s
Μοίρα με καταδίκασες
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Μοίρα με καταδίκασες

    Σε αυτή την σύντομη ανάρτηση θα ήθελα να καταθέσω τις σκέψεις μου γύρω από έναν προειδοποιητικό κανόνα που συναντάμε συχνά στην Ωριαία Αστρολογία. Συγκεκριμένα, τον προειδοποιητικό κανόνα εκείνο που αναφέρεται στην ανατολή πολύ μικρών ή πολύ μεγάλων μοιρών στην ακμή του Ωροσκόπου.

    Προτού μπούμε κατευθείαν στο ψητό και αρχίζουμε να αναλύουμε καλό θα ήταν αν για μια στιγμή αναποδογυρίζαμε την κλεψύδρα του χρόνου και ρίχναμε μια κλεφτή ματιά, πίσω στο χρόνο, εκεί γύρω στο 13ο αιώνα, όταν ο Ιταλός Αστρολόγος Guido Bonnati, σκέφτηκε να εισάγει για πρώτη φορά τους προειδοποιητικούς κανόνες στο φάσμα της Ωριαίας Αστρολογίας. Υποθέτω πως μια τέτοια κίνηση, όπως άλλωστε υποστηρίζεται, θα διασφάλιζε σίγουρα τη φυσική του και επαγγελματική του ακεραιότητα, σε μια εποχή όπου το παραμικρό λάθος από τη μεριά του αστρολόγου ή η δυσαρέσκεια από τη μεριά του πελάτη, οδηγούσε με γρήγορα βήματα στη λιμαρισμένη λαιμητόμο.

    Ωστόσο, όπως ο ίδιος ο Bonnati υποστήριζε, οι προειδοποιητικοί κανόνες στο σύνολό τους ήταν ένα εργαλείο στην Ωριαία Αστρολογία ώστε να εκτιμηθεί η ειλικρίνεια του ατόμου που είχε απέναντί του, σχετικά με την ερώτηση που είχε μόλις κάνει. Εξάλλου πολλοί άνθρωποι εκείνη την εποχή τον επισκέπτονταν μόνο και μόνο για να τον δοκιμάσουν ή να τον περιπαίξουν. Έτσι λοιπόν οι προειδοποιητικοί κανόνες αποτέλεσαν μια μέθοδος εκτίμησης του ερωτώντα. Αν ένας χάρτης περιείχε προειδοποιητικούς κανόνες, τότε η ερώτηση για κάποιο λόγο δεν αποτελούσε καίριο ζήτημα για τον ερωτώντα ή ότι η ερώτηση πολύ απλά δεν ήταν πραγματική.

    Αργότερα, στο Christian Astrology, ο William Lilly φέρνει τους προειδοποιητικούς κανόνες πάλι στο προσκήνιο παροτρύνοντας τον αναγνώστη να τους ακολουθήσει, χωρίς βέβαια να τους ακολουθεί ο ίδιος κατά γράμμα, μέσα από τα παραδείγματα των ωριαίων χαρτών που παραθέτει.

    Ας δούμε όμως τώρα, μετά από αυτή την σύντομη αναδρομή στο χρόνο, τον προειδοποιητικό κανόνα που αφορά στην ανατολή μικρών ( 0* - 2* ) ή μεγάλων μοιρών ( 27* - 29* ) στην ακμή του Ωροσκόπου.

    Όταν ξεκίνησα να μελετώ Ωριαία Αστρολογία, και συγκεκριμένα όταν έπεσα πάνω σε αυτόν τον προειδοποιητικό κανόνα, τα βιβλία έλεγαν πως όταν ανέτειλαν μικρές μοίρες στην ακμή του Ωροσκόπου ήταν πολύ νωρίς για να κριθεί το θέμα της ερώτησης. Αντίστοιχα όταν ανέτειλαν μεγάλες μοίρες, ήταν πλέον πολύ αργά για να κριθεί το θέμα και ο ερωτών ίσως να ήξερε ήδη την απάντηση και πλέον ασχολούνταν με άλλα θέματα.
    Μερικές ακόμα ερμηνείες από πολύ πιο σκονισμένα, από το χρόνο, βιβλία πρόσθεταν πως ο συγκεκριμένος προειδοποιητικός κανόνας αποκαλύπτει "Ατιμία και βλακεία από μέρους του ατόμου που κάνει την ερώτηση αποκαλύπτοντας την έλλειψη αυθορμητισμού του πάνω στο θέμα που ρωτά " (Henrey Coley) ή ότι " ο ερωτών έχει ήδη θέσει το ερώτημα αυτό και απλά δοκιμάζει τον δεύτερο αστρολόγο " (John Gadbury)

    Σε έναν ωριαίο χάρτη όμως, θεωρώ πως η εμφάνιση αυτού του προειδοποιητικού κανόνα δεν αποτρέπει την εκτίμηση του ( όπως και σε κάθε προειδοποιητικό κανόνα ). Πιστεύω όμως πως βάζει από μόνος του ένα μικρό λιθαράκι στην εκτίμηση του χάρτη και μερικές φορές αποτελεί την απάντηση στην ερώτηση.
    Σε μια υποθετική ερώτηση όπου ο ερωτών ρωτά για το αν τελικά το άλλο του μισό επιστρέψει το βιβλίο που του/της είχε δανείσει ( δεν μπορούσα να βρω καλύτερο παράδειγμα) και ανατέλλουν στην ακμή του Ωροσκόπου μικρές μοίρες, σαφώς και το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί εκείνος που αναλύει τον χάρτη είναι πως το θέμα που αφορά την ερώτηση δεν έχει ωριμάσει αρκετά, επομένως είναι πολύ νωρίς για να κριθεί ο συγκεκριμένος χάρτης. Στην συνέχεια πιστεύω όμως πως ο αναλυτής του χάρτη θα προσπεράσει γρήγορα αυτόν τον προειδοποιητικό κανόνα και θα συνεχίσει κανονικά την ανάλυση του.

    Το ερώτημα όμως που πηγάζει είναι αν ίσως θα έπρεπε να έδινε περισσότερο χρόνο σε αυτόν τον προειδοποιητικό κανόνα. Αν θα έπρεπε να στεκόταν για μια στιγμή και να αναρωτιόταν τον λόγο της παρουσίας των μικρών μοιρών στην ακμή του Ωροσκόπου. Ίσως να μην είναι και τόσο μεγάλο ζήτημα, αλλά όπως ξέρουμε στην Ωριαία τίποτα δεν είναι τυχαίο, και το σύμπαν αποτυπώνεται με την παραμικρή λεπτομέρεια μέσα στον χάρτη.
    Σαφώς και το θέμα της ερώτησης του ερωτώντα δεν είναι ώριμο. Αλλά γιατί ; Mήπως αυτό αποτελεί και την απάντηση στον χάρτη ;

    Ίσως η παρουσία των μικρών μοιρών στον Ωροσκόπο να κραυγάζει πως η ερώτηση που μόλις έχει θέσει ο ερωτών δεν είναι η ερώτηση που θα ήθελε πραγματικά να θέσει. Ίσως η ερώτηση που αφορά την επιστροφή του βιβλίου να κρύβει την πραγματική ερώτηση : αν τελικά θα είναι και πάλι μαζί με το έτερον ήμισυ, καθώς ο ερωτών μόλις είχε χωρίσει με την αγαπημένη του και μαζί με την καρδιά της πήρε και το βιβλίο του.
    Σαφώς και αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα και δεν αποτελεί τον κανόνα.

    Σε ένα δεύτερο υποθετικό παράδειγμα όπου αυτή τη φορά ανατέλλουν μεγάλες μοίρες στην ακμή του Ωροσκόπου ο ερωτών ρωτά για το αν τελικά ταξιδέψει στον τάδε προορισμό.
    Για άλλη μια φορά ο προειδοποιητικός αυτός κανόνας κάνει την εμφάνιση του δίνοντας την απάντηση : Eίναι άραγε εκείνο το οποίο πράγματι θέλει να μάθει ο ερωτών ; Άλλωστε μας πληροφόρησε πως τελικά, μόλις πρόσφατα η κοπέλα του επέστρεψε την καρδιά της σε αυτόν ( και το βιβλίο) οπότε το ταξίδι που είχε σχεδιάσει για να πνίξει τον καημό του χωρισμού δεν έχει και πολλές ελπίδες να πραγματοποιηθεί.
    Επομένως ο ερωτών ξέρει ήδη την απάντηση μέσα του και ρωτά, άθελά του φυσικά, με έναν δοκιμαστικό τρόπο.

    Εν κατακλείδι, προσωπικά πιστεύω πως ακόμα και αν οι προειδοποιητικοί κανόνες στην Ωριαία Αστρολογία έχουν σιγά σιγά να απομυθοποιούνται, πρακτικά πιστεύω πως αποτελούν ένα αναπόσπαστο κομμάτι της. Θεωρώ πως αν μη τι άλλο η ύπαρξή τους εξυπηρετεί κάποιο σκοπό : αρχικά την προειδοποίηση πως " κάτι " αλλοιώνει την απάντηση του προς εξέταση χάρτη και έπειτα την διασφάλιση μιας σωστής εκτίμησης του χάρτη.

  2. #2
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Γιάννη μου οι προειδοποιητικοί κανόνες δεν απομυθοποιούνται, δίνουν απαντήσεις, όπως πολύ σωστά έχεις καταλάβει. Αυτό που πρέπει να απομυθοποιηθεί και να εξαφανιστεί είναι η ακύρωση ενός χάρτη. Οι προειδοποιητικοί δίνουν απαντήσεις και καλό είναι να το καταλάβουν όσοι ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν με την ωριαία αστρολογία.

    Ένα θέμα για παράδειγμα δεν είναι ώριμο να απαντηθεί γιατί θα προκύψουν διάφορα γεγονότα τα οποία θα αλλάξουν την τροπή, τα γεγονότα όμως που θα αλλάξουν την τροπή μπορούμε να τα ανιχνεύσουμε από τον υπόλοιπο χάρτη και κυρίως μέσω της Σελήνης.

    Στο έρωτημα με για την επιστροφή του βιβλίου, μπορεί όντως ο ερωτών να θέλει να μάθει αν θα επιτρέψει ο σύντροφος του αλλά μπορεί να σημαίνει πως το βιβλίο θα βρεθεί μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί τώρα είναι απλά νωρίς.

    Στο ερώτημα για το ταξίδι μπορεί πάλι ο ερωτών να θέλει να μάθει κάτι άλλο η μπορεί να γνωρίζει κατα βάθος πως το ταξίδι θα γίνει ή δεν θα γίνει και χρειάζεται επιβεβαίωση από την ωριαία αστρολογία.

    Προχτές με ρώτησε μια κοπέλα "αν θα διατηρήσει το κατάστημα της ή αν θα βάλει λουκέτο". Ο ωροσκόπος ήταν στις τελευταίες μοίρες. Για διάφορους λόγους της απάντησα πως θα το κλείσει. Όχι μόνο το ήξερε αλλά μου είπε πως από σήμερα κιόλας δεν θα το ανοίξει. Αυτό δεν το έκανε για να με δοκιμάσει ή για να δει αν λειτουργεί η ωριαία αστρολογία. Ήθελε μια τελευταία επιβεβαίωση σε αυτό που της ήταν ήδη γνωστό και φυσικά διατηρούσε την ελπίδα πως κάτι θα αλλάξει και θα βελτιωθεί η επαγγελματική της κατάσταση . Δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο επιφυακτικοί και πονηρεμένοι με τον κόσμο χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα υπάρξουν και κακοπροάιρετοι. Όμως εμείς δεν ξεκινάμε να αναλύσουμε έναν χάρτη με αρνητική και φοβική διάθεση γιατί είδαμε κρόνο στον 1ο οίκο....

    Η αστρολογία διαρκώς εμπλουτίζεται και εξελίσσεται, αντίθετα η ωριάια είναι η μόνη που με ευλάβεια τηρεί τις παραδοσιακές της ρίζες κι αυτό γιατί ευθύνονται κατά την ταπεινή μου άποψη οι αστρολόγοι που φοβούνται να την προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα επειδή είναι ο μόνος κλάδος που μαντεύει με ακρίβεια και δεν δείχνει γενικές τάσεις.

    Αν το καλοσκεφτούμε, έτσι και πάμε παραπέρα την ωριαία υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αποτυχίας, αυτό όμως είναι κάτι που εμένα προσωπικά με χαλάει. Θα προτιμούσα δηλαδή οι αστρολόγοι και οι μελετητές της ωριαίας να κάνουν περισσότερες έρευνες και πειράματα παρά να ακυρώνουν χάρτες επειδή είδαν τον Κρόνο στον 7ο ή δεν ξέρω τι άλλο..


    Αργότερα, στο Christian Astrology, ο William Lilly φέρνει τους προειδοποιητικούς κανόνες πάλι στο προσκήνιο παροτρύνοντας τον αναγνώστη να τους ακολουθήσει, χωρίς βέβαια να τους ακολουθεί ο ίδιος κατά γράμμα, μέσα από τα παραδείγματα των ωριαίων χαρτών που παραθέτει.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Καλημέρα αγαπητή μου Τίνα,

    αρχικά θα πρέπει να τοποθετηθώ λέγοντας πως μιλάω από τη θέση κάποιου που μελετά την Ωριαία και όχι από τη θέση, μιας πιο εμπεριστατωμένης άποψης που θα είχε ένας επαγγελματίας αστρολόγος όπως εσύ. Απλά θέλω να το επισημάνω έτσι ώστε οι αναγνώστες να έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους την μεγαλύτερη πιθανότητα λάθους που υποθετικά να έχω. Για αυτό σχεδόν πάντα είμαι εξαιρετικά προσεκτικός σε ότι αναφέρω και πάντα διπλοτσεκάρω αυτό που θα έχω μελετήσει. Αυτό, απλά εισαγωγικά και για τους αναγνώστες.

    Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου πως η "εκμοντερνισμένη" ωριαία αστρολογία, επιφέρει τραγικά αποτελέσματα κυρίως στην ερμηνεία και αυτό επειδή η ρίζα της βρίσκεται αποκλειστικά μέσα στην παραδοσιακή αστρολογία, η οποία, περιττό να σου πω, πως με έχει συναρπάσει επίσης και μόλις βρω χρόνο θα ξεκινήσω το διάβασμα περί παραδοσιακής.

    Όσον αφορά τους προειδοποιητικούς κανόνες και συγκεκριμένα με την ανατολή μικρών/μεγάλων μοιρών : Ο λόγος που σκέφτηκα να γράψω κάτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ήταν επειδή παρατηρούσα κάτι όταν έπεφτα πάνω σε ανάλυση ωριαίων χαρτών. Είτε που ο αναλυτής/αστρολόγος θα έδινε μεγάλη σημασία πάνω στους προειδοποιητικούς κανόνες, έστω και απλά αναφέροντας τους, είτε που θα τους προσπερνούσε στο ντούκου. Ακόμα και εγώ αν έβλεπα μικρές ή πολύ μεγάλες μοίρες θα προχωρούσα κανονικά στην ανάλυση χωρίς καν να σκεφτώ, τη σημασία του.
    Έπειτα, διαβάζοντας λίγο από τα σκονισμένα (Βοnnatti: Astrologer's Guide κ.τ.λ) ανακάλυψα ολόκληρο κατεβατό ΜΟΝΟ για τους προειδοποιητικούς. Σκέφτηκα πόσο " κρίμα " είναι να χάνεται μια τέτοια γνώση που πραγματικά από μόνη της μπορεί να δώσει ένα κομμάτι στην απάντηση του χάρτη.

    Πριν από μερικούς μήνες δούλευα πάνω σε έναν χάρτη που η ερώτηση αφορούσε την υγεία ενός προσώπου ( άλλο ένα μεγάλο κεφάλαιο η ωριαία που ειδικεύεται στην υγεία ). Συγκεκριμένα αφορούσε την επιτυχή ή όχι έκβαση μιας χειρουργικής επέμβασης. Στην αρχή δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να δώσω μια απάντηση. Η απάντηση όμως ήταν ήδη εκεί από τις μεγάλες μοίρες που ανέτειλαν στην ακμή του ωροσκόπου ( και φυσικά από την Σελήνη που ήταν επίσης στις αρχικές μοίρες της αδυναμίας της ).

    Ίσως η λέξη " απομυθοποίηση " των προειδοποιητικών κανόνων ήταν εσφαλμένη. Η απομυθοποίηση της ακύρωσης ενός χάρτη εξαιτίας προειδοποιητικών κανόνων σαφώς και είναι καλύτερη. Θα προσέθετα όμως και την απομυθοποίηση του να προσπερνάς τους προειδοποιητικούς κανόνες επειδή στον σημερινό αιώνα το κεφάλι σου δεν κινδυνεύει από τη λαιμητόμο.
    Θα ήθελα να ολοκληρώσω λέγοντας πως ο "δοκιμαστικός τρόπος του ερωτώντα " που αναφέρω στο δεύτερο παράδειγμα όπως πολύ σωστά περιγράφεις, αφορούσε την επιβεβαίωση του ίδιου του ερωτώντα και όχι την δοκιμασία που ορίζεται με την περιπαικτική του μορφή.

    Χαίρομαι πραγματικά που θέτουμε τις γνώμες μας πάνω σε αυτό το όμορφο τοπίο της Ωριαίας Αστρολογίας. Πραγματικά χαίρομαι.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Ωραίο θέμα. Πολλά συγχαρητήρια.

  5. #5
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Σκέφτηκα πόσο " κρίμα " είναι να χάνεται μια τέτοια γνώση που πραγματικά από μόνη της μπορεί να δώσει ένα κομμάτι στην απάντηση του χάρτη.


    Έχεις απόλυτο δίκιο φυσικά και δεν πρέπει να χαθεί μια τέτοια γνώση, όσον αφορά την υγεία ...μεγάλο θέμα. Δεν αναλύω τέτοιου είδους ωριαία για ευνοήτους λόγους και βεβαίως δεν έχω εμπερία παρά μόνο από χάρτες δικούς μου και της οικογενείας μου.

    Μέσα στον μήνα χειρουργήθηκε ο σύζυγος μου και φυσικά έβαλα τον χάρτη του χειρουργείου για να δω αν θα πάει καλά το χειρουργείο. Ο ωροσκόπος ήταν στον Ζυγό και ο Κρόνος στον 1ο οίκο ενώ η Σελήνη στον Καρκίνο πήγαινε για τετράγωνο με Κρόνο. Παραδέχομαι πως "τα χρειάστηκα", ήμουν έτοιμη να κλείσω τον χάρτη, όμως η περίεργη και ερευνητική μου φύση δεν με άφησε.

    Ευτυχώς δηλαδή γιατί είδα πως ο κυβερνήτης του ωροσκόπου η Αφροδίτη βρισκόταν στον 10ο οίκο (στον 1ο εβαλα το χειρουργειο και στον 7ο τον σύζυγό μου) θα έκανε τρίγωνο με Ουρανό από τον 6ο και συγκυβερνήτη (εμπεριέχομενος ο Υδροχόος στον 4ο) 4ου οίκου. Η δε Σελήνη σε κυριαρχία, είχε μόλις κλείσει εξάγωνο με Ήλιο και πήγαινε για εξάγωνο με τον Ερμή κυβερνήτη 12ου και τέλος, τετράγωνο με Κρόνο. Να πω σ' αυτό το σημείο πως ο Ερμής έφευγε από το κάψιμο του Ήλιου, άρα κάτι κρυβόταν.

    Αν άφηνα τον χάρτη θα έμενα με την ιδέα πως ο χάρτης, είτε δεν θέλει να μου απαντήσει είτε το χειρουργείο θα παει χάλια. Το συμπέρασμα μου ήταν πως το χειρουργείο θα πάει μια χαρά, θα καθυστερήσει (όντως καθυστέρησε 45 μεπτά από το αναμενόμενο διότι η ζημιά ήταν περισσότερο μεγάλη απ' όσο φαινόταν στις εξετάσεις) και θα έχει αργή ανάρρωση όπως και έτσι έγινε. Αντί για μια εβδομάδα που υποτίθεται θα διαρκούσε όλη η ταλαιπωρία, του πήρε τρεις εβδομάδες κι ακόμη δεν έχει αναρρώσει πλήρως με αποτέλεσμα να παραταθεί η άδεια εργασίας του ( η Σελήνη κυβερνήτης 10ου).

    Σκέψου τώρα αν άφηνα τον χάρτη λόγω προειδοποιητικού κανόνα, με τι διάθεση θα πήγαινα στο νοσοκομείο και πως θα ήμουν ψυχολογικά όση ώρα περιμενα να τελειώσει η επέμβαση....

    Απλά θέλω να το επισημάνω έτσι ώστε οι αναγνώστες να έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους την μεγαλύτερη πιθανότητα λάθους που υποθετικά να έχω. Για αυτό σχεδόν πάντα είμαι εξαιρετικά προσεκτικός σε ότι αναφέρω και πάντα διπλοτσεκάρω αυτό που θα έχω μελετήσει. Αυτό, απλά εισαγωγικά και για τους αναγνώστες.

    Γιάννη μου πιθανότητα λάθους έχουμε όλοι μας όχι μόνο εσύ. Πάντως κι εγώ χαίρομαι που θέτουμε τις απόψεις μας γιατί εκτός από γνώστης του αντικειμένου, μου αρέσει που έχεις ευελιξία και προσαρμοστικότητα σ' ότι καινούριο μαθαίνεις κι αυτό το έχω παρατηρήσει σε εσένα εδώ και πολύ καιρό .
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 02-10-2012 at 02:58 PM.

  6. #6

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Γεια σας, γεια σας!
    Ξέρετε πόσο αγαπάω την ωριαία, άρα δεν χρειάζεται καν να πω πόσο μ'αρέσει να βλέπω καινούργια άρθρα και συζητήσεις σχετικές. Γιάννη, ευχαριστούμε και πάλι!

    Να καταθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία λοιπόν.
    Σε όλες τις ωριαίες που έχω κάνει ως τώρα, σε όλες όμως, όποτε υπήρχε κάποιος προειδοποιητικός κανόνας, π ά ν τ α κάτι ήθελε να μου πει! Εννοείται ότι πάντα προχωρούσα στην ερμηνεία του χάρτη και πάντα αποδεικνυόταν ότι αυτό που έδειχνε ο προειδοποιητικός κανόνας ήταν τελικά και το κλειδί της απάντησης. Ήταν πολύ νωρίς ή ήταν πολύ αργά ή ο ερωτών ήταν σε κακά χάλια ή έκρυβε κάτι ή, ή, ή...

    Συμφωνώ και επαυξάνω λοιπόν! Όλα κάτι μας λένε στην ωριαία και τίποτα δεν μας σταματά!

    υ.γ. Τίνα μου, σιδερένιος ο σύζυγός σου!

  7. #7
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    Έλενα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για το άρθρο σας! θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Εάν στο χάρτη μιας ερώτησης, ο ωροσκόπος βρίσκεται όντως σε μεγάλες μοίρες, αλλά και η Σελήνη επίσης, η απάντηση που θα δώσουμε θα είναι αρνητική ακόμα και αν η Σελήνη μπει στο ζώδιο της έξαρσής της?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  8. #8

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα οι προειδοποιητικοί κανόνες στην ωριαία και όντως ολόκληρο κεφάλαιο από μόνοι τους. Θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ στην συζήτηση κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει σχετικά με τις αρχικές και τελικές μοίρες του ωροσκόπου.

    Στις αρχικές μοίρες, έχω παρατηρήσει ότι συνήθως συμβαίνει κάτι απρόοπτο, κάτι που ο ερωτών δεν περιμένει ή δεν έχει υπόψη του όταν κάνει την ερώτηση και που αλλάζει κάποια ή όλα τα δεδομένα της ερώτησης. Επίσης, μερικές φορές σημαίνει ότι κάτι γίνεται πιο "νωρίς" απ' όσο το περιμένουμε.

    Στις τελευταίες μοίρες, έχω προσέξει ότι μερικές φορές η ερώτηση έχει ήδη κριθεί αλλά χωρίς να το ξέρει ο ερωτών την στιγμή που κάνει την ερώτηση και ο οποίος το μαθαίνει εκ των υστέρων. Μερικές φορές μπορεί να σημαίνει ακόμα ότι είναι πολύ αργά για να αλλάξουν τα δεδομένα και ότι τα πράγματα θα ακολουθήσουν αναπόφευκτα τον δρόμο που έχουν ήδη πάρει είτε το γνωρίζει είτε όχι ο ερωτών.

    Τελικά, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι οι αρχικές και τελικές μοίρες σ' ένα ωριαίο λειτουργούν συμβολικά και μπορούν να πάρουν πολλά και διαφορετικά νοήματα μέσα στο πλαίσιο μιας ερώτησης.

  9. #9

    Re: Μοίρα με καταδίκασες

    Και πάλι γεια σας!

    Έχω ένα ερώτημα και είπα να το γράψω εδώ, μια που εδώ μιλούσαμε για προειδοποιητικούς κανόνες και άλλα "εμπόδια" στην ανάγνωση ενός χάρτη.

    Το ερώτημα αφορά στους δεσμούς της Σελήνης.
    Σε διάφορα ξένα σάιτ ωριαίας που διαβάζω,κάποιοι θεωρούν πολύ επισφαλή την ερμηνεία που θα δώσουν στο χάρτη, και βασικά την αποφεύγουν, όταν δουν τον Ν.Δ. στον 1ο, τον εντάσσουν δηλαδή στους προειδοποιητικούς κανόνες.
    Άλλοι προχωρούν στην ερμηνεία αλλά επισημαίνουν ότι η ύπαρξη του Ν.Δ. στον οίκο του ερωτώντα δηλώνει κακοτυχία για τον ίδιο και αρνητική έκβαση του ζητήματος.

    Ποια είναι η γνώμη και η εμπειρία σας σχετικά μ'αυτό το θέμα;

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads