s
Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας"; - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 93
  1. #21
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by Δ. Μ. View Post
    Κάπως έτσι παρουσιάζεται και το θέμα στο βιβλίο, θεωρώντας ότι τα ιδεολογήματα που κατευθύναν την γυναίκα στην "απελευθέρωσή" της μέσω της μισθωτής εργασίας(=σκλαβιάς) ουσιαστικά δημιουργήσαν νέα φουρνιά εργατικού δυναμικού και μάλιστα φθηνότερου. Η ουσία, σύμφωνα με το βιβλίο, δεν είναι το να γίνει η γυναίκα "άνδρας", αλλά να γίνει κατανοητό και από τα δύο φύλα ότι ναι μεν έχουν διαφορές μεταξύ τους (π.χ. βιολογικές, φυσικές) αλλά αυτές δεν συνιστούν λόγο ανισορροπίας και διαφορετικής κατάταξης. Η ουσία, σύμφωνα πάλι με το βιβλίο, είναι να κατανοήσουν και τα δύο φύλα ότι υπόκεινται αμφότερα σε συνθήκες άγριας εκμετάλλευσης από τους εξουσιαστές, θηλυκού ή αρσενικού τύπου δεν έχει σημασία.

    Η μισθωτη εργασια -με οποια μορφη κι αν εμφανιζεται- ειναι ενα αναγκαιο κακο.
    Στις απαρχες του φαινομενου, οσες γυναικες δουλευαν ως μισθωτες, το εκαναν γιατι ηταν αναγκαιο για την επιβιωση τους και για την επιβιωση της οικογενειας τους. Κοινωνικα και οικονομικα ανηκαν στα "κατωτερα στρωματα". Δεν ετιθετο θεμα "απελευθερωσης". Απο την αλλη, μεγαλο μερος, -το μεγαλυτερο μαλλον- του γυναικειου πληθυσμου, υφιστατο οικονομικη εκμεταλλευση ετσι κι αλλιως! Δεν χρειαζεται να μακρηγορησω επ αυτου, η οικιακη εργασια, αγροτικη, γονικες υποχρεωσεις, ολα "δωρεαν" και στα πλαισια του αυτονοητου. Οπου αυτονοητο εδω, σημαινει οτι, ακομη κι αν αναγνωριστει η προσφορα και η κουραση, παντα ειναι σε ενα κατωτερο επιπεδο απο την προσφορα και κουραση των ανδρων.
    Δυστυχως, ακομη και σε αλλο πλανητη αν μετοικουσαμε, θα ξαναπαιζαμε ολα αυτα τα παιχνιδια εξουσιας και εκμεταλλευσης...


    Ως γνήσιος Τοξότης θα πήγαινα παντού για να μάθω, να γνωρίσω. Σε κάποια, βέβαια, θα πήγαινα πιο ευχάριστα Πάντως και από τις εκδόσεις Γεωργιάδη έχω ψωνίσει rotest:
    Εγω ως μη γνησια Παρθενος, δεν θα πηγαινα στον Γεωργιαδη, αν τον θεωρησουμε ως αντιποδα του Ελευθερου Τυπου!!:bigsmile: :bigsmile: Η αν θες: παντου εκτος απο τον "Γεωργιαδη"!:toung: :bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  2. #22
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    έχω τρία αγόρια και μία κόρη πάντα τους λέω ότι πρέπει να φέροντε σωστά στης κοπέλες που κάνουν σχέσεις -17,15,13χρονων αντίστηχα-μην θήγουν,μην λένε για τα προσωπικά τους,να προσέχουν σε θέματα προφύλαξης και υγείας,να σέβονται τα κορίτσια σαν να ήταν μάνα ή αδελφή τουακόμα και όταν τους ρωτάω ο μεγάλος μου λέει ότι νομίζει ότι [πρέπει να μου πει και αν επημένω μου θυμήζει ότι τους έχω πει το σέβομαι
    αν οι μητέρες δεν μάθουμε στα αγόρια να σέβοντε το φύλο μας εμείς φταίμε ακούω αλλες αγορομάνες και μου σηκώνετε η τρίχα
    όσο για την γιορτη δεν την σχολιάζω
    'οσο για τον φεμινησμό σήμερα αγάπες μου μια σωστή και εξυπνη γυναικα πάντα ήταν η κινητήριος δύναμητυης οικογένειας
    και όπος λέει η μάνα μου την γυναίκα ο αντρας πρέπει να την ξέρει απο την μέση και κάτω
    ήτε γιορτάζει ήτε όχι

  3. Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Η μισθωτη εργασια -με οποια μορφη κι αν εμφανιζεται- ειναι ενα αναγκαιο κακο.
    Αυτό ελέγχεται. Αλλά και να είναι ένα αναγκαίο κακό, ας φροντίζουμε να "πονάει" λιγότερο, καθώς, αν είναι τόσο χάλια τα πράγματα και πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα σε δύο κακά, επιβάλλεται να διαλέγουμε το λιγότερο κακό.

    Στις απαρχες του φαινομενου, οσες γυναικες δουλευαν ως μισθωτες, το εκαναν γιατι ηταν αναγκαιο για την επιβιωση τους και για την επιβιωση της οικογενειας τους. Κοινωνικα και οικονομικα ανηκαν στα "κατωτερα στρωματα"
    Η "αναβάθμιση" ήρθε γιατί οι γυναίκες (και οι άντρες τους, εννοείται) παρασύρθηκαν από την λογική της συμμετοχής στην συντεταγμένη παραγωγική διαδικασία, νομίζοντας ότι έτσι θα βελτιωθεί το επίπεδο διαβίωσής τους. Ούτως ή άλλως, οι γυναίκες εδώ και κάμποσες χιλιάδες χρόνια είναι υπό τον άνδρα, ανεξάρτητα από την κοινωνική τους θέση (ή έτσι νομίζουμε :toung: )

    Δεν χρειαζεται να μακρηγορησω επ αυτου, η οικιακη εργασια, αγροτικη, γονικες υποχρεωσεις, ολα "δωρεαν" και στα πλαισια του αυτονοητου
    Αυτό τώρα δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή πες π.χ. ότι παντρευόμαστε και εγώ εργάζομαι και εσύ είσαι στο σπίτι και το "κρατάς", θα πρέπει να σε πληρώνω, να σου δίνω μισθό;

    Δυστυχως, ακομη και σε αλλο πλανητη αν μετοικουσαμε, θα ξαναπαιζαμε ολα αυτα τα παιχνιδια εξουσιας και εκμεταλλευσης...
    Μην είσαι τόσο σίγουρη :bigsmile:

    Φιλικά

    Υ.Γ. Γιατί καλέ τα έχετε βάλει όλοι με τον φίλο μου τον ¶δωνι;
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  4. Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by ioni View Post
    αν οι μητέρες δεν μάθουμε στα αγόρια να σέβονται το φύλο μας εμείς φταίμε ακούω αλλες αγορομάνες και μου σηκώνετε η τρίχα
    ...οσο για τον φεμινησμό σήμερα αγάπες μου μια σωστή και εξυπνη γυναικα πάντα ήταν η κινητήριος δύναμη της οικογένειας
    Πέσ' τα, ρε μάνα, πέσ' τα Perfect :clapping:

    και όπως λέει η μάνα μου την γυναίκα ο αντρας πρέπει να την ξέρει απο την μέση και κάτω είτε γιορτάζει είτε όχι
    Εδώ μάλλον θα τα χαλάσουμε λιγάκι (αν βέβαια κατάλαβα σωστά). Σέβομαι όμως την αιτία που σε ωθεί και σε ενδυναμώνει οπότε... Verneigung
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  5. #25

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Οταν θα καταλαβουμε την αξια των ανθρωπων ανεξαρτητως φυλου και ηλικιας τοτε θα σταματησουν αν εχουν και νοημα αυτες οι "γιορτες"

  6. #26
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by Δ. Μ. View Post
    Αυτό ελέγχεται. Αλλά και να είναι ένα αναγκαίο κακό, ας φροντίζουμε να "πονάει" λιγότερο, καθώς, αν είναι τόσο χάλια τα πράγματα και πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα σε δύο κακά, επιβάλλεται να διαλέγουμε το λιγότερο κακό.

    Φυσικα και ελεγχεται!! Στα πλαισια του καπιταλιστικου συστηματος ομως, για πολλους θεωρειται και αυτονοητο. Και οπωσδηποτε ειναι αναγκαιο [αλλα οχι κακο] για το συστημα.

    Η "αναβάθμιση" ήρθε γιατί οι γυναίκες (και οι άντρες τους, εννοείται) παρασύρθηκαν από την λογική της συμμετοχής στην συντεταγμένη παραγωγική διαδικασία, νομίζοντας ότι έτσι θα βελτιωθεί το επίπεδο διαβίωσής τους. Ούτως ή άλλως, οι γυναίκες εδώ και κάμποσες χιλιάδες χρόνια είναι υπό τον άνδρα, ανεξάρτητα από την κοινωνική τους θέση (ή έτσι νομίζουμε :toung: )

    Δεν νομιζω πως μπορουμε να ξεπεταξουμε, ενα τετοιο θεμα με δυο σειρες [η και πεντε :toung: ] οταν εχουν γραφει εκατονταδες -τουλαχιστον- βιβλια!


    Αυτό τώρα δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή πες π.χ. ότι παντρευόμαστε και εγώ εργάζομαι και εσύ είσαι στο σπίτι και το "κρατάς", θα πρέπει να σε πληρώνω, να σου δίνω μισθό;

    Οχι, μη μου δωσεις μισθο! :toung: Αλλα μηπως, λεω μηπως, εχει τυχει ποτε ν αναλαβεις την ευθυνη του σπιτιου και της οικογενειας σε βαθος χρονου; Σημερα τουλαχιστον, οι γυναικες που "καθονται" στο σπιτι ειναι πολυ μικρο ποσοστο στο συνολο του γυναικειου πληθυσμου, αλλα σκεψου το εξης: Εισαι μονος με ενα ή δυο παιδια. Εχεις την ευθυνη μιας μονογονεϊκης οικογενειας. Το σπιτι σου, για πολλους λογους πρεπει να εχει ενα μινιμουμ επιπεδο καθαριοτητας. Τα παιδια σου, δεν γινεται να τρωνε συνεχεια σουβλακια. Ουτε ειναι σε ηλικια να πηγαινουν μονα στις δραστηριοτητες που εχουν. Και χρειαζονται και βοηθεια στην μελετη των μαθηματων. Πρεπει να τρεχεις επισης, για ολες τις εξωτερικες υποχρεωσεις, τις κοινωνικες υποχρεωσεις, γιατρους, ψωνια και να βρισκεις και λιγο χρονο για τον εαυτο σου. Ας πουμε, επισης, οτι εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, να πληρωσεις για να κανουν αλλοι [στην ουσια, αλλες] το μεγαλυτερο μερος αυτων των εργασιων σε μονιμη βαση. Νομιζεις οτι το κοστος ειναι μικρο, αν δεν θελεις -λεμε τωρα!- να εκμεταλλευτεις οικονομικα τις γυναικες που θα αναλαβουν αυτες τις υποχρεωσεις;
    Αλλωστε αυτο που εγραψα, εχει να κανει, με την οικονομικη εκμεταλλευση της γυναικας μεσα στα πλαισια της οικογενειας. Με την "αορατη" εργασια. Αμισθι και ανασφαλιστη στην οικογενειακη επιχειρηση, αμισθι και ανασφαλιστη στα χωραφια, και με ολες τις υπολοιπες υποχρεωσεις. Βεβαιως στα μεγαλα αστικα κεντρα οι συνθηκες διαφοροποιουνται καπως, αλλα στην ουσια, το αυτονοητο
    [αρα αυτο που δεχομαστε σαν να μην υπαρχει] παραμενει ιδιο σε μεγαλα στρωματα του πληθυσμου.

    Επισης φιλικα



    Υ.Γ. Γιατί καλέ τα έχετε βάλει όλοι με τον φίλο μου τον ¶δωνι;
    Στο ματι μονο το αλλο ακρο του Ελευθερου Τυπου! Τι να κανουμε! Υπαρχουν ακρα που μας αρεσουν και ακρα που οχι!:toung:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  7. #27
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by Basilakis View Post
    Οταν θα καταλαβουμε την αξια των ανθρωπων ανεξαρτητως φυλου και ηλικιας τοτε θα σταματησουν αν εχουν και νοημα αυτες οι "γιορτες"

    Προσυπογραφω και χειροκροτω!!:bigsmile: :bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  8. Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Αλλα μηπως, λεω μηπως, εχει τυχει ποτε ν αναλαβεις την ευθυνη του σπιτιου και της οικογενειας σε βαθος χρονου;
    Ναι, την έχω.

    Εχεις την ευθυνη μιας μονογονεϊκης οικογενειας
    Δεν την έχω, αλλά δεν μιλάμε για αυτήν την περίπτωση, η οποία σε ποσότητα αυξάνεται μεν, δεν αποτελεί τον κύριο όγκο δε.

    Ας πουμε, επισης, οτι εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, να πληρωσεις για να κανουν αλλοι [στην ουσια, αλλες] το μεγαλυτερο μερος αυτων των εργασιων σε μονιμη βαση. Νομιζεις οτι το κοστος ειναι μικρο, αν δεν θελεις -λεμε τωρα!- να εκμεταλλευτεις οικονομικα τις γυναικες που θα αναλαβουν αυτες τις υποχρεωσεις;
    Αλλωστε αυτο που εγραψα, εχει να κανει, με την οικονομικη εκμεταλλευση της γυναικας μεσα στα πλαισια της οικογενειας. Με την "αορατη" εργασια.
    Συγγνώμη, αλλά αν θεωρείς ότι εγώ (π.χ.) που εργάζομαι ας πούμε 10 ώρες την ημέρα με τα πήγαινε-έλα, παρακρατώ πόρους που θα έπρεπε να δίνω στην σύζυγό μου, την "εκμεταλλεύομαι", μάλλον οι προσεγγίσεις μας διαφέρουν αρκετά. Δεν το νομίζω όμως. Δεν νομίζω ότι ο σύζυγος είναι αυτός που κάνει κάτι κακό, απλώς είναι και οι δύο ενταγμένοι σε έναν φαύλο κύκλο που από ό,τι είπες και εσύ δεν μπορούμε να τον αναλύσουμε εδώ και έχουν γραφτεί αρκετά. Πιστεύω ότι η σύζυγος/μητέρα/νοικοκυρά δικαιούται αποζημίωση, αλλά από αλλού, όχι από εμένα. Δεν παντρεύτηκα υπάλληλο, γυναίκα πήρα
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  9. #29
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Talking Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Συγγνώμη, αλλά αν θεωρείς ότι εγώ (π.χ.) που εργάζομαι ας πούμε 10 ώρες την ημέρα με τα πήγαινε-έλα, παρακρατώ πόρους που θα έπρεπε να δίνω στην σύζυγό μου, την "εκμεταλλεύομαι", μάλλον οι προσεγγίσεις μας διαφέρουν αρκετά. Δεν το νομίζω όμως. Δεν νομίζω ότι ο σύζυγος είναι αυτός που κάνει κάτι κακό, απλώς είναι και οι δύο ενταγμένοι σε έναν φαύλο κύκλο που από ό,τι είπες και εσύ δεν μπορούμε να τον αναλύσουμε εδώ και έχουν γραφτεί αρκετά. Πιστεύω ότι η σύζυγος/μητέρα/νοικοκυρά δικαιούται αποζημίωση, αλλά από αλλού, όχι από εμένα. Δεν παντρεύτηκα υπάλληλο, γυναίκα πήρα [/quote]

    Δεν ξερω αν οι προσεγγισεις μας διαφερουν. Για να το πω απλα: Εχω ακουσει απειρες φορες ανδρες να υποτιμουν τις γυναικες που καθονται στο σπιτι και ασχολουνται με αυτο και με τα παιδια τους. Θεωρουν οτι αυτες "καλοπερνανε" και εκμεταλλευονται τον ανδρα "τους". Ξερω ανδρες, που θελανε η γυναικα τους να μεγαλωσει τα παιδια και να μην δουλευει, και οταν εγινε ετσι, ξαφνικα η γυναικα τους ηταν κατωτερη γιατι δεν "προοδευε", και εχανε επεισοδια απο τις κοινωνικοοικονομικες εξελιξεις, ασχετα αν αυτοι χανανε ολα τα επεισοδια απο τις οικογενειακες....
    Δεν υποστηριξα οτι η συζυγος πρεπει να παιρνει μισθο απο τον συζυγο. Πληρης παρανοηση! Ειπα οτι αφου πολυ κοσμο [κυριως ανδρικο] τον καιει η οικονομικη συνιστωσα [τι προσφερει και τι οχι μια συζυγος, μητερα μη εργαζομενη] ας το αναλογιστει ο καθενας χωρις να το θεωρει δεδομενο. :nuts:
    ***Δεν ξεχνω οτι μια μη εργαζομενη, βασιζεται οικονομικα, στα εσοδα του συζυγου. Κατα εναν τροπο λοιπον "πληρωνεις" μισθο!:toung: :toung:

    φιλικα:toung:
    **και μη μου πεις που τους βρηκα αυτους τους ανδρες... Ειναι πολλοι περισσοτεροι απ οσο πιστευα σε μικροτερη ηλικια. Δυστυχως!
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  10. Re: Είπατε Χρόνια Πολλά για... την "Ημέρα της Γυναίκας";

    Quote Originally Posted by starfish View Post

    Δεν ξερω αν οι προσεγγισεις μας διαφερουν. Για να το πω απλα: Εχω ακουσει απειρες φορες ανδρες να υποτιμουν τις γυναικες που καθονται στο σπιτι και ασχολουνται με αυτο και με τα παιδια τους. Θεωρουν οτι αυτες "καλοπερνανε" και εκμεταλλευονται τον ανδρα "τους". Ξερω ανδρες, που θελανε η γυναικα τους να μεγαλωσει τα παιδια και να μην δουλευει, και οταν εγινε ετσι, ξαφνικα η γυναικα τους ηταν κατωτερη γιατι δεν "προοδευε", και εχανε επεισοδια απο τις κοινωνικοοικονομικες εξελιξεις, ασχετα αν αυτοι χανανε ολα τα επεισοδια απο τις οικογενειακες....
    Δεν υποστηριξα οτι η συζυγος πρεπει να παιρνει μισθο απο τον συζυγο. Πληρης παρανοηση! Ειπα οτι αφου πολυ κοσμο [κυριως ανδρικο] τον καιει η οικονομικη συνιστωσα [τι προσφερει και τι οχι μια συζυγος, μητερα μη εργαζομενη] ας το αναλογιστει ο καθενας χωρις να το θεωρει δεδομενο. :nuts:
    ***Δεν ξεχνω οτι μια μη εργαζομενη, βασιζεται οικονομικα, στα εσοδα του συζυγου. Κατα εναν τροπο λοιπον "πληρωνεις" μισθο!:toung: :toung:

    φιλικα:toung:
    **και μη μου πεις που τους βρηκα αυτους τους ανδρες... Ειναι πολλοι περισσοτεροι απ οσο πιστευα σε μικροτερη ηλικια. Δυστυχως!
    Είναι ο φαύλος κύκλος που σου έλεγα. Στο πλαίσιο της δημοκρατίας που έχουμε, είμαστε ελεύθεροι να καταναλώνουμε χίλια δυο πράγματα, τα οποία μας προσφέρονται μεν, αδυνατούμε όμως να τα αποκτήσουμε. Έτσι μπαίνουμε στην διαδικασία που μας μεταλλάσσει από συνειδητούς πολίτες σε καταναλωτικά υποκείμενα που όλη την ημέρα τρέχουν να κερδίσουν χρήματα για να αγοράσουν πράγματα που δεν τους χρειάζονται ουσιαστικά. Η λογική σου όμως ότι "πληρώνω μισθό" δεν είναι και η καλύτερη γιατί εμένα τον απαίδευτο με οδηγεί στην λογική του "με τον παρά μου ...ώ και την κυρά μου" και δεν νομίζω να το αποδέχεσαι αυτό (όπως και εγώ άλλωστε). ¶λλη, πιστεύω, ότι πρέπει να είναι η βάση που συνδέει δύο συζύγους. Όσον αφορά τώρα αυτούς που θέλουν και την πίτα ολάκερη αλλά και τον σκύλο χορτάτο (δηλαδή την γυναίκα καλή στο κρεβάτι, μαμά στην κουζίνα, κυρία στο σαλόνι, και μητέρα των παιδιών τους σε συνδυασμό με δικές της καλές οικονομικές απολαβές από εργασία) θα πρέπει να επιλέξουν στο τι θέλουν, είναι δικό τους πρόβλημα και καλά θα κάνουν να το λύσουν. Εγώ προσωπικά αυτά τα θέματα τα έχω λυμένα και ουδόλως με απασχολούν :bigsmile:
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

 

 
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads