s
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. #1
    Join Date
    Apr 2005
    Όνομα:
    Παρασκευή
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76

    Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Ο Αριθμός Επτά


    Κατά τους Πυθαγόρειους ο αριθμός επτά είναι « αμήτωρ» μια και δεν είναι γινόμενο παραγόντων. Είναι επίσης το σύμβολο της τελειότητας γιατί είναι το άθροισμα του τρία (3) και του τέσσερα (4) που εκφράζουν τα δύο τέλεια σχήματα ,το ισόπλευρο τρίγωνο και το τετράγωνο.
    Ο αριθμός επτά για όλους σχεδόν τους λαούς ήταν ιερός και έκλεινε μέσα του δύναμη μυστηριακή.

    Οι Έλληνες συσχέτιζαν τον αριθμό επτά με τη λατρεία του Απόλλωνα και της σελήνης. Παρατήρησαν πως επτά ημέρες διαρκεί κάθε φάση της σελήνης. Ο Όμηρος θέλει επτά τις αγέλες των βοδιών του Απόλλωνα, επτά χορδές έχει η λύρα του ,επτάπηχο ανδριάντα του δωρίσαν οι Αιγύπτιοι. Επτά παλικάρια και επτά κόρες στέλνονταν στη Κρήτη για τροφή στον Μινώταυρο. Την εβδόμη μέρα έδιναν το όνομα στα νεογέννητα και κάθε έβδομη μέρα θυσίαζαν οι Σπαρτιάτες στον Απόλλωνα.


    Οι Αιγύπτιοι μέτρησαν επτά από τις διακλαδώσεις του Νείλου, επτά ήταν οι σκορπιοί της Θεάς Ίσιδας, επτά παχιές και επτά ισχνές αγελάδες και άλλα τόσα τα στάχια που ονειρεύτηκε ο Φαραώ


    Οι Χαλδαίοι ,Ασσύριοι, Βαβυλώνιοι,Φοίνικες ,Ινδοί και Πέρσες μέτρησαν τους επτά πλανήτες ,τα επτά άστρα της μεγάλης άρκτου και τα επτά άστρα της μικρής άρκτου.


    Οι Μουσουλμάνοι οφείλουν να προσκυνήσουν επτά φορές στη Μέκκα ,να κάνουν επτά φορές τον γύρω της Καάβα, να σφάξουν επτά σφάγια ,να προσεύχονται επτά φορές την ημέρα και δικαιούνται να έχουν επτά γυναίκες


    Για τους Εβραίους επτά μέρες κρατούσαν οι γιορτές της σκηνοπηγίας , επτά χρόνια διαρκούσε το Σαββατικό έτος και επτά τέτοια έτη αποτελούσαν το Ιωβηλαίο. Επτά ιερείς με επτά σάλπιγγες γύριζαν γύρω από την Ιεριχώ για επτά μέρες και την έβδομη έκαναν επτά φορές το γύρω των τειχών της. Επτάφωτη ήταν η ιερή λυχνία ,την έβδομη μέρα από την γέννηση γινόταν η περιτομή των αγοριών , επτά φορές συγχωρούνταν τα αμαρτήματα , στο επταπλάσιο ο κλέφτης αποζημίωνε αυτόν που ζημίωνε .Το 7 ήταν επίσης το σύμβολο της αρτιότητας και της θείας ευλογίας μια και περιέχεται στο εθνικό τους σύμβολο

    είναι οι μέρες της Δημιουργίας
    ΕΠΤΑ
    είναι τα θάυματα του Χριστού
    (κατά τον ευαγγελιστή Ιωάννη)

    ΕΠΤΑ είναι οι κύριες αρετές

    ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ – ΕΥΣΠΛΑΧΝΙΑ- ΑΓΝΟΤΗΤΑ

    ΦΙΛΑΛΛΗΛΙΑ – ΕΠΙΕΙΚΕΙΑ – ΚΑΛΩΣΥΝΗ-ΕΡΓΑΤΙΚΟΤΗΤΑ


    ΕΠΤΑ είναι τα θανάσιμα αμαρτήματα

    ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ- ΦΙΛΑΡΓΥΡΙΑ – ΠΟΡΝΕΙΑ

    ΓΑΣΤΡΙΜΑΡΓΙΑ – ΦΘΟΝΟΣ – ΟΡΓΗ – ΑΚΗΔΙΑ

    ΕΠΤΑ είναι τα μυστήρια

    Γάμος - Βάπτιση –Ευχέλαιο – Μετάληψη – Εξομολόγηση-Χρίσμα- Ιερωσύνη

    ΕΠΤΑ είναι τα θαύματα του κόσμου

    Ο κολοσσός της Ρόδου.
    Η πυραμίδα του Χέοπα.
    Ο τάφος του Μαυσώλου στην Αλικαρνασσό
    Ο φάρος της Αλεξάνδρειας
    Οι κρεμαστοί κήποι της Βαβυλώνος
    Το άγαλμα του Δία στη Ολυμπία
    Ο ναός της θεάς Αρτέμιδας στην Έφεσο


    ΕΠΤΑ είναι οι Σοφοί της Αρχαιότητος

    Θαλής ο Μιλήσιος
    Βίας ο Πριηνεύς
    Κλεόβουλος ο Ρόδιος
    Περίανδρος ο Κορίνθιος
    Πιττακός ο Μυτιληναίος
    Σόλων ο Αθηναίος
    Χίλων ο Λακεδαιμόνιος

    ΕΠΤΑ είναι

    τα χρώματα της ίριδας (κίτρινο-βαθύκυανούν-ερυθρό- ιώδες-κυανούν-πράσινο-πορτοκαλί)

    ΕΠΤΑ οι φθόγγοι της μουσικής ( ντό –ρέ - μί – φά – σόλ – λά – σί )

    ΕΠΤΑ οι μέρες της εβδομάδας


    ΕΠΤΑ εξεστράτευσαν κατά της Θήβας

    Άδραστος-Πολυνείκης-Τυδέας-Αμφίαραος-Καπανέας-Ιππομέδοντας-Παρθενοπαίος

    ΕΠΤΑ ήρωες υπερασπίστηκαν την Θήβα

    Ετεοκλής-Πολυφόντας-Μελάνιππος-Μεγαρέας-Ύπερος-Λασθένης-Άκτορας


    ΕΠΤΑ είναι οι Πλειάδες (κόρες του Άτλαντα και της Πλειόνης)

    Αλκυόνη-Μερόπη – Ηλέκτρα-Ταϋγέτη-Κελαινώ- Μαία-Αστερόπη



    Πηγή:learn-math.
    Η ελπίδα είναι ένα όνειρο που ξυπνά. (Αριστοτέλης)

  2. #2
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    ΑΚΗΣ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    271

    Cool Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    τα ιδια παραδειγματα θε μπορεσεις να βρεις για ολους τους αριθμους μεχρι το 12. πχ για το 10 ειναι το νουμερο της τετρακτυος του Πυθαγορα διοτι 1+2+3+4= 10 , το ιδιο για το 12 που ειναι τα ζωδια , οι μαθητες τους Χριστου κλπ. Ο Αριθμος εφτα ειναι ενας αριθμος ο οποιος εχει την δικη του δυναμικη. Ειναι παρα πολυ καλος για πνευματικα πραγματα οχι ομως για υλικα.Ας πουμε αν εχεις αυτοκινητο με αρθμο εφτα στην πινακιδα ( ή με αρθρισμα εφτα ) θα εχεις συνεχεια υλικες ζημιες
    Ο Χαρακτήρας ειναι το πεπρωμενο του καθενος*Ηρακλειτος
    Κατα συνεπεια για αυτα που παθαίνετε, καλως τα παθαίνετε* Ακης Αντωνιου

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση του αριθμού 7. Συγχαρητήρια!

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #4
    Join Date
    Apr 2005
    Όνομα:
    Παρασκευή
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Ευχαριστώ κυρία Σιμού,
    ελπίζω με τον καιρό τα θέματα που βάζω να είναι καλύτερα.!!!
    Η ελπίδα είναι ένα όνειρο που ξυπνά. (Αριστοτέλης)

  5. #5

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Αγαπητέ astroaki αναφέρθηκες σε κάτι που "καίει".Το άθροισμα της πινακίδας μου είναι 7.Εδώ και 2 1/2 χρόνια που το έχω μου βγάζει συνέχεια ζημιές με αποκορύφωμα στις 24/3/2005 παραμονή της 25ης Μαρτίου (το αναφέρω γιατί τα τελευταία χρόνια έχω μια γκαντεμιά τις μερές γύρω απο την συγκεκριμένη ημερομηνία) να κινδυνέψω να σκοτωθώ εξ' αιτίας του μηχανικού που μου κάνει τα servis επειδή αλλάζοντας τα υγρά των φρένων δεν έσφιξε την βαλβίδα με αποτέλεσμα να αδειάσουν τα υγρά των φρένων ξαφνικά και να τραβήξω χειρόφρενο στην Εθνική.Καλή μου τύχη!Αλλά σήμερα όπως ερχόμουν για δουλειά κάτι ξεκόλησε απο το πλάι του αυτοκινήτου και παρκάροντας γύρισα πίσω και άθροισα το νούμερο της πινακίδας.Πρώτη φορά.Το άθροισμα έκανε 7 και σκέφτηκα μέσα μου "Α! καλό νούμερο είναι".Μάλλον όχι!!!
    Συγνώμη αν κούρασα με την πολυλογία μου, απλά έθεσα τα γεγονότα για του λόγου το αληθές
    Πηγαίνω ως εκεί που με παίρνει.
    Για να χαίρομαι.
    Κι αν έχω κέφι προχωρώ ως εκεί που δεν με παίρνει.
    Για να μαθαίνω!

  6. #6
    Join Date
    May 2005
    Όνομα:
    ΑΚΗΣ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    271

    Smile Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Και εγω μια φορα ακουσα (ή μαλλον δυο) καποιους γνωστους οτι ελα μωρε προληψεις και τετοια την πρωτη το εχασα το αμαξι και την δευτερη (αμαξι αγορασμενο 30/12/2004 καινουργιο) και εχει 4 τρακαρισματα τελειως μεταφυσικα. Αφου πηρα τηλεφωνο για γραφειο που ηθελα να ενοικιασω και μου λεει ειναι οδος Ταδε αριθμος 7 . Ακομα τρεχω.....
    Ο Χαρακτήρας ειναι το πεπρωμενο του καθενος*Ηρακλειτος
    Κατα συνεπεια για αυτα που παθαίνετε, καλως τα παθαίνετε* Ακης Αντωνιου

  7. #7

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Eχεις δίκιο.Κι εγώ στη θέση σου θα έτρεχα.Αφού σκέφτομαι μετά απο αυτο που έγραψες για το 7 να πάω να αλλάξω την πινακίδα.....ή το αμάξι!!!Κρίμα στο νούμερο!Κι εγώ το θεώρησα γουρλίδικο..
    Πηγαίνω ως εκεί που με παίρνει.
    Για να χαίρομαι.
    Κι αν έχω κέφι προχωρώ ως εκεί που δεν με παίρνει.
    Για να μαθαίνω!

  8. #8
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    79

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Kαλημέρα σε όλους τους φίλους και φίλες του σάιτ...

    Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο... δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι... και αν κάποιος μπορεί να μου δώσει μια εξήγηση, ας το κάνει, τον-την παρακαλώ...

    Απο πολύ μικρή, 5 χρονών θαρρώ πως ήμουν... θεωρούσα τον αριθμό 7 ως τον αριθμό που μια μέρα θα μου δώσει χαρά, θα μου φέρει τύχη... ήταν πάντα, χωρις να ξέρω και γω το γιατι ο "αγαπημένος" μου αριθμός...

    Ως τα σήμερα, όποτε κάποιος μου ζητήσει να του πώ για εναν οποιονδήποτε λόγο ενα νούμερο... εξακολουθώ να λέω αυθόρμητα και χωρις δευτερη σκέψη το 7...

    ....

    prasina_matia
    Prasina_Matia

    ...Σκόρπιες σκέψεις που ίσως να χαθούν στον άνεμο...

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Ακριβώς φίλη prasina matia

    Ο αριθμός 7 έχει πολλά θετικά, στην Πυθαγόρεια αριθμοσοφία και συνοπτικά, το μέλος που έθεσε το άρθρο έδωσε μία καλή περιγραφή του. Είναι ένας πολύ δυναμικός αριθμός.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  10. #10
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    79

    Re: Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΤΑ

    Kαλή μου φίλη Λίλιαν Σιμου....

    κρατώ το.... "ενας πολύ δυναμικός αριθμός" και προχωρώ στη ζωή μου....

    με εκτίμηση
    Prasina_Matia

    ...Σκόρπιες σκέψεις που ίσως να χαθούν στον άνεμο...

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads