s
Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. #1

    Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Οι εκλείψεις χωρίζονται σε δύο κατηγορίες – στις ηλιακές και τις σεληνιακές. Οι ηλιακές λαμβάνουν χώρα πάντοτε με τη νέα σελήνη και οι σεληνιακές κατά τη διάρκεια της πανσελήνου. Το διάστημα αυτό, μεταξύ νέας σελήνης και πανσελήνου καλείται μεσοδιάστημα και είναι μια διάρκεια 14 ημερών. Συνήθως οι εκλείψεις λαμβάνουν χώρα 2 φορές το χρόνο αλλά κάποιες φορές πραγματοποιούνται και περισσότερες φορές. Οι εκλείψεις χωρίζονται σε ολικές και μερικές. Όπως είναι κατανοητό, οι ολικές έχουν ισχυρότερη επίδραση συγκριτικά με τις μερικές.


    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook

  2. #2
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Ευχαριστούμε για το πολύ καλό και ενημερωτικό άρθρο.

  3. Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Σας ευχαριστώ πολύ! Να είστε καλά !

  4. #4

    Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Καλησπέρα!
    Αφού σας ευχαριστήσω κι εγώ για το χρήσιμο αυτό άρθρο, θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής :


    -μας ενδιαφέρει μόνο η σχέση έκλειψης-προσωπικών πλανητών και ακμών ή και εξωκρόνιων;

    -ποια είναι η ανοχή που δίνουμε στις όψεις των πλανητών μας με τις μοίρες της έκλειψης;

    -ποιες όψεις μας ενδιαφέρουν; Οι κύριες μόνο;

    -ισχύει ότι η διάρκεια της επίδρασης των εκλείψεων είναι τόσα χρόνια όσα τα λεπτά που κρατάει η έκλειψη;

    -αν μία έκλειψη δεν πιάνει κανένα προσωπικό μας πλανήτη, μας επηρεάζει γενικότερα στους οίκους που γίνεται; Σε τέτοια περίπτωση, δεν ελαχιστοποιείται η επίδρασή της;

    -και κάτι προσωπικό, αν μου επιτρέπετε.Δημόσιο νοσοκομείο (που φυσικά αγνοεί τα περί εκλείψεων) μου έκλεισε ραντεβού για μικρή επέμβαση στις 14/11. Η επερχόμενη έκλειψη γίνεται στον άξονα 2ου/8ου για μένα και πιάνει μόνο την Αφροδίτη μου, που είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου μου και η οποία βρίσκεται μέσα στον 6ο μου, με θετική όψη. Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχώ, σωστά;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!

  5. Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Καλησπέρα σας, μας ενδιαφέρει η σχέση έκλειψης με κάθε πλανήτη σε όψη ιδιαίτερα σε σύνοδο, αντίθεση και τετράγωνο, δευτερευόντως σε τρίγωνο και εξάγωνο. Οι άλλες είναι ασθενικής ισχύος. Ανοχή δίνω προσωπικά από 0 έως 8 , σίγουρα όσο πιο κοντά τόσο πιο ισχυρή η επίδραση. Η επίδραση ισχύει προσωπικά θεωρώ έως 6 μήνες και ενεργοποιείται πλανητών μετά του Άρη και ειδικότερα Κρόνου και έπειτα. Σε κάθε κομμάτι επηρεάζει άσχετα εάν έχουμε προσωπικούς πλανήτες ή όχι, φέρνει ζύμωση, αλλαγή, ξεκαθάρισμα, μας εκσυγχρονίζει. Τώρα όσον αφορά το επί προσωπικού χρειάζομαι πιο ακριβή στοιχεία και ολόκληρο χάρτη. Ελπίζω να σας κάλυψα στην γκάμα ερωτήσεων σας, καλό σας μήνα και καλό σας βράδυ !

  6. #6

    Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Mε καλύψατε βεβαίως και σας ευχαριστώ πολύ!
    Καλό μήνα και σε σας και καλή σας μέρα!

  7. Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Να είστε καλά, καλό μήνα και με πείσμα και υπομονή καθώς είναι ανατρεπτικός και λίγο ζόρικος αλλά μέσα από τις δυσκολίες μπορούμε να βγούμε πιο δυνατοί και ανανεωμένοι !!!

  8. #8

    Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Ευχαριστούμε για το άρθρο και τον κατανοητό τρόπο που γράφετε. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω δυο πράγματα.
    Η επίδραση της έκλειψης σε έναν χάρτη εξαρτάται μόνο από τη μοίρα της έκλειψης ή και από ολόκληρο το πλανητικό σκηνικό της έκλειψης; Δλδ επηρεαζόμαστε μόνο από την 21ο του σκορπιού ή όλες οι όψεις όλων των πλανητών εκείνη την ημέρα "χρωματίζουν" την επίδραση για το επόμενο εξάμηνο;
    Επίσης, πως ξεχωρίζουμε τις σημαντικές όψεις; Εκείνη την ημέρα μετράω 11 κύριες όψεις με ανοχή 01ο30' σε πλανήτες μου. Πώς θα καταλάβω ποιες είναι εκείνες που θα κυριαρχήσουν;
    Σας ευχαριστώ.

  9. Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Καλημέρα σας αγαπητό μέλος!
    Όσον αφορά το θέμα της ανοχής, οι βασικές όψεις προσωπικά θεωρώ είναι η σύνοδος, η αντίθεση και το τετράγωνο. Η σύνοδος έχει ανοχή 8 μοίρες θεωρώ πάλι προσωπικά, το ίδιο και η αντίθεση. Το τετράγωνο τώρα μπορεί να επιδρά και από ανοχή 2 έως 4 μοιρών. Οι δευτερεύουσες είναι ασθενικότερης ισχύος.

    Η ενέργεια των εκλείψεων εκδηλώνεται στον οίκο που μας αφορά και ειδικότερα στον άξονα που σχηματίζεται. Για παράδειγμα, έχετε ωροσκόπο Ιχθύ, σχηματίζεται στον άξονα 3-9, άρα αλλάζετε φιλοσοφία ζωής και θέματα ενάτου. Οι όψεις που σχηματίζει η έκλειψη επιδρούν την περίοδο κοντά στην έκλειψη. Για παράδειγμα, η έκλειψη σχηματίζει 150 με τον Ουρανό εάν θυμάμαι, ίσως για τον 2ο οίκο προκύψουν ανατροπές, έκτακτα έξοδα ή να αποφύγετε τις υπέρογκες δαπάνες!

    Καλή σας ημέρα!

  10. #10

    Re: Μια εισαγωγή για τις εκλείψεις – Τι είναι και πώς μας επηρεάζουν

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Αν το δω έτσι είναι πράγματι πολύ πιο απλά τα πράγματα.
    Καλή σας ημέρα!

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads