s
Έρωτας με διαφορά ηλικίας - Page 11
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 11 of 18 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... LastLast
Results 101 to 110 of 171
  1. #101

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Αυτό που χρειάζεται, είναι να κοιτάει κανείς τις φυσικές του ανάγκες και όχι τις προσδοκίες της κοινωνίας και τους πλαστούς ηθικούς κώδικες.
    Ποιός είναι αυτός που μπορεί να κλείσει ένα συναίσθημα σε μια κόλλα ημερολογίου?
    Νομίζω πως ούτε σαν θέμα δεν θα έπρεπε να έχει τεθεί ο "έρωτας με διαφορά ηλικίας".

    Εκπλήσσομαι όταν ακούω για ένα συναίσθημα πως "δεν έχει μέλλον"! Είναι ακατανόητο αυτό το σχόλιο...έχει τις ρίζες του αποκλειστικά στον χρόνο και τον φόβο αυτού...δεν σχετίζεται με τη ζωή.
    Εξάλλου ξέρουμε πως χρόνος δεν υπάρχει...είναι δημιούργημα του νού μας. Ας ζήσουμε με συνειδητότητα και επίγνωση τώρα, δίνοντας σπουδαία σημασία και προβάδισμα στα συναισθήματα τα οποία και αποτελούν τον κυριότερο οδηγό μας για τον σκοπό που έχουμε να επιτελέσουμε.

  2. #102
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    ¶λλωστε μην ξεχνάμε πως και τους κανόνες ηθικής που έχει επιβάλλει η κοινωνία μας από ανθρώπους δημιουργήθηκαν και μέσα από συνεχή εφαρμογή εδραιώθηκαν. Δεν είναι όμως έυκολο να αλλάξουν τόσο γρήγορα όσο εξελίσσεται ο ανθρώπινος νους. Αυτό μας δημιουργεί τις ενοχές για κάτι που αφορά εμάς αποκλειστικά και δεν επηρεάζει την "κοινωνία".:embarrest


    'Οσο για το αν υπάρχει μέλλον, κάτι που τώρα φαίνεται αδιέξοδο μπορεί σε λίγο να έχει τις καλύτερες προοπτικές. Σε αυτό επιδρά άμεσα η συμπεριφορά μας, και το νεαρό της ηλικίας δεν καθιστά εκ προοιμίου κανέναν ακατάλληλο για σοβαρή σχέση.

  3. #103
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Yolanda View Post
    Αυτό που χρειάζεται, είναι να κοιτάει κανείς τις φυσικές του ανάγκες και όχι τις προσδοκίες της κοινωνίας και τους πλαστούς ηθικούς κώδικες.
    Ποιός είναι αυτός που μπορεί να κλείσει ένα συναίσθημα σε μια κόλλα ημερολογίου;;;
    .
    Επειδη εχει τυχει και εχω ξαναακουσει παρομοια δικαιολογια στο πως να αντιμετωπιζουμε την ζωη θα μπορουσες να εισαι πιο σαφης στο τι εννοεις

    ΦΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ;; :weird:
    Δηλαδη τι εννοεις με αλλα λογια

    Να κανει καποιος οτι του γουσταρει αναλογος με το τι νιωθει, οπως το κατουρημα που ειναι μια φυσικη αναγκη ετσι να αντιμετωπιζουμε στην ζωη και τον ερωτα την δουλεια ;;;

    Το σχολιο σου η δεν ηταν ιδιαιτερα ευστοχο η αμα το εννοουσες κατα κυριολεξια προσωπικα το βρισκω υπερβολικα ρηχο ως ανηθικο και δεν με βρισκει καθολου συμφωνο

    ΠΛΑΣΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ;;;
    Θα μπορουσες να πεις ποιες ειναι αυτες οι ψευτικες και ποιες ειναι οι αληθινες ;;
    Δηλαδη πχ το να πας με "ολους" αναλογο με το τι σου γουσταρει ειναι ηθικοτατο δηλαδη...αυτο σημαινει ηθικη για σενα ;;;


    Και υστερα λενε εμας εγωιστες οταν καποιοι αλλοι αντιμετωπιζουν τους διπλα τους αλλα και την ζωη τους ως μια φυσικη αναγκη... :suspiciou

  4. #104
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    ¶λλωστε μην ξεχνάμε πως και τους κανόνες ηθικής που έχει επιβάλλει η κοινωνία μας από ανθρώπους δημιουργήθηκαν και μέσα από συνεχή εφαρμογή εδραιώθηκαν. Δεν είναι όμως έυκολο να αλλάξουν τόσο γρήγορα όσο εξελίσσεται ο ανθρώπινος νους.
    Ασε Kiarra γιατι ειδαμε και αυτους τους κανονες ηθικης που ανακατασκευαζουν διαφορα μεμονομενα ατομα συμφωνα με το συμφερον τους και τις προσωπικες τους αναγκες...

    Και οι μεν αλλα και οι δεν τα εχουν κανει αστα να πανε

    Οσο για τον ανθρωπινο νου οτι εξελισσεται ειναι σχετικο, μαλλον κατι αλλο εξελισεται περισσοτερο αλλα αποφευγω να το πω, καθε χρονο και χειροτερα.

  5. #105
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Alien1 View Post
    Θα μπορουσες να πεις ποιες ειναι αυτες οι ψευτικες και ποιες ειναι οι αληθινες ;;
    Δηλαδη πχ το να πας με "ολους" αναλογο με το τι σου γουσταρει ειναι ηθικοτατο δηλαδη...αυτο σημαινει ηθικη για σενα ;;;
    Και υστερα λενε εμας εγωιστες οταν καποιοι αλλοι αντιμετωπιζουν τους διπλα τους αλλα και την ζωη τους ως μια φυσικη αναγκη... :suspiciou
    Βρε Alien, το θέμα είναι "Έρωτας με διαφορά ηλικίας", και σ' αυτό τοποθετήθηκε η φίλη μας. Πού το είδες "το να πας με όλους"?
    Αν θα πρέπει να ακολουθήσεις την καρδιά σου ή την λογική και τους κώδικες της κοινωνίας είναι το ένα θέμα και αν μπορούν να επιβιώσουν σχέσεις μεταξύ ατόμων με μεγάλη διαφορά ηλικίας είναι το άλλο.
    Ο καθένας πράττει ανάλογα με τις ανάγκες του και τα κριτίρια είναι σχεδόν πάντα σχετικά. Πού είναι το κακό σ' αυτό?
    Προσπαθώ να βγω απ' το ψυχολογικό μου αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα.

  6. #106
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Βρε Alien, το θέμα είναι "Έρωτας με διαφορά ηλικίας", και σ' αυτό τοποθετήθηκε η φίλη μας. Πού το είδες "το να πας με όλους"?
    Αν θα πρέπει να ακολουθήσεις την καρδιά σου ή την λογική και τους κώδικες της κοινωνίας είναι το ένα θέμα και αν μπορούν να επιβιώσουν σχέσεις μεταξύ ατόμων με μεγάλη διαφορά ηλικίας είναι το άλλο.
    Ο καθένας πράττει ανάλογα με τις ανάγκες του και τα κριτίρια είναι σχεδόν πάντα σχετικά. Πού είναι το κακό σ' αυτό?
    Μarina ηταν ενα παραδειγμα προσπαθωντας να καταλαβω τι ειναι για αυτην πλαστη ηθικη

    Δεν πιστευω οτι ολοι οι κανονες της κοινωνιας ειναι πλαστες οπως τις χαρακτηριζει.

    Δεν πιστευω οτι τα παντα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε ως μια φυσικη αναγκη το βρισκω ιδιαιτερα επιφανειακο αυτο το τροπο αντιμετωπισης της ζωη

    Δεν ξερω τι θεωρει το συγκεκριμενο μελος για τον εαυτο της αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον εαυτο μου ως σκυλο η γατα η καποιο ζωο για να πρατω με γvωμονα μονο τις φυσικες μου αναγκες ειτε αφορα σχεσεις ειτε κατι αλλο...

    Πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε κατι παραπανω απο αυτο φτανει να το θελουμε και να μην ριχνουμε τον εαυτο μας στο επιπεδο των ζωων

  7. #107
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Alien1 View Post
    Μarina ηταν ενα παραδειγμα προσπαθωντας να καταλαβω τι ειναι για αυτην πλαστη ηθικη

    Δεν πιστευω οτι ολοι οι κανονες της κοινωνιας ειναι πλαστες οπως τις χαρακτηριζει.

    Δεν πιστευω οτι τα παντα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε ως μια φυσικη αναγκη το βρισκω ιδιαιτερα επιφανειακο αυτο το τροπο αντιμετωπισης της ζωη

    Δεν ξερω τι θεωρει το συγκεκριμενο μελος για τον εαυτο της αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον εαυτο μου ως σκυλο η γατα η καποιο ζωο για να πρατω με γvωμονα μονο τις φυσικες μου αναγκες ειτε αφορα σχεσεις ειτε κατι αλλο...


    Πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε κατι παραπανω απο αυτο φτανει να το θελουμε και να μην ριχνουμε τον εαυτο μας στο επιπεδο των ζωων
    Μάλλον παρεξήγησες αυτό που προσπαθεί να μας πει η κοπέλα!:bigsmile:
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  8. #108
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Alien1 View Post
    Μarina ηταν ενα παραδειγμα προσπαθωντας να καταλαβω τι ειναι για αυτην πλαστη ηθικη

    Δεν πιστευω οτι ολοι οι κανονες της κοινωνιας ειναι πλαστες οπως τις χαρακτηριζει.

    Δεν πιστευω οτι τα παντα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε ως μια φυσικη αναγκη το βρισκω ιδιαιτερα επιφανειακο αυτο το τροπο αντιμετωπισης της ζωη

    Δεν ξερω τι θεωρει το συγκεκριμενο μελος για τον εαυτο της αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον εαυτο μου ως σκυλο η γατα η καποιο ζωο για να πρατω με γvωμονα μονο τις φυσικες μου αναγκες ειτε αφορα σχεσεις ειτε κατι αλλο...

    Πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε κατι παραπανω απο αυτο φτανει να το θελουμε και να μην ριχνουμε τον εαυτο μας στο επιπεδο των ζωων
    Καλώς ή κακώς στην ζωή μας ωθούμαστε από ανάγκες που ζητούν ικανοποίηση. Κάποιοι από τους ηθικούς κώδικες που καλούμαστε να εφαρμόσουμε είναι απόρροια παλαιότερων αντιλήψεων. ¶λλοι είναι σωστοί και άλλοι έχουν επιβιώσει απλά επειδή η κοινωνία δεν είναι ώριμη να υιοθετήσει καινούργιους, τουλάχιστον φανερά. Η κάθε γενιά κληρονομεί από τις προηγούμενες ένα σύνολο κανόνων, και η πρόκληση κάθε φορά είναι να τους προσαρμόσει σε νέα δεδομένα. Οι κοινωνίες αλλάζουν και μαζί αλλάζουν και οι κώδικες που είναι γενικότερα αποδεκτοί. Η ηθική ωστόσο του καθενός από εμάς είναι τόσο σχετική, όσο και εμείς διαφέρουμε μεταξύ μας. Οι σχέσεις μεταξύ ατόμων με διαφορά ηλικίας δεν είναι ανήθικη, κατά την γνώμη μου. Προβλήματα μπορεί να έχει, αλλά όταν δεν στηρίζεται στο συμφέρον δεν είναι ανήθικη.
    Το ίδιο νομίζω ισχύει και για όλες τις διαπροσωπικές σχέσεις.
    Προσπαθώ να βγω απ' το ψυχολογικό μου αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα.

  9. #109

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    ALIEN1

    Αφού θα σου εκφράσω πως βρίσκω αγενές το να χαρακτηρίζεις τις απόψεις μου δικαιολογίες και υπεκφυγές και αφού σου υπενθυμίσω πως το νικ μου υπάρχει ακριβώς για να μην με αποκαλεί κάποιος "αυτή", θα σου πω πως η παρανόηση του πόστ μου εκ μέρους σου, είναι εκπληκτική!

    Όταν διαβάζεις κάτι, διάβαζέ το μέχρι τέλους με την ίδια προσοχή.
    Αν δεν αγνοούσες τις εκφράσεις και τις προτροπές μου για "Συνειδητότητα", "Επίγνωση", "προβάδισμα στα συναισθήματα" που υπάρχουν στο ποστ μου, σίγουρα δεν θα έλεγες πως υποβιβάζω τον άνθρωπο σε ζώο, μέσα απο αυτό το κείμενο.
    Αν πάλι οι λέξεις αυτές σου είναι άγνωστες, μπορούσες να μας ρωτήσεις.

    Οσο για τις φυσικές ανάγκες, εσύ τις υποβίβασες σε βιολογικές! Εκπληκτικό πάλι!


    Παιδιά, Θέλω να συμπληρώσω κάτι σχετικά με το θέμα που συζητάμε .
    Δεν ήρθαμε σ' αυτόν τον κόσμο για να ευχαριστήσουμε κάποιους κανόνες ή για να ζήσουμε τη ζωή μας σύμφωνα με τον τρόπο κάποιων άλλων.
    Οφείλουμε να φτιάξουμε τη ζωή μας μόνο με τον δικό μας τρόπο και να ακολουθήσουμε τον δικό μας δρόμο.
    Έχουμε έρθει σ' αυτή τη ζωή για να ολοκληρωθούμε και να εκφράσουμε την αγάπη στο πιο ψηλό της επίπεδο. Φεύγοντας απο αυτόν τον πλανήτη το μόνο που θα πάρουμε μαζί μας είναι η ικανότητα να αγαπάμε.
    Ας δώσουμε προτεραιότητα στην φυσική αυτή ανάγκη μας, στην ανάγκη μας να αγαπήσουμε και ας ορθώσουμε τη μοναδικότητά μας μπροστά σε απαιτήσεις της κοινωνίας και σε κανόνες που μας απομακρύνουν απο την φυσική μας έκφραση..

  10. #110
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    64

    Re: Έρωτας με διαφορά ηλικίας

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά σε περίπτωση που δεν ψάχνεις το ιδανικό! Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ μου σχέση με μεγαλύτερο γιατί αισθάνομαι οτί δεν έχει κάτι να μου προσφέρει! Μια γνωστή μου κοπέλα ετών 23 έχει σχέση με κάποιον 45 χρονών ,και εγώ αναρωτιέμαι ''Μα τι κάνει?''...
    Λογικό είναι ο εν λόγω κύριος να βολεύεται στην κατάσταση αυτή! Η κοπελίτσα όμως τι έχει να αποκομίσει από μια τέτοια σχέση? Με κάποιον σε ηλικία κοντά στην δική σου μπορείς απλά να μεγαλώσεις μαζί του...Να διαγράψεις κοινή πορεία.. Με κάποιον 20 χρόνια μεγαλύτερο τι πορεία να διαγράψεις?!
    Διαφωνώ κάθετα με τέτοιου είδους σχέσεις... Όχι ότι πρέπει να συμφωνούν και οι υπόλοιποι μαζί μου

 

 
Page 11 of 18 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads