s
Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 32
  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Όλοι μας κατά καιρούς, λίγο έως πολύ, βιώνουμε στην καθημερινότητά μας αρνητικά συναισθήματα, που είτε έχουν να κάνουν με προβλήματα στην εργασία μας, είτε σε οικογενειακό επίπεδο, είτε σε επίπεδο σχέσεων, προσωπικών ή φιλικών.
    Στην φάση αυτή, όπου όλα είναι μαύρα και αξεπέραστα, όσο κι αν ψάχνουμε μηχανισμούς για να ξεφύγουμε από αυτά, τόσο εμπλεκόμαστε περισσότερο και εγκλωβιζόμαστε σε έναν φαύλο κύκλο, όπου δεν είναι ορατή καμία διέξοδος.
    Συναισθήματα όπως λύπη, θυμός, ζήλια, είναι αυτά που κυριαρχούν, και μας οδηγούν στο να μην μπορούμε να χειριστούμε σωστά την ψυχολογική μας κατάσταση.
    Απεναντίας μας οδηγούν σε αποδοκιμασία του εαυτού μας και σε μείωση της αυτοπεποίθησή μας.

    Ποιοι άραγε είναι αυτοί οι ..μαγικοί μηχανισμοί που μπορούν να μας βγάλουν από αυτό το αδιέξοδο, έτσι ώστε να επέλθει η ισορροπία??
    Και πώς μπορεί ο καθένας μας να μην σκέφτεται συνεχώς το πρόβλημα που τον οδηγεί σε μια τέτοια κατάσταση?

    Ποια είναι η δική σας γνώμη ?
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by diml View Post
    όσο κι αν ψάχνουμε μηχανισμούς για να ξεφύγουμε από αυτά, τόσο εμπλεκόμαστε περισσότερο και εγκλωβιζόμαστε σε έναν φαύλο κύκλο, όπου δεν είναι ορατή καμία διέξοδος.
    Aυτό είναι πολλές φορές το λάθος μας. 'Οσο περισσότερο προσπαθούμε να εκδιώξουμε ένα συναίσθημα απο την συνειδητή μας πραγματκότητα, αυτό κατευθύνεται στο ασυνείδητο και από εκεί προβάλλει μεγαλύτερα προβλήματα.

    Συνεπώς, κατά την ταπεινή πάντα γνώμη μου, το να αντιμετωπίσουμε τα αρνητικά συναισθήματα μας κατά την γένεση τους, χωρίς να επιδιώξουμε να τα παραβλέψουμε, χωρίς να κάνουμε ότι δεν υπάρχουν, θα μας απαλύνει τον πόνο που προσωρινά αυτά μας προκαλούν και θα απαλλάξει τον ψυχισμό μας από μεταγενάστερες δυσεπίλυτες καταστάσεις.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by kiaRRa
    Συνεπώς, κατά την ταπεινή πάντα γνώμη μου, το να αντιμετωπίσουμε τα αρνητικά συναισθήματα μας κατά την γένεση τους, χωρίς να επιδιώξουμε να τα παραβλέψουμε, χωρίς να κάνουμε ότι δεν υπάρχουν, θα μας απαλύνει τον πόνο που προσωρινά αυτά μας προκαλούν και θα απαλλάξει τον ψυχισμό μας από μεταγενάστερες δυσεπίλυτες καταστάσεις
    συνφωνώ με αυτό προσώπικα όταν πιέζω τον ευατό μου να προσπεράση κάτι που μεπήραξε όλο αυτό σκεφτομαι ενώ όταν αφαθώ στα συνεστιματά μου τότε το ξεπερνω ποιο εύκολα

  4. #4

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Όταν καταπιέζουμε οποιοδήποτε συναίσθημά μας, καταλήγουμε κολλημένοι με αυτό, άρα και εξαρτόμενοι από αυτό.-
    Είμαι ninja!!!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, πιστεύω ότι σε κάθε πρόβλημα έχει τη "ρίζα" του, άρα μετά από ώριμη σκέψη πρέπει να βρούμε τι μας ενοχλεί, να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα, στην συνέχεια τι πραγματικά θέλουμε, και μετά να προχωρήσουμε στην λύση του!
    Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό, είναι άλλο θέμα
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Χμμ... Εγώ απλά ό,τι αρνητικό συναίσθημα ή σκέψη μου έρχεται, το διώχνω από μέσα μου. Δεν είναι καταπίεση αυτό, δεν "κάνω τα στραβά μάτια", αλλά πρέπει να είμαστε και σε εγρήγορση, γιατί άμα δεχόμαστε και οποιαδήποτε σκέψη ή συναίσθημα μας έρχεται κατά καιρούς, τότε θα είμασταν μονίμως προβληματισμένοι. Υπάρχουν όντως σκέψεις/συναισθήματα που πηγάζουν από μέσα μας (και αυτά είναι συνήθως που μας "τσιγκλάνε"), αλλά υπάρχουν και άλλα "περαστικά", που δεν μας λένε τίποτα. Ε, τα δεύτερα λοιπόν, καλύτερα να τα αφήνουμε να φύγουν και να μην ασχολούμαστε μαζί τους.
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  7. #7
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    Κωνσταντίνος
    Posts
    6

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Η ανασφάλεια, είναι το κλειδί στα αρνητικά συναισθήματα.
    Έρχονται αρνητικά συναισθήματα, για πράγματα που δεν αισθανόμαστε δυνατοί. Τώρα, αν η ανασφάλεια, προέρχεται γιατί εμείς δεν είμαστε καλοί σε κάτι, καλό είναι να βελτιώσουμε τον εαυτό μας.
    Διαφορετικά, καλό είναι να φιλοσοφήσουμε κάποια πράγματα, τα οποία ούτως η άλλως δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Η θετική σκέψη, η ενεργητικότητα, ο αθλητισμός είναι μερικά σημαντικότερο όπλα για να ξεπεράσουμε τις δύσκολες αυτές στιγμές.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Και, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη...
    ¶ν τα αρνητικά συναισθήματα προέρχονται, απο ένα προαίσθημα βεβαιότητας, που όσο και να θέλεις να το αποβάλεις, αυτό μετατρέπεται απευθείας σε ενέργεια και μάλιστα, στην προκειμένη περίπτωση, όχι θετική?

    Και εκεί που όλη η σκέψη σου και όλο το κανάλι της ενέργειάς σου λές πως θα λειτουργήσει θετικά, σου προκύπτει αυτό που φοβόσουν ότι θα συμβεί?
    Μήπως λοιπόν το μυαλό μας, "παίζει" περίεργα παιχνίδια, που όσο και να θέλουμε να μην τα αποδεχτούμε, όσο κι αν αντιδρούμε σ' αυτά,τα γεγονότα στην πορεία αλλιώς εξελίσσονται? Είναι η σκέψη που τα μαγνητίζει άραγε?

    Και πόσο αρκεί, για να ξεπεραστεί ένα αρνητικό συναίσθημα που βασίζεται σε καταστάσεις ίσως, και γεγονότα, η ενασχόληση με τον αθλητισμό ή με άλλες δραστηριότητες όταν η " ρίζα του" είναι γνωστικά υπαρκτή και τεκμηριωμένη..
    Ειλικρινά αναρωτιέμαι...:worried:
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

  9. #9
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    να πω κάτι στην diml όλοι μας ,πιστεύω, ότι κάποια στιγμή το υποσυνήδιτο μας πρετημάζει για κάποιο χτύπημα, και οι ποιο πολύ έχουν δεχτεί τέτοια χτυπήματα,η ουσία είναι να μην το βάζουμε κάτω να σηκωνώμαστε να σκεφτούμαστε θετικά ΑΛΛΑ θετικά, όχι να αφήνουμε έστω και μια αρνητική σκέψη να μας τυράνα γιατί ενα αγαπημένο μου ρήτο λέει ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ακόμα και στα αρνιτικα το καλεις και ερχετε..........:unsure:

  10. #10
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by ioni View Post
    να πω κάτι στην diml όλοι μας ,πιστεύω, ότι κάποια στιγμή το υποσυνήδιτο μας πρετημάζει για κάποιο χτύπημα, και οι ποιο πολύ έχουν δεχτεί τέτοια χτυπήματα,η ουσία είναι να μην το βάζουμε κάτω να σηκωνώμαστε να σκεφτούμαστε θετικά ΑΛΛΑ θετικά, όχι να αφήνουμε έστω και μια αρνητική σκέψη να μας τυράνα γιατί ενα αγαπημένο μου ρήτο λέει ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ακόμα και στα αρνιτικα το καλεις και ερχετε..........:unsure:
    Αγαπητή ioni το πιστεύω αυτό που λές, και ισχύει καλώς ή κακώς.. Απλά η πάλη με τον εαυτό μας καμιά φορά μας ξεπερνά και θέλγουμε , έστω και υποσυνείδητα, την άσχημη ενέργεια..
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads