s
Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους. - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 32
  1. #21
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    174

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    Ως προς το να γίνει κανείς παρατηρητής της ζωής του θα συμφωνήσω, ...
    Το Παρατηρητής είναι λίγο. Εγώ βάζω κριτής. Το βάσανο του αιώνα. Μια ζωή αυτοκριτική. Φρενάρισμα ανάληψης πρωτοβουλίας, φιλτράρισμα και πάλι φιλτράρισμα αυτών που ήδη έχουν γίνει. Ζωή στο σκαμνί.:embarrest

  2. #22
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by e k View Post
    ]Μια ζωή αυτοκριτική.
    Όταν πλέον μας είναι τόσο εύκολο να κρίνουμε τους πάντες, η αυτοκριτική είναι το ελάχιστο που μπορούμε να προσφέρουμε στον εαυτό μας. Έτσι, και γνωρίζουμε τις δυνάμεις μας αλλά και τις αιτίες για τα λάθη μας. Τότε, έχοντας την ρίζα του προβλήματος είμαστε ικανοί- χωρίς να είναι εύκολο, όμως- να επανεξετάσουμε την πορεία που διαγράφουμε και να αντιμετωπίσουμε τα όποια συναισθήματα μας ταλανίζουν.

  3. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    174

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Ωραία όλα αυτά και σίγουρα ο σωστός δρόμος είναι ο δυσκολότερος, αλλά πολύ σπαζοκεφαλιά. Ώρες ώρες λέω πως θα προτιμούσα να΄μουν λίγο πιο ελαφρύς και αδιάφορος. Για να συμβεί το ας πάω κι’άς μου βγεί και σε κακό πρέπει να υπάρχει μεγάλο αδιέξοδο και πολύ ζόρι.

  4. #24
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by kiaRRa
    Όταν πλέον μας είναι τόσο εύκολο να κρίνουμε τους πάντες, η αυτοκριτική είναι το ελάχιστο που μπορούμε να προσφέρουμε στον εαυτό μας. Έτσι, και γνωρίζουμε τις δυνάμεις μας αλλά και τις αιτίες για τα λάθη μας. Τότε, έχοντας την ρίζα του προβλήματος είμαστε ικανοί- χωρίς να είναι εύκολο, όμως- να επανεξετάσουμε την πορεία που διαγράφουμε και να αντιμετωπίσουμε τα όποια συναισθήματα μας ταλανίζουν.

    Αυτο ίσως τεριάζει και στον φίλο μας τον alien1 ;όλοι μας κριτηκάρουμε τους άλλους ενώ εμεις είμαστε ολόσωστοιVerneigung

  5. #25
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Kαλό θα ήταν να μην αναφέρεσαι σε μέλη, χωρίς να τους ξέρεις. Έτσι δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.
    Λίγη κατανόηση:embarrest

  6. #26
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    τότε ζητώ συγμώμη δεν ήταν αυτοί η προθεσή μου

  7. #27
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by panther View Post
    Αυτό ισχύει πάντα ή τα τελευταία 2 χρόνια?
    Θα έλεγα φίλη panther πως ισχύει απο πάντα. Σαν να υπάρχει ένα...περίεργο μικροτσίπ στο μυαλό μου και η λειτουργία του είναι πολύ συγκεκριμένη.
    Θα ήθελα να επισημάνω εδώ πως σαν άνθρωπος δεν είμαι μηδενίστρια και δεν είμαι βέβαια και απαισιόδοξη. Πάντα προσπαθώ να βλέπω την θετική πλευρά του καθετί που λαμβάνει χώρα στην ζωή μου, έστω και άν αυτό είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί. Πάντα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω, πως ότι γίνεται, γίνεται για καλό! Με όσα κι άν έχουν διαδραματιστεί στην ζωή μου..
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

  8. #28
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by diml View Post
    Και, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη...
    ¶ν τα αρνητικά συναισθήματα προέρχονται, απο ένα προαίσθημα βεβαιότητας, που όσο και να θέλεις να το αποβάλεις, αυτό μετατρέπεται απευθείας σε ενέργεια και μάλιστα, στην προκειμένη περίπτωση, όχι θετική?

    Και εκεί που όλη η σκέψη σου και όλο το κανάλι της ενέργειάς σου λές πως θα λειτουργήσει θετικά, σου προκύπτει αυτό που φοβόσουν ότι θα συμβεί?
    Μήπως λοιπόν το μυαλό μας, "παίζει" περίεργα παιχνίδια, που όσο και να θέλουμε να μην τα αποδεχτούμε, όσο κι αν αντιδρούμε σ' αυτά,τα γεγονότα στην πορεία αλλιώς εξελίσσονται? Είναι η σκέψη που τα μαγνητίζει άραγε?

    Θα σου ελεγα, πως ειναι ενα ειδος διαισθησης. Και ισως επειδη σου κανει μεγαλυτερη εντυπωση οταν επαληθευεται στις δυσοιωνες καταληξεις, να νομιζεις οτι το δυσοιωνο, το μαγνητιζει η σκεψη.
    Καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις. Ειναι και δικη μου απορια! Παντως πιστευω απολυτα πως ειναι ενα ειδος διαισθησης... Αν οι απαντησεις που σου δινει, δεν αντιστοιχουν με τις επιθυμιες σου, δεν φταιει αυτη. Αυτη (η διαισθηση) σε προειδοποιει.... Απο κει και περα εσυ πραττεις!!
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  9. #29
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Θα σου ελεγα, πως ειναι ενα ειδος διαισθησης. Και ισως επειδη σου κανει μεγαλυτερη εντυπωση οταν επαληθευεται στις δυσοιωνες καταληξεις, να νομιζεις οτι το δυσοιωνο, το μαγνητιζει η σκεψη.
    Καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις. Ειναι και δικη μου απορια! Παντως πιστευω απολυτα πως ειναι ενα ειδος διαισθησης... Αν οι απαντησεις που σου δινει, δεν αντιστοιχουν με τις επιθυμιες σου, δεν φταιει αυτη. Αυτη (η διαισθηση) σε προειδοποιει.... Απο κει και περα εσυ πραττεις!!
    Είχα ανατρέξει πρόσφατα σε μια εγκυκλοπαίδεια η οποία είχε κατ εξοχήν θέματα ψυχολογίας και μου κίνησε την περιέργεια η στήλη ενός θέματός της που αφορούσε τα συναισθήματα.
    Ανέφερε λοιπόν μεταξύ των άλλων, πως, τα συναισθήματα είναι συγκινησιακές καταστάσεις, σταθερές και διαρκείς, μικρής έντασης, οι οποίες όμως δεν προκαλούν καμία σωματική ενεργοποίηση.
    Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει στο 100% ή άν όντως το συναίσθημα είναι μια -ας την αποκαλέσω- βασική λειτουργία που ενεργοποιεί άλλες πιο ισχυρές.
    Το προαίσθημα πάντως, όσο και άν το αποκαλούν χάρισμα, άν δεν μπορεί κάποιος να το διαχειριστεί σωστά και με σύνεση, τον οδηγεί μάλλον σε άσχημες και μη δίκαιες καταστάσεις.
    Προσπαθώ να μην βασίζομαι πάντα στο προαίσθημά μου, το οποίο μπορεί κάλλιστα να είναι ένας απλός φόβος , ή μια μορφή ανασφάλειας. Ίσως εδώ η λογική είναι καλύτερα να λαμβάνει χώρα, και, όσες φορές την έχω υιοθετήσει, δεν έχω κάνει λάθος. Πριν το "πράττω", ειναι καλό να προηγείται το "σκέφτομαι", σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια.
    Παρ' όλα αυτά, ο "μηχανισμός" της προαίσθησης είναι ένα κομμάτι που όσο και να θέλω να το ανακαλύψω, ειλικρινά, με δυσκολεύει.
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

  10. #30
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by diml View Post
    Είχα ανατρέξει πρόσφατα σε μια εγκυκλοπαίδεια η οποία είχε κατ εξοχήν θέματα ψυχολογίας και μου κίνησε την περιέργεια η στήλη ενός θέματός της που αφορούσε τα συναισθήματα.
    Ανέφερε λοιπόν μεταξύ των άλλων, πως, τα συναισθήματα είναι συγκινησιακές καταστάσεις, σταθερές και διαρκείς, μικρής έντασης, οι οποίες όμως δεν προκαλούν καμία σωματική ενεργοποίηση.
    Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει στο 100% ή άν όντως το συναίσθημα είναι μια -ας την αποκαλέσω- βασική λειτουργία που ενεργοποιεί άλλες πιο ισχυρές.
    Το προαίσθημα πάντως, όσο και άν το αποκαλούν χάρισμα, άν δεν μπορεί κάποιος να το διαχειριστεί σωστά και με σύνεση, τον οδηγεί μάλλον σε άσχημες και μη δίκαιες καταστάσεις.
    Προσπαθώ να μην βασίζομαι πάντα στο προαίσθημά μου, το οποίο μπορεί κάλλιστα να είναι ένας απλός φόβος , ή μια μορφή ανασφάλειας. Ίσως εδώ η λογική είναι καλύτερα να λαμβάνει χώρα, και, όσες φορές την έχω υιοθετήσει, δεν έχω κάνει λάθος. Πριν το "πράττω", ειναι καλό να προηγείται το "σκέφτομαι", σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια.
    Παρ' όλα αυτά, ο "μηχανισμός" της προαίσθησης είναι ένα κομμάτι που όσο και να θέλω να το ανακαλύψω, ειλικρινά, με δυσκολεύει.
    Ειλικρινα με εκπλησει ο συγκεκριμενος ορισμος των συναισθηματων!!:nuts:
    Δεν θα τον σχολιασω περαιτερω, θα μπορουσε να ανοιξει ενα καινουριο θεμα επ αυτου!
    Οσον αφορα στο προαισθημα, συμφωνω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ξεχωρισεις απο τον φοβο η την ανασφαλεια, ειδικα οταν ειναι "μαυρο".
    Το "πραττω" υπο την δικη σου οπτικη το εγραψα, προφανως δεν ημουν αρκετα σαφης! Για να πραξω, οφειλω πρωτα να σκεφτω. Το θεωρησα δεδομενο, ενω μαλλον δεν ειναι....:embarrest
    Δεν ξερω αν υπαρχει και πως λειτουργει ο μηχανισμος της διαισθησης. Ποσο ανεξαρτητος μπορει ειναι απο τις ενδειξεις ενος γεγονοτος. Σε ορισμενες περιπτωσεις πιστευω πως βασιζεται σε αυτο που ονομαζουμε "αποχρωσες ενδειξεις", τις οποιες επεξεργαζομαστε σε ενα υποσυνειδητο επιπεδο και με πολυ μεγαλη ταχυτητα... Μου ερχεται στο μυαλο ο ορος "διευρυμμενη συνειδηση".
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads