s
[Συζήτηση] Τι είναι η Αστρολογία - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας

View Poll Results: Μπορεί η Αστρολογία να κάνει πρόβλεψη;

Voters
244. You may not vote on this poll
  • Σίγουρα μπορεί

    141 57.79%
  • Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί

    18 7.38%
  • Δεν είμαι σίγουρος/η

    85 34.84%
Page 4 of 50 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... LastLast
Results 31 to 40 of 497
  1. #31
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Αν αντιμετωπίσουμε την γνώση της αστρολογίας ως γνώση των τάσεων που μας διέπουν στη ζωή θα μπορούσαμε να πούμε ότι η αστρολογία μπορεί να κάνει πρόβλεψη. Γνωρίζοντας τις τάσεις του εαυτού μας και τις επιρροές των εξωγενών τάσεων κάλλιστα μπορούμε να αποφύγουμε καταστάσεις η να αναπτύξουμε κάποιες άλλες. ¶λλωστε όλα είναι ανταλλαγή ενέργειας και γνωρίζοντας τα επακόλουθα μπορούμε να επεμβουμε!! Σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη

  2. #32
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    8

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Εγω πολλές φορές αναρωτιέμαι μήπως η αναγκη μου να πιστέψω σε κάτι με οδηγεί σε διάφορα μονοπάτια. Παρόλαυτα δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για την αλήθεια. Θεωρώ ότι είναι πέρα απο τις δυνάμεις μου

  3. #33

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Λίλιαν,

    Εγώ πάντως θεωρώ ότι η Αστρολογία είναι ένα είδος θρησκείας για τους οπαδούς της.
    Όταν πχ διαβάζω το ωροσκόπιό μου για τον ¶ρη στον τάδε οίκο, τον Ερμή ανάδρομο, την Αφροδίτη σε σύνοδο με το Δία, κλπ και τις συσχετίσεις επιδράσεις στα της ζωής μου,
    ...είμαι απολύτως και 100% βέβαιος ότι αυτό που μου εξηγούν ότι επιδρά είναι ο ΘΕΟΣ ¶ρης, ο ΘΕΟΣ Ερμής, η ΘΕΑ Αφροδίτη, ο ΘΕΟΣ Δίας.

    Κάνω λάθος; Η μήπως η αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις βράχων από το διάστημα και όχι σε επιδράσεις ΘΕΩΝ;

    Αν διαβάζω ότι "η Αφροδίτη είναι ο πλανήτης της αγάπης" και δεν καταννοώ ότι μου μιλάνε για τη Θεά Αφροδίτη, τη Θεά της Αγάπης, και όχι απλώς για ένα βράχο.....δε θα είμαι ένα διανοητικά καθυστερημένο πλάσμα;

    erastros
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  4. #34

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Λίλιαν,

    Εγώ πάντως θεωρώ ότι η Αστρολογία είναι ένα είδος θρησκείας για τους οπαδούς της.
    Όταν πχ διαβάζω το ωροσκόπιό μου για τον ¶ρη στον τάδε οίκο, τον Ερμή ανάδρομο, την Αφροδίτη σε σύνοδο με το Δία, κλπ και τις συσχετίσεις επιδράσεις στα της ζωής μου,
    ...είμαι απολύτως και 100% βέβαιος ότι αυτό που μου εξηγούν ότι επιδρά είναι ο ΘΕΟΣ ¶ρης, ο ΘΕΟΣ Ερμής, η ΘΕΑ Αφροδίτη, ο ΘΕΟΣ Δίας.

    Κάνω λάθος; Η μήπως η αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις βράχων από το διάστημα και όχι σε επιδράσεις ΘΕΩΝ;

    Αν διαβάζω ότι "η Αφροδίτη είναι ο πλανήτης της αγάπης" και δεν καταννοώ ότι μου μιλάνε για τη Θεά Αφροδίτη, τη Θεά της Αγάπης, και όχι απλώς για ένα βράχο.....δε θα είμαι ένα διανοητικά καθυστερημένο πλάσμα;

    erastros
    Γεια σου erastros :bigsmile:
    Θα ήθελα να αναπτύξεις λίγο το συλογισμό σου για τι έχω την εντύπωση πως έχει ενδιαφέροντα πράγματα μέσα του
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #35

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Είναι πολύ απλό, Μητσάκο μου:

    Αν δεν πιστεύεις στις θεικές ιδιότητες της θεάς Αφροδίτης, ποιος ο λόγος να ασχολείσαι με τη θέση του πλανήτη Αφροδίτη στην εκλειπτική; Για να περνάει η ώρα;
    Αν ένας πλανήτης λεγόταν "2003 UB313" ή "51 Peg. Β" θα καταδεχόσουν να ασχοληθείς μαζί του;

    Υποσυνείδητα πιστεύεις στη Θεά, κι ας μην το παραδέχεσαι.

    Κατανοητό;
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  6. #36

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Είδες Μητσάκο πόσα κάνει το υποσυνειδητό σου χωρίς να το παραδέχεσαι; Τι άλλο θέλεις. Δωρεάν ψυχανάλυση :bigsmile:
    Αχ Ουρανία... η αρρώστια σου έγινε χρονία!!!!

  7. #37

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Είναι πολύ απλό, Μητσάκο μου:

    Αν δεν πιστεύεις στις θεικές ιδιότητες της θεάς Αφροδίτης, ποιος ο λόγος να ασχολείσαι με τη θέση του πλανήτη Αφροδίτη στην εκλειπτική; Για να περνάει η ώρα;
    Αν ένας πλανήτης λεγόταν "2003 UB313" ή "51 Peg. Β" θα καταδεχόσουν να ασχοληθείς μαζί του;

    Υποσυνείδητα πιστεύεις στη Θεά, κι ας μην το παραδέχεσαι.

    Κατανοητό;
    Και 32%%2@1-+D>GΗΓ να λεγότανε μπορεί και να τον αποκαλούσα χαϊδευτικά Θανάση, αν κάτι τέτοιο μου άρεσε :nuts:
    Το ζήτημα είναι αν κατανοώ το θεϊο (και όχι τον θείο) και τις λειτουργίες του και όχι το όνομα που εν πολλοίς αυθαίρετα δίνεται
    Αν ετυμολογήσεις το ουσιαστικό "θεός" θα δεις ότι ότι υπάρχει λογική συνάφεια και σχέση με τον τελικό προορισμό που οι αρχαίοι Ελληνες πιστεύαν ότι είχαν.
    Και για να μην μείνεις με την απορία, όχι, δεν πιστεύω υποσυνειδητα στη θεά. Πιστεύω ενσυνείδητα ειδικά σε αυτήν την θεά!!
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  8. #38
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    ...είμαι απολύτως και 100% βέβαιος ότι αυτό που μου εξηγούν ότι επιδρά είναι ο ΘΕΟΣ ¶ρης, ο ΘΕΟΣ Ερμής, η ΘΕΑ Αφροδίτη, ο ΘΕΟΣ Δίας.

    Κάνω λάθος; Η μήπως η αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις βράχων από το διάστημα και όχι σε επιδράσεις ΘΕΩΝ;
    Την περίπτωση να μην αναφέρεται σε τίποτα από τα δύο, την έχεις σκεφτεί?:idea:

  9. #39

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Την περίπτωση να μην αναφέρεται σε τίποτα από τα δύο, την έχεις σκεφτεί?:idea:
    Ενδιαφέρουσα παρατήρηση!
    Απλώς προσπαθώ να σκέπτομαι λογικά.
    Εσύ πού θεωρείς ότι αναφέρεται;
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  10. #40
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Σέβομαι τα πιστεύω σου, και καλά κάνεις και προσπαθείς να σκέφτεσαι λογικά. Όταν όμως λες ότι είσαι 100% σίγουρος ότι επιδρά ο Α ή ο Β Θεός στη ζωή σου, και το είδος της επίδρασης του στο καθορίζει η αστρολογία, δεν φαίνεται να έχεις σκεφτεί και πολύ λογικά. Μπορεί και να μην θες, και αυτό δεκτό είναι.
    Το αν επηρεαζόμαστε από κάτι και με ποιό τρόπο ακριβώς γίνεται αυτό, δεν το έχουν απαντήσει ακόμα όλοι οι φιλόσοφοι που πέρασαν ποτέ από τη Γη. Σίγουρα δεν θα το απαντήσω εγώ!!!Η γνώμη μου είναι ότι η αστρολογία υπολογίζει μέσω της παρατήρησης κάποιες πιθανές επιρροές, οι οποίες όμως δεν προέρχονται από τους πλανήτες, απλώς η θέση του εκάστοτε πλανήτη υποδειλώνει το είδος της πιθανής επιρροής. Είναι σαν να περιμένεις το τραίνο των 9:30. Όταν έρθει το τραίνο στην προκαθορισμένη ώρα, δεν σημαίνει ότι το ρολόι έφερε το τραίνο.

 

 
Page 4 of 50 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 15 users browsing this thread. (0 members and 15 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads