s
Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 27 of 27
  1. #21
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Quote Originally Posted by Alrisha View Post
    Εξαιρετικό άρθρο.
    Ευχαριστώ πολύ. Να ΄σαι καλά.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #22

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Σοφό και καίριο το άρθρο! Στο γενέθλιο ωροσκόπιο έχω ωροσκόπο στις 16:24 του Σκορπιού, τον Κρόνο στο 1ο οίκο στις 28:30 του Σκορπιού σε τετράγωνο με τη σύνοδο Πλούτωνα-Δία πάνω στην ακμή του Μεσουρανήματος. { Δίας 24:46, Μεσουράνημα στις 25:15, Πλούτων 26:17} του Λέοντα. Έχετε να μου παραθέσετε κάτι για αυτή τη αστρολογική συγκυρία; Γενικά τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σε κατάσταση ανακεφαλαίωσης. Αισθάνομαι όμως ότι έρχονται ανατροπές και εξελίξεις στο τρόπο ζωής μου, εναρμονισμένες όμως πλέον με τη φιλοσοφία της ζωής μου. Χαίρομαι για αυτή τη πρώτη επαφή μαζί σας, γιατί ενδιαφέρομαι και μελετώ Αστρολογία...
    Last edited by Colorado; 09-07-2013 at 08:22 PM.

  3. #23

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Last edited by Colorado; 09-07-2013 at 08:07 PM.

  4. #24
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Quote Originally Posted by Colorado View Post
    Σοφό και καίριο το άρθρο! Στο γενέθλιο ωροσκόπιο έχω ωροσκόπο στις 16:24 του Σκορπιού, τον Κρόνο στο 1ο οίκο στις 28:30 του Σκορπιού σε τετράγωνο με τη σύνοδο Πλούτωνα-Δία πάνω στην ακμή του Μεσουρανήματος. { Δίας 24:46, Μεσουράνημα στις 25:15, Πλούτων 26:17} του Λέοντα. Έχετε να μου παραθέσετε κάτι για αυτή τη αστρολογική συγκυρία; Γενικά τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σε κατάσταση ανακεφαλαίωσης. Αισθάνομαι όμως ότι έρχονται ανατροπές και εξελίξεις στο τρόπο ζωής μου, εναρμονισμένες όμως πλέον με τη φιλοσοφία της ζωής μου. Χαίρομαι για αυτή τη πρώτη επαφή μαζί σας, γιατί ενδιαφέρομαι και μελετώ Αστρολογία...
    Colorando, καλησπέρα σας. Μακάρι να ήταν τόσο απλό να απαντήσουμε σε ένα τέτοιο ερώτημα. Για την ακρίβεια, κάθε ερώτημα δεν είναι απλό, αφού κάθε χάρτης είναι μοναδικός και λειτουργεί με τους δικούς του όρους.
    Για να σας δώσω μία αξιοπρεπή και φιλότιμη απάντηση, θα πρέπει να δω το σύνολο του ωροσκοπίου σας και να αφιερώσω κάποιο χρόνο μελέτης. Δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο αστρολογικών γνώσεων βρίσκεστε, αλλά αν παρακολουθείτε τα βασικά, τότε θα ξέρετε ότι οι γενέθλιοι πλανήτες που βρίσκονται σε σύνοδο με κάποια από τις γωνιακές μας ακμές, όταν ενεργοποιούνται, τείνουν να υπογραμμίσουν περιόδους της ζωής μας που μας συμβαίνουν αρκετά μεγάλες αλλαγές.
    Φαντάζομαι πως με τον Κρόνο να πλησιάζει τις μοίρες του ωροσκόπου σας και να τετραγωνίζει την σύνοδο των δύο πλανητών με το Ζενίθ σας, τα πράγματα δεν περιγράφονται και εντελώς ρόδινα. Σχηματίζω μία πρώτη εντύπωση (εντελώς γενική) ότι ίσως να σας απασχολούν θέματα που σχετίζονται με την επαγγελματική σας ζωή. Έτσι, κατανοώ κάποιες αγωνίες που μπορεί να έχουν προκύψει.
    Όπως και να έχει, το σύνολο του ωροσκοπίου σας είναι ενεργοποιημένο και τα θέματα σχέσεων, εργασίας και οικογένειας, ζητούν να στρέψετε την προσοχή σας σε αυτά. Πιστεύω πως μέχρι την ολοκλήρωση της 2ης επιστροφής του Κρόνου στον χάρτη σας, θα καταφέρετε να θέσετε υπό έλεγχο τις τρέχουσες ανησυχίες σας.
    Όλα τα παραπάνω, πάντα γενικά μιλώντας και υπερβαίνοντας την αρχή μου, να μην απαντώ σε προσωπικά ερωτήματα, αλλά σε όσα έχουν μία ευρύτερη μαθησιακή χρησιμότητα για όλα τα μέλη.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #25

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Σας ευχαριστώ και πάλι για τη καλή σας διάθεση να μου απαντήσετε. Εις το επανιδείν...

  6. #26
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Πολυ ωραίο το άρθρο σου Κάτια. Διαφωτιστικό και σε σχεση με το παρελθον.
    Εμένα μάλλον με επηρεάζει αμεσα τον Σεπτέμβρη η οψη μιας και έχω στην 8η μοίρα Ερμη στον Αιγοκερο , Αφροδιτη στους Ιχθυς και Ουρανο στην Παρθενο. Προσπάθησα να καταλαβω την επιρροή αυτη αλλα μου ειναι δύσκολο μιας και ειναι πολυ πλανήτες που δέχονται ταυτοχρόνως την επιρροή απο Πλουτωνα και Κρονο και βρισκωνται σε οψη τριγωνο, εξαγωνο. Μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω πως να το μελετήσω?

  7. #27
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Πλούτωνας - Κρόνος σε αμοιβαία υποδοχή… Το τέλος μιας εποχής

    Quote Originally Posted by NTANA View Post
    Πολυ ωραίο το άρθρο σου Κάτια. Διαφωτιστικό και σε σχεση με το παρελθον.
    Εμένα μάλλον με επηρεάζει αμεσα τον Σεπτέμβρη η οψη μιας και έχω στην 8η μοίρα Ερμη στον Αιγοκερο , Αφροδιτη στους Ιχθυς και Ουρανο στην Παρθενο. Προσπάθησα να καταλαβω την επιρροή αυτη αλλα μου ειναι δύσκολο μιας και ειναι πολυ πλανήτες που δέχονται ταυτοχρόνως την επιρροή απο Πλουτωνα και Κρονο και βρισκωνται σε οψη τριγωνο, εξαγωνο. Μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω πως να το μελετήσω?
    ΝΤΑΝΑ, καταλαβαίνω την ανάγκη σου να πάρεις μια απάντηση ή αν θες την αγωνία σου, μια και οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους.
    Η αλήθεια είναι ότι η γενική απάντηση που έδωσα στον φίλο μας (στο επάνω ποστ) , είναι εντελώς γενική, αλλά και πάλι, για να απαντήσω μπήκα στο προφίλ του και έτσι είδα ότι έχει τον κυβερνήτη του 7ου οίκου του στην 8ο του Καρκίνου. Δηλαδή, παρασύρθηκα σε μία διαδικασία αμφίβολης απάντησης , μόνο για να μην στεναχωριέται κανείς (Ιχθύς γαρ…).

    Στην περίπτωσή σου, ζητάς βοήθεια κατανόησης του πλανητικού σκηνικού και αυτό με παρακινεί να γράψω μερικά βασικά πράγματα που ίσως βοηθήσουν αρκετούς.

    1)Στην βιβλιοθήκη του site υπάρχουν πολλά άρθρα που βοηθούν πολύ στην κατανόηση των ερωτημάτων που έχουν τεθεί σε αυτό το άρθρο μέχρι τώρα.

    2)Τα σημεία εστίασης του πλανητικού σκηνικού είναι δύο:

    α)Το τετράγωνο Πλούτωνα \Ουρανού , πως τοποθετείται (μέσα στους οίκους) στο κάθε ωροσκόπιο και ποιους πλανήτες επηρεάζει.
    Επίδραση στην ζωή σου θα έχει στους τομείς των γενέθλιων οίκων που θα βρεθούν οι δύο πλανήτες, στους οίκους που βρίσκονται οι γενέθλιοι πλανήτες που σχηματίζουν μαζί τους όψεις , και τέλος, στους γενέθλιους οίκους που κυβερνούν αυτοί οι γενέθλιοι πλανήτες.

    Σημείωση: το τετράγωνο Πλούτωνα \Ουρανού σε λίγες μέρες θα γίνει ταυ-τετράγωνο, με την συμμετοχή του Δία στον Καρκίνο. Και πάλι, ακολουθείται η ίδια λογική αναζήτησης του τρόπου που θα επηρεάσει.

    β) Το μεγάλο τρίγωνο Κρόνου \Ποσειδώνα\Δία, πως τοποθετείται (μέσα στους οίκους) στο κάθε ωροσκόπιο και ποιους πλανήτες επηρεάζει.
    Επίδραση στην ζωή σου θα έχει στους τομείς των γενέθλιων οίκων που θα βρεθούν οι δύο πλανήτες, στους οίκους που βρίσκονται οι γενέθλιοι πλανήτες που σχηματίζουν μαζί τους όψεις , και τέλος, στους γενέθλιους οίκους που κυβερνούν αυτοί οι γενέθλιοι πλανήτες.

    Ωστόσο, ακόμα κι αν καταφέρει κάποιος να τα εντοπίσει όλα σωστά και να βρει τις ερμηνείες που δίνονται για τις αντίστοιχες όψεις, η πρόβλεψη απέχει ακόμα πολύ από αυτή την διαδικασία, που είναι μόνο η αρχή της μελέτης ενός ωροσκοπίου.
    Είναι σημαντικό να ξέρεις που βρίσκονται οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις , ποια είναι τα αιτήματά τους και πως αλληλεπιδρούν με τους γενέθλιους και τους τράνζιτ πλανήτες. Αυτό είναι μία εργασία που χρειάζεται γνώση, εμπειρία και δουλειά. Μπορείς να τα καταφέρεις και με τα τρία, αρκεί να το θέλεις.

    Όλοι εμείς εδώ, στο φόρουμ, έχουμε την προθυμία να βοηθήσουμε όλους όσους φιλότιμα ενδιαφέρονται για την αστρολογία. Προϋπόθεση του φιλότιμου είναι η προσπάθεια , και η προσπάθεια αξίζει την βοήθεια (Τουλάχιστον από μένα, σε ότι και όσα μπορώ…)
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads