s
Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 18 of 18
  1. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Πολύ χρήσιμο το άρθρο αυτό. Ειδικά για τις μελλοντικές μαμάδες:bigsmile:

    Θύμαμαι ότι μια συνάδελφός μου ενώ κάπνιζε αρκετά τσιγάρα την ημέρα, ξαφνικά το έκοψε μαχαίρι. Έλεγε ότι όχι μόνο την αηδίαζε αλλά δεν άντεχε καθόλου τη μυρωδιά του και έψαχνε να βρει το λόγο που συνέβαινε αυτό το περιστατικό. Μέχρι που έμαθε ότι ήταν έγγυος:bigsmile:
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  2. #12
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Καταρχάς τα συγχαρητήριά μου για το πολύ διαφωτιστικό /ενδιαφέρον άρθρο.

    Να προσθέσω την εμπειρία που είχα σε σχέση με το θέμα της ακοης/συναισθηματα μητέρας -βρεφους.
    Καποια φίλη ενω ήταν έγκυος αντιμετώπισε σοβαρά προβληματα με τον σύντροφό της΄ο οποιος ειχε "απομακρυνθει" και δεν της συμπαραστάθηκε.
    Εγω της έκανα πάρα πολύ παρέα κατά την διαρκεια της εγκυμοσύνης ,προσπαθώντας να της φτιάχνω την διάθεση.Εντυπωσιάστηκα αρχικά από το ότι τον 9ο πλέον μήνα το μωρό αντιδρούσε στην φωνή μου και όταν πλέον γεννηθηκε,φαινόταν να με αναγνωρίζει και ήμουν το μοναδικό άτομο που δεχόταν να το πάρει αγκαλιά εκτός απο την μητέρα του και την γιαγιά του!Αντιθέτως στην φωνή και μόνο του πατέρα του ,αντιδρούσε με κλάματα!
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  3. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    18

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Φοβερό άρθρο. Παρόλο που τα περισσότερα τα είχα διαβάσει και τα ήξερα. Παρόλο που έχω 2 παιδιά και έχω ζήσει καταστάσεις, ανατρίχιασα και δεν μπόρεσα να μην ζηλέψω!!!!!!!!!! (με την καλή έννοια) τις μελλοντικές μαμάδες.

  4. #14

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και συγκινητικό το άρθρο.

    Μάλιστα, με αφορμή το άρθρο αυτό, συζητήσαμε με τη μητέρα μου γι'αυτό το τόσο όμορφο θέμα, και μου θύμισε πως όταν ήταν έγγυος στην αδελφή μου, πήγαινα συνέχεια και χάιδευα την κοιλιά της και μιλούσα στο μωρό.

    Προφανώς πρόκειται για ένα ακόμη στοιχείο που εξηγεί το δέσιμο και την αρμονική σχέση ανάμεσα στο αδερφάκι μου και μένα. :bigsmile:

  5. #15

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Εξαιρετικό κείμενο. Θα ήταν πολύ καλό να μπορούσε κάθε υποψήφιος γονιός να λάβει υπόψη του τι μπορεί να κάνει για το παιδί του πριν ακόμα γεννηθεί. Συμβάλλοντας όχι μόνο στη δική του ψυχική υγεία αλλά και σε ένα υγειέστερο κόσμο.

  6. #16
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Κασσιόπη
    Πρώτη φορά διαβάζω κάτι σχετικό μ αυτό το θέμα και έχω μείνει έκπληκτη,τόσο με τα πράγματα που εξηγεί το άρθρο όσο και μ αυτά που μου είπε η μαμά μου για την δική μου..προγεννητική περίοδο :bigsmile:
    Τι μαθαίνει κανείς... :bigsmile:

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  7. #17
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Οραση: Στις 26 βδομαδες κυησης τα εμβρυα ανταποκρινονται στο φως, το οποιο αυξανει τους καρδιακους ρυθμους και τα κανει να κινουνται. Ο Macfarlane υποστηριζει οτι στο τελος της κυησης το εμβρυο μπορει να δει το τη φωτεινοτητα που εισβαλει μεσα στην κοιλια κανονικα.
    Ηχος: 4 βδομαδες μετα την κυηση το βρεφος ανταποκρινεται στον ηχο.Η φωνη της μητερας ακουγεται καλυτερα απο ολους τους αλλους εξωτερικους ηχους γιατι μεταφερεται και με τη μορφη δονησεων μεσα απο το σωμα της στο εμβρυο.Ο ηχοι αυτοι δεν ακουγονται το ιδιο ακριβως σε αυτο οταν γεννιεται γιατι πολυ απλα παβει να υπαρχει το αμνιακο υγρο κι ολη αυτη η καλυψη που λειτουργουσαν σαν φιλτρα.

    Υπαρχουν ενδειξεις για να υποστηριξουν τον ισχυρισμο οτι η προγεννετικη μαθηση εχει αντικτυπο στην μετεπειτα αναπτυξη (του τυπου οτι επιθυμει η μητερα ή οτι θαυμαζει ή οτι φοβαται το ιδιο θα συμβαινει και στο εμβρυο αλλα και αργοτερα στο παιδι) αλλα δεν ειναι επαρκης.
    Τα εμβρυα επιρρεαζονται πολυ απο τις χημικες αλλαγες στη μητερα η χημεια αυτη μπορει να μεταβληθει απο πολλα πραγματα οπως τη συναισθηματικη της κατασταση, τη διατροφη της, την υγεια της αλλα και την σταση της στο γεγονος οτι θα γινει μητερα.Αυτες οι αλλαγες μεταφερονται στο εμβρυο μεσω του πλακουντα.
    Ενα υποστηρικτικο περιβαλλον προς την εγκυο οπως οικογενεια και συντροφος αλλα και καλες σταθερες συνθηκες ζωης στηριζουν τις προοπτικες για ενα υγιες βρεφος.
    Σε ερευνες στην Ευρωπη βρεθηκε οτι τα ανεπιθυμητα παιδια παρουσιαζαν αυξημενο κινδυνο να πολυαριθμων κοινωνικων και ψυχικων διαταραχων στην ενηλικη ζωη.
    Ενα μετριο επιπεδο στρες ειναι αναμενομενο απο καθε μητερα το προβλημα ειναι οταν αυτο το επιπεδο αυξανεται.Οταν η γυναικα εχει στρς ή αναστατωνονται συναισθηματικα εκρινουν ορμονες οπως η κορτιζονη και η αδρεναλινη. Οταν μια γυναικα βρισκεται κατω απο πολυ στρες για μεγαλο χρονικο διαστημα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης κινδυνευει να εχει σοβαρες επιπλοκες στην εγκυμοσυνη αλλα εχει και πιο πολλες πιθανοτητες να γεννησει ενα ευερεθιστο και υπερκινητικο παιδι, με προβληματα διατροφης και πεψης.
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  8. #18
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαιρη
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    935

    Re: Η σημασία της Προγεννητικής περιόδου της Ζωής

    Μάλλον όλα αυτά τα είχε υπόψη του ο Πασκάλ Μπρικνέρ όταν έγραφε το Θείο Βρέφος
    Οτι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά

    http://www.horoscope.gr

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads