s
[Συζήτηση] Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν

    Την δεκαετία του '70 ο ρόλος των παππούδων ήταν πολύ διαφορετικός (βεβαίως και η ζωή μας) απ’ ότι σήμερα. Ο λόγος που κάποιο παιδάκι τους επισκέπτονταν δεν ήταν γιατί οι γονείς έπρεπε σώνει και καλά να «παρκάρουν» κάπου τα σπλάχνα τους αλλά γιατί ήταν ο Παππούς και η Γιαγιά. Πάντα αποτελούσαν και εξακολουθούν ν’ αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της οικογενείας ωστόσο κατά την δική μου υποκειμενική άποψη η συμμετοχή τους στο παρελθόν ήταν περισσότερο συνυφασμένη με τα έθιμα, τις παραδόσεις, τον κόσμο των παραμυθιών και όχι με την ανάγκη να ακουμπήσουμε σε ασφαλές μέρος τα παιδιά μας προκειμένου να καλύψουμε «χωρίς δεσμεύσεις» το οκτάωρο μας. Πιστεύω πως ο ρόλος τους ήταν περισσότερο ψυχαγωγικός, παραγωγικός κυρίως γιατί τα ενδιαφέροντα τους περιστρέφονταν περισσότερο στην οικογένεια. Ήμουν από τα τυχερά παιδιά γιατί έμενα συχνά στο σπίτι τους, σχεδόν μεγάλωνα μαζί τους. Εκτός από το ατέλειωτο παιχνίδι και όλα τα καλά και ωραία που απολάμβανα, με άφηναν να βλέπω τηλεόραση, ασπρόμαυρη ακόμη τότε κι αυτό από μόνο του ήταν ένα καλό κίνητρο για να βρίσκομαι μαζί τους.


  2. #2
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν

    Γεια σας συγχαρητήρια για το αφιέρωμα! Ήταν μες στο κλίμα των Χριστουγέννων.
    Με αφορμή την ανάλυση που κάνατε και την αναφορά στον αριθμό των πλανητών στα ημισφαίρια θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω μπερδευτεί στον τρόπο που χωρίζουμε τον χάρτη σε αριστερό και δεξί ημισφαίριο και αντίστοιχα σε βόριο και νότιο

  3. #3
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    893

    Re: Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν

    Καλησπέρα Ελένη και χρόνια πολλά

    το Ανατολικό Ημισφαίριο περιλαμβάνει τους Οίκους 10,11,12,1,2,3
    το Δυτικό Ημισφαίριο περιλαμβάνει τους Οίκους 4,5,6,7,8,9
    Το Βόρειο Ημισφαίριο είναι οι οίκοι 1,2,3,4,5,6 και
    στο Νότιο ανήκουν οι οίκοι 7,8,9,10,11,12


    φιλιά
    Η αστρολογία φωτίζει τη ζωή αλλά δεν μπορεί να ζήσει την ίδια την ζωή για εμάς....

  4. #4
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν

    Quote Originally Posted by vogue View Post
    Καλησπέρα Ελένη και χρόνια πολλά

    το Ανατολικό Ημισφαίριο περιλαμβάνει τους Οίκους 10,11,12,1,2,3
    το Δυτικό Ημισφαίριο περιλαμβάνει τους Οίκους 4,5,6,7,8,9
    Το Βόρειο Ημισφαίριο είναι οι οίκοι 1,2,3,4,5,6 και
    στο Νότιο ανήκουν οι οίκοι 7,8,9,10,11,12


    φιλιά
    Καλησπέρα και σε εσένα Vogue σε ευχαριστώ για την απάντηση
    Καλά Χριστούγεννα!

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν

    Ποσο χαιρομαι που διαβασα αυτο το αρθρο! Ειναι πραγματικα εξαιρετικο! Τεκμηριωμενο
    και με σημαντικα βιογραφικα στοιχεια!

    Τινα μου, το θεμα που καταπιαστηκες ειναι απο μονο του σπουδαιο, γιατι οσοι αγαπαμε τον Αντερσεν, ξερουμε οτι τα περισσοτερα παραμυθια του χτυπουν κατ ευθειαν την φλεβα, που διαπερνα τη καρδια μας. Ακομη και σημερα, που εχουμε μεγαλωσει, αν τα διαβασουμε θα στριφογυρισουμε ανησυχα στις καρεκλες μας, γιατι θα νοιωσουμε τις ιστοριες του να τσιμπουν την συνειδηση μας.

    Ποτε δεν ημουν απολυτα σιγουρη, οτι τα παραμυθια του Αντερσεν ειναι μονο για παιδια και δυστυχως, τα περισσοτερα απο τα θεματα του, φαινεται οτι εχουν καινουργια διασταση στην εποχη μας...Αγαπημενο μου, "Ο Ευτυχισμενος Πριγκηπας. " Τελευταια φορα που το ακουσα, ηταν στο Δευτερο Προγραμμα με την φωνη της αξεχαστης Ελλης Λαμπετη παμπολλα χρονια πριν.

    Οχι δεν ειναι ο πριγκηπας που αγαπαει το φτωχο κοριτσι κ.λ.π. Ειναι το φορτωμενο με πετραδια αγαλμα του πριγκηπα, που το θαυμαζουν αφωνοι ολοι οι πολιτες, αλλα που εκεινος τα χαριζει ενα-ενα στους φτωχους κατοικους του βασιλειου του, αφου ενα βραδυ, το περιστερι που κουρνιαζει στα ποδια του, αρχιζει να του ψιθυριζει τον πονο των υπηκοοων του. Τελευταιο πετραδι, ειναι η ρουμπινενια, "αψυχη" καρδια του, που την δινει για να σωθει ενα μικρο, πολυ αρρωστο και φυσικα πολυ φτωχο αγορακι.
    Το πρωι, οι κατοικοι της πολης βρισκουν γυμνο απ τα στολιδια το αγαλμα του βασιλια τους, και νεκρο απ τη παγωνια και τη κουραση, το μικρο περιστερι στα ποδια του....

    Ποσο ανευθυνα οι πολιτικοι, μοιραζουν χρημα σε πραγματα που δεν εχουν καμμια ουσια, (οπως εδω, για το χρυσοποικιλτο αγαλμα), ενω οι ανθρωποι στεναζουν υπο το βαρος των συνθηκων της ζωης τους .

    Σ ευχαριστουμε πολυ-πολυ Τινα μου! Ευτυχισμενη Χρονια να εχεις!
    Last edited by SAGIVI; 31-12-2012 at 07:05 PM.

  6. #6
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Η πραγματική όψη της ζωής μέσα από τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν

    Χαίρομαι που σου άρεσε Έφη μου. Συμφωνώ μαζί σου, τα παραμύθια του "χτυπούν φλέβα που διαπερνούν την καρδιά μας". Είναι εύστοχα και πάντα επίκαιρα. Από αστρολογικής άποψης, το ωροσκόπιο του με γοήτευσε, η ζωή του δε, πραγματικά με λύπησε! Βρίσκω τραγικό το γεγονός πως ποτέ στη ζωή του δεν βρήκε την ερωτική ανταπόκριση που ζητούσε.

    Καλή Χρονιά να έχουμε Εφάκι μου!

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads