s
Καύση των νεκρών.. - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 11 to 20 of 46
  1. #11
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Καύση των νεκρών..

    Εκεί που θα βρίσκεται παραπεταμένο, μαζί με εκατοντάδες - χιλιάδες άλλα - το DNA μου
    Εαν ολοι υιοθετησουν αυτη την αποψη Φιλιω μου, μαλλον μετα απο 500 χρονια η ιστορια θα εκλειψει και θα συνεχιστει η μυθολογια και η παραφιλολογια:bigsmile: :bigsmile:
    Αν σκεφτεις οτι μπορει να επελθουν και μεγαλες καταστροφες και κατακλυσμοι!:nuts:

  2. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: Καύση των νεκρών..

    Θα αφήσω πίσω τις ιδέες μου και το "επιστημονικό" μου έργο!
    Ο Hegel μιλησε για το Παγκόσμιο Πνεύμα που όταν φτάσει στο σκοπό του, που είναι η Γνώση, τότε θα τελειώσει και η Ιστορία. Οι άνθρωποι σαν ατομικότητες δεν έχουν, λέει, καμιά σημασία... Δεν συμφωνώ, αλλά συμφώνησε μαζί του ο Διαλεκτικός Υλισμός. Πολλοί άλλοι επίσης διαφώνησαν και πρώτος ο Κίρκεγκωρ. Θαυμάσιος! Εδωσε αξία στο Υποκείμενο.
    Bιτγκεστάϊν: "Ενα τίποτα είναι το ίδιο με ένα κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να λεχθεί"

  3. #13

    Re: Καύση των νεκρών..

    Θα συμφωνήσω με την Μαρκέλλα στο θέμα αυτό.
    Είμαι υπέρ της καύσης. Δεν είναι δυνατόν να αποκλείονται οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι από αυτή τη διαδικασία.
    Και γω από προσωπική εμπειρία θα μιλήσω....δεν είναι και λίγα τα άτομα που έχουν φύγει μακριά μας.
    Δηλαδή, ποιο είναι το νόημα να πρέπει συνεχώς να κλαις πάνω από έναν τάφο? Είναι ότι χειρότερο για την ψυχολογική κατάσταση της κάθε οικογένειας που έχει χάσει κάποιον δικό του. Επειδή κάποιοι πρέπει να πλουτίζουν πρέπει να το δεχτούμε? Γιατί να πρέπει να υποστούμε την διαδικασία μεταφοράς του ανθρώπου μας και να τον δούμε σε μια κατάσταση που δεν θέλουμε? Δεν θα ήταν καλύτερο να τον θυμόμαστε έτσι όπως ήταν? Επιπλέον υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην έχει αποσυνθεθεί εντελώς το σώμα. Γιατί λοιπόν πρέπει να δούμε και αυτό το μακάβριο? Η γη έχει εξαντληθεί, όλο και περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα...που θα μπουν όλοι αυτοί?
    Η καύση είναι αποτελεσματική, όχι κουραστική, ούτε ψυχοφθόρα. Είναι η καλύτερη λύση.
    Και ελπίζω να γίνει δεκτή.

  4. #14
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Καύση των νεκρών..

    Δηλαδή, ποιο είναι το νόημα να πρέπει συνεχώς να κλαις πάνω από έναν τάφο?
    Το τυπικο σ΄ενδιαφερει ή το ουσιαστικο;
    Δηλαδη εαν ειχες τη σταχτη του, δεν θα τον εκλαιγες;
    Για να σοβαρευτουμε λιγο....

  5. #15

    Re: Καύση των νεκρών..

    Quote Originally Posted by Αγγελικη
    Το τυπικο σ΄ενδιαφερει ή το ουσιαστικο;
    Δηλαδη εαν ειχες τη σταχτη του, δεν θα τον εκλαιγες;
    Για να σοβαρευτουμε λιγο....
    Η στάχτη είναι στάχτη...μπορείς να την σκορπίσεις στην θάλασσα, να την θάψεις στον χώρο σου, να την πετάξεις όπου θέλεις. Ο τάφος είναι εκεί, τον βλέπεις, ξέρεις ότι μέσα εκεί βρίσκεται ο άνθρωπος σου και ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα έχεις να αντιμετωπίσεις όσα προανέφερα. Είναι λοιπόν πολύ χειρότερο Αγγελική μου.

  6. #16
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Καύση των νεκρών..

    Η σταχτη ειναι σταχτη....κατι αψυχο...
    Ο νεκρος ειναι νεκρος...ενα αδειο χωρις ψυχη κουφαρι...
    Ο βαθμος συνειδητοτητας ειναι ο ιδιος και στα δυο...

  7. #17
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Καύση των νεκρών..

    Δηλαδή, ποιο είναι το νόημα να πρέπει συνεχώς να κλαις πάνω από έναν τάφο? Ποιος σε πιεσε να το κανεις;

    Είναι ότι χειρότερο για την ψυχολογική κατάσταση της κάθε οικογένειας που έχει χάσει κάποιον δικό του. Επειδή κάποιοι πρέπει να πλουτίζουν πρέπει να το δεχτούμε? Γιατί να πρέπει να υποστούμε την διαδικασία μεταφοράς του ανθρώπου μας και να τον δούμε σε μια κατάσταση που δεν θέλουμε?
    Το βλεπετε; Και αν ναι, η ψυχικη σου ταλαιπωρια θα ηταν στο οτι ειδες μια φυσιολογικη εξελιξη ενος νεκρου ή φυτου ή ενος φαγητου που απλως μουχλιασε; Δεν θα ήταν καλύτερο να τον θυμόμαστε έτσι όπως ήταν? Εχεις φωτογραφια του. Εαν δεν εχεις, σημαινει οτι λιγο σ΄ενδιεφερε Επιπλέον υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην έχει αποσυνθεθεί εντελώς το σώμα. Γιατί λοιπόν πρέπει να δούμε και αυτό το μακάβριο? Αρα δεν σκεφτεσαι το νεκρο αλλα τον εαυτο σου... Η γη έχει εξαντληθεί, όλο και περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα...που θα μπουν όλοι τοί? Ελα ντε! Εχεις σκεφτει ποτε οτι τα νεκρα σωματα, φυτα, κλπ, υποκεινται στη διαδικασια της αποσυνθεσης;
    Η καύση είναι αποτελεσματική, όχι κουραστική, ούτε ψυχοφθόρα. Είναι η καλύτερη λύση.Παλι την ψυχη του νεκρου σκεφτηκες απ΄οσο βλεπω...
    Και ελπίζω να γίνει δεκτή.[/QUOTE] Για να σε ξεκουρασει...

  8. #18

    Re: Καύση των νεκρών..

    Αγγελική μπορείς να μας πεις την δικιά σου άποψη επί του θέματος?
    Την γνώμη μου εξέφρασα και δεν την επέβαλα σε κανέναν.

  9. #19
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Καύση των νεκρών..

    Εγω απλως δεν καταλαβα που κολλαει ο πονος....στον εαυτο μας ή στον νεκρο;
    Την αποψη μου την εξεφρασα...
    Ο νοων νοητω....

  10. #20
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Καύση των νεκρών..

    προσωπικα δεν θα ηθελα με τιποτα να ξερω οτι οι δικοι μου ανθρωποι κατεληξαν να ειναι σταχτη πανω στο τζακι μου.Στην Αμερικη κανουν απο τις σταχτες και συνθετικα διαμαντια για να "φοραμε" τους αγαπημενους μας.Κανενας σεβασμος δηλαδη.Αλλωστε οσον αφορα το αν η ταφη ειναι ανθυγιεινη για τους λοιπους, μπορω να πα οτι η ιατρικη κοινοτητα της Ελβετιας ειχε παραθεσει μερος ερευνας που υποστηριζουν πως στην Ινδια ,οπου μονο καυση επιτρεπεται, αυτο συμβαλλει σε μεγαλο βαθμο στην διαδοση ασθενειων.:sick: :sick:

 

 
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads