s
«Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο» - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 6 FirstFirst ... 2 3 4 5 6
Results 51 to 54 of 54
  1. #51
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Quote Originally Posted by mactoub View Post
    Aν και το θέμα έχει γραφτεί εδώ και πολύ καιρό απ' ότι διαπίστωσα εγώ τώρα το διάβασα και είναι και πολύ κατατοπιστικό και αναλυτικό.Παρόλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Μπορεί να αναφέρεται το άρθρο σε προσωπικούς πλανήτες, αλλά αν κάποιος έχει έναν Πλούτωνα στον Σκορπιό στην 4η μοίρα και στον 1ο οίκο του τι να περιμένει??Προς το παρόν η όψη είναι πανωλεθρία δεν γνωρίζω τι θα μπορούσε να συμβεί όταν θα περάσει και ο Δίας στον καρκίνο και θα κάνει τρίγωνο με γενέθλιο Πλούτωνα που θα βρίσκεται σε σύνοδο με διελάυνων Κρόνο στον 1ο οίκο και όλο αυτό σε τρίγωνο με διελάυνων Ποσειδώνα στον 5ο οίκο.Ελπίζω να μην είναι ισοπεδωτικές αυτές οι όψεις!Αν μπορεί κάποιος ας με κατατοπίσει!
    Καλησπέρα mactoub. Για τις όψεις που περιγράφεις στην ανάρτησή σου, το πως θα εκφραστούν, εξαρτάται από το σύνολο του ωροσκοπίου και ειδικότερα από τον ρόλο του Πλούτωνα μέσα στο ωροσκόπιο και τις γενέθλιες όψεις που σχηματίζει, παράμετροι που αποτελούν και την εικόνα της γενέθλιας κατάστασης του εν λόγω Πλούτωνα.
    Πιο συγκεκριμένα, αν ο πλανήτης έχει δύσκολες γενέθλιες όψεις, τότε η σύνοδος του τράνζιτ Κρόνου θα ενεργοποιήσει αυτές τις δυσκολίες, ενώ αν έχει αρμονικές όψεις, τότε θα ενεργοποιηθούν αρμονικά.

    Γενικά μιλώντας, όταν εξετάζουμε έναν εξωκρόνιο πλανήτη, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι η επιρροή του στο ωροσκόπιό μας είναι σχεδόν ανεπαίσθητη, εκτός και αν (αναφέρομαι στους πιο σημαντικούς παράγοντες) :
    1) Είναι κυβερνήτης του Ήλιου μας (πχ ο Πλούτωνας είναι κυβερνήτης του Ήλιου στον Σκορπιό)
    2) Κυβερνήτης του ωροσκόπου μας (πχ ο Πλούτωνας, αν ο ωροσκόπος είναι Σκορπιός)
    3) Να κάνει όψεις με τα φώτα μας (Ήλιο\Σελήνη) ή με ωροσκόπο και μεσουράνημα.
    4) Να βρίσκεται σε γωνιακή ακμή. (1ου\4ου\7ου\10ου οίκου)

    Ίσως να είναι δύσκολο, για έναν αρχάριο, να αξιολογήσει πως μπορεί να εκφραστεί μία διπλή επιρροή (θετική\αρνητική). Για να είμαι όμως απόλυτα ειλικρινής, αυτό είναι και το σημείο που απαιτείται η εμπειρία , ώστε να γίνει μία σωστή αξιολόγηση των δεδομένων. Η ταυτόχρονα θετική\αρνητική επιρροή, δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι η ζυγαριά του αποτελέσματος θα κλείνει από την μία ή την άλλη πλευρά. Όμοια με τη ζωή, έτσι και στην αστρολογία, τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Η ταυτόχρονα θετική\αρνητική επιρροή , μπορεί να φέρει θετικά και αρνητικά γεγονότα την ίδια στιγμή, αλλά μπορεί και οι αντίθετες επιρροές να λειτουργούν συμπληρωματικά προς μία εξελικτική κατεύθυνση για το άτομο. Και για να είμαι πιο σαφής, πολλές φορές χρειάζεται να συμβεί στη ζωή μας κάτι ενοχλητικό, δυσάρεστο ή απαιτητικό (δύσκολες όψεις) , ώστε να ενεργοποιηθούμε και να αδράξουμε τις ευκαιρίες για καλυτέρευση των συνθηκών της ζωής μας εσωτερικά ή εξωτερικά (θετικές όψεις).

    Πάντως, χωρίς να γνωρίζω την διάταξη του ωροσκοπίου σου, από τα λίγα στοιχεία που παραθέτεις , νομίζω ότι η είσοδος του Δία στον Καρκίνο, μόνο ευκαιρίες θα σου φέρει και μάλλον μια ανάσα από τον περιορισμό του τράνζιτ Κρόνου σε σύνοδο με τον Πλούτωνά σου στον 1ο . Ίσως μάλιστα ο Δίας να σε προικίσει με την διορατικότητα και την σοφία που χρειάζεσαι για να στρέψεις υπέρ σου όλα όσα "δουλεύει" ο Κρόνος πάνω στον Πλούτωνα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #52

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ευτυχώς ο Πλούτωνας δεν κάνει καμία όψη στον γενέθλιο μου εκτός από το εξάγωνο με τον Ποσειδώνα που χαρακτηρίζει τα παιδιά της γενιάς μου.Συγκεκριμένα είμαι 09/08/1986 11:20πμ ο ωροσκόπος μου είναι ζυγός όμως ο Πλούτωνας βρίσκεται στον 1ο οίκο μου και αυτή την στιγμή ο προοδευμένος μου ωροσκόπος είναι σε σύνοδο με γενέθλιο Πλούτωνα, αν μπεί και ο Δίας στον Καρκίνο θα σχηματίσει τρίγωνο από τον 9ο οίκο μου.Πληροφοριακά το λέω κάνω διαδικασίες για εγκατάσταση στο εξωτερικό, οπότε ίσως έρθει μία καλή ευκαιρία από εκεί.Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα ενημερώσω, γιατί στην αστρολογία πέρα από τις ερωτήσεις μας πρέπει να γράφουμε και τις εμπειρίες μας ώστε να μαθαίνουμε τι μπορεί να μας συμβεί και στην πράξη!Πάντως ελπίζω πραγματικά η όψη να φέρει κάτι καλό σε όλους μας, γιατί στις μέρες μας όλοι έχουμε ανάγκη από κάτι καλό ώστε να μην σβήσει η ελπίδα μας για ένα καλύτερο αύριο!!

  3. #53

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Καλησπερα σας ! Είναι η πρώτη φορά που γράφω .Διάβασα το άρθρο σας και ομολογώ οτι ήταν άκρως κατατοπιστικό ακόμη και για μενα που δεν γνωρίζω πολλά...Θα ήθελα να σας ρωτήσω
    το Μεσουρανημα μου είναι στην 4μοιρα του Καρκίνου αλλα ο ήλιος μου στην 9 του Αιγοκερω αρα κατω απο την επίδραση του Πλουτωνα και του τετραγωνου του με τον Ουρανο.Η ζωη μου την τελευταια τετραετία εχει γυρισει αναποδα κυριως επαγγελματικα.Με επηρεαζει το μεγαλο τριγωνο αφου θα κανει συνοδο με το Μεσουρανημά μου ? Να περιμένω κατι καλο στα επαγγελματικά ακομη και κατω απο την περιοριστικη δυναμη του τετραγωνου?
    Περιμενω με αγωνια νεα σας.
    Ευχαριστώ!

    Ισως πρεπει να σας πω τους πλανητες μου αναλυτικα¨
    ηλιος 9 33 Αιγοκερως
    σεληνη 19 51 Αιγοκερως
    ερμη 11 16 Αιγοκερως
    αφροδιτη 28 46 Σκορπιο
    αρη 23 22 υδροχοο
    δια 5 41 παρθενο
    κρονο 6 06 κριος
    ωροσκοπος 4 01 ζυγος
    μεσουρανημα 4 39 καρκινος
    Last edited by gias; 20-06-2013 at 02:42 AM.

  4. #54
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: «Ποσειδώνας τρίγωνο Κρόνος: Χτίζοντας το όνειρο»

    Καλησπέρα gias . Ξεκινώ να σου απαντήσω ξεκαθαρίζοντας ότι το τετράγωνο Ουρανού\Πλούτωνα δεν είναι μία καταραμένη αστρολογική συγκυρία, που όποιος έχει πλανήτες ή σημεία να εμπλέκονται με αυτή, θα πρέπει να αισθάνεται καταδικασμένος να υποστεί κάποιου είδους βαρύτατες συνέπειες. Αν φύγουμε από την επιρροή τους σε παγκόσμιο επίπεδο (εξουσία, πολιτική, οικονομία κοκ) και περιοριστούμε σε επίπεδο ατομικού ωροσκοπίου, τότε μιλάμε για μία περίοδο που η ανάγκη των συθέμελων αλλαγών (εσωτερικών και εξωτερικών συνθηκών) είναι επιτακτική και αναπόφευκτη. Αυτό, πολλές φορές μπορεί να μην είναι πολύ βολικό ή ευχάριστο και η ενέργεια της εν λόγου επίδρασης μπορεί να είναι δύσκολα διαχειρίσιμη, ωστόσο , εκείνο που αναδύεται κατά την διάρκεια της επιρροής των ζυμώσεων, είναι σταθερό και απαλλαγμένο από εσωτερικούς ή εξωτερικούς περιορισμούς. Κατά μία έννοια, δεν ξέρω αν είναι ατυχής συγκυρία ή ευλογία να βρεθεί το προσωπικό ωροσκόπιο ενός ατόμου, σοβαρά εμπλεκόμενο με την όψη Πλούτωνα\Ουρανού. Το σίγουρο είναι πως αποτελεί τις ιδανικές συνθήκες για εκείνους που χαιρετίζουν ευχάριστα την ιδέα των αλλαγών στη ζωή , αλλά και για όσους δεν είχαν-έχουν το θάρρος να τις προκαλέσουν μόνοι τους.

    Μετά από αυτή την επεξηγηματική παρένθεση πιο πάνω, έρχομαι στο θέμα του άρθρου και στο τρίγωνο Κρόνου\Ποσειδώνα. Η ευεργετική επίδρασή του στο ωροσκόπιό σου , νομίζω πως δεν χωρά αμφιβολία. Ομοίως δεν χωρά αμφιβολία ότι η είσοδος του Δία στον Καρκίνο, θα εντείνει την θετική επίδραση , καθώς το ζενίθ σου θα βρεθεί στο μεγάλο αυτό τρίγωνο Κρόνου-Ποσειδώνα-Δία. Ταυτόχρονα όμως, ο Δίας θα κάνει αντίθεση με τον Πλούτωνα και τετράγωνο με τον Ουρανό, κάτι που σημαίνει ότι θα επεκτείνει κατά πολύ την έντονη αυτή ενέργεια, και δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι πια να την διαχειριστεί κανείς. Αυτό θα το δούμε καλύτερα παρακολουθώντας τις παγκόσμιες εξελίξεις την ίδια περίοδο. Τις εντάσεις που αναμένουμε να κορυφωθούν κοκ.

    Για να μπορώ να σου απαντήσω προσωπικά στο ερώτημά σου, θα έπρεπε να μελετήσω το προσωπικό σου ωροσκόπιο, κάτι που δεν είναι στην λογική της επικοινωνίας μας στο φόρουμ. Πιο πάνω, εντελώς επιγραμματικά, γράφω μερικά πράγματα σχετικά με την ταυτόχρονα θετική και αρνητική επιρροή στο ωροσκόπιο ενός ατόμου, μια και δόθηκε η ευκαιρία να αναφερθώ σε κάτι που ξέρω ότι αφορά πολλούς. Όταν προσπαθούμε να κάνουμε πρόβλεψη, τα δεδομένα δεν είναι άσπρο-μαύρο και οι κανόνες επιδέχονται πολλών προσαρμογών. Ένα τετράγωνο που «αφυπνίζει» ένα γενέθλιο τρίγωνο, μπορεί να μην είναι δυσμένεια, αλλά ευλογημένη συγχρονικότητα.
    Με δυο λόγια, βρίσκεσαι ακόμα υπό την επιρροή του τετραγώνου Πλούτωνα\Ουρανού, αλλά και υπό την ευεργεσία του μεγάλου Τριγώνου στα νερά. Γενικά μιλώντας, μπορείς να περιμένεις ότι θα «γευτείς» όλων των ειδών τα υποσχόμενα των επιρροών, αλλά η αξιολόγηση του συνολικού σου ωροσκοπίου είναι εκείνη που θα ρίξει πραγματικά φως στα αιτήματα των πλανητών, έτσι όπως τοποθετούνται μέσα στο ωροσκόπιό σου, κατά το πέρασμά τους.

    ΥΓ: Και για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, δεν αναλαμβάνω επαγγελματικά την συμβουλευτική στην αστρολογία. Δραστηριοποιούμε μόνο σε επίπεδο φόρουμ και ομαδικής συζήτησης.
    Last edited by katiakiss; 20-06-2013 at 01:41 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 6 of 6 FirstFirst ... 2 3 4 5 6

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads