s
Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. #1

    Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Οι διελεύσεις από τους προοδευμένους πλανήτες έχουν την ίδια επίδραση με τις διευλεύσεις από τους αντίστοιχους γενέθλιους? Εφέτος θα είναι ο διελαύνων Δίας σε σύνοδο με την προοδευμένη μου Αφροδίτη και τη γενέθλια σελήνη στον 1ο οίκο, η προοδευμένη μου σελήνη στον 7ο και ο Ουρανός σύνοδο με τον προοδευμένο Ήλιο και τον προοδευμένο Ερμή (ταυτόχρονα) επίσης στον 1ο οίκο. Τί μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά??

  2. #2
    Join Date
    Nov 2006
    Όνομα:
    Γεωργία - Μαρία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    165

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπέρα! Οι κανόνες δημοσίευσης στο συγκεκριμένο φόρουμ αναφέρουν μεταξύ άλλων :
    "σας λέμε με λίγα λόγια τι θα γίνεται μέσα σε αυτή την Θεματική Ενότητα.
    Την ονομάζουμε Συζητήσεις αστρολογίας και είναι υποενότητα του φόρουμ Συζητήσεις, ερωτήσεις και απορίες, και εδώ μπορείτε υποβάλλετε ερωτήσεις σχετικές με την αρθρογραφία μας.

    Παρακαλούμε μη προσωποποιείτε καμία ερώτηση. (Προσωποποιώ σημαίνει δεν ζητάω προσωπικές προβλέψεις για όσους δεν το κατάλαβαν)."
    Τους υπόλοιπους μπορείςνα τους διαβάσεις εδώ : http://www.myhoroscope.gr/71-%F3%F5%...%F4%E1%3B.html
    Οπότε δε νομίζω να πάρεις απαντήσεις εδώ. Μπορείς να δοκιμάσεις σε άλλο φόρουμ, πιο κατάλληλο, αφού πρώτα ρίξεις μια ματιά στο πώς δουλεύει το καθένα. Φιλιά

  3. #3

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπερα θα ήθελα να ρωτησω το εξής: οι διελευσεις πλανητων απο τον προοδευμενο χαρτη έχουν κάποια αξία τελικά?

    Και μια δευτερη ερωτηση : σε περιπτωση αλλαγης τοπου διαμονης, στις δευτερευουσε προόδους πρεπει να αλλάξω τις συντεταγμένες βασει του νέου τοπου ή χρησιμοποιω τη γενέθλια τοποθεσία?
    Last edited by ALEXVOUT123; 03-10-2015 at 12:36 AM.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Εχουν γίνει και οι δυο συζητήσεις αλλά άντε βρες τε. Ου γαρ έρχεται μόνον.
    Οι διελεύσεις στις προόοδους είναι η σκανδάλη που ενεργοποιούν το "όπλο". Η αλήθεια είναι ότι το θέμα ενεργοποιήσεις, ανοχές κ.λπ. είναι ένα τεράστιο θέμα. Εχουμε δει παραδείγματα να δουλεύουν σαν ελβετικό ρολογάκι οι κανόνες που διέπουν το κάθε προγνωστικό σύστημα, από την άλλη θεωρώ όποιος πει ότι δεν έχει δει και ελαστικότητα δεν θα είναι απόλυτα ειλικρινης.

    Στην ερώτησή σου την 1η ναι έχουν βαρύτητα και μάλιστα μεγάλη. Αναφέρομαι σε διελεύσεις από τον Αρη και μετά. Προσωπικά σε "σκληρές" όψεις. Συνόδους τετράγωνα.

    Στην δεύτερη ερώτηση εγώ χρησιμοποιώ πάντα την πόλη γέννησης στις προόδους αλλά έχω δει από κάποιους αστρολόγους να να βάζουν άλλες πόλεις. Κατοικίας ας πούμε.
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  5. #5

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    ALEXVOUT123, επειδή έχω γεννηθεί σε άλλη χώρα και ζω στην Αθήνα, θα σου πω τι έχω παρατηρήσει από προσωπική εμπειρία. Σε ότι αφορά τις προόδους των πλανητών τα πράγματα δεν έχουν καμία διαφορά φυσικά. Το θέμα είναι οι γωνίες.

    Παράδειγμα: Αν με όρους της πόλης του εξωτερικού που γεννήθηκες, το προοδευτικό σου MC Κάνει μια σύνοδο με τον γενέθλιο Ήλιο σου, αυτό είναι μια κορυφαία στιγμή στη ζωή σου (ιδιαίτερα αν το λένε και τα υπόλοιπα. transit πλανήτες... φάση προοδ. σελήνης... κτλ). Τι γίνεται αν την ίδια στιγμή με όρους relocated το MC δεν κάνει καμία όψη; Λοιπόν, στην πράξη έχω δει ότι λειτουργεί η γενέθλια πρόοδος μια χαρά. Αυτό είναι ένα το κρατούμενο.
    Ωστόσο, έχω δει να συμβαίνουν πράγματα και με relocated κορυφαίες προόδους. Συγκεκριμένα, με όψη του relocated ωροσκόπου. Στην πραγματικότητα όμως, για να φτάσει σε ένα τέτοιο συμπέρασμα θα πρέπει να είναι πολύ σίγουρος για τις γνώσεις του, επειδή είναι πολύ εύκολο να νομίζει ότι έχει λειτουργήσει μια τέτοια πρόοδος , ενώ στην ουσία έχουν δουλέψει άλλα πράγματα του ωροσκοπίου που μπορεί να φέρνουν το ίδιο αποτέλεσμα.

    Ποια είναι η γνώμη μου; Δεν χάνεις τίποτα να παρακολουθείς τις relocated γωνίες του ωροσκοπίου σου και ιδιαίτερα όταν αυτές σχηματίζουν "σκληρές" όψεις (σύνοδο, αντίθεση , τετράγωνο) με γενέθλιους πλανήτες. Έχε τον νου σου και για εκλείψεις πάνω στις relocated προοδευτικές γωνίες. Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει να αποσαφηνίσεις τον τρόπο που λειτουργεί ή δεν λειτουργεί.

    Το σίγουρο είναι ότι όταν και τα δύο ωροσκόπια (γενέθλιο και relocated) συνηγορούν για κάτι, τότε έχω δει να συμβαίνουν και τα πιο δυνατά γεγονότα. Αυτό με έχει βάλει σε σκέψεις , αλλά καμία βεβαιότητα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Κατια μου, ευχαριστώ πολύ! Κάπως έτσι νομίζω πως έχουν τα πράγματα. Αν και δεν είμαι αστρολόγος, ουτε έχω καταπιεί τόνους βιβλίων αστρολογίας, μπορώ να πω οτι έχω παρατηρήσει οτι οι γωνίες βασει του γενέθλιου χαρτη μου ενεργοποιούνται απο διελευσεις ακόμα και τώρα που έχω αλλάξει τοπο κατοικίας. Έκανα όμως και το relocation chart , και είδα σε επίπεδο προοδευτικών ναι μεν διαφοροποιουνται οι όψεις αλλα η ουσία παραμένει η ίδια. Π.χ μια χρονια είχα αφροδίτη ηλιακου τόξου τρίγωνο με γενεθλιο βορειο δεσμο που σηματοδοτόυσε την αρχη μιας σημαντικης σχέσης και οταν έβαλα το relocation chart στις δευτερευουσες προόδους ξαφνικά ξεπετάτηκε μια σύνοδος της προοδευμενης ακμης του 7οικου με τον γενεθλιο δια. Μου δημιουργήθηκε ετσι η αίσθηση οτι ίσως οι 2 χαρτες να λένε τα ίδια πράγματα αλλα με διαφορετικές λέξεις. Παρόλα αυτα συνεχίζω να βασιζομαι στον γενέθλιο.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Quote Originally Posted by ALEXVOUT123 View Post
    Μου δημιουργήθηκε ετσι η αίσθηση οτι ίσως οι 2 χαρτες να λένε τα ίδια πράγματα αλλα με διαφορετικές λέξεις. Παρόλα αυτα συνεχίζω να βασιζομαι στον γενέθλιο.
    Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Το διατύπωσες πολύ εύστοχα. Είναι άξιο απορίας το πως συντονίζονται και οι δύο χάρτες όταν είναι να συμβεί ένα γεγονός κομβικής σημασίας. Είναι από εκείνα τα γοητευτικά της αστρολογίας.

    Άσχετο, αλλά μην δίνεις και πολύ μεγάλη σημασία στις όψεις τριγώνου και εξαγώνου σε ότι αφορά στο solar arc. Τέτοιες όψεις θα μπορούσαμε να πούμε πως ίσως να προκαλούν κάποια εσωτερική ανταπόκριση. Κάτι σαν το πλήρωμα του χρόνου να καταλάβουμε κάτι και να αλλάξουμε επίπεδο συνειδητότητας σχετικά με το όποιο θέμα. Ωστόσο, εξωτερικά γεγονότα φέρνουν οι "σκληρές" όψεις και τα "σιγουράκια" οι σύνοδοι (αν έχεις ώρα ακριβείας και είσαι σίγουρος ότι η μανούλα τα λέει καλά, γιατί αν κάνει έστω και 4' λάθος, τότε είσαι -χρονικά- 6 μήνες με 1 χρόνο εκτός πρόβλεψης).
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #9

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Σχετικα με το Η.Τ αυτό πιστευα και εγω. Τα τελευταια χρονια ομως κατι τριγωνακια με εβαλαν σε υποψίες και την συγκεκριμενη χρονια οπου δημιουργηθηκε η σχεση δεν υπηρχε καμια σχηματιζόμενη όψη στις δευτερεύουσες οπου συνήθως ανιχνέυονται τα σημαντικά γεγονότα. Θα παρατηρήσω στο εγγύς μέλλον παρόμοιες οψεις..

  10. #10

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Καλησπέρα σε όλους/ες.Θα ήθελα να ρωτήσω όταν ο προοδευμένος ήλιος αλλάζει ζώδιο, τι σηματοδοτεί αυτό και πως πρέπει να το εξετάσουμε για να πάρουμε μια ιδέα του τι είναι δυνατόν να συμβεί. Ευχαριστώ

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads