s
Καύση των νεκρών.. - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5
Results 41 to 46 of 46
  1. #41
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Καύση των νεκρών..

    Εγώ δεν ξέρω άμα είμαι υπέρ ή κατά. Αλλά, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, είμαι 100% υπέρ της ελευθερίας. Θα ήταν ανεπίτρεπτο η πολητεία να απαγορεύει το ένα ή το άλλο, αφού ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με... πολιτικά θέματα. (Να μου πεις, άμα λάβουμε υπ'όψην τα συμφέροντα και την διαφθορά, ναι, μπορεί να... γίνει πολιτικό θέμα...)
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  2. #42
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Re: Καύση των νεκρών..

    Έχοντας το πνεύμα της ελευθερίας της επιλογής σαν προτεραιότητα, και λέγοντας ελεύθερα την προσωπική μου γνώμη, εάν βρισκόμουν στην πλεονεκτική θέση να ερωτηθώ τι θα προτιμούσα να συμβεί στο σώμα μου μετά το θανατό μου, αβίαστα θα επέλεγα την καύση και τον διασκορπισμό της τέφρας μου στην θάλασσα την οποία και λατρεύω. Θεωρώ πως μόνο εκεί θα έβρισκε η ψυχή μου την λύτρωση και την αγαλλίαση παρά μέσα σε ένα χώμα με ερμητικά κλεισμένη την ταφόπλακα και έναν ιερέα να με...ψέλνει με το χέρι απλωμένο για το έξτρα εισόδημα σε βάρος της ψυχολογίας των δικών μου ανθρώπων.. Ειλικρινά με εξοργίζει και που το σκέφτομαι!
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

  3. #43
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    174

    Re: Καύση των νεκρών..

    Σίγουρα καύση. Και μετά, πέταμα. Και στον υπόνομο καλά είναι. Τι σημασία έχει ?...
    Έχουμε δώσει τόση μεγάλη αξία στον εαυτούλη μας, που λογαριάζουμε γι'αυτόν ακόμη και όταν δεν μας ανήκει. Το ζήτημα για μένα δεν είναι το πότε και πως μετά, αλλά πριν.

  4. #44
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Καύση των νεκρών..

    οταν αφήσω το μάταιο τούτο κόσμο δεν με νιάζει πωσ θα κειδέψουν αλλά πως θα με θυμούνται

  5. #45
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Καύση των νεκρών..

    Στην εποχη των βικινγκς τα κανανε αυτα

    Θα συμφωνησω εν μερη με την Ioni αλλα με λιγο περισσοτερη δοση εγωισμου

    Δεν με ενδιαφερει πως θα με θαξουν ΑΛΛΑ ουτε και πως θα με θυμουνται οι θνητοι.
    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι που θα παω για να περναω γαληνια αλλα και αμα θα συναντησω τα ατομα που αγαπω

  6. #46
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Κορίνα
    Location
    Στην χώρα του
    Posts
    117

    Re: Καύση των νεκρών..

    Ψηφίζω υπέρ για μένα προσωπικά.
    Βέβαια καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τι θα κάνει το σώμα του μετά την απεβίωσή του. Είχα ακούσει πρόσφατα που συζητήθηκε το θέμα στην τηλεόραση ότι η εκκλησία δεν ήταν-ειναι σύμφωνη με την καύση καθώς επειδή ο άνθρωπος προέρχεται από το χώμα, πρέπει να επιστρέψει σε αυτό.
    Αν και δεν με πολυπειθει πλέον, καθ ότι η γη εχει κορεστεί πολύ και στο τέλος δεν θα υπάρχει χώρος για να θαφτεί ούτε ένα μυρμίγκι (που λέει ο λόγος).
    Οπότε καταλήγω και γω στο συμπέρασμα ότι η επιλογή είναι καθαρά και μόνο ατομικη. Το σώμα μας είναι κτήμα μας.

 

 
Page 5 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads