s
Αναφορά προβλημάτων - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 37
  1. #21
    Join Date
    May 2009
    Όνομα:
    toulis
    Location
    Athens, Greece, Greece
    Posts
    26

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Με συγχωρείτε αλλά είχα την εντύπωση οτι ήμουν στη σωστη ενότητα.
    Φυσικά και δε συμφωνώ με το κλείδωμα της συγκεκριμμένης ενότητας στο αρχείο αλλά εσεις ξέρετε καλύτερα.
    Φυσικά και είμαι υπερ της εξειδίκευσης που επιχειρείται.Αλίμονο αν αντέτεινα διαφορετικά.
    Δε θεωρώ οτι μία ενότητα μπορεί να χαμηλώσει την ποιότητα ενος τέτοιου σπουδαίου ιστότοπου.
    Μπορεί απλά να συνυπάρχει.Υπήρχαν κάποια θέματα επι προσωπικού που φυσικά δεν ήταν άξια προσοχής αλλά υπήρχαν και αξιόλογα θέματα επίσης.
    Αυτά κοντολογίς.
    Ελπίζω να σας κάλυψα.
    ...Ζήσε μέχρι να πεθάνεις...

  2. #22
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Χριστός Ανέστη παιδιά.

    Θερμή παράκληση, το ραδιόφωνο να ρυθμιστεί έτσι ώστε ο καθένας να το κλείνει και να το ανοίγει κατά βούληση και όχι σε κάθε σελίδα που αλλάζει. Είναι πραγματικά ενοχλητικό, γιατί κάποιοι μπορεί να εργάζονται, να έχουν κόσμο στο σπίτι ή απλώς να δουλεύουν με χάρτες και να μπαίνουν σε μία εκνευριστική διαδικασία.

    Ευχαριστώ πολύ.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #23
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    αληθώς ανέστη με υγεία!

    Δεν γίνεται αυτό Κάτια μου. Η εταιρία που έχουμε αγοράσει το ραδιόφωνο, αποφάσισε με το έτσι θέλω στις νέες αναβαθμίσεις της να μην κλέινει ολοκληρωτικά ο player. Παλαιότερα έκλεινε και δεν άνοιγε πάλι ο ήχος.

    Ωστόσο έχουμε χαμηλώσει πολύ την ένταση. Αν κάνετε όσοι ενοχλείστε μια παραχώρηση και χαμηλώσετε ελάχιστα τα ηχεία σας θα βρούμε μια χρυσή τομή.
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  4. #24

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Καλησπερα..Οι ακμες των οικων στους προοδευτικους χαρτες του προγραμματος του site ενω βαζω την σημερινη ημερομηνια βλεπω οτι βρισκονται πισω μια μοιρα σε σχεση με ενα αλλο αστρολογικο προγραμμα που χρησιμοποιουσα οταν δεν ειχαμε προσβαση στους υπαρχοντες χαρτες..Ειχα μια οψη του προοδευτικου ωροσκοπου που χτυπαγε γενεθλιο πλανητη,ενω στο αλλο προγραμμα δεν υπηρχε πλεον αυτη η οψη ειχε κλεισει.Δημιουργησα επισης προοδευτικο χαρτη χειροκινητα και καταλαβα πως εδω κατι δεν παει σωστα.Απλα το αναφερω για να μην μπερδευτει καποιος οπως εγω με το παραδειγμα που ανεφερα παραπανω.

  5. #25
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Το μόνο έγκυρο πρόγραμμα που είναι εφάμιλλο του myhoroscope είναι αυτό του astro.com. Εκείνο λοιπόν χρησιμοποιεί άλλη τεχνική για να προοδεύει το μεσουράνημα.

    Το πρόγραμμά μας δίνει απόλυτη ακρίβεια και μόνο αρχάριος μπερδεύεται
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  6. #26

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Και εγω του astro.com χρησιμοποιουσα και παρατηρησα αυτο που σας εγραψα συγκρινοντας τα 2προγραμματα ειδα αυτη τη διαφορα και μπερδευτηκα ποιο ειναι το σωστο.
    Αρα σαν αρχαρια προφανως εκανα λαθος εγω.Ευχαριστω!
    Last edited by melenia83; 08-09-2014 at 01:13 AM.

  7. #27
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Είναι διαφορετικές τεχνικές απλώς. Εκεί χρησιμοποιούν προκαθορισμένο Naibod in right ascension. (Ανθρωποι με μεγάλη εμπειρία στον προγραμματισμό)
    Εδώ χρησιμοποιούμε ότι χρησιμοποιούν ως προκαθοορισμένο τα εγκυρότερα αστρολογικά προγραμματα όπως Solar Fire, Kepler Sirius.
    Ενθερμοι υποστηριστές υπάρχουν και στα δυο.

    Η γνώμη του Δημήτρη Αντωνιάδη θα ενδιέφεραι πάντως καθώς είναι από τους ελάχιστους Ελληνες αστρολόγους που προσωπικά σέβομαι για τις γνώσεις του και όχι μόνο (και ενότε το χιούμορ του)


    Υ.Γ. Επειδή ανέφερα παραπάνω για υποστηρικτές να προσθέσω ακόμα. Σε πολλές περιπτώσεις έχουμε διαφορά 2-3 μοίρες. (το βιώνω αυτή την περιόδο). Εκεί πλέον κάνει "μπαμ" ποιο "δουλεύει".
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  8. #28
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Μετά από μια τέτοια επίσημη πρόσκληση να πω τη γνώμη μου πως θα μπορούσα να αρνηθώ;

    Όπως σωστά ειπώθηκε, δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους αλλά διαφορετικής τεχνικής. Θα μπορούσαν τα αστρολογικά προγράμματα να έχουν επιλογή για τον τρόπο υπολογισμού του προοδευμένου Μεσουρανήματος, όπως έχουν για τον υπολογισμό των οίκων σ’ ένα γενέθλιο χάρτη. Αλλά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο περισσότερο θα μπέρδευε παρά θα βοηθούσε. Ειδικά όταν μιλάμε για αρχάριους, που είναι καλύτερα να προσπαθήσουν να καταλάβουν το ρόλο του γενέθλιου Μεσουρανήματος παρά αν το προοδευμένο είναι μισή μοίρα πιο δω ή πιο κει.

    Προσωπικά δεν έχω καμιά ισχυρή άποψη για το ποια μέθοδος είναι καλύτερη από τις 4-5 που χρησιμοποιούνται (ελπίζω η ειλικρινής ομολογία μου να μην απογοητεύει τον ScP μας). Είναι κατανοητό ότι πολλοί απορούν, πως είναι δυνατόν η αστρολογία μετά από τόσες χιλιετηρίδες ιστορίας να μην έχει καταλήξει σε κάποια βασικά ζητήματα. Όπως, ποιο σύστημα οίκων είναι το πιο αξιόπιστο ή ποιες προόδοι δουλεύουν. Εδώ δεν έχουμε καταλήξει ούτε ποιους πλανήτες να κοιτάμε. Αλλά θα πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι η αστρολογία δεν είναι απλά ένα σύστημα από αυστηρούς κανόνες αλλά μια τέχνη όπου ο καθένας μπορεί να διαλέξει τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσει.

    Ναι, αλλά υπάρχουν και τα γεγονότα που επιβεβαιώνουν ένα σύστημα πρόβλεψης. Τα γεγονότα όμως είναι άλλη μεγάλη ιστορία. Καταρχήν είναι δύσκολο να απομονώσεις ένα γεγονός που οφείλεται στο προοδευμένο Μεσουράνημα και όχι σε κάτι άλλο που συμβαίνει στο χάρτη σου την ίδια περίοδο. Ύστερα, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι το γεγονός θα συμβεί όταν η όψη θα γίνει ακριβείας. Κι όταν κάτι κινείται με ρυθμό μίας μοίρας το χρόνο (όπως το προοδευμένο Μεσουράνημα) ποια ανοχή είναι αρκετά μικρή για να πούμε ότι θα φέρει γεγονός και να το προσδιορίσουμε χρονικά; Πόσο μάλλον να διαφοροποιήσουμε τη μία τεχνική από την άλλη που δίνει απόκλιση, ας πούμε, μισής μοίρας (αν κάποιος φτάσει στα χρόνια του ScP μπορεί να δει και μεγάλες αποκλίσεις - εντάξει, η αλήθεια είναι ότι παίζει ρόλο το ζώδιο του γενέθλιου Μεσουρανήματος και η σχετική ταχύτητα του Ήλιου).

    Προσωπικά, προτιμώ να χρησιμοποιώ τον υπολογισμό του προοδευμένου Μεσουρανήματος σύμφωνα με τη μετακίνηση του προοδευμένου Ήλιου. Ο λόγος είναι ότι τη θεωρώ απλούστερη τεχνική και τουλάχιστον με τον τρόπο αυτό το προοδευμένο Μεσουράνημα ταυτίζεται με το Μεσουράνημα ηλιακού τόξου. Μου φαίνεται ήδη πολύ βαρύ να έχουμε τον κάθε πλανήτη να προοδεύει σύμφωνα με τις δευτερεύουσες προόδους και το ηλιακό τόξο (δύο τελείως διαφορετικές θέσεις) τουλάχιστον ας μην έχουμε και δύο Μεσουρανήματα. Άσε που σε περίπτωση που κάποιος χρησιμοποιεί άλλη τεχνική και συμβεί ένα γεγονός που σχετίζεται με το Μεσουράνημα, δεν θα ξέρεις αν οφείλεται στο προοδευμένο Μεσουράνημα ή στο Μεσουράνημα ηλιακού τόξου.

    Επίσης, το μόνο σίγουρο είναι πως αν κάποιος δεν είναι πολύ σίγουρος για την ώρα γέννησης, δεν έχει κανένα νόημα να πειραματίζεται με διαφορετικές τεχνικές προοδευμένου Μεσουρανήματος.

    Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση του θέματος.

  9. #29

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Καλήσπέρα. Εχω μία απορία και ίσως γράφω στο λάθος σημείο. Δεν καταλαβαίνω πιθανον επειδή είμαι κάπως αρχάρια γιατι συμβαίνει το εξής:Στους χάρτες του site στην ενότητα χάρτες προγνωσής - προοδευτική συναστρία όταν βάζουμε τα id A και Β μας βγάζει τους χάρτες με τις οικοθεσίες του καθενός. Όταν βάλουμε τα id αντίστροφα (Β και Α ) η οικοθεσία του καθενός αλλάζει. Γιατί; Ευχαριστώ και συγνωμη αν έγραψα σε λάθος σημείο.

  10. #30
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αναφορά προβλημάτων

    Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα το ερώτημα. Ποια οικοθεσία αλλάζει; Το συγκεκριμένο πρόγραμμα που για να πω την αμαρτία μου δεν το έχω πολυτεστάρει (ΑΝ θα κοίταζα κάτι προοδευτικό θα ήταν η σχέση προοδευτικών πλανητών του ενός με γενέθλιους του άλλου), έχουμε έναν διπλό χάρτη όπου εξωτερικά βλέπουμε το γενέθλιο χάρτη του ενός και μέσα τον προοδευμένου του άλλου.

    Από κάτω, δε, στους πίνακες βλέπουμε γενέθλια οικοθεσία και των 2

    Επαναλαμβάνω ότι είναι πειραματικό πρόγραμμα και στο myhoroscope έχουν χρησιμοποιηθεί πολλά αστρολογικά προγράμματα που ανήκουν στην λεγόμενη "exotic astrology"
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads