s
Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 26 of 26
  1. #21
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Arigata, δεν έγραψα πως ό,τι συνέβη σε σένα θα συμβεί και στην αδερφή σου μετά από 2 χρόνια. Ελπίζω να μην κατάλαβες αυτό απ’ όλο το ποστ μου.

    Αυτό που γράφω για τα 2 χρόνια έχει να κάνει με τις δύο μοίρες διαφορά που έχουν οι οίκοι στους χάρτες σας. Σε κάποια προγνωστικά συστήματα, όπως είναι το ηλιακό τόξο, αυτό σημαίνει ότι ένας πλανήτης θα αλλάξει οίκο με διαφορά 2 χρόνων. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ότι συνέβη στην μία σήμερα θα συμβεί στην άλλη μετά από 2 χρόνια. Όπως έγραψα, μετά από 2 χρόνια όλος ο χάρτης θα είναι διαφορετικός.

    Καλό θα είναι να μη αναφέρεις ημερομηνίες και συμβάντα της ζωής σου επειδή το φόρουμ δεν είναι για να κοιτάμε τους χάρτες των μελών. Αλλά μιας και μπήκα στο «τρυπάκι» και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, να σου πω πως όταν παντρεύτηκες ο Ποσειδώνας ήταν πάνω στην ακμή του 8ου οίκου σου (στο σύστημα Placidus) και απέναντι από τον προοδευμένο Ωροσκόπο σου. Αυτή ήταν μια διέλευση που είχες εσύ αλλά όχι η αδερφή σου. Στην περίπτωσή της ο Ποσειδώνας είχε μπει στον 8ο οίκο κάποιο χρονικό διάστημα πριν (λιγότερο από 2 χρόνια). Αλλά τότε όλος ο χάρτης ήταν διαφορετικός. Φυσικά δεν σημαίνει πως όταν ο Ποσειδώνας μπαίνει στο 8ο οίκο παντρευόμαστε αλλά για σένα ήταν μια διέλευση που συνοδεύτηκε από αυτό το γεγονός. Στην αδερφή σου μπορεί να συνέβη κάτι άλλο. Έγραψα λοιπόν ότι τέτοια περιστατικά αξίζει τον κόπο να αναλύσεις, σαν προσωπική άσκηση αλλά και για την καλύτερη κατανόηση του εαυτού σου και της αδερφής σου.

  2. #22

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Σ'ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να δεις τον χάρτη. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά ήθελα να σου παραθέσω τα γεγονότα σε αντίθεση με την αδερφή μου που δεν συνέβησαν τα παρόμοια ή έστω κάτι σημαντικό. Θα προσπαθήσω να κατανοήσω τους χάρτες μας διαβάζοντας και άρθα που έχετε γράψει σε αυτό το υπέροχο site. Όπως είπα είμαι ακόμα στην αρχή και προσπαθώ να μπω σε λεπτομέρειες που διαφοροποιούν τους χάρτες μας.

  3. #23
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    13

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    ...
    Πέρα από όλα αυτά όμως, θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και να μην ψάχνει στον χάρτη του για άλλοθι. Υπάρχει στο φόρουμ ένα ενδιαφέρων άρθρο (μετάφραση) του Steven Forrest
    [Μεταφράσεις] Μοίρα και Ελευθερία: Ένα ενδιάμεσο μονοπάτι

    όπου αναφέρεται πως ο καθένας μας έχει μια μοίρα που «είναι αυτό που θα μας συμβεί εάν δεν προσπαθήσουμε», ένα πεπρωμένο που «είναι κάτι για το οποίο πρέπει να πασχίσουμε» και φυσικά μια ελεύθερη βούληση που όμως «υφαίνεται» μέσω της μοίρας / πεπρωμένου μας. Μελετώντας το χάρτη μας μπορούμε να διακρίνουμε τη μοίρα και το πεπρωμένο μας. Το τι θα κάνουμε με την ελεύθερη βούλησή μας, δηλαδή το πως θα αξιοποιήσουμε τη «γενέθλια υπόσχεση», είναι άλλο θέμα.
    ..
    Πραγματικα εξαιρετικο εξαιρετικο αρθρο. Αγχολυτικο και ως προς την "Ελευθερη βουληση"

    Διοτι εχουμε ελευθερη βουληση.. ως προς την ηδη προυπαρχουσα δομη!

    ....
    Εντελως απελευθερωτικο!!

    Με ξε-αγχωσε!

  4. #24

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Χίλια ευχαριστώ στη φίλη Arigata, που βρήκε και ξαναζωντάνεψε το θέμα αυτό, ομολογώ οτι το θέμα αυτό το είχα ψάξει/αναζητήσει, αλλα πρώτη φορά βρήκα απάντηση.

    Το θέμα δίδυμοι το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον για αρκετούς λόγους.

    Πρώτον, πρόκειται για σημείο που έλκει ή θα έπρεπε να έλκει τον ειλικρινή γνήσιο σκεπτικιστή-ερευνητή της αστρολογίας. Δηλαδή εκείνον που ψάχνει να βρει σημεία κομβικά περι της αστρολογίας και το πως αυτή επαληθεύεται σε κάθε περίπτωση.

    Δεύτερον, η συμπεριφορά των διδύμων έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον κοινωνιολογικά / ψυχολογικά, μιας και έχουμε πάντα κάποιες ομοιότητες , αλλα και διαφορές , παρότι έχουμε γέννηση την ίδια χρονική στιγμή. Ως εκ τούτου, ειναι μια πρόκληση , το να δουμε αν οι χάρτες / αναλύσεις βγαίνουν αρκετά σωστά ωστε να πετύχουμε την πρόβλεψη των διαφορετικών χαρακτήρων.

    Με τον κανόνα αυτόν τώρα που μαθαίνουμε αλλάζουν τα πράγματα, και θα παραθέσω ένα παράδειγμα διδύμων φίλων μου, για να δω αν θα μου βγει.

    Χρησιμοποιώ ένα μπακαλίστικο πλάνο για να σχιαγραφήσω τα βασικά ζώδια που επηρρεάζουν ένα χάρτη και με βολεύει η μέθοδός αυτή γιατι ειναι αρκετά απλοποιημένη έτσι ώστε να μπορώ να αρχίζω να συνθέτω στοιχειωδώς το χάρτη παρότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις και εμπειρία.

    Ο χάρτης λοιπόν ως ειναι, που πάει στον δεύτερο κατα σειρά έχει ως εξής:

    καρκινοδίδυμος [ήλιος ακριβώς στην αιχμή των ζωδίων] δίδυμος [σελήνη]
    κριός [ηλιος στον 1ο] και ιχθύς [ήλιος στον 12ο]
    και ωροσκόπος δίδυμος.

    συμφωνα με τον κανόνα που μαθαίνουμε τώρα, ο πρώτος κατα σειρά αλλάζει ωροσκόπο και οικοθεσία [αρα οι οίκοι των φώτων αντιστρέφονται και αυτοί] και έτσι έχουμε :

    καρκινοδίδυμος [ήλιος στην αιχμή των ζωδίων] δίδυμος [σελήνη]
    ζυγός [ηλιος στον 7ο] και παρθένος [ήλιος στον 6ο]
    και ωροσκόπο τοξότη

    ομολογώ οτι η μπακαλίστικη μέθοδός μου φαίνεται να επαληθεύει εκ πρώτης τον κανόνα.

    ο πρώτος που έχει κριό, ιχθυ & ωρ. δίδυμο , είναι και πιο αυταρχικός αλλα και πιο παπατρέχας, έχει υπάρξει πολύ εσωστρεφής με κακά αποτελέσματα για τον ίδιον στο παρελθόν, αλλα και έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν περισσότερα και πιο εμφανή σε σχέση με τον αδερφό του προβλήματα ψυχικής φύσης [π.χ. έχει κάνει ψυχοθεραπεία με φάρμακα για 3 χρόνια ] - ίσως λόγω έξτρα ΔΙδύμου = εξτρα νευρική ενέργεια.

    Ο άλλος , με το ζυγό και τον παρθένο και ωρ: Τοξότη, ειναι και πιο συγκροτημένος, σαφώς λιγότερο εγωιστής, έχει μια πιο χαλαρή στάση πάνω στη ζωή και την καινούργια μέρα [ίσως το τοξοτίσιο] αλλα και πιο οργανωτικός και περιποιητικός, με τάση να προσφέρει, σε αντίθεση με τον μάλλον παρτάκια αδερφό του.

    Ενδιαφέρον έχει και το γεγονός, οτι ενώ και οι δυο έχουν ταλεντάκι στη μουσική, αυτός με τον ιχθύ έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο και σε αυτό το σημείο με τη μουσική ειναι που έχουμε το μεγάλο σημείο επαφής [ασχολούμαι και εγώ με τη μουσική, ερμής στο 12ο, ποσειδώνας σύνοδος ήλιος] , αλλα κατα τα άλλα με τον παρθενο-ζυγό με ωρ: τοξότη αδερφό του τα τελευταία χρόνια έχουμε καλύτερη χημεία.

    Και η φιλική συναστρία λοιπόν, που τη χρησιμοποιώ και πάλι απλοποιημένα συχνά για να επαληθεύσει βασικές τάσεις/ποιότητες χαρτών, μας επαληθεύει τον κανόνα.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Εξαιτίας της συζήτησης αυτής, ο Ατραπός - και τον ευχαριστώ - μας παραθέτει το πολύ σημαντικό αυτό:

    Πέρα από όλα αυτά όμως, θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και να μην ψάχνει στον χάρτη του για άλλοθι. [...]

    ο καθένας μας έχει μια μοίρα που «είναι αυτό που θα μας συμβεί εάν δεν προσπαθήσουμε», ένα πεπρωμένο που «είναι κάτι για το οποίο πρέπει να πασχίσουμε» και φυσικά μια ελεύθερη βούληση που όμως «υφαίνεται» μέσω της μοίρας / πεπρωμένου μας. Μελετώντας το χάρτη μας μπορούμε να διακρίνουμε τη μοίρα και το πεπρωμένο μας. Το τι θα κάνουμε με την ελεύθερη βούλησή μας, δηλαδή το πως θα αξιοποιήσουμε τη «γενέθλια υπόσχεση», είναι άλλο θέμα.
    πολύ σημαντικό, συνεχίστε την ενδιαφέρουσα κουβέντα!

  5. #25

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    καλησπερα...θα ηθελα κι εγω να μαθω τι ωροσκοπο εχουν οι διδυμοι γιοι μου..
    Γεννηθηκαν 05/10/2011 ο πρωτος στις 19:00 και ο δευτερος στις 19:01 στην Αθηνα!!!
    Ειναι ο ιδιος ωροσκοπος? Γιατι απο τωρα φαινονται οτι ειναι τελειως ασχετοι χαρακτηρες.
    Να επισημανω οτι ειναι ετεροζυγωτα διδυμα..οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει... ευχαριστω

  6. #26
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    ΝΙΚΗ
    Posts
    193

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    depoula......
    Aν διαβασεις ολη τη συζητηση, κ πας στο παραθυρακι
    Δωρεαν Ωροσκοπιο, κ κανεις τον κοπο να βαλεις τις ημερομ.
    των παιδιων σου στους χαρτες, θα βρεις αμεσως τους ωροσκοπους τους!
    Η αστρολογια θελει ερευνα κ θεληση!
    Κ αν καπου κολησεις, μπορεις να ρωτησεις.......

 

 
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads