s
[Συζήτηση] Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Οι περισσότερο μυημένοι στη γενέθλια αστρολογία πέρα από τα βασικά που εξετάζουν σ’ έναν γενέθλιο χάρτη δίνουν σημασία στον εντοπισμό του γενικού επικυρίαρχου και του τελικού χορηγού ενός χάρτη. Κάποιες φορές αυτή η διαδικασία φέρνει πονοκέφαλο, μολονότι η μέθοδος του τελικού επικυρίαρχου και χορηγού είναι μια σχετικά απλή μέθοδος.

    Ας δούμε όμως τι ακριβώς εννοούμε όταν μιλάμε για τον γενικό επικυρίαρχο ενός χάρτη που είναι ακριβώς το ίδιο με τον κυβερνήτη του ωροσκοπίου και όχι του ωροσκόπου που είναι εύκολος να βρεθεί αφού είναι ο πλανήτης που κυβερνά το ζώδιο του ωροσκόπου μας. Ο γενικός επικυρίαρχος είναι ο δυνατότερος πλανήτης μέσα σ’ έναν χάρτη, αυτός δηλαδή που συγκεντρώνει τις περισσότερες θεμελιώδεις δυνάμεις. Στην κλασική αστρολογία είναι αυτός που έχει τη μεγαλύτερη βαθμολογία. Πόσο σωστό είναι αυτό ώστε να ανακηρυχθεί ένας πλανήτης δυνατότερος από έναν άλλον…. παίρνει πολλή συζήτηση την οποία ευελπιστώ να κάνουμε παρέα κι αυτό γιατί στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι περισσότερο περίπλοκα απ’ ότι θα σας τα παρουσιάσω στο συγκεκριμένο άρθρο.



  2. #2

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Καλησπέρα κα. Ζαχαριάδου, πάρα πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σας. Το διάβασα με πολύ προσοχή και μπορώ να πω ότι το απόλαυσα. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει επιπλέον βιβλιογραφία για τον γενικό επικυρίαρχο και τον τελικό χορηγό.

    Ευχαριστώ.

  3. #3
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Καλημέρα gagost

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει επιπλέον βιβλιογραφία για το συγκεκριμένο θέμα, ειδικά στη χώρα μας. Αυτούς τους δυο όρους τους έμαθα αρκετά χρόνια πριν, στα πρώτα μου βήματα. Έχω δηλώσει πολλές φορές πως αστρολογία δεν έμαθα από τα βιβλία αλλά από τη δασκάλα μου. Έκανα καταγραφή όσων μου έλεγε και στην πορεία τα εφάρμοζα σε χάρτες. Κάπως έτσι έμαθα κι αυτούς τους δυο όρους οπότε ως προς το θέμα της βιβλιογραφίας δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

    Αφορμή για το συγκεκριμένο άρθρο ήταν μια παλιότερη συζήτηση μέσα στο φόρουμ όταν ένα μέλος μας ρώτησε τι σημαίνει final dispositor ή κάτι τέτοιο. Είχε διαβάσει σε αγγλικό σάιτ τον όρο και ήθελε να μάθει τη γνώμη μας. Αν κάποιο μέλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ως προς την βιβλιογραφία ας μας δώσει τα φώτα του.

    Χαίρομαι που βρήκες ενδιαφέρον το άρθρο μου και σ' ευχαριστώ για το σχόλιο

  4. #4

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Αγαπητη Τίνα σ ευχαριστούμε πολύ για το καινουργιο θέμα που μας ανέπτυξες.
    Μια χαρα νιώθω με γενικό επικυριαρχο Αρη αλλά χωρίς τελικό χορηγό.(ό,τι κι αν αυτό σημαίνει ) Το μονο που λείπει είναι συνδυασμός των γνώσεων ώστε να ολοκληρωθεί σιγα σιγα το παζλ των data που εισπρατουμε και να έχουμε σωστή αντίληψη και (!!!!!!) γνωση.
    Σ ευχαριστώ πολύ.
    Victory

  5. #5

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Καλημέρα, ευχαριστώ τόσο για την άμεση απάντηση σας όσο και για το κίνητρο που μου δώσατε με το άρθρο σας ώστε να αναζητήσω επιπλέον γνώση.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2010
    Όνομα:
    Ligero
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Ευχαριστούμε Τίνα.
    Περιεκτικό, συγκεκριμένο και πολύ χρήσιμο!
    Νομίζω σε διάφορα προγράμματα Αστρολογίας (και στο internet) βγαίνει αυτόματα οπότε μαθαίνουμε αμέσως ποιος είναι.

  7. #7
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Νίκη μου, ο γενικός επικυρίαρχος όπως γράφω και στο άρθρο είναι μεγάλη υπόθεση .... θεωρητικά είναι ο πιο δυνατός πλανήτης μέσα στον χάρτη επομένως και πολύ έντονος στη ζωή μας. Όμως ένας πλανήτης είναι επίσης δυνατός και πολύ εμφανής στη ζωή μας όταν εκτός από την καλή θέση που βρίσκεται, σχηματίζει όψεις με τα φώτα και τον ωροσκόπο μας.

    Αν δεις για παράδειγμα τον χάρτη του Κάστρο θα δεις πως το πρόγραμμα δίνει γενικό επικυρίαρχο τον Δία, δηλαδή πιο δυνατό πλανήτη, ο οποίος όχι μόνο δεν βρίσκεται σε θέση κυριαρχίας ή έξαρσης αλλά είναι και ανάδρομος. Ο Ήλιος του μπορεί να μην συγκεντρώνει τις περισσότερες θεμελιώδεις δυνάμεις ωστόσο είναι πιο δυνατός σαφώς λόγω κυριαρχίας αλλά και λόγω του ότι είναι τελικός χορηγός (Final dispositor).

    Με λίγα λόγια μην βασίζεστε μόνο στη βαθμολογία των προγραμμάτων αλλά κάνετε και διάφορους άλλους συνειρμούς

  8. #8

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Καλησπέρα,
    πολύ κατατοπιστικό το άρθρο σας κι ευχαριστώ για τις γνώσεις που αποκομίζω μέσα από εσάς κι αυτό το site.
    Ήθελα να ρωτήσω, ποιος είναι ο γενικός επικυρίαρχος σε έναν χάρτη, όταν υπάρχουν δύο πλανήτες με ίσες θεμελιώδεις δυνάμεις κι ο ένας από αυτός είναι ο τελικός χορηγός; Υπάρχει σε ένα τέτοιο ωροσκόπιο γενικός επικυρίαρχος;
    Last edited by geon; 09-03-2015 at 03:58 PM.

  9. #9
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Όταν υπάρχουν δυο πλανήτες με ίδια βαθμολογία τότε κοιτάμε ποιος από τους δυο είναι γωνιακός, έχει τίτλους και κάνει όψη με τον ωροσκόπο ή τα φώτα. Στην περίπτωση δε, που είναι και τελικός χορηγός μάλλον υπερτερεί.

    Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

  10. #10

    Re: Γενικός επικυρίαρχος και τελικός χορηγός

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads