s
Γερμανικά ιταμά τελεσίγραφα
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 1 of 1
  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Γερμανικά ιταμά τελεσίγραφα

    Μία από τις πιο αμφιλεγόμενες και σκληρότερες όλων των εποχών προσωπικότητες είναι αυτή του άκρως χειριστικού καταπιεστικού και παντελώς ανίκανου να νιώσει και να κοιτάξει τον εαυτό του κατάματα στον καθρέφτη του, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε (Wolfgang Schäuble)! Η προσαρμοσμένη ηθική και η βαθιά αίσθηση του αισθήματος καθήκοντος στις κοινωνικές επιταγές είναι σίγουρα δύο από εκείνα τα χαρακτηριστικά που μετά από τις τόσες αντίξοες και εγωπαθείς διαθέσεις και αποφάσεις του, πολύ δύσκολα θα μπορούσαμε να πιστέψουμε ότι τον διακρίνουν.

    Η Χρυσάνθη Σπίγγου είναι ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ «ΚΑΡΜΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ».

    ΤΗΛ. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ: 210 – 96 35 955
    ΚΙΝ.: 6937 277 476

    e-mail: chrysanthyspigou@rocketmail.com

    Οσο καλοπροαίρετοι και θετικά σκεπτόμενοι θα θέλαμε να φανούμε, που τέλος πάντων να βρούμε κάποιο αστρολογικό ερέθισμα για να τον δούμε ή μάλλον, να τον θεωρήσουμε ίσως ως φυσιολογικό άνθρωπο και όχι μιας νεοτέρας Ουράνιας εποχής Χίτλερ σε διαφορετική φυσικά πλανητική συσκευασία; Ίσως σε μία Σελήνη σε πτώση στο ζώδιο του Αιγόκερω στον 1ο οίκο σε όψη τριγώνου με την Αφροδίτη στο ζώδιο της Παρθένου σε πτώση στον 9ο οίκο επίσης, πλανήτη της αγάπης, της συνεργασίας της ισότητας, της αρμονίας και των σχέσεων, διακρίνουμε έναν αυστηρό «πατέρα» της ολιγαρχικής ελίτ.

    Ενός ίσως νεοτέρας κοπής προστατευτικό πνευματικό πατέρα (Σελήνη χιαστί Ουρανός), που στις πιο απεγνωσμένες αλλά μοντέρνες προσπάθειες του να ελέγξει τους απηρχαιωμένους (Σελήνη /Αιγόκερω) συναισθηματικά κομματικούς μηχανισμούς του κράτους του και του Ευρώ του, οδηγεί επίτηδες και επανειλημμένα σε πολιτειακές εκτροπές και πτωχεύσεις ξένων χωρών 9ος (Σελήνη χιαστί Πλούτωνα συγκυβερνήτη 9ου );




    Η μήπως στην *«ιώτ» όψη Σελήνης με τον Ουρανό στο ζώδιο των Διδύμων στον 6ο οίκο, και πλανήτη της αναθεώρησης, της αμφισβήτησης, της εκκεντρικότητας, και λόγω ζωδίου και οίκου της άστοχης σχολαστικής σκέψης του, απλώς φροντίζει να ανεβάζει την αδρεναλίνη του αναζητώντας την ηδονή του κινδύνου παρόμοια εκείνης ενός πυροσβέστη σωτήρα (6ος Ουρανός τρίγωνο Ποσειδώνα);

    Δεν είμαι σε θέση να νιώσω ως Πλούτωνας/Λέων 8ος –αν και εν λόγω Πλούτωνας μου έχει φάει τις σάρκες μου από την πρώτη στιγμή που εν αγνοία μου πάτησα το πόδι μου στην Γερμανία – ωστόσο αδυνατώ να αντλήσω λίγη συμπάθεια από αυτόν του 8ου. Φυσικά σε θέση υπεροχής και εξουσίας ο Πλούτωνας του 8ου , πλανήτη των παθών και της αρρωστημένης λαγνείας, μήπως ως κάτοχος του ο κύριος Dr. Schäuble παίζει υποσυνείδητα τον εξουσιαστικό διαμεσολαβητή μίας ολικής κατάρρευσης που εκείνος μόνον έχει αναγνωρίσει ότι κρύβει περισσότερες ευκαιρίες για το μέλλον απ’ ό,τι η διάσωση;

    Η μήπως εξαιτίας της συνοδείας μίας ανήκουστης θεατρικής επιβολής Λέων 8ος διακατέχεται από την ξεχωριστή ικανότητα να δρομολογήσει την συντριβή πιστεύοντας πως μόνον έτσι θα συμπαρασυρθούν τα άχρηστα υλικά και οι επιβλαβείς ουσίες που έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή του σαθρού οικοδομήματος της ελληνικής κοινωνίας; Ισως για να είμαστε πιο δίκαιοι να οφείλουμε να στρέψουμε το ενδιαφέρον μας περισσότερο προς τον Ουρανό, που ως εκπρόσωπος της ισχυρογνωμοσύνης, της τελειοθηρίας 6ος της ανελαστικότητας, της ακλόνητης εμμονής και της πνευματικής διαύγειας αυτού του κυρίου θα επέλθει η διαφορά.

    Μία διαύγεια που με την καθημερινή της εξάσκηση (6ος) άνδρωσε αυτό τον στρυφνό κύριο τόσο όσο ώστε να τυραννά ολόκληρους λαούς ασύστολα και με «μαθηματική ακρίβεια» (οικονομολόγος είναι ο άνθρωπος άλλωστε ). Μήπως πιστεύοντας ακλόνητα μέσα του ότι το σύγχρονο ελληνικό κράτος γεννήθηκε με τις παθογένειες του παρελθόντος του, ώστε τώρα χρειάζεται και τον κατάλληλο χειρουργό με το σωστό και κοφτερό νυστέρι που μόνο ο ίδιος ξέρει να χειρίζεται και να ελέγχει; H με χρονικά ζητήματα, και ιδιαίτερης σχολαστικότητας σχέση (Αφροδίτης/Παρθένου) μάλλον τον προπόνησαν σε μια άλλου είδους διπλωματία (Αφροδίτη) και μέθοδο εργασίας. Μετά το πέρας της καθημερινής και σίγουρα δύσκολης εργασίας του καταλήγει στο συμπέρασμα πως πρέπει επιτέλους να βάλει κι έναν χαλκά στον λαιμό των ανθρώπων.

    Οι δε υπήκοοι του να αρχίσουν να τους περιφέρουν, όπως έκαναν οι δουλέμποροι στα σκλαβοπάζαρα πριν από 250 και πλέον χρόνια. Είναι σαφές ότι πολλές από τις προτάσεις των στελεχών της τρόικας ιδίως όμως εκείνου είναι εκτός τόπου χρόνου, επομένως δικαιούμαστε να προβληματιστούμε για την ακριβή σύνθεση της αναπηρίας του εν λόγω κυρίου. Αλλωστε αδυνατώ να πιστέψω πως μετά την σε βάρος του απόπειρα δεν έγινε ακόμα πιο σκληροτράχηλος από ότι ήδη ήταν πριν – και ας λέει εκείνος τα αντίθετα - και φυσικά αδιάλλακτος όπως είναι, ένιωσε πόσο πιο γοητευτική και θελκτική μπορεί να είναι μία καταστροφή από ότι μία για όλους ευνομούμενη ισορροπία.

    Άλλωστε ο 6ος οίκος, άκρως προπαρασκευαστικός και με τον Ουρανό ανάδρομο να κατοικεί σε αυτόν σε όψη τριγώνου με το Μεσουράνημα δείχνει την ευελιξία αλλά και την πανουργία του να προετοιμάζει και να εφαρμόζει τα νέα και τεχνολογικά πιο εξελιγμένα εργοστάσια σαπωνοποιίας και αυτό όχι να φτιάξει σαπούνια που άλλωστε ουδεμία πέραση έχουν πια. Αν σε αυτή τη σκέψη προσθέσει κανείς και την όψη εξαγώνου Ουρανού /Πλούτωνα –αλλά συμμετέχοντες και οι δύο στην *ιωτ όψη, τότε καταλαβαίνει κανείς πολύ καλύτερα το γιατί αυτός με την φιλεδανίτσα του την Μέρκελ προσθέτει καθημερινά ακόμα ένα εκβιαστικό δίλημμα, και ότι και αν ακόμα δεν είναι στόχος τους τελικά να βρεθεί η Ελλάδα εκτός Ευρώπης, ωστόσο ήδη κατάφεραν περίτρανα να περάσει στα χέρια των τραπεζικών συμμοριών κάθε προέλευσης.

    Ας μην τολμήσει κανείς να βγει και με πει τρελή λέγοντας μου πως δεν έχω ιδέα το τι εστί να κάθεσαι στην υψηλότερη καρέκλα των τεχνοκρατών, γιατί θα γίνω μπουρλότο. Προσωπικά πάντως δεν γνωρίζω κάποιον τεχνοκράτη που να έχει τόσο έντονο το αίσθημα του σαδισμού όπως αυτό του κ. Dr. Wolfgang Schäuble.

    Δύσκολα μπορώ να πιστέψω πως η αίσθηση της τόσο χιλιοειπωμένης και πια οικείας στα αφτιά μας λέξης σε πράξη και σε λόγο δια στόματος Μέρκελ, όπως αυτή της «λιτότητας» που έστρωσε χαλί στα στομάχια μας ώστε δεν έμεινε πια χώρος για να φάμε, δεν τον τροφοδοτεί πλήρως με μαζοχιστική ευεξία! Αν αυτό κανείς μου το αρνηθεί, ειλικρινά θα φύγω ολοταχώς για Γερμανία να πάω να λεηλατήσω την οικεία του εν λόγω κυρίου και να ζήσω εγώ τα παιδιά και τα εγγόνια μου προύχοντας για τα επόμενα 100 χρόνια!

    Εξάλλου η εξονυχιστική και σουπερ αναλυτική του σκέψη ίδιον αμφότερων των γενέθλιων Σελήνης και Αφροδίτης αντίστοιχα, υποδηλώνουν σίγουρα ένα άτομο με περισσότερο ψυχαναγκαστική δομή και που εξαιτίας της περνά κατ’ ευθείαν και άνευ ενός μορίου συναισθηματικού περισσεύματος στη δράση (1ος Σελήνη ) προτού σκεφτεί εναλλακτικές επιλογές ( Αφροδίτη σε πτώση, παρορμητικός Ερμής στο Ζυγό τετράγωνο επίσης παρορμητικού Δία /Καρκίνου/8ου ). Θα ήταν επίσης μάλλον παράλογο να πιστέψουμε πως με έναν Κρόνο τόσο κοντά στην ακμή του δύοντα και στο 7ο οίκο της έξαρσης του στο ζώδιο όμως των Διδύμων άρα ακατάλληλου για αυτόν συγχρωτισμού, πως ίσως αυτός ο σούπερ οικονομολόγος αντί για αίσθημα δικαίου ακούει νοερά επί καθημερινής βάσης στα αφτιά του τα ταμεία να γεμίζουν.

    Όταν τον βλέπω αισθάνομαι πως γεννήθηκε με ένα 7ο στο ζώδιο των Διδύμων με την έμφυτη διάθεση να βάζει συνεχώς τρικλοποδιές. Ειδικά τώρα που –παρακαλώ πολύ να μην το παραβλέψουμε – ως ο πιο προνομιούχος ανάπηρος όλου του κόσμου και όλων των εποχών, αντί να πείσει έναν λαό – το λαό μας εν προκειμένω - να εργαστεί για το «κοινό καλό», το μόνο που κάνει εν τέλει είναι να σηκώνει κάθε μέρα, μα κάθε μέρα, το μαστίγιο και να το κατεβάζει με δύναμη στην πλάτη όλων εμάς των αδυνάτων.

    Ακόμα και όταν οι ίδιοι οι συμπατριώτες του – και όχι μόνο η αντιπολίτευση - έχουν αρχίσει ως και αυτοί να φρικάρουν μιας και για να σώσει την πατρίδα του, ήδη οσμιστήκαν το μυστικό σχέδιο του όπου μετά τις εκλογές του Φθινοπώρου θα αυξήσει το όριο συνταξιοδότησης στα 68 έτη, ενώ αντίστοιχα θα μειώσει τις συντάξεις και των Γερμανών συνταξιούχων! Ε ακόμα και χωρίς αυτές τις πιθανότητες να φροντίσουμε όλοι ευθύς αμέσως να τραυματιστούμε ανεπανόρθωτα να μείνουμε ανάπηροι και εκ των υστέρων να σερνόμαστε σε ένα αναπηρικό καροτσάκι έως και τα 80-90-100 μας.

    Υπό την προϋπόθεση ότι θα πληρωνόμαστε εξίσου αδρά όπως εκείνος, και θα έχουμε στην διάθεση μας ολόκληρα επιτελεία ανθρώπων να μας σέρνουν πέρα δώθε, και να μας ταξιδεύουν σε ταξιδάκια αναψυχής ανά τον κόσμο αλλά με πρόσχημα την αναπηρία μας και των αναπηρικών δικαιωμάτων μας μόνο σε λουξ αεροπορική θέση! Το ότι εσύ κύριε μόλις τον περασμένο Σεπτέμβριο γιόρτασες τα 70στά γενέθλια σου και ακόμα εργάζεσαι, -τι εργάζεσαι δηλαδή, μηχανεύεσαι τα νέα σχέδια χειραγώγησης μας – μας ομολόγησες στις συνεντεύξεις σου, πόσο όμορφα αισθάνεσαι που παρότι ανάπηρος παραμένεις ενεργός στις πολιτικές επάλξεις.

    Εξάλλου βάση σχετικού ανέκδοτου ανέκαθεν επίκαιρου: ποια η διαφορά μεταξύ ενός Ελληνα και ενός Γερμανού; Απλή και εύλογη. Ο Ελληνας εργάζεται για να ζει, ενώ ο Γερμανός ζει για να εργάζεται. Ημαρτον. Ακόμα και ο Χριστός αναπαυόταν! Ούτε καν αυτό δεν έλαβε ο εν λόγω Δρ. στα υπόψη του. Αλλά τέλος πάντων μιας και έως τώρα ήμασταν τεμπέληδες να το παραδεχτούμε. Ομηροι του είμαστε άλλωστε. Επομένως ας καταδεχτούμε ευχαρίστως να ανταλλάξουμε τις θέσεις μας.

    Οι Γερμανοί να εργάζονται για να ζούν και εμείς το αντίστροφο. Συμφωνούμε. Υπο τους όρους μόνο της παραπάνω πρότασης. Λοιπόν; Πότε κύριε κ. Dr. Wolfgang Schäuble, θα μας εκχωρήσετε τα αναπηρικά μας καροτσάκια μαζί με τα επιδόματα μας; Να δεις χαρές εγώ τότε, να εργάζομαι εθελοντικά για το Myhoroscope – υπό τέτοιες προϋποθέσεις θα αυξηθει και το φιλότιμο μου φυσικά – μέχρι και την τελευταία ώρα της αποδημίας μου στον άλλο κόσμο! Αυτό θα πει άλλωστε Αρης/Ζυγού 9ου/10ου σύνοδο Ποσειδώνα /Παρθένου 9ου τρίγωνο Ουρανού/Διδύμων 6ου 7ου! Εργασιακή μοντερνοποίηση ! Πως δεν το σκέφτηκα πρώτη. Με έπιασε η Πλουτώνια ζηλοφθονία μου! Σπεύδω να αλλάξω την σύνθεση των πλανητών μου μπας και ηρεμήσω.

    Η σουπερ μοντερνοποίηση του εργασιακού γίγνεσθαι λοιπόν! Βάλε μας νέους πρόσθετους φόρους, κόψε τα φάρμακα από τους αρρώστους, αλλά ακριβοπλήρωσε και συνταξιοδότησε μας όντας ανάπηροι επί ίσους όρους όμως με εσένα! Να δεις τότε κύριε πως το μεγαλεπήβολο σχέδιο σου να μείνει η Ευρώπη ενωμένη εσύ να διαφεντεύεις τα κράτη και τους λαούς με το μαζοχισμό σου, και εμείς όλοι να γίνουμε οπαδοί του νέου σου και πλέον εκσυγχρονισμένου κόμματος σου με ονομασία «Πανευρωπαικό Κόμμα Διεθνώς Πρωτοστατούντων Αναπήρων»! Μαζί σου.

    Κατόπιν όλων αυτών των πρωτοποριακών μηχανισμών, θα μπορούσαμε να προσθέσουμε πως ο κ. Σόιμπλε από την μια στράβωσε τα μούτρα του στο όχι της Κύπρου – φυσικά και το όχι αυτό του θύμισε ότι μας θύμισε – αλλά δεν πτοήθηκε αφού ελάχιστα μόλις δευτερόλεπτα αργότερα, άρχισε να θέτει αφενός ιταμά τελεσίγραφα και από την άλλη χωρίς ουδεμία αισχύνη, άρχισε να ρίχνει την ευθύνη στους εκ μέρους του εκβιαζόμενους του! Είσαι ανάπηρος μπορείς!


    ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΠΗΡΟΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ!

    Όπως εκφράζεται από τις στατιστικολόγους η σημερινή δυτική κοινωνία εξαίρει τον ατομικισμό, την προσωπική επιτυχία μέσω της ακατάπαυστης δράσης και την ορθολογιστική σκέψη εις βάρος των συναισθημάτων, των αισθήσεων, της διαίσθησης, της ονειροπόλησης, της δημιουργικότητας, της σύμπνοιας του αλτρουισμού και εν τέλει και της ανθρωπιάς. Για εμάς που το καθετί το κουβεντιάζουμε αποκωδικοποιώντας τους πλανήτες και τις μεμονωμένες σχέσεις και αλληλεπιδράσεις τους είναι βέβαιο πως αν πριν μερικά χρόνια αναλύαμε έναν γενέθλιο χάρτη σαν αυτόν του Schäuble, γεννημένου στις 18.9. 1942 – 14:00 – Freiburg im Breisgau –Germany – Ζώδιο Παρθένου –Ωροσκόπος 09ο 45΄ Τοξότης –Σελήνη Αιγόκερως – Μεσουράνημα 05 ο 02΄, θα το σκεφτόμασταν πριν πούμε κακό λόγο εναντίον του.

    Μόνο και μόνο λόγω της θέσης του Ήλιου της Αφροδίτης και του Ποσειδώνα στο ζώδιο της Παρθένου έστω και εάν δεν θα είχαμε τόσα πολλά θετικά να πούμε, ωστόσο κάποια συμπάθεια προς το άτομο του μάλλον θα την δείχναμε. Προσφορά, υπηρεσία, συνέργια και συνεργασία, αλλά πάνω από όλα λόγω Ποσειδώνα –και που στον 9ο οίκο - οίκο της ηθικής και της απλοχεριάς προσπαθεί μάταια να τα δώσει όλα για όλα. Αλλά μιας και βρίσκεται στο ζώδιο της αδυναμίας του, τι να ελπίσει και τι να πρωτοπιστέψει κανείς;

    Το έλα σου απλώνω το χέρι εσένα του ανήμπορου, αδύναμου και εσένα τον εξαθλιωμένο και άστεγο σε προσκαλώ στο σπίτι μου, μοιράζομαι το στρώμα και το φαγητό μου; Αλλοίμονο μας. Αυτή η σκέψη είναι απλώς όνειρο γερμανικής νυκτός και ολοσκότεινης ως άλλωστε είθισται, νοοτροπίας ολόκληρης της πατρίδας και των συμπατριωτών του. Αν δεν έχεις μερικά τρις στο τσεπάκι σου οιουδήποτε άλλου είδους φιλοξενία είναι εκτός τόπου χρόνου ή διαπραγμάτευσης.

    Ω Ποσειδώνα, Ποσειδώνα μες στην αδυναμία σου και την κακομοιριά σου, τι ουτοπία και εξαπάτηση και αυτή... τι εξαθλίωση της εξαθλίωσης το μασκάρεμα σου! Που αν ήξερε ο δύσμοιρος δικός μας Ποσειδώνας πόσο μα πόσο τον ντρόπιασες και τον εξέθεσες θα σηκωνόταν από τον τάφο του όχι απλώς να σε βουλιάξει, αλλά να σε ρίξει στον Καιάδα!


    Σήμερα πια που ο ρους της ιστορίας έχει φέρει παγκοσμίως τα πάνω κάτω και που ο κάτοχος του εν λόγω χάρτη τυγχάνει να είναι ο Υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας, και το «πιο» δεξί χέρι της Αγκελα Μέρκελ, σκεπτόμενοι καλοπροαίρετα θα υποθέταμε δικαίως νομίζω πως ε, εντάξει Germanlike style ο τυπάκος είναι τι να περιμένει κανείς. Καλός, αξιοπρεπής, σοβαρός, μετρημένος και πάνω από όλα, τέρας γνώσεων και τέλειας μαθηματικής σκέψης, και το σπουδαιότερο ανάπηρος. Ναι μάλλον κάπως έτσι θα σκεφτόμασταν υποθέτω. Αν δεν ήμασταν εμείς οι Ελληνες τόσο μα τόσο ξιπασμένοι, αντί να βγαίνουμε σε συλλαλητήρια διεκδικώντας της Παναγιάς τα μάτια, θα βγαίναμε σύσσωμοι και με σκυμμένο το κεφάλι από ντροπή και αίσθημα μετάνοιας, θα ορθώναμε πλακάτ που θα έλεγαν. Είσαι Ανάπηρος Μπορείς!

    Μαθαίνοντας δε, πως μεταξύ των άλλων τυγχάνει έστω και Μέλος του «Διοικητικού Συμβουλίου του Διεθνούς Ινστιτούτου Ερευνών για Κάκωση Νωτιαίου Μυελού στην Ζυρίχη», αλλά και «Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του γερμανικού Ιδρύματος Παραπληγικών», συγχρόνως δε, περιφέρει την Υπουργική ύπαρξη του σε αναπηρικό καροτσάκι θα οφείλαμε να πιστέψουμε, πως τον διακρίνει η πάσης φύσεως προσφορά, ο αλτρουισμός, ενώ η ανθρωπιά θα είχε κάνει την καρδιά του σαν ατόφιο ινδικό μετάξι! Ε ναι, βρε αδελφέ ο άνθρωπος έστω ως ένα απλό μέλος - ούτε καν σαν ανάπηρος ο ίδιος - τέτοιων βαρύγδουπων Ιδρυμάτων, σίγουρα θα νομίζαμε πως ρίχνει που και πότε κανένα ελαφρύ βλέφαρο ( για να μην κουράσει καν τα βλέφαρα του ο χρυσός μου ), σε εκείνα τα άμοιρα κακότυχα ανθρωπάρια (όπως αυτός τα θεωρεί αλλά όχι εμείς βέβαια ) που εν Ελλάδι ή οπουδήποτε αλλού, τους έλαχε παρόμοια ή παρεμφερής ατυχία.

    Ανθρωποι, ανθρώπινοι, σαν και εμένα και εσένα, με νου, καρδιά, σκέψη και νόηση, και πάνω από όλα με καρδιά και με ανεπτυγμένη την ειλικρινή αίσθηση συγγνώμης όποτε και εάν κάποτε έσφαλαν, αλλά ατυχείς γαρ, αφού κατέληξαν να χρειάζονται αναπηρικό καροτσάκι, πρώτα μάχονται μπας και από σπόντα πείσουν τους σοβαρούς δικούς μας ειδήμονες και υπεύθυνους - ε κύριε, κύριε, κύριε, κοίτα δεν περπατάω. Ατομα που έτσι που καταντήσαμε πρέπει πρώτα μάλλον να προσφέρουν τα ποδαράκια τους δωρεά στα εν λόγω γερμανικά Ινστιτούτο Ανάπηρο Νταχάου Νέας Γενιάς, μπας και τους δώσουν κάποιο πατίνι ίσα –ίσα για να ξεγελάσουν τον πόνο και την κακοπάθεια τους. Αίσχος! Ιδού γιατί.

    Όπως ήδη ανέφερα και αλλού, δεν είναι –ειλικρινά δεν είναι όλοι οι Γερμανοί ίδιοι, όπως άλλωστε ούτε όλοι οι Ελληνες είναι αθώες περιστερές – ωστόσο μετά λόγου γνώσεως και κατόπιν οικτρής προσωπικής εμπειρίας και μάλιστα έως το μεδούλι της ψυχής μου, παραδέχομαι πως η σκληροκαρδία και η ατσαλένια αποφασιστικότητα των περισσοτέρων αυτής της φάρας τσακίζει και το πιο σκληρό ατσάλι! Ισοπεδώνει καρδιές. Η δε «κλασική» γερμανική οργάνωση χαρακτήρα νευρωτικού επιπέδου και τύπου, που χωρίς αμφιβολία χαρακτηρίζει αυτό το λαό, διακρίνεται από την τάξη, το πείσμα και τη φιλαργυρία! Την εσωτερική φιλαργυρία φυσικά. Συνοδευόμενος δε ο κύριος Σόιμπλε με την ψυχρή Σελήνη του, κοιτάει το «Εγώ» του, το συμφέρον του, ενώ ανελλιπώς φροντίζει να επιδεικνύει την εργασιομανία του που παρά την αναπηρία του, προσπαθεί να μας επιβάλει του λόγου το αληθές. Είμαι ανάπηρος και όμως εργάζομαι τεμπελόσκυλα Έλληνες!

    Αχ αυτή η φιλαργυρία! Αλλά τι να σου πει πια και ο Φρόιντ ή ο κάθε ψυχολόγος. Εμένα ρώτα να σου πω. Ως αστρολόγο αλλά ως άνθρωπο πρώτα από όλα. Αν είσαι άντρας κ. Wolfgang Schäuble, έλα να μου πεις ποιος, να σου δείξω εγώ τον Άρη μου να σου πω κατάμουτρα όχι ποιος είσαι, αλλά τι είσαι. Γιατί κύριε ολοφάνερε Νεοχίτλερ, με την συγκεκριμένη αλληλεπίδραση των πλανητών που σφράγισαν το καιροσκοπικό και κερδοσκοπικομαθηματικό DNA σου την ώρα που γεννιόσουν, δείχνει πως η δομή του χαρακτήρα σου και η ατυχία σου κακώς σε κατέστησαν ανάπηρο. Κάκιστα!

    Καταρχάς κ. Schäuble, με μία θερμοαίμη (1ος οίκος ) ψυχρή Σελήνη/Αιγόκερω σαν την δική σου, που η όψη τριγώνου προς την άλλη δύσμοιρη και άνευ ουσίας και αίσθησης περί συνεργασίας και ισοτιμίας Αφροδίτη/Παρθένου/9ου , μαρτυρά του λόγου το αληθές. Τι άλλο μπορεί να μας πει πέρα από ότι εσύ και ο αδελφούλης λέτε καμαρώνοντας λέτε στις συνεντεύξεις σας. Μεγάλωσες λοιπόν, σε ένα άκαμπτο, ανελαστικό, και ναι μεν με υψηλές ηθικές αξίες οικογενειακό περιβάλλον, αλλά από πλευράς μαμάς, (Σελήνη χιαστί Πλούτωνα ) σε σίγουρα σε καταδυνάστευσαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Ακριβώς λόγω αυτών των αξιών που σου επέβαλαν σπίτι σου όμως, έγινες υπερβολικά (9ος ) ευσυνείδητος, ταχτικός, πειθαρχημένος και αφάνταστα επίμονος και τυφλά ισχυρογνώμων (Βόρειος Δεσμός /Παρθένου 9ος, σε όψη τετραγώνου με Ουρανό/Διδύμων 6ος )! Ώστε αν όχι τίποτε άλλο κ. Schäuble αφού η ζωή σου το προέταξε και η μοίρα σου το είχε γραμμένο στα καλά καθούμενα να καταστείς ανάπηρος από χέρι αποδεδειγμένα ψυχασθενή (Ουρανός αντίθεση Ωροσκόπου συγκυβερνήτης 7ου Ερμής επίσης κυβερνήτης 7ου ) να βρεις το κουράγιο –με τόση βοήθεια και εγώ θα το έβρισκα βέβαια – να αναταθείς και εύγε σου.

    Αλλά μετά από 23 ολόκληρα χρόνια αναπηρίας πια θα έπρεπε να είχες καταλάβει πως ένας Βόρειος Δεσμός σαν τον δικό σου, επιζητά την αναδιάρθρωση της ιδεοψυχαναγκαστικής αναπηρίας σου. Και σίγουρα όχι την ιδοεοψυχαναγκαστική αναδιάρθρωση της πολυαγαπημένης αλλά τρελής εξίσου παρανοικής και φυσικά σε βάθος χρόνου ανέφικτης ιδέας σου να κρατήσεις την Ευρώπη ενωμένη. Κάλεσε τον αστρολόγο σου (αν η αλαζονεία σου / του το επιτρέπει) να ρίξει μια ματιά στο χάρτη της εισαγωγής του Ευρώ και να σου εξηγήσει το γιατί αν όχι σήμερα, ή αύριο σε δυο άντε το πολύ τρία χρόνια το Ευρώ αν δεν καταργηθεί θα μπει όμως σίγουρα σε κατάσταση οπισθοφυλακής.

    Πόσο μάλλον τώρα που όχι μόνο έδειξες το άκαμπτο και ζαρωμένο από την κακία και την μοχθηρία πρόσωπο σου στο όχι της Κύπρου αλλά στο ότι εσύ ο σωματικά ανάπηρος αντί να γίνεσαι για τα μάτια του κόσμου μέλος σε συναφή της ανημποριάς σου Ιδρύματα, θα έπρεπε , να δείξεις έλεος. Αλλά πότε άκουσες εσύ αυτή την λέξη στη ζωή σου. Αντί να ζητάς επί πινάκι από τις «χήρες της Κύπρου» -όπως λέει χαρακτηριστικά και ο Economist- και άλλους ασήμαντους μικροκαταθέτες, των μόλις σαράντα ή πενήντα χιλιάδων ευρώ, να επωμισθούν ένα σημαντικό βάρος της οικονομικής διάσωσης την οποία με τους αλληλεπιδρώντες πλανήτες με μανιώδη φενάκη υπερασπίζεσαι, θα έπρεπε όχι να ντρέπεσαι, αλλά να εύχεσαι να είχες πεθάνει τότε.

    Με αφορμή το 70ο έτος της ηλικία σου στις 18.9.2012 σε ένα καλοπληρωμένο και καλοστημένο άρθρο που πήρε τεράστιες διαστάσεις μεν αλλά ουδόλως σε ευνόησε μας εξέθεσες καρέ –καρέ το τι ένιωσες, (αλήθεια νιώθεις κιόλας ; ) το τι σκέφτηκες, το πόσο σου κακοφάνηκε που έμεινες ανάπηρος. Ενώ η πολυαγαπημένη σύζυγος και τα 4 τέκνα σου που φυσικά δεν πεινάνε όπως όλων των ελληνικών οικογενειών τετραμελών τέκνων, το πώς ο τότε πρωθυπουργός κ. Κολ, κλήθηκε κατεπειγόντως προκειμένου να διατάξει –άκου να διατάξει – να επιληφθούν του ατυχές γεγονότος που σε κατέστησε τελικά πάραυτα ανάπηρο, οι σπουδαιότεροι, οι καλύτεροι οι top του top ιατροί και τα top του top μέσα ώστε να αποκατασταθεί η υγεία σου.

    Λίγα χρόνια μετά ο αποδεδειγμένα βαριά ψυχασθενής που ναι μεν ποτέ δεν τιμωρήθηκε, αλλά αντίθετα νοσηλεύτηκε, γιατρεύτηκε όσο μπορούσε να γιατρευτεί, αλλά έστω όσο μπορούσε και όπως μπορούσε τον έστησες για το θεαθήναι στις οθόνες να σου ζητήσει συγγνώμη. Φυσικά όλο αυτό το μαγείρεψες όπως τόσα και τόσα άλλα – π..χ τα 100.000 Ε για τα όπλα, που όμως με τις κατάλληλες συνταγές και τα σωστά καρυκεύματα πέτυχες την σαθρή δωροδοκία σου. Μόνο και μόνο αφενός για να ταπεινώσεις τον θύτη σου, αν και αποδεδειγμένα βαριά άρρωστος, για να κερδίσεις πόντους και ψήφους αντί αναγκαστικά να κάτσεις σπίτι σου να σέρνεις το αναπηρικό καρότσι σου πέρα δώθε και αποτρελαθείς μόνος σου καημένε, έγινες εσύ ο θύτης του και εκείνος το θύμα. Φυσικά με την καλοστημένη παγίδα και την παραπλανητική σου διάθεση, σου ζήτησε δημόσια συγγνώμη χωρίς ουδέποτε βέβαια να του την ανταποδώσεις! Αυτό που το πας κ. Schäuble;


    ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ

    Ακόμα και σε υπερβολικά αντίξοες συνθήκες (Σελήνη χιαστί Πλούτωνα) η μεγάλη έμφαση ελέγχου στον εαυτό σου και όπως άλλωστε μας μαρτυρά στις δικές του συνεντεύξεις ο αδελφός σου, διακατέχεσαι από πολιτική παράκρουση και διαλανθάνουσα μανία οπότε και ο έλεγχος σου αυτός είναι ταυτόσημος αποκλειστικά και μόνο της δικής σου επίσης άκρως διαστρεβλωμένης ηθικής ορθότητας, και κανενός άλλου.

    Βέβαια αδυνατώ πια να παρακολουθήσω και να συγκρατήσω τα ονόματα από τους ομοϊδεάτες σου, ωστόσο ευπειθώς να αναφέρω πως ο Βέλγος Overtveldt σημείωνε σε ένα προφητικό βιβλίο για «το τέλος του Ευρώ», ότι οι Γερμανοί - εσύ ως υπουργός οικονομικών πρώτος και καλύτερος - συμπεριφέρεστε για πρώτη φορά λέει -μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο- επιθετικά, ηγεμονικά και τυραννικά, Πλούτωνας/Λέοντα/8ος.

    Ουδείς άλλος θα μπορούσε –μιας και τώρα πια το μυαλό σου σίγουρα το σέρνει το αναπηρικό καροτσάκι σου και ουδόλως η αναπηρική σωφροσύνη σου – να στραβώσει το ήδη από την κακία και την διαστρεβλωμένα και εικονικά μόνον παρουσιαζόμενη αναπηρική μεγαλειότητα σου στο πρόσωπο σου, στο ΟΧΙ της Κύπρου.

    Είμαι απολύτως βέβαιη πως εγώ ή οιοσδήποτε άλλος σε αυτό τον κόσμο, έχοντας ελεύθερο βήμα να εκφράσουμε την δυσαρέσκεια και τον πόνο μας, ουδόλως θα μάθεις πόσο μάλλον να διαβάσεις όλα όσα σου σέρνουμε. Ουδόλως κόπτεσαι άλλωστε εσύ και οι τροϊκανοί σου, το ΔΝΤ σας, και όλα όσα σκαρφίζεστε και νυχθημερόν μαγειρεύετε για να μας χειραγωγείται.

    Ουδόλως δε νοιάζεσαι βέβαια και το τι μας αποκαλύπτουν οι γενέθλιοι πλανήτες σου, πόσο μάλλον από ένα άτομο που σας έφαγε στην μάπα έμαθε τα χούγια σας και την ούνικη συμπεριφορά σας τόσα χρόνια.

    Κουραστήκατε άλλωστε να μας βάλετε σε τάξη. Χάσατε το είδη ξεχαρβαλωμένο μυαλό σας να ασχολείστε καν μαζί μας, - με τα οικονομικά σας συμφέροντα ασχολείστε άλλωστε και όχι με τους ανθρώπους – το αν πεινάμε ή πεθαίνουμε.

    Μια χώρα σε διαρκή διαφορά φάσης από την πραγματικότητα είναι η χώρα σας και όλες οι πλούσιες χώρες δίπλα σας. Εσύ δε, με ένα τόσο οικτρό χιτλερικό παρελθόν και οι όμοιοι σου ουδέν διδαχτήκατε, και θα διδαχτείτε τώρα το οτιδήποτε;

    Κλεισμένοι όλοι στις εμμονές και τις ιδιοτροπίες σας, που νομίζεται πως λόγω των σιδηρικών γκέτο στη γη σας και στο μυαλό σας είμαστε όλοι υπόχρεοι να σας κανακεύουμε και να σας προσκυνάμε αλλά που όταν δεν το κάνουμε κάτι συνωμοτικό μαγειρεύεται, που χρόνος να ακούσετε. Ούτε καν χρόνος να σκεφτείτε δεν σας περισσεύει.

    Ναι αρνούμαστε να καταλάβουμε ότι κουραστήκατε ν' ασχολείστε μαζί μας είναι η αλήθεια . Ότι εσύ και οι όμοιοι σου Ευρωπαίοι συναντιόσαστε και ασχολείστε με την Ελλάδα που αντιπροσωπεύει μέρος της ευρωπαϊκής οικονομίας. Εδώ και δύο χρόνια, δεν πέρασε μία Σύνοδος Κορυφής χωρίς εμείς οι άτακτοι και οι ασυμμάζευτοι να είμαστε πρώτο θέμα στα καφενεία και τα δελτία ειδήσεων σας.

    Η Ελλάδα έχασε και χάνει διαρκώς υποστηρικτές βέβαια. Δεν έρχεστε καν στην πατρίδα μας ως τουρίστες παρά μόνο για να μας βάλετε σε τεχνοκρατική τάξη. Αλλά που να έρθουν με τέτοια τρομοκρατία που τους προβάλετε. Μία σημαία στην Πλατεία Συντάγματος μόλις σηκώσουμε, γινόμαστε οι πρωταγωνιστές απαξιωτικής συζήτησης στα με αφθονία και πλούτο στρωμένα τραπέζια του δείπνου σας.

    Ο διεστραμμένος νους σας –και εσένα πρώτου και καλύτερου κ. Σόιμπλε – δεν αντιλαμβάνεται πως και τι συνέβη πρώτα να απλώνουμε το χέρι για δανεικά αλλά εκ των υστέρων ζητάμε να μην εκπληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας.

    Ο Βόρειος Δεσμός στο ζώδιο της Παρθένου κύριε Σόιμπλε σε δίδαξε ομολογουμένως με το χειρότερο τρόπο το τι εστί να είσαι ανάπηρος. Το πόσο παραδειγματικό για όλους εμάς τους χαραμοφάηδες είναι, παρότι ανάπηρος να συνεχίζεις να εργάζεσαι και να δίνεις τον δικό σου σαθρό αγώνα οδηγώντας μας οικειοθελώς όχι μόνο στην άκρια του Καιάδα, αλλά να αυτοκτονούμε πριν καν προλάβουμε να λιμοκτονήσουμε.

    Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς τη μοναδική σου «ικανότητα» παρά ως ενός πρωτεργάτη και που με τις καλύτερες πλανητικές προδιαγραφές λειτουργείς ως ολέθριος πρωταγωνιστής της ευρωπαϊκής δημόσιας ζωής για να κάνεις τα δύσκολα ακόμη πιο δύσκολα, τα απίθανα πιθανά και τον εφιάλτη πραγματικότητα;

    Με έναν ωροσκόπο στον Τοξότη κύριε Σόιμπλε κάθε προσπάθεια σου συνεννόησης (Ερμής/Ζυγού/10ος τετράγωνο Δία/Καρκίνου /8ου και Δία μισού τετραγώνου Βόρειου Δεσμού και Ουρανού αντίστοιχα, δεν τό 'χεις να τα βάζεις με αλλοδαπούς ειδικότερα όταν αυτοί στο νου σου μόνο δεν είναι παρά ρεμάλια ολκής. Και με ρεμάλια ολκής, που άνευ καν ενός πανεπιστημιακού διπλώματος να στολίζει τον τοίχο του σπιτιού του όπως τα αμέτρητα τα δικά σου, τι να πεις και πώς να μιλήσεις;

    Αλλωστε με την Σελήνη να κατοικοεδρεύει στον 1ο γενεθλιο σου οίκο το ατομικό και ομαδικό συμφέρον (Σελήνη χιαστί Ουρανός ) προσκρούει , στις συλλογικές δομές και τους θεσμούς που έχουν εδώ και χρόνια παραδοθεί στην εξυπηρέτηση των συμφερόντων σου/σας αλλά μετά βεβαιότητας δεν συμπίπτουν με το καθήκον σας. Ιδιαίτερα δε του καθήκοντος σας να χειρίζεστε και όχι να χειραγωγείτε τους ευρωπαίους εταίρους σας (Πλούτωνας 8ος ).

    Το καθήκον σου κύριε Σόιμπλε είναι ο έλεγχος της μιας εξουσίας από την άλλη και την εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας της κοινωνίας και της οικονομίας, και όχι ο έλεγχος το πώς θα διατηρήσεις εσύ και οι συμπατριώτες σου την ηγεμονία Des Deutschen Reichs και του Ευρώ σου!

    Οι αυτοματισμοί της πλεονεξίας και της αλαζονείας (Ουρανός/Δίδυμοι ανάδρομος 6ος εξάγωνο Πλούτωνα/Λέοντα 8ος) της δήθεν ιδιαιτερότητας κάθε ομάδας δεν υπονομεύουν μόνο τους θεσμούς και τις κοινωνικές ισορροπίες. Είναι σαν κάθε ομάδα να έχει μια άκρη του νήματος και να τραβάει, ώστε ο κόμπος να σφίγγει τόσο που να μη λύνεται με τίποτα.

    Να όμως που ο κόμπος έχει φτάσει πια οριστικά στο χτένι και παρότι οι περισσότεροι από εμάς δεν το έχουμε χωνέψει ακόμα, εσύ είναι σίγουρο ότι θα υπερβείς με όλα όσα μαγειρεύεις να θέσεις σε εφαρμογή μετά τις εκλογές σας τα όρια και τις δυνάμεις μας.

    Εμάς – το λαό της Ελλάδας και όχι τους όμοιους σου Έλληνες πολιτικάντηδες – η αναπηρία σου είναι που μας δίδαξε, πως σταθήκαμε έως τώρα παλικάρια «Διά την τιμή των όπλων» αν και κατά βάθος γνωρίζαμε πως ουδεμία ελπίδα είχαμε να πετύχουν οι ασύλληπτες απειλητικές αλχημείες σας.

    Το αστρολογικό και μη κατεβατό που σου έσυρα, δεν θα αγγίξει τα αφτιά σου. Ούτε ποτέ θα μάθεις το τι έγραψα για εσένα. Αλλά θα αγγίξει τουλάχιστον όλους εκείνους που ευελπιστούν από ανάλογους γενέθλιους χάρτες να μάθουν το τι, το πώς και το γιατί και φυσικά υπό ποίες πλανητικές προϋποθέσεις γίνεται κανείς τέρας όπως εσύ. Όπως και το τι σημαίνει να πρέπει να σκύψουμε στην μπότα σου πριν το σαθρό μυαλό σου μας ποδοπατήσει ομαδικά.


    ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΠΗΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

    Οι δικοί μας πραγματικοί ανάπηροι πένητες και στα κατώτατα όρια της ταπείνωσης φτασμένοι, δεν έχουν καν αναπηρικά καροτσάκια, (ή αν έχουν γονείς, συγγενείς, φίλοι και άγνωστοι ξόδεψαν τις περιουσίες τους για να τα αποκτήσουν), αλλά ούτε δουλειά, ούτε προσδόκιμη σύνταξη. Δεν είναι λίγοι δε εκείνοι που δεν έχουν ούτε ένα σκύλο να αφουγκράζεται τουλάχιστον αν ζουν ή αν πέθαναν

    Οι δικοί μας ανάπηροι όμως δεν σακατεύτηκαν από κάποιον σχιζοφρενή θύτη όπως συνέβη από εσένα. Αλλά δεινοπάθησαν και δεινοπαθούν – έστω και χωρίς αναπηρικό καροτσάκι – σίγουρα και μεταξύ όλων των άλλων, εξαιτίας πολλών άλλων ομοίων σου. Γερμανών, Γάλλων, ή και Ελλήνων. Ωστόσο αν και ποτέ δεν θα το μάθεις, εξαιτίας της δικής σου ειδικότερα αποδεδειγμένα αστρολογικά σχιζοφρένειας – Ουρανός είναι αυτός, 9ος Ποσειδώνας Παρθένου – σύσσωμος ο φτωχός λαός μας –όχι οι πολιτικοί μας – είμαστε ασφαλώς παράλυτοι και ανάπηροι! Έστω και άνευ αναπηρικού καροτσιού. Θύτης μας εσύ και οι όμοιοι σου.

    Είμαστε ανάπηροι γιατί τώρα πια οι περισσότεροι δεν έχουμε καν ούτε να φάμε. Εν ονόματι όμως της δικής σου σχιζοφρένειας άρα και της νοητικής παρανοϊκής βλάβης της ψυχής και του πνεύματος σου και όχι του σώματος σου όπως τάχα –τάχα μου προσπαθείς να μας προβάλεις, έχουμε φτάσει στα όρια της απόλυτης ανέχειας και αμείλικτης κατάντιας. Είμαστε Ανάπηροι Αλλά Μπορούμε! Διότι εμείς κύριε Σόιμπλε ψυχή έχουμε, καλή καρδιά διαθέτουμε και αν και χωρίς αναπηρικό καροτσάκι, περπατάμε, αισθανόμαστε, νιώθουμε ακόμα και όταν πεινάμε, ενώ συναισθανόμαστε και αλληλοϋποστηριζόμαστε με όποιο τρόπο μπορούμε. Αν χρειαστεί και με το τελευταίο υστέρημα μας. Εσυ το γνωρίζεις βέβαια καλύτερα από οιονδήποτε άλλον. Εξάλλου σε αυτό στόχευες και σε αυτό στοχεύεις και θα στοχεύσεις στην συνέχεια.

    Μηνύματα είναι όλα αυτά. Αστρολογικά ετούτη την φορά. Όποιος θέλει να τα δει, τα βλέπει...Όποιος θέλει να διδαχτεί από αυτά θα διδαχτεί. Όποιος όμως δεν θέλει δεν μπορεί θα αιτηθεί ακόμα και παράνομα ώστε να καταστεί ανάπηρος, να εργαστεί όπως εργάζεσαι και να τα παίρνει όπως εσύ και σύσσωμη η οικογένεια σου τα παίρνετε και τρώτε………… Ξέρεις εσύ. Εχεις φοβερή κατανόηση. Αναπηρικό καροτσάκι να βλέπεις και από μιας πλευράς να χαίρεσαι και από άλλης να λυσσομανάς που ο Πλούτωνας σου στον οίκο της έξαρσης του και στο ζώδιο της ηγεμονίας τον Λέοντα, επομένως και της νοητικής παράκρουσης σου, ώστε σε κάθε άλλο ανάπηρο που θα βλέπεις , θα τρελαίνεσαι που έχασες την ηγεμονική αναπηρική πρωτοκαθεδρία σου!

    Σε ευχαριστούμε θερμά για αυτό το τόσο πολύτιμο αστρολογικό μάθημα που μας πρόσφερες! Μερίμνησε μόνο ως καλός και ενάρετος Παρθένος που είσαι με την επόμενη δόση να στείλεις και καμία 50.000 αναπηρικά καροτσάκια. Θα σου χρωστάμε αιωνίως ευγνωμοσύνη, θα αναιρέσουμε τα κακά λόγια που είπαμε και θα πιστέψουμε επιτέλους πως ο Βόρειος σου Δεσμός δούλεψε επιτέλους προς την σωστή κατεύθυνση.


    * Σου /μας παραθέτω τα εξής λυπηρά στοιχεία από την ιστοσελίδα: http://tountouri.blogspot.g – σχετικού άρθρου με τίτλο Λόγια…………Σοφίας της Σοφίας Τουντούρηl

    Περίπου 25.000 άνθρωποι γίνονται παραπληγικοί κάθε χρόνο εξαιτίας κάποιου τροχαίου ατυχήματος, ενώ την ίδια ώρα το 84% των ατόμων με αναπηρία δεν εργάζεται, ενώ το επιθυμεί. Τη στιγμή που το 10% του πληθυσμού της Θεσσαλονίκης αποτελούν συμπολίτες μας που αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα, μόνο αισιόδοξα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν τέτοιου είδους στοιχεία.

    Της Σοφίας Τουντούρη

    Αφιερωμένη στο δικαίωμα στην εργασία ήταν η χθεσινή παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, καθώς ένα από τα κυριότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει αυτή η ομάδα των συμπολιτών μας είναι η ανεργία. Το 84% των ατόμων με αναπηρία βρίσκεται εκτός εργατικού δυναμικού, με αποτέλεσμα να γίνεται καθημερινά «θύμα» ρατσιστικής συμπεριφοράς και να καταδικάζεται στην περιθωριοποίηση και τη φτώχεια.



    Κατάλαβες τώρα κ. Σόιμπλε ουρλιάζουμε τα βάλαμε αποκλειστικά με εσένα αλλά και γιατί μας αφήνει παντελώς αδιάφορους η δική σου αναπηρία η δεν κατάλαβες; Με τόσα λεφτά όμως που μαζεύεις κάθε τόσο, σιγά μην καταλάβεις! Αυτό είναι ένα ακόμα Πλουτώνιο κακό με εσένα!



    * Σημείωση: Δεν είναι τυχαίο που αναφέρθηκα στην * ιωτ όψη και όχι στην γιοντ ως είθισται. Σε ένα από τα επόμενα αρθρα θα σας παρουσιάσω αιτιολογώντας σε βάθος την ιστορικά πραγματική προέλευση γιατί αυτής της επιλογής και κατά συνέπεια αυτής της λέξης.


    .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	ws_.jpg 
Views:	19765 
Size:	18.3 KB 
ID:	4513  

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads