s
AIDS: Μάστιγα και τιμωρία; - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 41
  1. #31

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Εφερα ένα παράδειγμα που πήγε την ιστορία "μακριά" από εμάς...Ηθελα να δείξω, πώς η συνειδητή συμπεριφορά του καθένα μπορεί να επηρεάσει θετικά την ζωή σε όλο τον πλανήτη. Ομως, ας επιστρέψουμε στα κοντινά μας.

    Ηθελα να πούμε, τι είναι ένας οροθετικός σήμερα.
    Σε ένα προηγούμενο πόστ, ειπώθηκε πως μπροστά στον οροθετικό θα αισθανόταν κάποιος αμηχανία, προσπαθώντας να μη τον φέρει σε δύσκολη θέση, κάπως έτσι.

    Ο Οροθετικός σήμερα, είναι ένας άνθρωπος που κινείται, εργάζεται, μετέχει κοιωνικών ωργανώσεων,σπουδάζει, ταξιδεύει, παντρεύεται και κάνει παιδιά.
    Εχει έναν ιό στο αίμα, τον ιό hiv, ο οποίος μεταδίδεται με τη σεξουαλική πράξη και με τη μετάγγιση αίματος.
    Παίρνει τα φάρμακά του, και επι δεκαετίες ζεί και βασιλεύει.
    Το πορτραίτο του οροθετικού σήμερα, είναι άνδρας ή γυναίκα, νεαρός ή μεσήλιξ...Οροθετικός μπορεί κάλλιστα να είναι ο υπάλληλος της τράπεζας, ο δικηγόρος μας, η κυρία απέναντι με τα δύο παιδιά, ο παπούς του πιτσιρικά που μένει δίπλα, ο παπάς κάποιας ενορίας, ο ταχυδρόμος, η δασκάλα.

    Εχει πρόσφατα μάλλιστα τροποποιηθεί ο νόμος, και ο οροθετικός σήμερα πηγαίνει
    στρατό.

    Οι φορείς της ηπατίτιδας, δεν είναι λιγότερο επικίνδυνοι (αντίθετα), κι όμως δεν προκαλούν τρόμο.
    Ενας φορέας του ιού hiv, δεν είναι μια ασθένεια με πόδια. Ο άνθρωπος που έχει τον ιό, έχει ένα σωρό ποιότητες, χαρίσματα, ταλέντα, ιδιότητες, και έχει και έναν ιό στο αίμα ο οποίος δεν αποτελεί την ταυτότητά του. Δεν προσδιορίζεται απο τον ιό η ψυχή του ανθρώπου αυτού.
    Δεν φτάνει που αντιμετωπίζει την ασθένειά του, έχει και την δική μας άγνοια να τον σκοτώνει πριν από αυτήν.
    Αναγκάζουμε, εμείς οι υπόλοιποι, έναν ασθενή, να κυκλοφορεί σαν εγκληματίας. Να κρύβεται, φοβούμενος τις αντιδράσεις μας.
    Ολοι είμαστε εν δυνάμει "θύματα" οποιασδήποτε κατάστασης σε αυτή τη ζωή.
    Δεν αφορά μόνον τους άλλους ο ιός αυτός.

    καλησπέρα σε όλους

  2. #32

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Quote Originally Posted by DrMaroulita View Post
    Δίκιο έχετε ως προς τη σημασία της λέξης, απλά προσωπικά της έχω δώσει αρνητικό φορτίο και αποφεύγω να τη χρησιμοποιώ σαν λέξη. Βέβαια η ίδια η πράξη μετρά, εδώ που τα λέμε...

    Τώρα ως προς αυτά που αναρωτηθήκατε... πραγματικά φαίνεται σαν να είναι δύσκολο κανείς να απαντήσει, γιατί η θεωρία απέχει από την πράξη μακράν... Να σας πω την αλήθεια, επειδή προσωπικά δε μου έχει τύχει, παραδέχομαι ότι θα αισθανόμουν μία αμηχανία. Και αυτή η αμηχανία δεν πηγάζει από οίκτο, περιφρόνηση ή ό,τι άλλο, αλλά επειδή πραγματικά δεν ξέρω τί θα έπρεπε εκείνη την ώρα να πω ή να κάνω, για να μη θίξω την προσωπικότητα και την κατάστασή του. Πραγματικά δεν ξέρω...




    Τί εννοείς βρε aries engineer; :weird: Θα μπορούσες να μας το αναπτύξεις;
    Μαρουλίτα μου είναι ενα τσιτάτο σχετικα γνωστο:bigsmile: οτι η ασθένεια αυτη ανακαλύφθηκε για να κληρονομησουν οι ομοφυλόφιλες γυναικες τον κοσμο....παρεπιπτόντως αυτα τα περι τιμωρίας ειναι προπαγανδα των χριστιανων για να ενοχοποιησουν αλλη μια φορα τον έρωτα...

  3. #33
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    ....παρεπιπτόντως αυτα τα περι τιμωρίας ειναι προπαγανδα των χριστιανων για να ενοχοποιησουν αλλη μια φορα τον έρωτα...
    Χριστιανών; Ορθόδοξων; Καθολικών; Προτεσταντών; Γενικότερα πιστών; Διοικούσας Εκκλησίας; Τι εννοείς;
    Δεν αισθάνθηκα ως Ορθόδοξος Χριστιανός προπαγανδιστής πάντως :toung:
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  4. #34

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    To σιγουρο ειναι παντως οτι όλοι:xmas-smiley-031: , τριβουν τα χερακια τους:bigsmile:

  5. #35
    Join Date
    Apr 2005
    Όνομα:
    Παρασκευή
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Όσες απόψεις και να ακουστούν και ότι και να ειπωθεί αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα είναι πολλοί μα πολλοί λίγοι,
    οι υπόλοιποι το θυμόμαστε σε συγκεκριμένες ημερομηνίες (π.χ. την Παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS).
    Υπάρχουν άτομα τα οποία κυκλοφορούν δίπλα μας που είναι οροθετικά και δεν το γνωρίζουμε και τους "φερόμαστε" & "συμπεριφερόμαστε" φυσιολογικά.
    Τι αλλάζει αν γνωρίζουμε το γεγονός ότι είναι οροθετικά και έχουμε μια σωστή και πλήρη ενημέρωση για τον τρόπο μετάδοσης του ιού, σας πληροφορώ πώς τίποτα
    ως προς την συμπεριφορά αλλά ναι σίγουρα δεν θα φάμε απο το ίδιο πιρούνι με αυτόν τον άνθρωπο και δεν θα πιούμε απο το ίδιο ποτήρι γιατί θα φοβόμαστε.
    Γνώστο άτομο στην Ελλάδα το 1993 νοσηλευθόταν στο τμήμα λοιμόξεων του Ν. Ευαγγελισμός από τον συγκεκριμένο ιό και οι συμπεριφορά των νοσηλευτών ήταν λές και είχαν να κάνουν με λεπρό, μπαίνανε στο δωμάτιο του με μάσκα - ποδιές μια χρήσης χειρουργικές και γάντια.
    Επίσης γνωστή δημοσιογράφος στην ελλάδα είναι οροθετική έδω και είκοσι χρόνια, φέτος έκδοσε ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για το AIDS, αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει και να ενημερωθεί άς το διαβάσει, σίγουρα θα εκπλαγεί και θα έχει πολλά να εισπράξει!!
    Η ελπίδα είναι ένα όνειρο που ξυπνά. (Αριστοτέλης)

  6. #36
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    για να ειμαι ειλικρινης σχεση μαλλον δε θα εκανα αν και ξερω ατομο που εκανε αλλα να τον/την αγκαλιαζα και να ειχα γενικα απολυτως φυσιολογικες αντιδρασεις και συμπεριφορα το χω κανει και δεν εχω προβλημα.
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  7. #37
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Πολύ καλό άρθρο και γενικά καλή ιδέα το αναίβασμά του στο φόρουμ και ο γενικός προβληματισμός.

    Αλήθεια, θα "φοβόμουν" έναν οροθετικό; Και ναι και όχι. Σχέση με έναν οροθετικό (ολοκληρωμένη κλπ) όχι, δεν θα έκανα. Όμως, όλα τα άλλα που συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο "φιλία", δεν νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα να τα κάνω: αγκαλιές, συζητίσεις, καφέδες (ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που διόχνουν οροθετικούς από καφέ ή τους σερβίρουν σε πλαστικό ποτήρι) κλπ. Και λέω "δεν νομίζω" γιατί, κακά τα ψέματα, άλλο να το λες και άλλο να σου'ρθει να το κάνεις και να το αποδείξεις. (offtopic: ¶σε δε που έχω ωροσκόπο σκορπιό, οι οποίοι, απ'όσο ξέρω, είναι "μαγνήτες" για ό,τι αφροδησιακό τριγυρνάει! :P )

    Να κάνω μια μικρή επιπρόσθεση στο άρθρο, ότι όπως το aids δεν κοιτά φύλο, κοινωνική τάξη κλπ, δεν κάνει και διακρύσεις μεταξύ ομοφυλόφιλων και εταιροφυλόφιλων. Είναι λάθος να νομίζουμε ότι ο ομοφυλόφιλοι έχουν "περισσότερες πυθανότητες" να κολλήσουν ή, ακόμα χειρότερα, ότι οι πιο πολλοί έχουν. Τα ποσοστά μεταξύ ομοφ/λων και εταιρ/λων φορέων είναι τα ίδια. Αυτή η πεπήθιση ίσως πηγάζει στο ότι, καθώς οι ομοφυλόφιλοι ήταν στο περιθώριο, ε τους "ενεδύσαμε και διάφορες αρνητικές ποιότητες", δεν ξέρω για ποιό λόγο (να τρομάξουμε τα παιδιά μας? ίσως...). Ένας άλλος λόγος μπορεί να είναι ότι τα πρώτα άτομα που διαγνώστικε ο ιός ήταν ομοφυλόφιλοι. Ακόμα και το γεγονός ότι οι (λίγο) περισσότερες διαγνώσεις αφορούν ομοφυλόφιλους, δεν αποτελεί "δικαιολογία", δεδομένου ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι (παραδόξως?) πολύ πιο ενημερωμένοι επί του θέματος και κάνουν τακτικά εξαιτάσεις, ενώ οι "straight" απαξιούν ή τέλος πάντων δεν νιάζονται.

    Αυτά για το "υπ'όψην". Δεν είναι ανάγκη να έχεις "περίεργη σεξουαλική ζωή" για να κολήσεις, μπορεί να συμβεί την οποιαδήποτε ώρα από το οποιοδήποτε άτομο, το οποίο μάλιστα μπορεί να μην ξέρει κάν ότι είναι φορέας. Για αυτό προσοχή!

    Και να μην ξεχνιόμαστε:
    Καλές γιορτές σε όλους!
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  8. #38

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Ενδιαφέρουσα προσέγγιση και αρκετά σφαιρική.
    Η απορία μου είναι, γιατί η λέξη "τιμωρία" στον τίτλο?
    Με εκτίμηση

  9. #39
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    ...με ερωτηματικό


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  10. #40
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: AIDS: Μάστιγα και τιμωρία;

    Quote Originally Posted by innerlight View Post
    Ενδιαφέρουσα προσέγγιση και αρκετά σφαιρική.
    Η απορία μου είναι, γιατί η λέξη "τιμωρία" στον τίτλο?
    Με εκτίμηση
    Γιατί αναρωτιόμαστε αν αρκετές φορές αποτελεί συνέπεια της ανευθυνότητας κάποιων που έχουν τη νοοτροπία ότι τίποτα δεν τους αγγιζει!:weird:

 

 
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads