s
Ραβδοσκοπία και εκκρεμές
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15
  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    36

    Post Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    Ραβδοσκοπία ονομάζεται μία μέθοδος μαντικής, όπου χρησιμοποιείται μία ράβδος ή ένα εκκρεμές. Η ιστορία αυτής της μεθόδου, είναι ιδιαίτερα μακρά, χάνεται στα βάθη του χρόνου. Ιστορικά μνημεία και στοιχεία, δείχνουν τη ραβδοσκοπία να έχει ήδη παρουσία το 6000 π.Χ., στα σπήλαια Τσίλι στην Αλγερία. Τοιχογραφίες στα σπήλαια αυτά, δείχνουν ανθρώπους να κρατούν μία διχάλα και να είναι ραβδοσκόποι.

    Ιερείς διαφόρων θρησκειών, από τα αρχαία χρόνια, χρησιμοποιούσαν τη ράβδο για να βρουν νερό, αλλά και μέταλλα, ή για να ανακαλύψουν αιτίες ασθενειών ή και το μέλλον. Από πολλούς ερευνητές, η ραβδοσκοπία, θεωρείται από τις πρώτες μεθόδους μαντικής τέχνης. Όταν ο Μωυσής χτύπησε με το μπαστούνι του τον βράχο και βρήκε νερό, μας θυμίζει την μέθοδο της ραβδοσκόπησης. Ο Μωυσής, μυημένος στη γνώση των Αιγυπτίων, είναι πολύ πιθανόν με την μέθοδο της ράβδου να αναζήτησε και να εντόπισε το νερό στην έρημο.

    Αυτοί που ασχολούνται με την αναζήτηση μέσω της ράβδου, λένε πως ένα κλαδί φουντουκιάς έχει ιδιαίτερες δυνατότητες για να έλκει αυτό που επιδιώκουν.
    Όσοι χρησιμοποιούν την ράβδο για να εντοπίσουν μέταλλα ή υγρά (ραβδοσκοπία χρησιμοποιείται και για τον εντοπισμό πετρελαίου), χαλαρώνουν και κρατούν στο χέρι το εργαλείο τους. Αρχίζουν να περπατούν αργά, χαλαρά, καλύπτοντας την περιοχή που τους ενδιαφέρει. Σε επαφή με το υποσυνείδητό τους, προγραμματίζουν αυτό που θέλουν. Όταν το πλησιάζουν, τότε η ράβδος αρχίζει να κινείται πάνω από το σημείο που ενδιαφέρει. Η επαφή με το υποσυνείδητο θεωρείται «κλειδί» στην μέθοδο αυτή. Αλλά και σε κάθε μέθοδο μαντικής, έχω την γνώμη. Η συγκέντρωση οδηγεί τον χρήστη σε μία κατάσταση ανάλογη του διαλογισμού. Ο ραβδοσκόπος, αφήνεται να τον καθοδηγεί ο εσωτερικός του οδηγός.
    Αν ψάχνει κάτι που είναι χαμένο, μπορεί να βοηθήσει να έχει την περιγραφή του, ή ακόμη και τη φωτογραφία του.
    Οι ράβδοι που συνήθως χρησιμοποιούνται, είναι με γωνίες από μεταλλικό σύρμα. Αλλά το ίδιο γνωστό είναι και το διχαλωτό χαλί.

    Οι ραβδοσκόποι δεν ήταν πάντα ασφαλείς, όπως άλλωστε πολλοί μεταφυσικοί και παραψυχολόγοι. Στην αρχαία Ρώμη, υπάρχουν αναφορές πως καταδικάστηκαν κι εκτελέστηκαν, γιατί πληροφορούνταν με τις μεθόδους τους, κρατικά μυστικά. Ο πάπας Ιωάννης 22ος, το 1326 μ.Χ., καταδίκασε όποιους χρησιμοποιούσαν εκκρεμές ή ράβδο, γιατί κατά την γνώμη του, έπαιρναν τις πληροφορίες από τον διάβολο. Ήταν η ωραία εποχή με το κυνήγι μαγισσών! Αλλά και πιο κοντά στην εποχή μας, τον 17ο αιώνα, ο ραβδοσκόπος Μαρτέν Ντε Μπερντερόν, καταδικάστηκα ισόβια από την εκκλησία, αφού είχε ανακαλύψει 150 ορυχεία άνθρακα.

    Στην πιο σύγχρονη εποχή, έχουμε τη χρήση του εκκρεμούς να γίνεται όλο και πιο δημοφιλής.

    Στα τέλη του 18ου αιώνα, ο Γιόχαν Ρίτερ, πατέρας της ηλεκτροχημείας, έκανε έρευνα και πειράματα με το εκκρεμές. Το επιστημονικό περιβάλλον γελούσε με την επιμονή τους. Οι λεπτομερείς μελέτες του όμως, κίνησαν το ενδιαφέρον του πανεπιστημιακού καθηγητή Αντουάν Γερμπουάν του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου. Ο καθηγητής εξέδωσε ένα βιβλίο με 253 τέτοια πειράματα. Αυτή η συλλογή πειραμάτων, έκανε κι άλλους να ασχοληθούν με το εκκρεμές και την σύνδεσή του με το συλλογικό ασυνείδητο ή αλλιώς την υπερσυνείδηση όπως έλεγαν.
    Υπάρχουν κι άτομα που έγιναν γνωστά για τις ικανότητές τους στην ραβδοσκοπία ή το εκκρεμές, που φθάνουν και στην σύγχρονη εποχή. Η Βρετανική κυβέρνηση προσέλαβε την Εβελίν Πένροουζ, το 1931, για να βρίσκει νερό και μέταλλα. Η επιτυχία της ήταν 90%! Διάσημος θεωρείται και ο αβάς Μερμέτ, που βοήθησε στη δεκαετία του 1940 πολλούς στη Γαλλία και την Ελβετία, βρίσκοντας νερό και θεραπεύοντας, βοηθούσε την αστυνομία να βρεθούν χαμένοι άνθρωποι και διέθετε διαισθητικές δυνάμεις.
    Το εκκρεμές, είναι ένα μυτερό αντικείμενο που κρέμεται από μία αλυσίδα ή ένα σπάγκο. Μπορεί να είναι μεταλλικό, ή από πέτρα μυτερή και μακρόστενη συνήθως.
    Το εκκρεμές είναι πιο εύχρηστο και προσιτό στον χρήστη. Αλλά κι αυτό θέλει υπομονή κι επιμονή. Χρειάζεται να διαλέξουμε το εκκρεμές που μας έλκει, που στο χειρισμό του αισθανόμαστε άνετα.
    Θα ήταν καλό να το κατασκευάσουμε μόνοι μας. Αυτό μας συνδέει καλύτερα μαζί του. Δεν είναι δύσκολο: ένα βαρίδι ψαρέματος, σε μία πετονιά, θα ήταν η λύση. Όπως και να αποφασίσουμε, το εκκρεμές πρέπει να μπορεί να ισορροπεί σε κάθετη ευθεία, όταν δεν κινείται.

    Όταν καταλήξουμε στην επιλογή του εκκρεμούς, τότε, θα πρέπει να το καθαρίσουμε. Μπορούμε να το κάνουμε με τρεχούμενο νερό, εκτός κι αν είναι ξύλινο, οπότε, το κρατάμε στα χέρια μας ήρεμα, συγκεντρωμένοι για αρκετή ώρα και συντονιζόμαστε μ’ αυτό. Όπως κι άλλα εργαλεία μαντικής, καλό θα είναι να το φυλάσσουμε μέσα σε ένα λευκό πανί, και να μην αφήνουμε άλλους να το αγγίζουν.

    Όταν έχουμε μία ερώτηση, κρατάμε το εκκρεμές με το κορδόνι του ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δείκτη. Το χέρι μας πρέπει να είναι ήρεμο, σταθερό – ίσως να ακουμπά κάπου- και τα πόδια ίσια να ακουμπούν στο πάτωμα. Στα διάφορα βιβλία, δίνονται ασκήσεις, που είναι παρεμφερείς. Στην ουσία, οι ασκήσεις δεν βοηθούν παρά να εξοικειωθούμε με το εκκρεμές. Η συγκέντρωση και η πεποίθηση πως θα έχουμε συντονισμό μαζί του, παίζουν βασικό ρόλο.
    Αποφασίζουμε, αν θέλουμε η κίνηση για την απάντηση να είναι κυκλική, θέτοντας το «ναι» με τη φορά του ρολογιού και το «όχι» αντίθετα με τη φορά το ρολογιού. Μία άλλη κίνηση είναι αυτή που πάει σε ευθεία οριζόντια γραμμή, αριστερά ή δεξιά. Κι εκεί επιλέγουμε ποια κατεύθυνση δίνει το «ναι» και ποια το «όχι». Είναι καλό να έχουμε πάντα την ίδια κατεύθυνση στο μυαλό μας σαν θετική απάντηση και την ίδια σαν αρνητική. Μία κίνηση διαφορετική από αυτές που αναφέρω, δηλώνει είτε έλλειψη επαφής με τον εσωτερικό μας οδηγό, είτε πως δεν πρέπει να απαντηθεί αυτό που ρωτάμε.

    Οι απαντήσεις με ένα «ναι» κι ένα «όχι» είναι αρκετά εύκολες. Σιγά-σιγά, τις παίρνουμε. Αλλά υπάρχει η δυνατότητα και για πιο σύνθετα ζητήματα. Για θέματα τέτοια υπάρχουν πίνακες, όπου εκεί το εκκρεμές θα δείξει κάτι συγκεκριμένο.
    Αν για παράδειγμα, χάσαμε κάτι στο σπίτι, μπορούμε να κάνουμε ένα σχέδιο των χώρων του σπιτιού και να αφήσουμε το εκκρεμές να κινηθεί πάνω από αυτό, εντοπίζοντας το σημείο που βρίσκεται το χαμένο αντικείμενο.

    Βιβλία για το εκκρεμές και τη ραβδοσκοπία να βρείτε πολλά, ελληνικά και ξένα. Σε ένα από αυτά που θεωρώ ιδιαίτερα προσεγμένο, «Το εκκρεμές» του Ντ. Κόνγουεϊ, εκδόσεις Πύρινος Κόσμος, υπάρχουν πίνακες σε σχήμα ημικύκλιου, χωρισμένοι σε τμήματα, με ένα κεντρικό θέμα.
    Για παράδειγμα, μιλώντας για εμπόδια στις σχέσεις, το ημικύκλιο, (σαν βεντάλια ας το φανταστούμε), είναι χωρισμένο σε τμήματα με έννοιες όπως, «εκνευρισμός, απιστία, ψέματα, μίσος, αγάπη, φιλία, οικονομικά, εμπιστοσύνη, ουδέτερο, μοναξιά, καχυποψία, ανία». Αν έχουμε ένα τέτοιο πρόβλημα, αφήνουμε χαλαρά το εκκρεμές να κινηθεί πάνω από τον πίνακα αυτό και να σταθεί στο σημείο με τη σωστή απάντηση.

    Μπορούμε κι εμείς να κατασκευάσουμε πίνακες με ερωτήματά μας και πιθανές απαντήσεις. Το εκκρεμές, όταν συντονιστούμε μαζί του, θα μας πληροφορήσει.

    Εκείνο που θέλω να τονίσω, γιατί έχω και προσωπική εμπειρία πειραματισμού, είναι πως η ραβδοσκοπία και το εκκρεμές, δεν απαντούν πάντα. Δεν μπορούν όλοι και όλες τις ώρες να έχουν τον κατάλληλο συντονισμό. Πειράματα που έγιναν σε εργαστήρια συχνά απέτυχαν. Κι αυτό, γιατί εκεί επικρατεί η καχυποψία, ο αρνητισμός του επιστήμονα, οι περιοριστικές συνθήκες. Η διαισθητική μας αντίληψη μπλοκάρεται σε ένα τέτοιο περιβάλλον.

    Αξίζει να το δοκιμάσουμε σαν πείραμα κι εμπειρία. Αλλά όπως κάθε μέθοδος μαντικής, πρέπει αυτό να το κάνουμε ήρεμα, ψύχραιμα, με σεβασμό και θετική σκέψη.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    10

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    ΑΓΓΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΝΑ!!!
    ΔΣΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΟ. ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΔΙΝΑΝ 1.000.000 ΔΟΛΑΡΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΗς ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΙΑΣ!!ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΤΟ 100% ΑΠΕΤΥΧΑΝ!!!

  3. #3

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    πολυ ωραιο αρθρο!!χρησιμοποιω το εκρεμες μου αρκετο καιρο και η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες μου ειχε πει ψεματακια αλλα με τον καιρο εχουμε εξηκοιωθει και πλιοψηφια τον απαντησεων ειναι πλεων σωστη!!το καθε εκρεμες εχει το δικο του ναι και το δικο του οχι!!γενικα τις δικες του απαντησεις!!το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να το ρωτησουμε ποιος ειναι ο τροπος του και να το εμπηστευτουμε!!και σαν ανταλαγμα μας λεει τα παντα,βρησκει τα παντα,διαβαζει χαρτες ,μας λεει τοποθεσιες!!οτι πραγματικα ποθουμε!!!
    δοκημασμενο!!

  4. #4
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    Συμαντικό ρόλο παίζει και το να μην είμαστε προκατηλημμένοι: δεν θέλει και πολύ να κινίσουμε από μόνοι μας το εκκρεμές για να πάρουμε την απάντηση που θέλουμε. Για αυτό, όταν κάνουμε ερωτήσεις που από μέσα μας θα λέμε "πες ναι, πες ναι...", καλύτερα να μην τις κάνουμε. Κοινώς, πρέπει να είμαστε έτοιμοι για την οποιαδήποτε απάντηση και κυρίως να μην στιριζόμαστε 100% σε αυτήν. Απλά θα βοηθίσει. Συμβουλή: σε σημαντικά θέματα να μην το συμβουλευτούμε, τουλάχιστον όχι μόνο το εκκρεμές. Αυτό που προτίνω ως ιδανική χρήση του είναι στην εύρεση αντικειμένων και στις θεραπείες (εντοπισμός "μπλοκαρισμάτων", διάγνωση των τσάκρας κλπ).
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  5. #5
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    το εχω δοκημαση μα δεν εχω βρει αυτο που να το ακουω ισως γιατι δεν μου λεει παντα αλειθειες ακομα παντος τα ψαχνω καποτε θα βρω το εκρεμες που θα συνεργαζωμαι αρμονικα μαζι του

  6. #6
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    ΞΑΝΘΗ
    Posts
    2

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    Ξέρω έναν τρόπο για να βλέπεις την πίεση με το εκκρεμές. Δουλεύει πολύ καλά.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    ΞΑΝΘΗ
    Posts
    2

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    Quote Originally Posted by ioni View Post
    το εχω δοκημαση μα δεν εχω βρει αυτο που να το ακουω ισως γιατι δεν μου λεει παντα αλειθειες ακομα παντος τα ψαχνω καποτε θα βρω το εκρεμες που θα συνεργαζωμαι αρμονικα μαζι του
    Προσεγγίσεις το πρόβλημα από τη λάθος πλευρά.
    Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις με βέργα;

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Posts
    31

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    καποτε ειχα γνωρισει καποιον που χρησιμοποιουσε εκρεμμες οχι μονο για να δωσει απαντησεις αλλα και για να θεραπευσει... τωρα τι ακριβως εκανε ο θεος και η ψυχη του!
    προσωπικη μου αποψη παντα ειναι οτι δεν μπορεις να βασιστεις σε ενα εκκρεμμες για να σου δωσει απαντησεις για σημαντικα θεματα της ζωης σου... το ιδιο πιστευω και για αλλους μεθοδους μαντικης...

  9. #9
    Join Date
    Nov 2006
    Όνομα:
    ΧΡΥΣΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    77

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    Για το εκκρεμές δεν γνωρίζω τίποτα πέρα από αυτά που διάβασα στο παρόν άρθρο. Όσον αφορά την ραβδοσκοπία, γνώρισα πριν λίγο καιρό έναν άνθρωπο ο οποίος ασχολήθηκε με το αντικείμενο αυτό περισσότερο από 20 χρόνια και έψαχνε για νερό. Βέβαια από ότι μου εξήγησε όλα είναι θέμα μαγνητικών πεδίων και πρέπει να το δουλέψεις πολύ ώστε να μπορέσεις να είσαι ακριβής στην έρευνά σου. Χρησιμοποιώντας ράβδους κυρίως από ξύλο -αλλά μου είπε ότι όταν έχεις μεγάλη εμπειρία η ράβδος μπορεί να είναι από οποιοδήποτε υλικό- μπορούσε να βρει νερό προσδιορίζοντας ακριβώς το βάθος στο οποίο βρισκόταν. Επίσης μου εξήγησε ότι αν δεν γνωρίζεις καλά το αντικείμενο η ράβδος μπορεί και να σε μπερδέψει γιατί είναι σε θέση να αρχίσει να "ανεβοκατεβαίνει" σε μέρη όπου υπάρχουν μέταλα -συνήθως ψείγματα χρυσού κ.α.- οπότε να σε οδηγήσει σε λάθος. Τέλος πρέπει να σημειώσω ότι ο συγκεκριμένος κύριος απέχει από την έρευνα αυτή τα τελευταία χρόνια, διότι αντιμετώπησε προβλήματα με τα νεφρά του εξαιτίας όλων αυτών των έντονων μαγνητικών πεδίων.
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοικτά

  10. #10
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2

    Re: Ραβδοσκοπία και εκκρεμές

    ρε παιδιά εγώ προσπαθώ να βρω λίρες με εκκρεμμές και έχω βρει τρία πιθανά σημεία με λίρες τώρα το πρόβλημα μου είναι πως θα προσδιορίσω το βάθως που είναι θαμένες

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads