s
[Μεταφράσεις] Συχνότητες διαφόρων όψεων στα ωροσκόπια των δολοφόνων (2)
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Κώστας
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    212

    Συχνότητες διαφόρων όψεων στα ωροσκόπια των δολοφόνων (2)

    Ευχαριστίες: Η μελέτη αυτή δεν θα ήταν δυνατή χωρίς τα ακριβή δεδομένα που συλλέχθηκαν από την εκλιπούσα Lois Rodden και διατίθενται μέσω του προγράμματος «Astrodatabank», το οποίο δημιουργήθηκε από τον Mark Mc Donough. Ένα ευχαριστώ επίσης στον Alphie Lavoie και στο πρόγραμμα του «Astroinvestigator», το οποίο μπορεί να εκτελέσει ένα μεγάλο αριθμό δοκιμών με τη μία. Και φυσικά, ένα ευχαριστώ και στην Diane Cramer που έκανε πολλούς από τους ελέγχους και τους πίνακες.

    Παραχώρηση άρθρου: - Περιοδικό Αστρολογικής Έρευνας και το παράρτημα της Νέας Υόρκης του National Council for Geocosmic Research.


    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	crime_2.jpg 
Views:	74 
Size:	18.1 KB 
ID:	4605  

  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Συχνότητες διαφόρων όψεων στα ωροσκόπια των δολοφόνων (2)

    Επιτέλους Κώστα! Το περίμενα καιρό αυτό το άρθρο και αν και το έχω διαβάσει (στα Αγγλικά) θα το ξαναδιαβάσω με χαρά. Μπράβο σου! Σε ευχαριστούμε πολύ!!!!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #3
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Συχνότητες διαφόρων όψεων στα ωροσκόπια των δολοφόνων (1)

    Είναι πραγματικά αξιέπαινη και ιδιαίτερα επίπονη κάθε απόπειρα επιστημονικής απόδειξης της εγκυρότητας της αστρολογίας, όπως βέβαια και η προσπάθεια των ανθρώπων του site να μας κάνουν κοινωνούς στο παγκόσμιο αστρολογικό γίγνεσθαι. Επί της ουσίας όμως, έχω αρκετές ενστάσεις για το αποτέλεσμα, που αν θέλετε τις συζητάμε.

    Δεν ξέρω αν εντυπωσιάστηκε κανείς με το ότι κάποιες όψεις εμφανίζονται με συχνότητα κάπου 15% στο υπό εξέταση δείγμα, ενώ το «φυσιολογικό» θα ήταν 10%. Ίσως για κάποιον στατιστικολόγο, αυτή η διαφορά να είναι σημαντική, εμένα όμως μου φαίνεται πολύ φτωχή. Όχι επειδή το 50% απόκλιση δεν είναι κάτι αλλά κυρίως επειδή ξέρουμε πως αν δούμε τον χάρτη καθενός από τις 80 περιπτώσεις του δείγματος θα μπορέσουμε να πούμε τόσα πολλά για το πως έφτασε αυτός να γίνει δολοφόνος. Για τις ανάγκες τις έρευνας όμως θα πρέπει να αγνοηθεί το ζώδιο του κάθε πλανήτη, ο οίκος που βρίσκεται και αυτός που κυβερνάει, αν είναι γωνιακός και τόσα άλλα από τον πλούτο της αστρολογίας. Έτσι καταλήγουμε σε μια πραγματικά αξιόπιστη στατιστική έρευνα, όμως με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα.

    Για να πάμε στα αποτελέσματα τώρα, καταλαβαίνω ότι εξετάστηκαν κάποιες εκατοντάδες διαφορετικές όψεις πλανητών / αστεροειδών και μεσοδιαστημάτων και οι 40 από αυτές βρέθηκαν στατιστικά σημαντικές. Αυτό το εύρημα θα είχε κάποια αξία, αν
    1. Γινόταν μια αντίστοιχη έρευνα σε κάποιο άλλο δείγμα άλλων 80 δολοφόνων και οι ίδιες 40 όψεις (οι έστω κάποιες από αυτές) βρισκόταν να είναι πάλι στατιστικά σημαντικές, ή αν
    2. Κάποιες από αυτές τις όψεις ήταν πραγματικά πολύ συχνές, ας πούμε στο 50% των περιπτώσεων, ή έστω αν
    3. Υπήρχε κάποια σοβαρή αστρολογική εξήγηση για τις όψεις αυτές.

    Για να εξηγήσω το τελευταίο, είναι διαφορετικό να ξεκινάς με την υπόθεση για παράδειγμα ότι στους χάρτες των δολοφόνων υπάρχει μια δυναμική όψη Άρη / Κρόνου και Κρόνου / κυβερνήτη του 8ου οίκου, και στη συνέχεια να εξετάζεις ένα δείγμα 80 χαρτών και να βρίσκεις ότι οι δύο αυτές όψεις είναι πράγματι συχνές. Και είναι τελείως διαφορετικό να εξετάζεις τους χάρτες και μετά να προσπαθείς να εξηγήσεις τις όψεις που βρήκες. Το ότι απουσιάζουν από τα αποτελέσματα κάποιες τέτοιες «ύποπτες» όψεις και αντίθετα υπάρχουν κάποια μεσοδιαστήματα της Αφροδίτης με τη Δήμητρα και την Ήρα, εμένα μου λέει ότι βρισκόμαστε στα πλαίσια της απλής τυχαιότητας.

    Στο άρθρο αναφέρεται ότι θα γίνει και έρευνα για πιθανή συχνότητα εμφάνισης ορισμένων μοιρών. Δεν αναφέρονται ευρήματα και μάλλον καλά κάνουν και δεν αναφέρονται γιατί εκεί έχω διαφωνία και με την αρχική προσέγγιση. Η μοίρες του κύκλου είναι 360 και η πιθανότητα να εμφανιστεί κάθε μοίρα στους χάρτες του δείγματος δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από 1/360 και όχι 1/180 όπως αναφέρεται. Με άλλα λόγια δεν μπορούμε να αφήσουμε 1 μοίρα ανοχή όπως κάνει ο συγγραφέας. Αν θέλουμε να δούμε, για παράδειγμα, τη συχνότητα που εμφανίζεται η 11η μοίρα του Κριού, μπορούμε να θεωρήσουμε ότι η 11η μοίρα του Κριού είναι:
    1. Από 10ο31’ μέχρι 11ο30’, ή
    2. Από 10ο01’ μέχρι 11ο00’, ή
    3. Από 11ο00’ μέχρι 11ο59’

    Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι από 10ο01’ μέχρι 11ο59’ (μία μοίρα ανοχή) γιατί τότε δεν θα μείνει κάτι για την 10η και την 12η μοίρα.

    Αν καταλαβαίνω καλά, θα υπάρχει και δεύτερο μέρος στο άρθρο / έρευνα και ίσως κακώς κάνω που αναφέρω τώρα τις ενστάσεις μου χωρίς να περιμένω να ολοκληρωθεί. Αλλά μιας και είναι πολύ ήσυχο το φόρουμ τελευταία, ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε μια κουβέντα, έστω περιμένοντας το δεύτερο μέρος. Κλείνοντας, να επαναλάβω ότι καταλαβαίνω τις δυσκολίες του εγχειρήματος που πολύ λίγοι αποφασίζουν να κάνουν. Και το να γίνει μια στατιστική έρευνα λαμβάνοντας υπόψη όλες τις αστρολογικές παραμέτρους, αποτελεί κάτι σαν την αναζήτηση του αγίου δισκοπότηρου ή της χαμένης ατλαντίδας. Υποψιαζόμαστε ότι κάπου θα πρέπει να υπάρχει αλλά κανείς δεν ξέρει πως να φτάσει εκεί.

  4. #4

    Re: Συχνότητες διαφόρων όψεων στα ωροσκόπια των δολοφόνων (1)

    Πόσο μα πόσο ενδιαφέρον άρθρο... αναμένουμε κι άλλα

  5. #5
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Συχνότητες διαφόρων όψεων στα ωροσκόπια των δολοφόνων (1)

    Κώστα, σε ευχαριστούμε πολύ και για το Β’ μέρος του άρθρου. Βρίσκω την προσπάθεια της έρευνας συναρπαστική, ακόμα κι αν τα ευρήματά της τίθενται υπό έλεγχο. Άλλωστε, διευκρινίζεται και από τον υπογράφοντα το άρθρο. Ήταν εντελώς ξεκάθαρος ως προς αυτό. Ωστόσο, αποτελεί ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση για τον κόσμο της αστρολογίας και μια έρευνα που δίνει τροφή για σκέψη.
    Προσωπικά, πέρα από όλα τα άλλα, ξεχωρίζω τη δυναμική του άξονα Διδύμων\Τοξότη (3ος\9ος ) , που σχετίζεται με τη λογική, τη σκέψη, την ανώτερη διανόηση και την ηθική (Δίας). Δεν θα μπορούσε άνθρωποι που φτάνουν στο σημείο τέτοιων πράξεων, να μην έχουν ένα είδος έμφασης και εμπλοκής του εν λόγω άξονα. Περισσότερο για τη λογική και λιγότερο για την ηθική. Όταν μιλάμε για διαταραχή της λογικής, τι να σου κάνει η ηθική;
    Κάποιος θα μπορούσε να πει για καθαρά ψυχική διαταραχή, όπου εκεί θα περιμέναμε 12ο οίκο (που υπάρχει στην έρευνα βεβαίως), αλλά εγώ μιλώ για προβλήματα που σχετίζονται αποκλειστικά με βλάβες φύσης Ερμή.
    Ένα άλλο που ξεχωρίζω, είναι την επιρροή του Κρόνου και του Ζωδίου του Αιγόκερω. Όσο περισσότερο μελετά κανείς την αστρολογία, τόσο πιο ξεκάθαρο του γίνεται ό,τι η παραδοσιακή αστρολογία ενέχει μία αρμονική σοφία. Ο κακεργέτης Κρόνος , έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Ομοίως και ο Δίας, ευεργέτης μεν, παραδοσιακός κυβερνήτης του 12ου δε. Πριν τον Ποσειδώνα, ο Δίας ήταν εκείνος που συμβόλιζε την επέκταση των ορίων, ό,τι κι αν σήμαινε αυτό. Ακόμα και την έλλειψη ηθικών φραγμών-ορίων. Ήταν ο φυσικός κυβερνήτης του 12ου (ψυχικές διαταραχές).
    Αν πάρουμε τώρα τον άξονα Δίδυμοι \Τοξότες (3ου \9ου), έχουμε Ερμή \ Δία κυβερνήτες. Αν πάλι πάρουμε τον άξονα Παρθένος \Ιχθείς (6ου\12ου , έτσι όπως προκύπτει από την έρευνα), παραδοσιακά, έχουμε πάλι Ερμή \ Δία κυβερνήτες. Βρίσκω μία λογική στην ύπαρξη τονισμένης εμπλοκής Ερμή\Δία, σε τέτοιου είδους σοβαρών διαταραχών. Άλλωστε, στην παραδοσιακή αστρολογία, ο 12ος και ο 6ος είναι «δύσκολοι» οίκοι (για να το θέσω κομψά).
    Δεν καταλήγω κάπου… Απλώς το σκέφτομαι.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads