s
Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 30
  1. #11
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Πολύ καλή δουλειά Kia !:bigsmile: :clapping:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  2. #12
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Kia, Πολύ ωραίο το άρθρο σου:clapping:

    Μια ερώτηση μόνο. Η ευχούλα για τη Βασκάνια είναι η ευχή που χρησιμοποιούν για το ξεμάτιασμα? ή υπάρχει και άλλη?
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  3. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Quote Originally Posted by panther View Post
    Kia, Πολύ ωραίο το άρθρο σου:clapping:

    Μια ερώτηση μόνο. Η ευχούλα για τη Βασκάνια είναι η ευχή που χρησιμοποιούν για το ξεμάτιασμα? ή υπάρχει και άλλη?
    H ευχή της Βασκανίας είναι από την εκκλησία που ουσιαστικά ονομάζει έτσι το μάτι, μονο που του έχει προσδώσει πιο θρησκευτικό χαρακτήρα, ενώ και την ευχή την διαβάζει ιερωμένος (αυτό που λέμε "να σε διαβάσει ο παπάς" από εκει βγαίνει). Για το ξεμάτιασμα που λέει όλος ο κόσμος υπάρχουν παραλλάγες διαφόρων ευχών που συνοδεύονται και από ανάλογους κανόνες ως προς το πώς θα τους μάθει κάποιος.(π.χ. δεν περνάει η ευχή παρά μόνο ανάμεσα από άτομα διαφορετικού φύλου, όχι η μάνα να την μάθει στην κόρη, κ.α.)

  4. #14
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    H ευχή της Βασκανίας είναι από την εκκλησία που ουσιαστικά ονομάζει έτσι το μάτι, μονο που του έχει προσδώσει πιο θρησκευτικό χαρακτήρα, ενώ και την ευχή την διαβάζει ιερωμένος (αυτό που λέμε "να σε διαβάσει ο παπάς" από εκει βγαίνει). Για το ξεμάτιασμα που λέει όλος ο κόσμος υπάρχουν παραλλάγες διαφόρων ευχών που συνοδεύονται και από ανάλογους κανόνες ως προς το πώς θα τους μάθει κάποιος.(π.χ. δεν περνάει η ευχή παρά μόνο ανάμεσα από άτομα διαφορετικού φύλου, όχι η μάνα να την μάθει στην κόρη, κ.α.)
    Ναι, αυτό είχα ακούσει και εγώ. Από άνδρα σε γυναίκα και ποτέ από γυναίκα σε γυναίκα ή από άνδρα σε άνδρα!
    Ευχαριστώ
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  5. #15
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Εγω προσωπικα δεν πιστευω στο ματιασμα αγαπητα μελη ,αν και λενε οτι υπαρχει μεχρι και η εκκλησια το δεχεται ,ισως και να υπαρχει.Πιστευω ομως στην αρνητικη ενεργεια και θετικη ενεργεια των αλλων.Αν και δεν πιστευω στο ματι εμαθα να ''ξεματιαζω ''ε..παιδια εχω καμια φορα δεν ξερεις... λοιπον μου το εμαθε αντρας και ημερα Μεγαλη Πεμπτη ετσι μου ειπε οτι πιανει.
    Δεσποινα
    Υ.Γ. Κια πολυ ωραιο σε ευχαριστουμε

  6. #16
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    108

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    'Αψογη και εμπεριστατωμένη εργασία.
    Συγχαρητήρια και πάλι.
    Θα ήθελα να προσθέσω κι εγω λίγα λόγια, μιας και το θεμα "βασκανία" αποτέλεσε για μενα πολυ έντονο σημάδι των παιδικών μου χρόνων.

    Όταν ήμουν κοριτσάκι 6 ετων, βρισκόμουν για Πάσχα με την οικογενεια μου στο χωριό της αγαπημένης γιαγιούλας μου, στη Λίμνη Πλαστήρα.
    Η γιαγιά μου μας έπαιρνε με την αδελφούλα μου την Μ.Πέμπτη το πρωί να μας κοινωνήσει στην Εκκλησία της Αγ. Τριαδας.
    Από το απόγευμα της ίδιας μερας άρχισα να κάνω εμετούς, να ανεβάζω πυρετούς, να χάνω σταδιακά την όραση και τη μνήμη μου. Όταν με πήγαν στο νοσοκομείο που εφημέρευε, εκτός από μια αντιπυρετική ενεση, δεν μου έκαναν τίποτε και μίλησαν για μία ίωση που κυκλοφορούσε. Τα θυμάμαι όλα σαν εχθές. Τότε, άρχισε να με ξεματιάζει με λάδι και νερό διαδοχικά η γιαγιά μου και ο μπαμπάς μου, αλλά τίποτε.
    Ξημέρωσε Μ. Παρασκευή και εγω πλέον είχα απωλέσει συνείδηση και ομιλία. Ο πυρετός δεν έπεφτε. Ο γιατρός ήρθε αργά το απόγευμα και μίλησε για ιό εγκεφαλίτιδας. Η καημένη η γιαγιά μου δεν τον πίστευε και ήταν σίγουρη πως κάτι άλλο συνέβη. Τα μεσάνυχτα με πήρε κρυφά στα χερια της και με πήρε στην άλλη άκρη του χωριού, στο σπίτι της Βάβω Λαμπρω, μία γυναίκα που κόντευε τα 100 αλλά ήταν ακμαιότατη και ζωηρή σαν 50χρονη.
    Θυμάμαι πως μείναμε μέχρι τα ξημερώματα εκεί. Η βάβω εσφαξε μια μαύρη κότα και μου εδωσε να κρατήσω λίγα πούπουλα. Εσταξε λίγο αίμα στο πρόσωπό μου και ψιθύριζε ακατανόητα λόγια για πολλή ώρα. Σε λίγα λεπτά η βάβω έσκυψε πάνω από το αυτί μου και μου είπε να σηκωθώ.Σηκώθηκα από το κρεβάτι, και περπάτησα προς την αγκαλιά της γιαγιάς μου. Δεν πονούσε το κεφαλι μου πιά, εβλεπα πεντακάθαρα και ενιωθα πολυ καλά,σαν να μην συνέβαινε τίποτε. Ζήτησα να φάω και θυμάμαι πως μου έδωσε ψωμάκι με ελιές. Ξημερώματα Μ. Σαββάτου γυρίσαμε σπίτι.

    Αυτό δεν πρόκειται ποτε να το ξεχάσω,δεν το συζήτησα ποτε με κανεναν, ούτε με τη γιαγιά, ούτε με τη μάνα μου, αλλά ούτε και ποτε μπήκα στον κόπο να το εξηγήσω.
    Θεωρώ όμως πολύ σκοτεινό το θέμα της βασκανίας και όσο κι αν προσπαθω να το εξηγήσω με τη λογική και την επιστήμη, πάντα θα βρίσκω κενά.

    Και κάτι ακόμη: Ο πνευματικός μου, κάποτε με είδε να φοράω ματάκι και με επέπληξε. Αυτό το "φυλαχτό" δεν είναι τίποτε παραπάνω από το σύμβολο των μωαμεθανών, το γαλάζιο μάτι του Αλλάχ, που εποπτεύει τα πάντα.
    Περα από το σταυρό και την πίστη μας, τίποτε άλλο δεν πρεπει να θεωρούμε ασπίδα προστασίας. Η ευχή κατά της βασκανίας είναι γραμμένη από τον ¶γιο Κυπριανό, μάρτυρα της πίστης και μετανοημενο πρωην μάγο.

  7. #17
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Για όποιον διαθέτει χρόνο και όρεξη να το ψάξει αστρολογικά, σας παραθέτω το χάρτη ατόμου (γυναίκας) που έχει ΤΡΟΜΕΡΟ μάτι και περίσσεια αρνητική ενέργεια.

    Η ώρα γέννησης είναι άγνωστη.
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  8. #18
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    108

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Για όποιον διαθέτει χρόνο και όρεξη να το ψάξει αστρολογικά, σας παραθέτω το χάρτη ατόμου (γυναίκας) που έχει ΤΡΟΜΕΡΟ μάτι και περίσσεια αρνητική ενέργεια.

    Η ώρα γέννησης είναι άγνωστη.




    Προφανώς πρόκειται για άτομο πάνω από 50-55 ετων, αν κρίνουμε θεση Πλουτωνα και Ποσειδώνα.
    Ο ¶ρης στον Ταύρο μαρτυρά μια ζήλεια να το πω, Η Λίλιθ μια χρόνια στερηση σεξουαλικής φύσεως, ο Κρόνος στο Σκορπιό συμπλεγματα πάσης φυσεως! Απαπαπα! Φαντάσου να γίνει πεθερά η τύπισσα! Αλάργα από γκαντέμη άνθρωπο!

  9. #19
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Quote Originally Posted by dominia77 View Post
    Προφανώς πρόκειται για άτομο πάνω από 50-55 ετων, αν κρίνουμε θεση Πλουτωνα και Ποσειδώνα.
    Ο ¶ρης στον Ταύρο μαρτυρά μια ζήλεια να το πω, Η Λίλιθ μια χρόνια στερηση σεξουαλικής φύσεως, ο Κρόνος στο Σκορπιό συμπλεγματα πάσης φυσεως! Απαπαπα! Φαντάσου να γίνει πεθερά η τύπισσα! Αλάργα από γκαντέμη άνθρωπο!
    Είναι 82 ετών και όσον αφορά τη ζήλεια και τη σεξουαλική στέρηση είσαι μέσα (είσαι θεά!). :clapping::clapping:VerneigungVerneigung Όσο για τα συμπλέγματα... το κουτί της Πανδώρας!!

    Και φυσικά είναι και πεθερά!!!:nuts:
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  10. #20
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    108

    Re: Βασκανία: μια ιστορία από τα πολύ παλιά

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Είναι 82 ετών και όσον αφορά τη ζήλεια και τη σεξουαλική στέρηση είσαι μέσα (είσαι θεά!). :clapping::clapping:VerneigungVerneigung Όσο για τα συμπλέγματα... το κουτί της Πανδώρας!!

    Και φυσικά είναι και πεθερά!!!:nuts:

    Θα πρέπει να σε ενημερώσω και για την καλή της κράση αναφορικά με την υγεία της...
    Ο κλασσικός κατα φαντασίαν ασθενής που είναι γερός σαν άλογο...

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads