s
[Συζήτηση] Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 19 of 19
  1. #11
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    Χριστίνα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Η πρώτη αναφορά του Πτoλεμαίου, περι αφετικών και αναιρετικών τόπων και αστέρων, γίνεται στο τρίτο βιβλίο της ''Τετραβίβλου'' ως εξής: "ήρτηται μέν γάρ τό παν έκ τε της των αφετικών τόπων διαλήψεως και εκ της αυτων των της αφέσεως επικρατούντων καί έτι εκ της των αναιρετικών τόπων ή αστέρων". (συγχωρέστε με για την απουσία πνευμάτων και περισπωμένων, καθότι το πληκτρολογιό μου δεν μου δίδει αυτή τη δυνατότητα.)
    Θα ήταν ορθότερο εκ μέρους μου, στο άρθρο να μεταφέρω αυτούσια τα χωρία στα οποία αναφέρομαι, χωρίς να χρησιμοποιώ τον λατινικό όρο apheta.
    Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι δυστυχώς η αποδελτίωση των χειρογράφων και η έντυπη έκδοσή τους,(όπως και για τα περισσότερα αρχαία ελληνικά κείμενα), καθώς και τα πρώτα λεξιλογικά σχόλια και μεταφράσεις, έγιναν στα λατινικά. Για την "Τετράβιβλο αυτό έγινε από τον J. Camerarius στη Νυρεμβέργη το 1535.
    Ο ίδιος ο Πτολεμαίος, επίσης, ανατρέχει σε αστρονομικές- αστρολογικές πηγές, τόσο αιγυπτιακές, όσο και χαλδαϊκές.

  2. #12

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Χριστίνα, σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου

    Atrapos, δεν είχα καταλάβει αυτή την λεπτομέρεια και όντως με γλύτωσες από κόπο.

    Αναμένω το επόμενο άρθρο

  3. #13

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Xριστινα το θέμα σου είναι πολύ ενδιαφέρων και το είχα ρωτήσει πριν περίπου 1 χρόνο αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.Σε μια αμερικάνικη ιστοσελίδα έχει πιο εκτενη αναφορά,εκεί μάλιστα μου είπαν οτι χρησιμοποιούν το σύστημα alcabitius όχι το placidus.To θέμα είναι οτι εμένα οταν το εψαξα μου βγήκε ο ήλιος αλλά όπως πιστευω ξέρεις δεν φαινεται από εκεί η ζωτικότητα αλλά απο τον πλανήτη που κάνει όψη με τον hyleg και έχει το μεγαλύτερο diggnity στον [U]hyleg ,τον alcocoden δηλαδή.Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω ή αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά είναι αν ο alcocoden ως πλανητης που κάνει όψη με τον hyleg υπάρχει πιθανότητα να στα essential dignities να βρίσκεται σε θέση in detriment όχι ως ruler,exalt,triplicity.Γιατί εμένα μόνο ο Κρόνος κάνει κύρια όψη με τον Ηλιο αλλα στα dignity του Πτολεμαίου βρίσκεται σε θέση in detriment και έτσι δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό να χρησιμοποιήσω τον Κρόνο ως Alcocoden.Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτό το θέμα το κυνηγαω καιρό και με έχει βασανίσει.
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  4. #14
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    Χριστίνα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Paraskeyh καλησπέρα,

    Η αλήθεια είναι πως το θέμα είναι δεδαλώδες και καθ'οτι δεν υπάρχει ελληνική βιβλιογραφία και τα άρθρα είναι ελάχιστα, χρειάζεται πολλή μελέτη για να μπορέσεις να ερευνήσεις το συγκεκριμένο ζήτημα.
    Αρχικά θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις της αρχές ενός από τους αρχαίους συγγραφείς, που πραγματεύονται το ζήτημα. Αναφέρεις τον alcocoden, που όντως αυτός είναι που θα δώσει τον αριθμό των ετών και είναι στενά συνδεδεμένος με τον Hyleg. Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον θα πρέπει να επικεντρωθείς στους αφορισμούς του Bonatti και τους μελετητές του. Ο alcocoden πρέπει να σχηματίζει κάποια πτολεμαική όψη με τον Hyleg, και να έχει κάποιο τίτλο ως προς τη θέση του Hyleg. Ο alcocoden μπορεί να βρίσκεται σε οποιαδήποτε "κατάσταση", εννοώντας σε πτώση, σε εξορία ή ανάδρομος. Ανάλογα με την κατάστση του, θα δώσει και τα λιγότερα, μέσα, ή μέγιστα χρόνια του, όπως αυτό καθορίζεται.
    Εάν τώρα ακολουθήσεις την μέθοδο του Πτολεμαίου, με τον αφέτη και τον αναιρέτη, η διαδικασία και οι κανόνες είναι πολύ διαφορετικοί!
    Επίσης οι περισσότεροι αστρολόγοι που ασχολούνται με την την μεσαιωνική αστρολογία χρησημοποιούν alcabitius και whole sign houses. Εάν ακολουθήσεις την μέθοδο του Bonatti θεωρώ πως θα σε βοηθούσε το alcabitius house system, ενώ στην περίπτωση του Πτολεμαιου θεωρώ πώς το equal house system, ανταποκρίνεται καλύτερα σ'αυτα που παραδίδει (αν και δεν πραγματεύεται ιδιαίτερα το θέμα της οικοθεσίας).
    Επίσης σημαντικό ρόλο έπεζαν και τα firdaria.
    Καταλαβαίνεις πως το θέμα θέλει αρκετή μελέτη και δεν εξαντλείται τόσο εύκολα. Θα φροντίσω στο επόμενο άρθρο να πραγματευτώ σημεία όπως ο alcocoden,almudebit, και την αναίρεση.

  5. #15

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Paraskeyh, έχω διαβάσει το topic που έχεις ανοίξει στο ξένο φορούμ και ομολογώ πως είχα μπερδευτεί πολύ με της απαντήσεις που σου έγραφαν εκεί. Θα περιμένω τα επόμενα άρθρα της Χριστίνας γιατί πραγματικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το θέμα αυτό.

  6. #16

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Ναι το θέμα είναι πολύ ωραίο.Αrigata έχεις δίκιο μπερδεύτικα και εγώ λιγο παραπάνω γιατί είναι και σαν θέμα αρκετά πολύπλοκο.Να φανταστείς με τα λίγα ή τα πολλά μου βγαίνουν λίγοι μήνες ζωήςΑλλά πιστεύω όπως είπε και η Χριστίνα παραπάνω αλλά και αν διάβασες τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν ,οτι τέτοιες μεθόδους χρησιμοποιούσαν για να προβλέψουν κρίσιμες χρονιές στην ζωή ενος ανθρώπου πχ ένα χωρισμό.Το θέμα θέλει αρκετό ψάξιμο και αργότερα θα μπορούσαμε να δούμε και χάρτες διασήμων και να τους αναλύσουμε σύμφωνα με αυτή τη μέθοδο,θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  7. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Χριστίνα καλησπέρα,

    ως λάτρης της παραδοσιακής Αστρολογίας θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σου δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια για το άρθρο σου. Συμφωνώ μαζί σου πως η " αστρολογία εξελίσσεται και έχει ξεφύγει από φαταλιστικές και άκρως ντετερμινιστικές απόψεις ", ωστόσο το να μαθαίνουμε τις ρίζες της θεωρώ πως είναι εξαιρετικά αξιοθαύμαστο. Πιστεύω πως ακόμα μπορούμε να μάθουμε μέσα από την παράδοση.

    Για τους φίλους που ενδιαφέρονται πάνω σε θέματα όπως το δικό σου, και λόγω του δυσεύρετου των βιβλίων αυτών, τo scribd προσφέρει την ανάγνωση τέτοιων κειμένων. Συγκεκριμένα στο Οn the Jugdments of the Nativity του Johannes Schoener θα βρουν αρκετές πληροφορίες σχετικά με τον Hyleg και τον Αlcocoden με την ίδια απλότητα που περιέγραψες και εσύ την ανεύρεση τους.

    Με εκτίμηση,
    Cancerian

  8. #18
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    Χριστίνα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Ο Hyleg, ο alcoccoden, o almudebit, ο αφέτης πλανήτης ή τόπος (μοίρα), καθώς και ο αναιρέτης, περιγράφουν κατηγορηματικά κρίσιμες στιγμές στη ζωή του ατόμου, ως προς την ίδια του την ύπαρξη, απειλές που απευθύνονται στην επιβίωση του ως οργανισμός, τα χρόνια ζωής και το τέλος της. (δεν περιγράφουν μεταφορικούς θανάτους, όπως ένα διαζύγιο, ή δυσάρεστες ψυχολογικά καταστάσεις)
    Δεν νομίζω να σου μένουν λίγοι μήνες ζωής paraskeyh ....Για να μπορέσεις να κάνεις εκτιμήσεις χρειάζεται πολύ έρευνα!
    Επαναλαμβάνω επίσης τις δύο τελευταίες παραγράφους του άρθρου "... Η αστρολογία εξελίσσεται και έχει ξεφύγει από φαταλιστικές και άκρως ντετερμινιστικές απόψεις, ο ίδιος ο άνθρωπος θεωρείται υπεύθυνος της μοίρας του και διαχειριστής των επιλογών και των δρόμων που του ανοίγονται κάθε στιγμή. Η ίδια η ζωή θεωρείται ένας συνδυασμός κυρίως ήλιου- σελήνης και ωροσκόπου, ενώ το ζήτημα της διάρκειας της δεν θίγεται σχεδόν ποτέ από έναν σύγχρονο αστρολόγο, όχι μόνο γιατί οι παλαιότερες μέθοδοι δεν έδιναν πάντοτε έγκυρα αποτελέσματα αλλά και γιατί πολύ σωστά καμία ανθρώπινη δύναμη δεν μπορεί να καθορίσει και να δώσει απάντηση σε ένα τέτοιο ζήτημα.
    Ωστόσο δεν μπορούμε να παραβλέψουμε και να αγνοήσουμε τα όσα διασώθηκαν και μάλιστα όταν η βαρύτητα των συγγραμμάτων καθορίζεται από τη σοφία των δημιουργών της. Έχοντας πάντοτε στο μυαλό μας πως η ανθρώπινη σοφία, σκέψη και διάνοια είναι προσπελάσιμη, πως η κάθε πληροφορία που λαμβάνουμε είναι ένα επιπρόσθετο εργαλείο, μια άλλη οπτική και όχι εμμονική διερεύνηση, θεωρώ πως είναι πολύ χρήσιμο και άκρως απαραίτητο να γίνουμε κοινωνοί των γνώσεων ως προς τη ζωή, όπως αυτές διασώθηκαν"
    Last edited by Χριστίνα Τσιόλη; 23-02-2013 at 07:57 PM.

  9. #19

    Re: Hyleg-Το στίγμα της ζωής στον γενέθλιο χάρτη

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων εννοώ οτι χρησιμοποιούνταν από αστρολόγους επιπλέον ως τεχνική πρόβλεψης για μια κρίσιμη χρονιά ασχέτως αν ο ρόλος της ήταν να καθορίσει το χρόνο ζωής ενός ανθρώπου.Παρόλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να καθορίσει κανείς τέτοια πράγματα γιατί το πότε θα <<φύγει>> ο καθένας δεν πιστεύω οτι μπορεί να το προβλέψει κανείς.Και πιστεύω-ελπίζω οτι αν ο άνθρωπος είναι γνώστης τέτοιων καταστάσεων μπορεί να τις χρησιμοποιήσει προς ώφελός του και να γλιτώσει τα <<χειρότερα>>.
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads