s
συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Το πιο δύσκολο κομάτι για το ποθούμενο δηλ την ερμηνεία ενος γενέθλιου χάρτη, γνωρίζουμε όλοι οι αρχάριοι οτι είναι η σύθεση όλων των επι μέρους πληροφοριών του. Όλοι λίγο πολύ έχουμε διαβάσει και άρθρα μέσα στο site και ίσως κάποια βιβλία, αλλα η σύνθεση όλων αυτών πάντα μπερδεύει και μερικές φορές συγχίζει.

    θα μπορούσε για παράδειγμα η σειρά με την οποία θα διαβάζαμε τα δεδομένα ενός γενέθλιου χάρτη να μας έβγαζε απο τη σύγχιση της σύνθεσης; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σειρά με την οποία συγκεντρώνουμε τις επι μέρους πληροφορίες ενός χάρτη για να φτάσουμε στη σύνθεση του χωρίς σύγχιση;

    Μήπως θα μπορούσε να σχηματιστεί απο αυτή τη σειρά μια μορφή κλείδας που να καθοδηγεί όλους εμάς για να μπορέσουμε να ερμηνεύσουμε για αρχή το χάρτη μας;

    Ελπίζω αυτό το thread να μας οδηγήσει σε ένα καλό δρόμο για τον σχηματισμό της.

    Αναμένω απαντήσεις απο όποιους θέλουν.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Αστρολογία - Μια συνοπτική μελέτη

    Συνοπτική ερμηνεία των πλανητών

    Κύριες όψεις

    Οι 12 οίκοι συνοπτική περιγραφή

    Η σημασία του κυβερνήτη του Ωροσκόπου

    Στοιχεία προσωπικότητας βάσει του Ωροσκόπου


    Σου παραθέτω μόλις λίγες σταγόνες από τον ωκεανό της βιβλιοθήκης.
    Τα άρθρα που πρέπει να μελετήσεις βρίσκονται Ε Π Α Ν Ω αριστερά στο taskbar Αστρολογία.

    Πριν βρεις τη σωστή σειρά και τα βήματα ερμηνείας ενός χάρτη, καλό θα είναι να έχεις ξεκαθαρίσει μερικές βασικές έννοιες και σύμβολα, όπως ζωδια, οίκοι, τετραπλότητες, πλανήτες κλπ.

    Είναι αδύνατον να θέλει κάποιος να προχωρήσει σε ερμηνεία χαρτων και προγνωστικών συστημάτων χωρίς πρώτα να έχει αφομοιώσει έννοιες ΒΑΣΙΚΕΣ.
    Ρίξε κι εδω κάτω μια ματιά.

    Τα δομικά στοιχεία του Ωροσκοπίου: οι Οίκοι
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #3

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Αγαπητέ Lam έθιξες ένα τεράστιο θέμα.

    Αν εκτός των άρθρων έχεις παρακολουθήσει και τις συζητήσεις, θα έχεις μάλλον διαπιστώσει ότι ακόμη και οι αστρολόγοι μας έχουν διαφορετική σειρά. Αυτό οφείλεται στους διαφορετικούς δασκάλους που είχαν, την σχολή αστρολογία που ακολουθούν, ακόμη και τις δικές τους έρευνες.

    Όταν πρωτοξεκίνησα ούτε κι εγώ καταλάβαινα τι γίνεται με το χάος. Με το βιβλίο του Βασίλη Παπαδολιά, μαθήματα αστρολογίας, που περιγράφει τις διαφορετικές μεθόδους σύνθεσης και ερμηνείας, πραγματικά απενεχοποιήθηκα και αποφάσισα να μάθω πρώτα καλά την μέθοδο της δασκάλας μου Κοραλλίας Μόζορας για την γενέθλια αστρολογία και μετά να το ψάξω περισσότερο.

    Λυπάμαι αλλά απλώς με τα άρθρα δεν γίνεται δουλειά, γιατί υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Παρόλα αυτά ένας αρχάριος μπορεί να δει πολλά πράγματα εξετάζοντας το τρίπτυχο, Ήλιο-Σελήνη-ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του ωροσκόπου. Μετά να δει τις ποιότητες (σταθερά-παρορμητικά-μεταβλητά) και τα στοιχεία (φωτιά-αέρας-γη-νερό) και την αναλογία τους, τι σημαίνουν οι πλανήτες στα ζώδια και στους οίκους, καθώς και οι ακμές των οίκων στα ζώδια ή καλύτερα τους 6 άξονες του ωροσκοπίου.

    Αυτά σαν μια πρώτη γρήγορη ματιά, γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα και οι συνδιασμοί και η σύνθεση, που εξαρτώνται από την εμπειρία και την μεθοδολογία που θα αποφασίσεις να ακολουθήσεις.

    Αν θες εκτός από τους συνδέσμους που παρέθεσε η Ταυρίνα μας, κοίτα και την προσέγγιση του ωροσκοπίου της Whitney Houston http://php56.astrowin3.org/forum/ωροσκόπια-διασήμων-αφιερώματα-153/«υστερόγραφο-whitney-houston»-13292/ που έκαναν Atrapos, Κοραλλία Μόζορα και Katiakiss.

    Το ξέρω ότι δεν βοήθησα και λυπάμαι αλλά το θέμα είναι τεράστιο και απαιτεί χρόνο, μελέτη, υπομονή και εμπειρία.
    Ανάψτε το φάρο στην καρδιά σας, αφήστε το φως του να λάμπει και να γεμίζει το ΕΙΝΑΙ σας. Χωρίς καμία προσπάθεια μπορείτε να είστε ορατοί από χιλιόμετρα μακριά, να φωτίζετε τους άλλους και όλοι μαζί να είμαστε υγιείς άνθρωποι που συνυπάρχουμε στον πλανήτη μας.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Parkat καλησπέρα,

    Και εσύ από πλευράς σου έθειξες και με πολύ σωστό τρόπο ένα τεράστιο θέμα. Και δη σχετικά με τις διαφορετικές απόψεις μεταξύ όχι μόνων των αστρολόγων της παρούσας ιστοσελίδας, αλλά και παγκοσμίως.

    Επ'αυτού δε να πω, πως κάποτε είχα έναν μαθητή, που ότι και εάν του έλεγε όπως και εάν του το εξηγούσες στο τέλος στρεφόταν και εκστασιάζονταν με την Σελήνη.

    Πέρασαν κάποια χρόνια και όταν τυχαία ξανασυναντηθήκαμε, μου ζήτησε να δει το χάρτη μου. Αρχικά όλα όσα μου έλεγε μου φάνηκαν ακατάληπτα. Ακόμα και σήμερα δεν γνωρίζω τι έβλεπε, που και πως το έβλεπε πόσο μάλλον το πως το ερμήνευε. Είχα γουρλώσει τα μάτια μου. Τίποτε από όλα όσα μου εξέθεσε δεν ήταν λάθος. Αντίθετα εξέφρασε και απόψεις που ούτε κατά διάνοια είχα σκεφτεί.

    Οπερ και σημαίνει. Η αστρολογία είναι πρωτίστως μια ιδιάζουσα τέχνη. Ενας πόλος έμπνευσης, φαντασίας, μαθηματικών, νοητικής εκκεντρικότητας και ότι άλλο ίσως θα έβρισκε κανείς να περιγράψει.

    Η αστρολογία είναι θέμα ψυχής, καρδιάς, αντιλήψεων και πεποιθήσεων ενός εκάστοτε. Για παράδειγμα εγώ δεν λαμβάνω υπόψη μου τις αποκλίσεις υπό την ευρεία έννοια, του τόσες μοίρες απόκλιση ή όχι. Επίσης είμαι οπαδός της 45ο 72ο, 135ο 150ο και της διπλής χιαστί.

    Κανείς αστρολόγος στην Ελλάδα δεν δέχεται αυτού του είδους την προσέγγιση, αλλά ούτε και ότι οι ήσσονος σημασίας όψεις μπορεί να διαδραματίζουν κάποιο ιδιαίτερο ρόλο. Ε και; Με τον γενικότερο τρόπο που εγώ εργάζομαι, επάνω στα θέματα που κατά κύριο λόγο προτιμώ να διεισδύω, και ανάλογα με το τι προκλήσεις και με ποιού είδους προκλήσεις ήρθα αντιμέτωπη -π.χ. δολοφονίες, ατυχήματα, ναυάγια κ.λ.π - έπρεπε να επιστρατεύσω το μέγιστο της επινόησης μου, όπερ και έτσι βοηθήθηκα να αναγάγω την τέχνη μου σε μαεστρία.

    Μέγιστη σημασία για εσένα, εμένα, τα μέλη, και άπαντες είναι το εάν τελικά τα εξαγόμενα συμπεράσματα σου σε οδηγούν στην μία και μοναδική ικανοποίηση ενός οιουδήποτε ερευνήτη. Ητοι την επιβεβαίωση και την επαλήθευση! Προσωπικά είχα την μεγάλη τύχη να καθήσω δίπλα σε εξαιρετικά ευρηματικούς δασκάλους, αλλά και την τεράστια θεική έμπνευση να διακατέχομαι από εξαιρετική παρατηρητικότητα, και προπάντων μεγάλη ενορατικότητα και φαντασία.

    Κοντολογίς η αστρολογία είναι και λίγο σαν την μαγειρική. Με αλάτι και πιπέρι σκέτα φτιάχνεις ένα καλό και νόστιμο φαγητό. Με αλάτι, πιπέρι και λογιών -λογιών μπαχάρια όμως, φτιάχνει γκουρμε γεύμα.

    Είναι στο χέρι του καθενός λοιπόν να έχει -όπως πολύ σωστά διαπιστώνετε ευτυχώς οι
    περισσότεροι -πάρει πολύ καλές βάσεις. Από εκει και μετά ποιές επινοήσεις ο καθένας θα επιστρατεύσει είναι δικό του θέμα. Τέλος η αστρολογία του σήμερα έχει αναχθεί σε τόσες πολλές
    διαφορετικές εξειδικεύσεις, οπότε εάν βάλεις κάτω όλα αυτά μαζί τι μένει;

    Βαθιά εντρύφηση, μυητική διάθεση, έρευνα, παρατηρητικότητα και ιώβια υπομονή. Τέλος θα πω κάτι που έλεγα στα παιδιά μου. Παιδιά, δεν έχει σημασία αν διαβάζετε Ρομάντζο, Το Πρώτο Θέμα,
    Κόμικς ή νουβέλα ενός ερωτικού πάθους! Να διαβάζεις τα πάντα. Ετσι μαθαίνει κανείς να ξεχωρίζει με ασφάλεια το σκουπιδαριό από το σοβαροφανές ως το πραγματικά μελετημένο και σωστά οριοθετημένο. Φύγετε μακριά απο ενοχές και αναστολές, και απλώς μην αφήνετε να σας ξεφεύγει το παραμικρό.

    Καλό β΄ραδυ σε όλους σας

  5. #5

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Αστρολογία - Μια συνοπτική μελέτη

    Συνοπτική ερμηνεία των πλανητών

    Κύριες όψεις

    Οι 12 οίκοι συνοπτική περιγραφή

    Η σημασία του κυβερνήτη του Ωροσκόπου

    Στοιχεία προσωπικότητας βάσει του Ωροσκόπου


    Σου παραθέτω μόλις λίγες σταγόνες από τον ωκεανό της βιβλιοθήκης.
    Τα άρθρα που πρέπει να μελετήσεις βρίσκονται Ε Π Α Ν Ω αριστερά στο taskbar Αστρολογία.

    Πριν βρεις τη σωστή σειρά και τα βήματα ερμηνείας ενός χάρτη, καλό θα είναι να έχεις ξεκαθαρίσει μερικές βασικές έννοιες και σύμβολα, όπως ζωδια, οίκοι, τετραπλότητες, πλανήτες κλπ.

    Είναι αδύνατον να θέλει κάποιος να προχωρήσει σε ερμηνεία χαρτων και προγνωστικών συστημάτων χωρίς πρώτα να έχει αφομοιώσει έννοιες ΒΑΣΙΚΕΣ.
    Ρίξε κι εδω κάτω μια ματιά.

    Τα δομικά στοιχεία του Ωροσκοπίου: οι Οίκοι
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω την ευκαιρία ως μέλος του myhoroscope απο το 2005 να έχω πρόσβαση στην ομολογουμένως πλούσια βιβλιοθήκη του site και να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου και απο τα άρθρα του και απο τις συζητήσεις των μελών και των αστρολόγων του. Θα συμφωνήσω στο οτι χρειάζονται (όπως για τα πάντα άλλωστε) καλές βάσεις στην αστρολογία πριν κάποιος προχωρήσει στη προσπάθεια ανάλυσης του προσωπικού του γενέθλιου χάρτη. Και αυτό φυσικά για να μην βρεθεί σε αδιέξοδα παρερμηνίες και συγχίσεις κατα την ερμηνεία του χάρτη του. Θεωρώ αυτονόητο πως ο καθένας μας μπορεί να κρίνει το αν και πότε είναι έτοιμος να πειραματιστεί με την σύνθεση και ερμηνεία του προσωπικού του γενέθλιου χάρτη.

    Τέλος θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω link που εμπεριέχει μια πολύ καλή κατάταξη βασικών για έναν αρχάριο άρθρων αστρολογίας του site, την οποία έκανε ο κος. Παπαδολιας (του αξίζουν συγχαρητήρια), έτσι ώστε να μπορέσουν νεώτερα μέλη του site να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους ή να βάλουν σε τάξη τις ήδη υπάρχουσες.


    το link ειναι:

    http://php56.astrowin3.org/forum/οι-...ογία-4708/

    ή αλλιώς μπορεί να βρεί κάποιος την εν λόγο διάταξη άρθρων στην ενότητα "εραστές της αστρολογίας"/"επισημασμένο:εισαγωγή στην αστρολογία"- με σειρά κατάταξης 3η απο πάνω.

    υ.γ. χρειάζεται διόρθωση το link της τελευταίας παραπομπής με τίτλο "προτάσεις για αστρολογικα βιβλια " .

  6. #6
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    ΝΙΚΗ
    Posts
    193

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Lam......

    θα σου πω πως ξεκιναω εγω προσωπικα βλεποντας ενα χαρτη για να συγκεντρωσω πληροφοριες.
    Πρωτα παρατηρω σε ποια ζωδια βρισκονται ηλιος,σεληνη κ γρηγοροι πλανητες, για να βγαλω
    καποια συμπερασματα για το χαρακτηρα του ατομου που μ ενδιαφερει. Πχ ενας ηλιος στον ταυρο, ξερουμε τι ατομο θα δωσει, αν δω μια σεληνη στους διδυμους θα υποθεσω οτι προκειται για ενα ατομο καπως ανησυχο. Αν εχει μια αφροδιτη στον κριο θα συμπερανω οτι εχει μια ασταθεια στα αισθηματικα του, αν δω εναν αρη στον καρκινο θα υποθεσω οτι ειναι ανθρωπος
    που δεν μπορει να χειριστει σωστα τον ψυχικο του κοσμο, λιγο αβουλος....
    Με εναν δια στον τοξοτη ..ισως...ειναι πιο τυχερος απο αλλους, κ....παει λεγοντας!
    Επειτα προσεχω τις οψεις που κανουν αυτοι οι πλανητες. Πχ αν δω την αφροδιτη να κανει ενα
    τετραγωνο με κρονο ας πουμε στον αιγοκερω, θα σιγουρευτω οτι εχει οντως θεμα με τα αισθηματικα του. Αν ο αρης απ τον καρκινο κανει ενα τριγωνο με ουρανο, θα υποθεσω οτι το ατομο αυτο,ισως βοηθιεται τελικα στις εκδηλωσεις του. Κ αν η σεληνη στους διδυμουν κανει μια συνοδο με τον ερμη, εεεε.. τοτε θα καταλαβω οτι μαλλον ειναι λιγο κουτσομπολης.....
    Υστερα βλεπω αυτα ολα σε ποιους οικους ειναι για να βγαλω παλι καποια συμπερασματα για τις
    δραστηριοτητες του. Αν ας πουμε ο αρης του ειναι στον 4ο του, θα υποθεσω οτι το ατομο αυτο ειναι καπως προσκολημενο στην οικογενεια του κ φοβαται να κοψει τον ομφαλιο λωρο.
    Ετσι βγαζω συμπερασματα για του καθενος το χαρακτηρα κ στο τελος ολα αυτα τα συνδιαζω
    με τους τρανζιτ για να δω τι.....τον περιμενει!!
    Αυτα ομως ειναι προσωπικες μου κινησεις κ δεν ειναι απαραιτητο να βολευουν κ εσενα....
    ή κ τους υπολοιπους.
    Φιλικα Νικη

  7. #7

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Quote Originally Posted by parkat View Post
    Αγαπητέ Lam έθιξες ένα τεράστιο θέμα.

    Αν εκτός των άρθρων έχεις παρακολουθήσει και τις συζητήσεις, θα έχεις μάλλον διαπιστώσει ότι ακόμη και οι αστρολόγοι μας έχουν διαφορετική σειρά. Αυτό οφείλεται στους διαφορετικούς δασκάλους που είχαν, την σχολή αστρολογία που ακολουθούν, ακόμη και τις δικές τους έρευνες.

    Όταν πρωτοξεκίνησα ούτε κι εγώ καταλάβαινα τι γίνεται με το χάος. Με το βιβλίο του Βασίλη Παπαδολιά, μαθήματα αστρολογίας, που περιγράφει τις διαφορετικές μεθόδους σύνθεσης και ερμηνείας, πραγματικά απενεχοποιήθηκα και αποφάσισα να μάθω πρώτα καλά την μέθοδο της δασκάλας μου Κοραλλίας Μόζορας για την γενέθλια αστρολογία και μετά να το ψάξω περισσότερο.

    Λυπάμαι αλλά απλώς με τα άρθρα δεν γίνεται δουλειά, γιατί υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Παρόλα αυτά ένας αρχάριος μπορεί να δει πολλά πράγματα εξετάζοντας το τρίπτυχο, Ήλιο-Σελήνη-ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του ωροσκόπου. Μετά να δει τις ποιότητες (σταθερά-παρορμητικά-μεταβλητά) και τα στοιχεία (φωτιά-αέρας-γη-νερό) και την αναλογία τους, τι σημαίνουν οι πλανήτες στα ζώδια και στους οίκους, καθώς και οι ακμές των οίκων στα ζώδια ή καλύτερα τους 6 άξονες του ωροσκοπίου.

    Αυτά σαν μια πρώτη γρήγορη ματιά, γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα και οι συνδιασμοί και η σύνθεση, που εξαρτώνται από την εμπειρία και την μεθοδολογία που θα αποφασίσεις να ακολουθήσεις.

    Αν θες εκτός από τους συνδέσμους που παρέθεσε η Ταυρίνα μας, κοίτα και την προσέγγιση του ωροσκοπίου της Whitney Houston http://php56.astrowin3.org/forum/ωρο...uston»-13292/ που έκαναν Atrapos, Κοραλλία Μόζορα και Katiakiss.

    Το ξέρω ότι δεν βοήθησα και λυπάμαι αλλά το θέμα είναι τεράστιο και απαιτεί χρόνο, μελέτη, υπομονή και εμπειρία.

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αγαπητή parkat. Ήσουν περιληπτική και ουσιατική ταυτόχρονα οπότε βοήθησες αρκετά και μένα και όσους αρχάριους διαβάζουν το post σου. Η αλήθεια είναι οτι δεν γνώριζα πως υπάρχουν διαφορετικές σειρές προσέγγισης για την ερμηνεία ενός χάρτη. Δέχομαι όλα αυτά που αναφέρεις περί σχολών αστρολογίας έρευνες και απόψεις των αστρολόγων και χαίρομαι που το βιβλίο του κου Παπαδολια σε βοήθησε να απενοχοποιηθείς (η απενεχοποίηση είναι λυτρωτική σε κάθε τομέα). Είμαι σίγουρος οτι θα έχει κάνει άριστη δουλειά. Εξάλλου είναι θεμιτό, λογικό και τέλος πάντων αναπόφεκτο να υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις για όλα τα θέματα είτε αυτά αφορούν ένα τομέα, μία τέχνη, μία επιστήμη κλπ.

    Σε ευχαριστώ για αυτήν την πρώτη πρόταση ως προς την σειρά προσέγγισης των αστρολογικών στοιχείων ενός γενέθλιοιυ χάρτη με σκοπό την σύνθεση και ερμηνεία. Θέλω να πιστέυω οτι οι περισσότεροι αστρολόγοι παρά τις διαφοροποιήσεις τους θα στηρίζονται λίγο πολύ σε κάποιες βασικές αρχές προσέγγισης. Και πιστεύω οτι αν - όποιος θέλει φυσικά - παρατεθούν αυτές οι γενικές βασικές αρχές προσέγγισης ενός γενέθλιου χάρτη, σε σειρά όμως (βασικό αυτό), θα βοηθηθούν οι αρχάριοι στο να ταξινομήσουν τις γνώσεις της αστρολογίας καλύτερα μέσα τους και πάνω απο όλα θα έχουν ένα μπούσουλα που θα αφορά τη σειρά και το τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να διαβάζουν τα άρθρα αστρολογίας εδώ στο site αλλά και γενικώς τα κείμενα αστρολογίας. Τουλάχιστον αυτό ήταν το σκεπτικό με το οποίο παρέθεσα την ερώτησή μου. Σε ευχαριστώ και πάλι.
    Last edited by Lam; 20-04-2012 at 12:50 AM.

  8. #8

    Re: συνθεση και ερμηνεια γενεθλιου χαρτη

    Σε ευχαριστώ πολύ Νίκη που μοιράστηκες και εσυ τη δική σου μεθοδολογία. Ήσουν γεναιόδωρη και κατατοπιστική μπορώ να πω.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads