραφονται δεν ξεγραφονται, οποτε το myhoroscope θα πρεπει να τιμησει το γεγονος αυτο της αποδειξης διοργανωνοντας μια συναντηση που θα συμμετασχουν οσα μελη θελουν δωρεαν και οσοι δεν ειναι μελη να καταβαλλουν καποιο αντιτιμο:toung:

    στο ιδιο κλιμα να πω και εγω οχι κατι διαφορετικο απο φιλικα
    Μπορειτε να προσφερετε δωρεαν φαγητο σε απορα παιδακια: http://www.thehungersite.com

    - Η αστρολογια σου λεει οτι εξω βρεχει... Αν εσυ βγεις εξω γυμνος ή πολυ καλα ντυμενος με ομπρελλα ειναι δικη σου επιλογη...

    - Η ζωη ειναι μια αυτοεκπληρουμενη προφητεια...

  6. #36

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by astral_dreamer View Post
    Μηπως ισχυουν και καταστασεις που δεν εχουν αποδειχθει? Ο χρονος ειναι ο καθοριστικος παραγοντας για αυτο. Ο ηλεκτρισμος ανεκαθεν υπηρχε για παραδειγμα (με τη μορφη ηλεκτρικων εκκενωσεων φορτιων στους κεραυνους). Θελω να πω οτι με τα στοιχεια που εχουμε στη διαθεση μας τωρα ειναι πιθανο να μην μπορουμε να αποδειξουμε καποια γεγονοτα χωρις αυτο να αποκλειει πιθανη αποδειξη τους μελλοντικα.
    ........

    στο ιδιο κλιμα να πω και εγω οχι κατι διαφορετικο απο φιλικα
    Όλα υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Πριν από εμάς και μετά από εμάς. Τώρα μπορούμε να κατανοήσουμε κάτι. Αύριο, κάτι άλλο, περισσότερο. Νομίζω ότι υποχρέωσή μας είναι να ανοίγουμε δρόμους και για εμάς και για τους άλλους που θα έρθουν μετά από εμάς. Αν στεκόμαστε σε δόγματα και αποστειρωμένες αντιλήψεις σίγουρα δεν θα συμβάλουμε στην εξέλιξη της κατλαστασης που συντελείται. Αν αποδεχόμαστε τον ρόλο αυτό και όχι κάποιον άλλο έχει καλώς. Αν όχι πάλι έχει καλώς. Στο γενικότερο σχέδιο που περιλαμβάνει τις επι μέρους δικές μας δραστηριότητες ο καθένας έχει το ρόλο του και τη σημασία του. Αν καταλάβουμε ότι δεν ξέρουμε και πολλά για να το παίζουμε μεταξύ μας ειδήμονες ίσως και να δώσουμε χώρο στην θεωρητική ανάγκη μας για κάτι παραπέρα :unsure:
    Και για να μην ξεχνιόμαστε, την κριαρίνα στο Σύνταγμα :clapping::clapping:

    Υπερθετικός βαθμός φιλίας και αποδοχής στη νιοστή του απείρου
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #37
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    3

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    εμενα με φοβιζει λιγο αυτη η ιδεα.γιατι σκεφτομαι οτι ας πουμε ενας αστρολογος με πολυ καλες γνωσεις θα μπορουσε να προβλεψει τον θανατο του η τελος παντων κατι τραγικο που μπορει να του συμβει.

  8. Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by mod84 View Post
    εμενα με φοβιζει λιγο αυτη η ιδεα.γιατι σκεφτομαι οτι ας πουμε ενας αστρολογος με πολυ καλες γνωσεις θα μπορουσε να προβλεψει τον θανατο του η τελος παντων κατι τραγικο που μπορει να του συμβει.
    Έχει να κάνει με την γενικότερη φιλοσοφία και άποψη για την "ζωή" και τον "θάνατο". Είναι λίγο δύσκολο για εμάς τους δυτικούς να κατανοήσουμε κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις. Αν, για παράδειγμα, από την μικρή μας ηλικία δεν μας εμπότιζαν με συγκεκριμένες αντιλήψεις -θρησκευτικές, κοινωνικές- σίγουρα τέτοια θέματα θα τα προσεγγίζαμε διαφορετικά και όχι με τόσο δέος όπως τώρα. Φαντάσου ότι στην αρχαία Ελλάδα την έννοια του θανάτου οι άνθρωποι την αντιλαμβάνονταν τελείως μα τελείως διαφορετικά. Θεωρούσαν (πολύ γενικά στο λέω) ότι πεθαίνοντας πηγαίναν στον κόσμο των σκιών, έναν παράλληλο κόσμο, ή, σύμφωνα με τις απόψεις κάποιων άλλων, με τον φυσικό θάνατο επερχόταν η απελευθέρωση της ψυχής μέσω των διαδοχικών μετενσαρκώσεων κα. Η έννοια του θανάτου για αυτούς δεν είχε την έννοια που έχουμε εμείς τώρα. Όπως και να έχει, όσο σκληρός και να είναι ο αποχωρισμός για αυτούς που μένουν, όσοι βρίσκονται σε αρμονία με το είναι τους, όταν έρχεται η ώρα να φύγουν δεν το βλέπουν ως τραγική κατάσταση και ούτε φοβούνται. Φαντάζομαι όμως ότι μια απορία πρέπει να την έχουν...:bigsmile:
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  9. #39

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Πιστεύω οτι το πεπρωνένο μας είναι γραμμένο οτι και να κάνουμε κάποια πράγματα ειναι αδύνατον να προσπεράσουμε κάποια στιγμή θα είναι μπροστά μας...........

  10. #40
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Σε αυτή την περίπτωση, όμως, μήπως αντί για πεπρωμένο κάνουμε λόγο για συνέπειες των επιλογών και πράξεων μας;

 

 
Page 4 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 8 users browsing this thread. (0 members and 8 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads