s
Οι 12 οίκοι του ζωδιακού - Page 14
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 14 of 14 FirstFirst ... 4 10 11 12 13 14
Results 131 to 140 of 140
  1. #131
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Όταν ξεκινάμε να μαθαίνουμε αστρολογία, είτε μάθουμε για τα διάφορα συστήματα, είτε όχι, (συνήθως) μαθαίνουμε ν' αναλύουμε σύμφωνα με το σύστημα που προτιμά ο δάσκαλος μας. Κατά τη διάρκεια της ιστορίας παρουσιάστηκαν διάφορα συστήματα αλλά αυτό που χρησιμοποιείται κυρίως, είναι το Placidus. Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω, ποιο είναι το καλύτερο διότι αξιωματικά δέχτηκα αρχής εξ αρχής να δουλεύω με το Placidus και με το Regiomontanus στην ωριαία.

    Στην πορεία κυρίως από περιέργεια και όχι γιατί δεν με κάλυπτε το Plasidus προσπάθησα ν' αναλύσω χάρτες με το σύστημα Koch. Παρατήρησα στον χάρτη μου ότι εκείνο που άλλαζε ήταν η ακμή 3ου / 9ου οίκου και η Σελήνη που πήγαινε στον 8ο αντί για τον 9ο οίκο που την είχα συνηθίσει ως τότε. Δεν μου ταίριαζαν οι "νέες" αλλαγές, ωστόσο συνέχισα να το ψάχνω με τα ωροσκόπια ανθρώπων που γνώριζα αρκετά καλά. Το ίδιο έκανα με το σύστημα των ίσων οίκων. Δεν άργησα να γυρίσω στο Placidus αφού κατέληξα πως είναι ένα σύστημα που με καλύπτει.

    Εν κατακλείδι, όταν δεν σε καλύπτει ένα σύστημα οφείλεις να εντρυφήσεις περισσότερο στα διάφορα συστήματα παίρνοντας περισσότερες πληροφορίες τις οποίες μπορείς να εξακριβώσεις μέσω χαρτών. Όταν καταλήξεις, τότε παραμένεις πιστός σ' αυτό το σύστημα χωρίς να μπαίνεις στο τρυπάκι κάθε φορά που βγάζεις έναν χάρτη ν' αναρωτιέσαι για το τι κάνουμε ή, να τον αναλύεις με όσα συστήματα υπάρχουν.

    Στη 2η ερώτηση σου, έχει απαντήσει η Χρύσα. Ακολούθησε τη συμβουλή της και δεν θα χάσεις .

    Καλή συνέχεια!

  2. #132
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Constantine
    Posts
    9

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  3. #133

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι... ο τρίτος οίκος είναι ο οίκος της επικοινωνίας όπως θα μπορούσε κανείς να τον περιγράψει... όμως και ο ένατος έχει μια παρόμοια χροιά και θα ήθελα να μάθω ποια ακριβώς η διαφορά τους. σας ευχαριστώ πολύ

  4. #134
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οι 12 οίκοι του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by giotobalaki View Post
    Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι... ο τρίτος οίκος είναι ο οίκος της επικοινωνίας όπως θα μπορούσε κανείς να τον περιγράψει... όμως και ο ένατος έχει μια παρόμοια χροιά και θα ήθελα να μάθω ποια ακριβώς η διαφορά τους. σας ευχαριστώ πολύ
    Την καλησπέρα μου,

    Χαμογελώ με την ερώτηση, επειδή ήταν μία από τις απορίες που μου πήρε καιρό για να λύσω, στην αρχή της σχέσης μου με την αστρολογία. Νομίζω πως ο άξονας 3ου \ 9ου , είναι ένας άξονας δυσνόητος, ακριβώς επειδή δεν έχει κανενός είδους συναισθηματικό χαρακτήρα ώστε να κατανοηθεί με βιωματικούς όρους.
    Είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό. Νόηση (3ος) , διανόηση (9ος).
    Ο λόγος που αναφέρομαι στον 3ο για να εξηγήσω τον 9ο, είναι γιατί οι οίκοι λειτουργούν αξονικά και αυτό είναι πολύ βοηθητικό στην κατανόηση.

    Θα σου δώσω μία γενική εικόνα της λειτουργίας των οίκων, χωρίς να χρησιμοποιήσω αστρολογική ορολογία , ώστε να καταλάβεις κάτι βασικό. Τα πρώτα 6 ζώδια (Από Κριό μέχρι και την Παρθένο – από τον 1ο μέχρι τον 6ο οίκο) , έχουν ένα προσωπικό και πρακτικό τρόπο ερμηνείας. Από τον Ζυγό μέχρι τους Ιχθείς- από τον 7ο μέχρι τον 12ο , η ερμηνεία φεύγει από το προσωπικό, το πρακτικό , το εγωκεντρικά λειτουργικό. Είναι σαν να μεγαλώνει και να κοινωνικοποιείται. Μοιάζουν σαν σπόροι που φυτεύονται και ποτίζονται για να ανθίσουν στο απέναντί τους. Δεν μπορεί να υπάρξει κορμός, κλαδιά και ανθοί, χωρίς ριζικό σύστημα. Έτσι, όλες οι ιδιότητες των οίκων από τον 1ο μέχρι τον 6ο , είναι το ριζικό σύστημα , ενώ στο απέναντί τους βλέπεις τον κορμό, τα άνθη, την καρποφορία.

    Με αυτή την λογική, για παράδειγμα, στον 1ο οίκο είμαστε εμείς ως μονάδες , ενώ στον απέναντι , 7ο οίκο, βρίσκονται οι άλλοι. Βρέφη ακόμα, πρώτα κατανοούμε το «εγώ» 1ος και στην συνέχεια συνειδητοποιούμε το «οι άλλοι» 7ος .

    Στον 3ο οίκο βρίσκονται οι βασικές γνώσεις και πληροφορίες. Η ευκολία, η δυσκολία και ο τρόπος που παίρνουμε αυτές τις γνώσεις-πληροφορίες. Ο τρόπος που οργανώνουμε την λογική μας.
    Έχοντας πάρει πια αυτές τις γνώσεις και έχοντας οργανώσει τη λογική μας, απέναντι, στον 9ο , είναι το πεδίο που η λογική μας θα κάνει πολύπλοκους συνειρμούς με σκοπό την αναζήτηση, την φιλοσοφία.
    Ο 3ος είναι ο οίκος της πληροφορίας, της λογικής και της κίνησης , κυριολεκτώντας. Θα έχεις παρατηρήσει ό,τι τα παιδιά που έχουν διανοητικά προβλήματα, στις περισσότερες περιπτώσεις , έχουν και ασυντόνιστη κίνηση, προβλήματα λόγου κτλ Στον ίδιο οίκο όμως, βρίσκονται και τα αδέλφια, οι κοντινοί συγγενείς, όπως και οι συμμαθητές. Κάθε τρόπος μετακίνησης και επικοινωνίας. Η πρώτη δοκιμή της απλής μας επικοινωνίας , γίνεται με τα αδέλφια και τους συμμαθητές, τους στενούς συγγενείς, τους γείτονες. Ο 3ος , είναι η γειτονιά και τα κοντινά ταξίδια. Η πρώτη μας κίνηση , ως παιδιά, είναι το σουλάτσο μας στη γειτονιά , το παιχνίδι , η μάθηση μέσα από αυτό και η επικοινωνία στους γειτονικούς μας δρόμους (κάποτε βέβαια, γιατί τώρα όλα γίνονται διαδικτυακά, ακόμα και για τα μικρά παιδιά. Κρίμα! Δεν θα έχουν τεράστιες πληγές στα πόδια (Ερμής-κίνηση) όπως είχαμε εμείς. Εγώ έχω ακόμα ένα-δυο σημάδια. Τα παράσημα της αλάνας. )

    Αν όλα τα παραπάνω τα βάλουμε σε μία διευρυμένη προοπτική, τότε έχουμε τις λειτουργίες του 9ου. Είναι το πανεπιστήμιο, οι συμφοιτητές, οι συγγενείς εξ αγχιστείας, η φιλοσοφία, τα μακρινά ταξίδια. Το ήθος που διαπνέει το προϊόν της επεξεργασίας των γνώσεών μας. Η κοσμοθεωρία που αποκρυσταλλώνουμε για τη ζωή. Τα «ναι» και τα «όχι» που επιλέγουμε στα σταυροδρόμια της ζωής μας, ανάλογα με το ήθος και την κοσμοθεωρία μας. Συχνά, φαίνεται να μην δίνεται μεγάλη σημασία σε αυτόν τον οίκο, αλλά προσωπικά το βρίσκω μέγα σφάλμα! Ο 9ος οίκος είναι πάντα πρωταγωνιστής , όταν η ζωή μας μπαίνει σε κρίσιμες καμπές. Όταν δεν μπορεί να αλλάξει η φιλοσοφία μας στη ζωή, όταν δεν είμαστε ανοιχτοί στην εξερεύνησή της και δεν φιλοσοφούμε (όπως και όσο ο καθένας μπορεί), τότε δεν μπορούμε να μετακινηθούμε και να αλλάξουμε. Να διευρυνθούμε και να χαρούμε την ευλογία που αξιωνόμαστε ως ανθρώπινο είδος. Την πνευματικότητα. Δεν είναι τυχαίο πως στον 9ο οίκο βρίσκεται και η θρησκεία, καθώς και ο νόμος.

    Εύχομαι να βοήθησα. Αν υπάρχουν ακόμα απορίες, εδώ είμαστε…
    Last edited by katiakiss; 29-10-2013 at 05:44 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #135
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Constantine
    Posts
    9

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Καλημέρα σας,
    Εδώ είναι πάλι ο Mr. Πονοκέφαλος.
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι συγκεκριμένα για το προοδευτικό ωροσκόπιο που έκανα φύλλο και φτερό το my horoscope και βρήκα τα πάντα εκτός από αυτό που θέλω να ρωτήσω.
    Μάλλον χαζή ερώτηση θα κάνω.
    Φτιάχνοντας το προοδευτικό ωροσκόπιο ενός ατόμου στα στοιχεία του γράφουμε τον τόπο γέννησης ή τον τόπο που μένει σχεδόν όλα τα χρόνια της ζωής του μακριά από τον τόπο γέννησης???
    Τον τόπο Α (Γέννησης) ή τον τόπο Β που μένει από μικρό παιδί έως και σήμερα ???

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

  6. #136

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Μία ερώτηση σχετικά με οίκους. Τί ερμηνεία δίνουμε όταν δύο οίκοι βρίσκονται σε ένα ζώδιο ??
    πχ 4ος και 5ος στον Καρκίνο. Όταν ο ένας οίκος πχ ο 5ος είναι κενός ποιόν θεωρούμε κυβερνήτη του οίκου ?? την Σελήνη μιας και είναι κυβερνήτης του Καρκίνου ή τον πλανήτη που περιέχει ο 4 οίκος πχ ο Άρης ?? Μπορούμε να πέρνουμε σαν βάση τους πλανήτες που βρίσκονται αυτήν την στιγμή στον Καρκίνο ?? πχ ο Δίας βρίσκεται στον Καρκίνο. Μπορούμε να πούμε ότι ο Δίας είναι στον 4ο και 5ο του συγκεκριμένου ατόμου ??
    Ευχαριστώ πολύ.

  7. #137

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Καλησπέρα,

    1. Οταν έχουμε δύο διαδοχικούς οίκους στο ίδιο ζώδιο, τότε και οι απέναντι δύο οίκοι θα είναι στα αντίθετα ζώδια, στην περίπτωση σου στον 10ο και 11ος είναι ο ο Αιγόκαιρως.

    Αν και οι ερμηνείες είναι πάντα συνδιαστικές και όχι αποσπασματικές, μία περίπτωση είναι να πούμε ότι το άτομο έχει μία έμφαση στον άξονα των γονέων οι οποίοι επιδρούν στην δυνατότητα του ατόμου να δίνει και να λαμβάνει αγάπη.

    2. Κυβερνήτης του 5ου είναι η Σελήνη.

    3. Ο Δίας στον Καρκίνο απλά επηρεάζει τα θέματα του οίκου από τον οποίο διελαύνει.
    Ανάψτε το φάρο στην καρδιά σας, αφήστε το φως του να λάμπει και να γεμίζει το ΕΙΝΑΙ σας. Χωρίς καμία προσπάθεια μπορείτε να είστε ορατοί από χιλιόμετρα μακριά, να φωτίζετε τους άλλους και όλοι μαζί να είμαστε υγιείς άνθρωποι που συνυπάρχουμε στον πλανήτη μας.

  8. #138

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Quote Originally Posted by parkat View Post
    Καλησπέρα,

    1. Οταν έχουμε δύο διαδοχικούς οίκους στο ίδιο ζώδιο, τότε και οι απέναντι δύο οίκοι θα είναι στα αντίθετα ζώδια, στην περίπτωση σου στον 10ο και 11ος είναι ο ο Αιγόκαιρως.

    Αν και οι ερμηνείες είναι πάντα συνδιαστικές και όχι αποσπασματικές, μία περίπτωση είναι να πούμε ότι το άτομο έχει μία έμφαση στον άξονα των γονέων οι οποίοι επιδρούν στην δυνατότητα του ατόμου να δίνει και να λαμβάνει αγάπη.

    2. Κυβερνήτης του 5ου είναι η Σελήνη.

    3. Ο Δίας στον Καρκίνο απλά επηρεάζει τα θέματα του οίκου από τον οποίο διελαύνει.

    Στην προκειμένη περίπτωση ο Δίας στον Καρκίνο επηρεάζει και τους δύο οίκους ?? Η "δύναμή" του είναι εξ' ίσου ίδια και στους δύο οίκους ?? Δεν μπορούμε να πούμε πως ουσιαστικά ο 5ος είναι στον Λέοντα οπότε και ο 12ος θα είναι στους Ιχθύς ?? Και αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε πότε κοιτάμε τους διερχόμενους πλανήτες ?? Οτάν είναι στον Καρκίνο πχ. ή όταν θα μπει στον Λέοντα ?? Τί γίνεται με την Παρθένο και τους Ιχθύς που δεν υπάρχουν στον χάρτη ?? Δεν επηρεάζουν καθόλου το άτομο ??
    Ευχαριστώ...........
    Last edited by Υδροζυγός; 17-02-2014 at 03:51 PM.

  9. #139

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Για τον Δία κοίτα ποιός οίκος έχει την μοίρα που βρίσκεται τώρα ο Δίας.....

    Παρθένος και Ιχθείς, υπάρχουν και λέγονται εμπεριεχόμενα ζώδια στους οίκους που τους φιλοξενούν-εμπεριέχουν.

    Κάθε χάρτης έχει και τα 12 ζώδια. Όταν όμως τυχαίνει δύο οίκοι να έχουν στην ακμή τους το ίδιο ζώδιο, τότε κάποιοι άλλοι απέναντι οίκοι εμπεριέχουν ένα άλλο ολοκληρο ζώδιο, στην περίπτωση σου Παρθένο-Ιχθεί.....

    Παρατήρησε προσεχτικά το γενέθλιο χάρτη και θα δεις......
    Ανάψτε το φάρο στην καρδιά σας, αφήστε το φως του να λάμπει και να γεμίζει το ΕΙΝΑΙ σας. Χωρίς καμία προσπάθεια μπορείτε να είστε ορατοί από χιλιόμετρα μακριά, να φωτίζετε τους άλλους και όλοι μαζί να είμαστε υγιείς άνθρωποι που συνυπάρχουμε στον πλανήτη μας.

  10. #140

    Re: Πώς γράφουμε στα φόρουμς

    Αν κατάλαβα καλά...........ο Δίας βρίσκεται στον 3ο οίκο στις 26,12 μοίρες και ανάδρομος. Όσο για τους απέναντι οίκους το ανέφερα............ο 10ος και 11ος βρίσκονται στον Αιγόκερω..........Δεν φαίνονται στον χάρτη η Παρθένος και οι Ιχθύς. Οι ιδιότητες αυτών των ζωδίων υπάρχουν σε έναν τέτοιο χάρτη ?? Και αν ναι ποιούς οίκους θα μπορούσαμε να πούμε ότι επιρρεάζουν............για μένα είναι αόρατοι

 

 
Page 14 of 14 FirstFirst ... 4 10 11 12 13 14

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads