s
[Συζήτηση] Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. #1
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Η είδηση για την λυπηρή εξέλιξη στη ζωή του μαχητικού αθλητή, Όσκαρ Πιστόριους, που όλοι θαυμάσαμε για την θέλησή του στους περασμένους Ολυμπιακούς αγώνες, ήρθε σήμερα το πρωί σαν κεραυνός εν αιθρία. Το Γιοχάνεσμπουργκ , αλλά και η Πρετόρια , είναι μία από τις πόλεις με την μεγαλύτερη και πιο άγρια εγκληματικότητα. Το να οπλοφορεί κανείς εκεί, δεν είναι κάτι ασυνήθιστο. Λόγω αγίου Βαλεντίνου, η κοπέλα του αποφάσισε να του κάνει μία έκπληξη και να τον επισκεφτεί μέσα στη νύχτα. Εκείνος την πέρασε για κακοποιό και την σκότωσε ρίχνοντάς της με το όπλο του. Αυτή είναι μία πρώτη εκδοχή και δικαστές δεν είμαστε, αλλά ούτε και αρμόδιοι για να ασχοληθούμε με ανυπόστατες ή ακόμα και βάσιμες εικασίες.

    Ακολουθεί συζήτηση επί του άρθρου: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Κάτια, καλημέρα... να συμπληρώσω στην ανάλυση σου και την τρέχουσα συγκυρία της τριπλής παρουσίας Έρμή/Άρη/Ποσειδώνα στους Ιχθύς. Τον Άρη στους Ιχθύς τον έχω συνδέσει από παλιότερα συμβολικά με τα εγκλήματα που φαίνονται τελείως παράλογα (από τότε που τον είχα δει στο γενέθλιο του Κορκονέα να ενεργοποιείται από τη Σελήνη στη δολοφονία του Γρηγορόπουλου). Εδώ, είναι transit η θέση και το όλο σχήμα είναι ακριβώς αυτή η λογική του "λάθους", αλλά και της πιθανής "εξαπάτησης". Δηλαδή ή όντως έκανα λάθος και την πήρα για διαρρήκτη ή σας δουλεύω όλους για να νομίζετε έτσι.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Πράγματι η χτεσινή είδηση έπεσε σαν κεραυνός εν αιθρία. Ποιος θα το περίμενε, ούτε 6 μήνες μετά τους Ολυμπιακούς, όταν ήταν το πραγματικά κορυφαίο πρόσωπο των Αγώνων, να συμβεί κάτι τέτοιο.

    Να πω την αλήθεια, κάπου μελαγχολώ και για τις αστρολογικές αναλύσεις μας. Αν κοιτάζαμε τους ίδιους χάρτες πριν από 6 μήνες, πάνω – κάτω ίδια εικόνα θα βλέπαμε. Η προοδευμένη Σελήνη θα άλλαζε και λίγο οι αργοί transits. Ωστόσο τότε θα αναλύαμε πως έγινε ήρωας των Αγώνων.

    Για να καταλάβουμε πως μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα τόσο δραματικά θα πρέπει να κατανοήσουμε το γενέθλιο χάρτη του που δείχνει τις τεράστιες ανατροπές στη ζωή του, που μπορούν να συμβούν από μια μικρή αλλαγή των συνθηκών (διελεύσεων / προόδων / τόξου). Σίγουρα κεντρικό ρόλο στον χάρτη του παίζουν οι πλανήτες στο Σκορπιό, με το σφιχτό αγκάλιασμα του κυρίαρχου Πλούτωνα σε Ερμή και Αφροδίτη. Με τέτοιο σχηματισμό πάνω στο Μεσουράνημα, λογικό είναι να είναι ή του ύψους ή του βάθους.

    Η ανάλυσή σου, Κάτια, είναι λεπτομερής αλλά πιστεύω ότι ένας παράγοντας που πρέπει να σημειώσουμε, για να καταλάβουμε κάπως την ψυχολογία του και το πως έφτασε στον φόνο, είναι η τεράστια ανασφάλεια που πρέπει να ένοιωθε. Κυβερνήτης του 4ου οίκου είναι η Αφροδίτη η οποία βρίσκεται σε πλήρη αδυναμία: στο Σκορπιό, ανάδρομη και σε σύνοδο με τον Πλούτωνα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Σελήνη του δέχεται τετράγωνο από τη σύνοδο στον Σκορπιό (ζώδιο της πτώσης της, εκεί που βρίσκεται και ο κυβερνήτης της - Ήλιος). Μπορούμε αν θες να συσχετίσουμε Σελήνη / Αφροδίτη με τις γυναίκες της ζωής του. Δεν είναι λάθος αλλά πιστεύω ότι πρωταρχικός ρόλος τους στον χάρτη του είναι να του δώσουν ένα αίσθημα ασφάλειας, κάτι στο οποίο αποτυγχάνουν παταγωδώς.

    Κατά τα άλλα, στις διελεύσεις θα σημείωνα το εξάγωνο Δία / Ουρανού που σχηματίζει Yod με τη σύνοδο Πλούτωνα / Αφροδίτης. Είναι ένα πολύ ευαίσθητο σημείο στον χάρτη του (να το πούμε αχίλλειος πτέρνα; ) και Δίας / Ουρανός είναι πλανήτες των άκρων.

    Σ’ ευχαριστούμε Κάτια για την άμεση ανταπόκριση στο θλιβερό αυτό γεγονός που δείχνει το πόσο σε προβλημάτισε.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Βασίλη και Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας .
    Βασίλη, πράγματι η έμφαση στους Ιχθείς είναι από μόνη της ένα θέμα και συμφωνώ ότι η εν λόγω εμπλοκή είναι ιδιαίτερα ενεργή σε τέτοιες περιπτώσεις. Ο λόγος που απέφυγα να στρέψω το κείμενο προς τα εκεί, είναι ακριβώς αυτό που γράφεις, κάτι που συνειρμικά σε οδηγεί στο να μπεις σε διαδικασία να διατυπώσεις υποθετικά σενάρια, κάτι που ήθελα να αποφύγω. Είναι καλύτερο λοιπόν που αναφέρεσαι εσύ σε αυτό και όχι το άρθρο.

    Δημήτρη, είμαι της γνώμης ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τέτοια γεγονότα και δεν θα έπρεπε. Αλλιώς θα καταργούσαμε την ελεύθερη βούληση. Η τάση μπορεί να υπάρχει, αλλά το πώς αυτή θα εκδηλωθεί, εξαρτάτε από την επιλογή της ψυχής και όταν λέω «ψυχή», εννοώ την πνευματική μας οντότητα. Το σύνολο της αρνητικής ή θετικής ενεργειακής ποιότητας που κουβαλάμε.
    Στο άρθρο αυτό ήθελα να καταγράψω τις ενεργοποιήσεις που θα μπορούσαν να φέρουν ένα τέτοιο αποτέλεσμα , ώστε να δουν τα λιγότερο έμπειρα μέλη πόσοι πολλοί παράγοντες πρέπει να συνηγορούν και με ποιο τρόπο τους αξιολογούμε όταν εξετάζουμε ένα γεγονός. Απέφυγα με κάθε τρόπο να κάνω το ψυχολογικό προφίλ του Πιστόριους , γιατί δεν αναζητώ απάντηση στο αν έκανε ένα φόνο εκ προμελέτης ή όχι. Αν είναι ικανός για κάτι τέτοιο και ποιοι είναι οι λόγοι. Νομίζω πως το να υποθέσουμε την ανασφάλειά του είναι κάτι για το οποίο δεν χρειάζεται να κοιτάξουμε τον χάρτη του καν. Αρκεί να κοιτάξουμε τον ίδιο.
    Αυτό που προσπάθησα, είναι να καταγράψω όλα εκείνα τα σημάδια που συνδέουν ένα πραγματικό γεγονός με όσα η αστρολογία θα μπορούσε να καταδείξει με την συμβολική της γλώσσα.
    Προσωπικά, βλέποντας την εικόνα του Πιστόριους και της κοπέλας με την οποία είχε σχέση, χωρίς να δω κανέναν χάρτη, θα έλεγα ότι μάλλον την σκότωσε. (Για να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να κάνω πως δεν ξέρω πόσο Πλουτώνιος είναι…)
    Νομίζω πως τόσο η ανάλυση του ψυχολογικού του προφίλ, όσο και η ανίχνευση των αστρολογικών συνθηκών του γεγονότος , δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να δικαιολογήσει ή να προβλέψει το τραγικό συμβάν.
    Αυτό που σίγουρα μπορεί να γίνει, είναι να διδαχτούμε από αυτό και να ταξινομήσουμε στο αρχείο των παρατηρήσεών μας τις χρήσιμες , αστρολογικές πληροφορίες που αντλούμε.

    Επειδή το έγραψα αυθόρμητα και παρορμητικά , είμαι σίγουρη ότι μπορούμε να βρούμε πολλές ακόμα σημαντικές λεπτομέρειες που ίσως μου διέφυγαν. Χαίρομαι που τις εντοπίζετε και θα χαρώ ακόμα περισσότερο αν τις αναπτύξετε, έτσι ώστε να ωφεληθούμε όλοι !
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #5
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Κάτια, δεν νομίζω να μίλησα για πρόβλεψη του γεγονότος, πολύ περισσότερο δεν μπήκα στη διαδικασία του αν ο φόνος ήταν εκ προμελέτης ή όχι. Αυτό που έχει για μένα περισσότερη σημασία από αστρολογικής πλευράς, είναι το πως μπορεί ο ίδιος γενέθλιος χάρτης να δείξει έναν άνθρωπο που σε 6 μήνες φτάνει από την κορυφή στα τάρταρα.

    Το ότι είναι Πλουτώνιος όπως λες, για μένα δεν σημαίνει ότι μάλλον την σκότωσε (υποθέτω ότι εννοείς εκ προθέσεως) αλλά το ότι έχει τη δύναμη να ξεπεράσει τον εαυτό του και την επόμενη στιγμή να τον καταστρέψει.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Κάτια, δεν νομίζω να μίλησα για πρόβλεψη του γεγονότος, πολύ περισσότερο δεν μπήκα στη διαδικασία του αν ο φόνος ήταν εκ προμελέτης ή όχι. Αυτό που έχει για μένα περισσότερη σημασία από αστρολογικής πλευράς, είναι το πως μπορεί ο ίδιος γενέθλιος χάρτης να δείξει έναν άνθρωπο που σε 6 μήνες φτάνει από την κορυφή στα τάρταρα.

    Το ότι είναι Πλουτώνιος όπως λες, για μένα δεν σημαίνει ότι μάλλον την σκότωσε (υποθέτω ότι εννοείς εκ προθέσεως) αλλά το ότι έχει τη δύναμη να ξεπεράσει τον εαυτό του και την επόμενη στιγμή να τον καταστρέψει.
    Αυτό που έγραψα , ήταν σχετικό με την μελαγχολία που δήλωσες ότι σε πιάνει όταν κάνουμε αναλύσεις τέτοιου τύπου. Φαντάστηκα ότι η μελαγχολία έχει να κάνει με την αδυναμία μίας συμπαγούς πρόβλεψης. Αλλιώς δεν βλέπω κάποιο λόγο να μελαγχολούμε. Ξέρουμε ότι η ενεργοποίηση αυτού του είδους μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους. Ξέρουμε επίσης ότι κάθε ενεργοποίηση μπορεί να δώσει δύο και τρία διαφορετικά γεγονότα. Πριν 6 μήνες ο Κρόνος δεν είχε μπει καν στον Σκορπιό. Δεν είναι αυτό μία τεράστια διαφορά?
    Σχετικά με τον Πλούτωνα, εννοούσα αυτό ακριβώς που λες. Την αυτοκαταστροφή.
    Προτιμώ να σταθώ στο yod που αναφέρεις και τον σημαντικό του ρόλο σε αυτή την υπόθεση και καλά που το ανέφερες!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Συγχαρητηρια για το εκετενεστατο αρθρο στην katiakis!!! Αξιος επαινου και ο κοπος σου!
    Επισης θα ηθελα να παρατηρησετε και τις converse προοδους των οποιων ενθερμος υποστηρικτης ειμαι καθοσον εχω δει να φανερωνουν συχνα περισσοτερα στοιχεια απο τις κανονικες...

    Αν η ωρα γεννησης ειναι σωστη, ο converse προοδ. ΑΡΗΣ για φετος περνα πανω απο γενεθλιο ΩΡΟΣΚΟΠΟ (με μια μικρη διορθωση στην ωρα, μολις 8 λεπτα πιο πριν, η οψη είναι ακριβειας!)
    Ταυτόχρονα η συνοδος αυτη τετραγωνιζεται απο διελ. ΚΡΟΝΟ!... Θανατηφορος συνδιασμος, ε;

  8. #8
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Quote Originally Posted by jupiterios View Post
    Συγχαρητηρια για το εκετενεστατο αρθρο στην katiakis!!! Αξιος επαινου και ο κοπος σου!
    Επισης θα ηθελα να παρατηρησετε και τις converse προοδους των οποιων ενθερμος υποστηρικτης ειμαι καθοσον εχω δει να φανερωνουν συχνα περισσοτερα στοιχεια απο τις κανονικες...

    Αν η ωρα γεννησης ειναι σωστη, ο converse προοδ. ΑΡΗΣ για φετος περνα πανω απο γενεθλιο ΩΡΟΣΚΟΠΟ (με μια μικρη διορθωση στην ωρα, μολις 8 λεπτα πιο πριν, η οψη είναι ακριβειας!)
    Ταυτόχρονα η συνοδος αυτη τετραγωνιζεται απο διελ. ΚΡΟΝΟ!... Θανατηφορος συνδιασμος, ε;
    Jupiterios, για να σου είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις converse προόδους , στις οποίες αναφέρεσαι.
    Πάντως, η παρατήρησή σου μου φαίνεται ενδιαφέρουσα και μου κινεί το ενδιαφέρον να τις ψάξω.
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #9

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Επισης, Katia, να συμπληρωσω οτι οταν πηρε μερος στους Ολυμπιακους Λονδινου ως ο πρωτος αναπηρος δρομεας στην ιστορια των αγωνων (αρχες Αυγουστου 2012) κατι που τον εκανε παγκοσμιως γνωστο και θαυμαστο, ο ΔΙΑΣ τριγωνιζε την εν λογω συνοδο converse ΑΡΗ/γεν ΩΡΟΣΚΟΠΟΥ. Νομιζω οτι αυτο το τριγωνο ειναι ενδεικτικο υψηλων επιτευγματων, επιδοσεων και πρωταθλητισμου.

  10. #10

    Re: Όσκαρ Πιστόριους: «Μια ματιά στα δεδομένα»

    Συγχαρητήρια για το άρθρο σου Κάτια.

    Και εγώ σήμερα το πρωί βρήκα τις ημερομηνίες γέννησης και του Πιστόριους και της κοπέλας του
    REEVA (19.08.1983), θέλοντας με κάποιο τρόπο να βρω κραυγαλέες σκληρές όψεις και στην
    συναστρία τους και σε σχέση με τους διελαύνοντες πλανήτες.

    Λυπήθηκα πολύ και για τους δυό τους. Κρίμα...

    Αν σου αρεσει η αβυσσος, πρεπει να εχεις φτερα.[Friedrich Wilhelm Nietzsche]

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads