s
οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Καλησπέρα σε όλους.

    Διάβαζα σε ένα ελληνικό βιβλίο αστρολογίας για τους συνοδικούς κύκλους μεταξύ των πλανητών. Ως ορισμό έλεγε ότι συνοδικός κύκλος καλείται ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα σε δύο διαδοχικές συνόδους μεταξύ δύο πλανητών. ¨Έλεγε ότι συνοδικούς κύκλους σχηματίζουν όλα τα πλανητικά ζεύγη και ότι πιο γνωστός είναι αυτός μεταξύ των φώτων ήλιου και σελήνης. Όπου προκύπτουν τα γνωστά: νέα σελήνη, γέμιση, πανσέληνος και χάση.

    Έτσι μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
    - Όταν σε ένα γενέθλιο χάρτη έχουμε για παράδειγμα μία αντίθεση μεταξύ ήλιου και σελήνης, στην ερμηνεία αυτής της αντίθεσης (εκτός από τα γνωστά δηλ τι συμβολίζουν τα φώτα, ζώδια μοίρες ζωδίων και οίκους στα οποία σχηματίζεται αυτή η αντίθεση, όψεις που κάνουν τα φώτα με άλλους πλανήτες καθώς και ποιους οίκους κυβερνούν και βρίσκονται), μήπως συμπεριλαμβάνουμε – αντλούμε πληροφορίες- και από το σημείο (ζώδιο, μοίρα ίσως και οίκο αν και ήμασταν αγέννητοι τότε) στο οποίο ξεκίνησε ο συνοδικός κύκλος των φώτων πριν σχηματίσουν τη γενέθλια όψη του χάρτη μας; Αν ναι, τότε αυτό το κάνουμε για όλες τις όψεις μεταξύ πλανητών ενός γενέθλιου χάρτη; Αντλούμε δηλ πληροφορίες για αυτές τις γενέθλιες όψεις και από το σημείο στο οποίο ξεκίνησε ο συνοδικός κύκλος – σύνοδος- των πλανητών ; Πόσο σημαντικό είναι άραγε στην ερμηνεία των γενέθλιων όψεων του χάρτη μας;
    - Επίσης, παίζει ρόλο σε μία ερμηνεία αν πχ ένα γενέθλιο εξάγωνο ή γεν. τετράγωνο ή γεν. τρίγωνο μεταξύ δύο πλανητών (όχι των φώτων), έχει σχηματιστεί πριν ή μετά από την αντίθεσή τους;

    Επίσης, επειδή οι γνώμες διίστανται σε ότι αφορά τις ανοχές που πρέπει να υπάρχουν για να σχηματιστεί μία όψη μεταξύ πλανητών σε ένα γενέθλιο χάρτη, με αποτέλεσμα σε άλλα προγράμματα να σχηματίζονται όψεις στο γενέθλιο χάρτη μου και σε άλλα όχι, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε λέγοντας μου αν τελικά ισχύουν ή όχι οι παρακάτω γενέθλιες όψεις;
    - Αφροδίτη στις 26 μοίρες 28΄΄ στο καρκίνο σε σύνοδο με Κρόνο στις 4 μοίρες και 18΄΄ στο λέοντα.
    - Κρόνος στις 4 μοίρες και 18΄΄ στο λέοντα σε τρίγωνο με Ποσειδώνα (ανάδρομο) στις 11 μοίρες και 38΄΄ του τοξότη.
    - Κρόνος στις 4 μοίρες και 18΄΄ στο λέοντα. σε εξάγωνο με Πλούτωνα στις 9 μοίρες και 4΄΄ του ζυγού

    Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Καλησπέρα Lam. Αρχικά να σου πω ότι έγινες απόλυτα κατανοητός, ήσουν σαφής και το κείμενό σου είναι πολύ καλογραμμένο.

    Δεν έχω καμία ειδικότητα στους συνοδικούς κύκλους. Εκείνος που μπορεί να σου δώσει τις πιο κατατοπιστικές απαντήσεις για το ερώτημά σου είναι ο atrapos (Δημήτρης Αντωνιάδης) και αν δεν κάνω λάθος έχει γράψει κάποια άρθρα που αναφέρονται γενικότερα στους κύκλους όψεων των εξωκρόνιων πλανητών.
    Ωστόσο θα κάνω μία προσπάθεια να σου γράψω μερικά πράγματα και στην πορεία όποιος θέλει μπορεί αν συμπληρώσει με τις δικές του γνώσεις.
    Στην κλασική αστρολογία, ο χρόνος ισχύος του χάρτη μας ξεκινά με την πρώτη ανάσα που παίρνουμε όταν γεννιόμαστε και ο χάρτης μας καταστρώνεται σύμφωνα με το ζώδιο και τις μοίρες του ζώδιο που ανατέλλει εκείνη την στιγμή, δηλαδή τον ωροσκόπο μας. Δεν έχει σημασία ποιος όψεις έχουν κάνει κάποιοι πλανήτες (εκτός των φώτων) πριν την γέννησή μας, γιατί αυτοί οι πλανήτες κινούνται αργά και εμείς δεν έχουμε εκτεθεί καν στην ενέργειά τους.
    Η Σελήνη, ως το πιο γρήγορα κινούμενο σώμα, εξετάζεται με διαφορετικό τρόπο και λαμβάνεται υπόψη η φάση στην οποία βρίσκεται κατά την στιγμή της γέννησής μας. Πέρα από το ζώδιο , τις μοίρες και τις όψεις που κάνει, μπορεί κανείς να αντλήσει πληροφορίες από την φάση στην οποία βρίσκεται.

    Υπάρχουν βέβαια και αστρολογικές σχολές που δίνουν σημασία σε κάποιες πλανητικές μετακινήσεις και φαινόμενα της περιόδου πριν την γέννηση του ατόμου. Αυτό έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το θέμα αυτό και το πώς διάκειται απέναντι στο όλο σκεπτικό.

    Η πιο διαδεδομένη και συναφής περίπτωση, είναι αυτή της προγενέθλιας έκλειψης. Σύμφωνα με τους κανόνες της προγενέθλιας έκλειψης, η τελευταία έκλειψη πριν τα γενέθλιά μας είναι ένα σημαντικό και ενεργό σημείο που όταν ενεργοποιείται, από την επανάληψη της εν λόγω εκλείψεως σε σύνοδο με την προγενέθλια έκλειψη, τότε εγκαινιάζεται ένας κύκλος 19 μηνών , όπου λαμβάνουν χώρα κάποια πολύ σημαντικά γεγονότα για τη ζωή του ατόμου.
    Προσωπικά έχω παρακολουθήσει τον συγκεκριμένο κύκλο και βρίσκω ότι λειτουργεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Όμως δεν είναι κάτι απλό και σίγουρα θέλει εκτενή ανάλυση για να γίνει κατανοητό, αν δεν έχει τύχει να το διαβάσεις κάπου. Το θέμα από μόνο του, είναι ένα μεγάλο άρθρο.

    Σχετικά με την ανοχή των όψεων, να σου πω ότι τα φώτα μας έχουν μεγαλύτερη ανοχή από τους υπόλοιπους πλανήτες. Οι ασύμβατες όψεις, όπως η σύνοδος Αφροδίτη\Κρόνου που περιγράφεις, έχουν επίσης μικρότερη ανοχή από μία κανονική σύνοδο. Στη σύνοδο δίνεται συχνά η ανοχή των 8 μοιρών για τους πλανήτες και μέχρι 10ο για τα φώτα. Στην περίπτωσή σου η σύνοδος , κατά την γνώμη μου, λειτουργεί οριακά. Επειδή η σύνοδος είναι συγκλίνουσα, δηλαδή ο γρηγορότερος πλανήτης (Αφροδίτη) προηγείται, θα είχα την όψη υπό παρακολούθηση. Αν ήταν αποκλίνουσα θα της έδινα λιγότερη ισχύ. Αλλά αυτό μόνο εσύ μπορείς να το δεις και να το αξιολογήσεις καλύτερα , εσύ που έχεις το βίωμα και που μπορείς να παρακολουθείς στενά τον τρόπο που ενεργοποιούνται οι πλανήτες από διάφορες διελεύσεις εξωκρόνιων πλανητών.

    Η όψη Κρόνου \Ποσειδώνα ισχύει κανονικά και το εξάγωνο επίσης, αλλά λίγο οριακά, κατά την γνώμη μου πάντα. Έτσι κι αλλιώς, μιλάμε για δύο πλανήτες αργούς που η ενέργειά τους δεν γίνεται άμεσα αντιληπτή σε προσωπικό επίπεδο. Δεχόμαστε την όψη, αλλά δεν είναι μια όψη που θα λέγαμε χαρακτηριστική του ωροσκοπίου, εκτός αν κάποιος από τους πλανήτες αυτούς είναι κυβερνήτης ωροσκόπου ή ζενίθ πρωτίστως και δευτερευόντως των δύο επόμενων γωνιακών οίκων 4ου και 7ου , που έχουν μία διαφορετική βαρύτητα στην ερμηνεία τους.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #3

    Re: οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Σε ευχαριστώ πολύ και για τα καλά σου λόγια και για την αναλυτική απάντησή σου.

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post

    Δεν έχει σημασία ποιος όψεις έχουν κάνει κάποιοι πλανήτες (εκτός των φώτων) πριν την γέννησή μας, γιατί αυτοί οι πλανήτες κινούνται αργά και εμείς δεν έχουμε εκτεθεί καν στην ενέργειά τους.


    Μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό που μου λες. Σίγουρα δεν έχουμε εκτεθεί στην ενέργεια προηγούμενων συνόδων (μόνο για αυτές αναρωτιέμαι και αυτό γιατί αποτελούν την έναρξη του συνοδικού κύκλου μεταξύ ενός πλανητικού ζεύγους) μεταξύ αργών πλανητών - όπως Ερμής, Αφροδίτης, Άρης- αλλά και πολύ πιο αργών όπως Δίας Κρόνος και έξω Κρόνιοι.

    Παρ όλα αυτά όμως αναρωτιόμουν και βάση αυτού έθεσα και το ερώτημα, πως αν γεννήθηκαν κάποιοι με όψη για παράδειγμα τριγώνου Άρη -Δία ή Κρόνου - Ερμή ή Αφροδίτη – Πλούτωνα, αυτά τα τρίγωνα (επειδή ως τρίγωνα αποτελούν μέρος της εξέλιξης του συνοδικού κύκλου του ζεύγους Άρη –Δία, του ζεύγους Κρόνου - Ερμή και του ζεύγους Αφροδίτη – Πλούτωνα) δεν φέρουν – κουβαλούν το αίτημα της συνόδου που είχαν σχηματίσει κάποτε; Αυτό το αίτημα της συνόδου που έγινε κάποτε (που πιθανόν επηρεάζεται και από τη μοίρα του ζωδίου που σχηματίστηκε η σύνοδος ή μήπως όχι; )δεν εκδηλώνεται κάθε φορά που οι πλανήτες αυτοί κάνουν μία όψη μεταξύ τους; Και επειδή στο παράδειγμα μου η όψη είναι τρίγωνο, αν ισχύουν όλα αυτά τότε ίσως εκδηλώνεται και ευνοϊκά.
    Εξάλλου και εμείς ως ενέργειες κατά τη γέννηση μας δεν αποτελούμε το μέρος ενός συνόλου, τη στιγμή μια διαρκούς κίνησης; Άρα δεν φέρουμε το αίτημα της συνόδου μέσα από τη σχηματιζόμενη γενέθλια όψη μας; Και ανάλογα με την όψη τότε θετικά ή αρνητικά; Με αυτό το σκεπτικό ρωτάω και ελπίζω να με διαφωτίσετε.

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post

    Υπάρχουν βέβαια και αστρολογικές σχολές που δίνουν σημασία σε κάποιες πλανητικές μετακινήσεις και φαινόμενα της περιόδου πριν την γέννηση του ατόμου. Αυτό έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το θέμα αυτό και το πώς διάκειται απέναντι στο όλο σκεπτικό.

    Η πιο διαδεδομένη και συναφής περίπτωση, είναι αυτή της προγενέθλιας έκλειψης. Σύμφωνα με τους κανόνες της προγενέθλιας έκλειψης, η τελευταία έκλειψη πριν τα γενέθλιά μας είναι ένα σημαντικό και ενεργό σημείο που όταν ενεργοποιείται, από την επανάληψη της εν λόγω εκλείψεως σε σύνοδο με την προγενέθλια έκλειψη, τότε εγκαινιάζεται ένας κύκλος 19 μηνών , όπου λαμβάνουν χώρα κάποια πολύ σημαντικά γεγονότα για τη ζωή του ατόμου.
    Προσωπικά έχω παρακολουθήσει τον συγκεκριμένο κύκλο και βρίσκω ότι λειτουργεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Όμως δεν είναι κάτι απλό και σίγουρα θέλει εκτενή ανάλυση για να γίνει κατανοητό, αν δεν έχει τύχει να το διαβάσεις κάπου. Το θέμα από μόνο του, είναι ένα μεγάλο άρθρο.

    Όταν μιλάμε για προγενέθλια έκλειψη σε ποια αναφερόμαστε; Ηλίου ή σελήνης; Και αυτή δηλ ενεργοποιείται αν κατάλαβα σωστά, όταν και αν ξαναγίνει έκλειψη στην ίδια μοίρα; Με τι ανοχή; Και θα πρέπει να είναι το ίδιο είδος έκλειψης; Δηλ αν αναφέρεσαι σε έκλειψη ηλίου για παράδειγμα, θα πρέπει και η έκλειψη που θα την ενεργοποιήσει κάποτε, να είναι πάλι έκλειψη ηλίου;


    Quote Originally Posted by katiakiss View Post

    Η όψη Κρόνου \Ποσειδώνα ισχύει κανονικά και το εξάγωνο επίσης, αλλά λίγο οριακά, κατά την γνώμη μου πάντα.

    Έτσι κι αλλιώς, μιλάμε για δύο πλανήτες αργούς που η ενέργειά τους δεν γίνεται άμεσα αντιληπτή σε προσωπικό επίπεδο. Δεχόμαστε την όψη, αλλά δεν είναι μια όψη που θα λέγαμε χαρακτηριστική του ωροσκοπίου, εκτός αν κάποιος από τους πλανήτες αυτούς είναι κυβερνήτης ωροσκόπου ή ζενίθ πρωτίστως και δευτερευόντως των δύο επόμενων γωνιακών οίκων 4ου και 7ου , που έχουν μία διαφορετική βαρύτητα στην ερμηνεία τους.
    Θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις ποια όψη από τις παραπάνω δύο όψεις είναι οριακή; Το τρίγωνο ή το εξάγωνο;

    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    Last edited by Lam; 18-04-2012 at 09:16 PM.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Καλά τα είπε η Κάτια. Αν μπορώ να προσθέσω κάτι σχετικά με την προγενέθλια αρχή των συνοδικών κύκλων, θα έλεγα ότι θα την κοίταζα σαν ξεχωριστό σημείο μόνο για τα Φώτα και πάντως όχι στην αρχή της ανάλυσης ενός χάρτη.

    Από την άλλη πλευρά, πιστεύω ότι έχει σημασία να δει κάποιος το κοινωνικό γίγνεσθαι της εποχής που γεννιότανε και αυτό φαίνεται από τη φάση του κύκλου των αργών πλανητών. Φυσικά πρώτα θα δούμε τις όψεις που σχηματίζουν, οι οποίες είναι βέβαια πολύ σημαντικές. Αλλά ακόμα και όταν δεν σχηματίζουν όψη, αξίζει να δούμε αν 2 αργοί πλανήτες βρίσκονται στην αρχή του κύκλου τους, που σημαίνει ότι νέες κοινωνικές ζυμώσεις έπαιρναν μορφή ή αν βρίσκονται στο τέλος του κύκλου τους, που σημαίνει ότι κάποια κοινωνικά δεδομένα (που αφορούν τους 2 συγκεκριμένους πλανήτες) έχουν πλέον παλιώσει κα αποσύρονται.

    Σκοπός δηλαδή δεν είναι να σημειώσουμε στον χάρτη μας το πότε έγινε η προγενέθλια σύνοδος και να το έχουμε κι αυτό σαν ένα ακόμα από τα πολλά σημεία του χάρτη. Αλλά να δούμε τις τάσεις που επικρατούσαν στην κοινωνία και που σε κάποιο βαθμό αντικατοπτρίζονται και στον χάρτη μας.

    Από την άποψη αυτή, έχει κάποια λεπτή διαφορά αν ένα τετράγωνο Δία – Κρόνου για παράδειγμα σχηματίζεται στο πρώτο μισό του κύκλου τους ή στο δεύτερο μισό. Στην πρώτη περίπτωση θεωρείται ότι ο Κρόνος (ο αργότερος πλανήτης) έχει το πάνω χέρι (φυσικά πρέπει να λάβουμε υπόψη θέσεις σε ζώδια, οίκους κλπ) και ο Δίας προσπαθεί να αμφισβητήσει μια καθιερωμένη αξία. Στην δεύτερη περίπτωση, θεωρείται ότι ο Δίας έχει το πάνω χέρι και πλέον τα καινούργια δεδομένα έχουν σχηματιστεί και διαδοθεί στην κοινωνία. Το τετράγωνο είναι πλέον το τελευταίο τεστ πριν αποτελέσουν το νέο καθεστώς.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Quote Originally Posted by Lam View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ και για τα καλά σου λόγια και για την αναλυτική απάντησή σου.



    Μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό που μου λες. Σίγουρα δεν έχουμε εκτεθεί στην ενέργεια προηγούμενων συνόδων (μόνο για αυτές αναρωτιέμαι και αυτό γιατί αποτελούν την έναρξη του συνοδικού κύκλου μεταξύ ενός πλανητικού ζεύγους) μεταξύ αργών πλανητών - όπως Ερμής, Αφροδίτης, Άρης- αλλά και πολύ πιο αργών όπως Δίας Κρόνος και έξω Κρόνιοι.

    Παρ όλα αυτά όμως αναρωτιόμουν και βάση αυτού έθεσα και το ερώτημα, πως αν γεννήθηκαν κάποιοι με όψη για παράδειγμα τριγώνου Άρη -Δία ή Κρόνου - Ερμή ή Αφροδίτη – Πλούτωνα, αυτά τα τρίγωνα (επειδή ως τρίγωνα αποτελούν μέρος της εξέλιξης του συνοδικού κύκλου του ζεύγους Άρη –Δία, του ζεύγους Κρόνου - Ερμή και του ζεύγους Αφροδίτη – Πλούτωνα) δεν φέρουν – κουβαλούν το αίτημα της συνόδου που είχαν σχηματίσει κάποτε; Αυτό το αίτημα της συνόδου που έγινε κάποτε (που πιθανόν επηρεάζεται και από τη μοίρα του ζωδίου που σχηματίστηκε η σύνοδος ή μήπως όχι; )δεν εκδηλώνεται κάθε φορά που οι πλανήτες αυτοί κάνουν μία όψη μεταξύ τους; Και επειδή στο παράδειγμα μου η όψη είναι τρίγωνο, αν ισχύουν όλα αυτά τότε ίσως εκδηλώνεται και ευνοϊκά.
    Εξάλλου και εμείς ως ενέργειες κατά τη γέννηση μας δεν αποτελούμε το μέρος ενός συνόλου, τη στιγμή μια διαρκούς κίνησης; Άρα δεν φέρουμε το αίτημα της συνόδου μέσα από τη σχηματιζόμενη γενέθλια όψη μας; Και ανάλογα με την όψη τότε θετικά ή αρνητικά; Με αυτό το σκεπτικό ρωτάω και ελπίζω να με διαφωτίσετε.



    Όταν μιλάμε για προγενέθλια έκλειψη σε ποια αναφερόμαστε; Ηλίου ή σελήνης; Και αυτή δηλ ενεργοποιείται αν κατάλαβα σωστά, όταν και αν ξαναγίνει έκλειψη στην ίδια μοίρα; Με τι ανοχή; Και θα πρέπει να είναι το ίδιο είδος έκλειψης; Δηλ αν αναφέρεσαι σε έκλειψη ηλίου για παράδειγμα, θα πρέπει και η έκλειψη που θα την ενεργοποιήσει κάποτε, να είναι πάλι έκλειψη ηλίου;




    Θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις ποια όψη από τις παραπάνω δύο όψεις είναι οριακή; Το τρίγωνο ή το εξάγωνο;

    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    Lam, η έκλειψη που λαμβάνουμε υπόψη μας είναι η Ηλίου. Δυστυχώς η βιβλιογραφία για την προγενέθλια έκλειψη δεν έχει σπουδαία πράγματα και ότι έχω διαβάσει τον τελευταίο χρόνο είναι ενταγμένο μέσα σε μελέτη για τις εκλείψεις γενικότερα.
    Πάντως, καλά κατάλαβες. Στο ίδιο ζώδιο και στην ίδια μοίρα , με μια απόκλιση μέχρι 5ο και όχι απαραίτητα Ηλίου. Μπορεί να είναι και Σελήνης που θα ενεργοποιήσει το σημείο. Να έχεις υπόψη σου ότι θέλει προσεκτική μελέτη. Κι εγώ κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα τον τελευταίο χρόνο. Εξακολουθώ όμως να έχω το θέμα υπό μελέτη και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι ένα σημείο προτεραιότητας στην ανάλυση του χάρτη.

    Οριακό θεωρώ το εξάγωνο.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #6

    Re: οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Στην αστρολογία έχουμε την τάση να αναζητούμε πρότυπα σε όλες τις πλανητικές κινήσεις που να δίνουν μια έννοια τάξης. Οι συνοδικοί κύκλοι είναι ένα τέτοιο πρότυπο κίνησης. Όμως είναι ένα μεγάλο θέμα συζήτησης μεταξύ των ιστορικών, αν η ιστορία κινείται γραμμικά, σε κύκλους ή σε σπείρες. Υπάρχουν αρκετά επιχειρήματα για όλες αυτές τις θέσεις.

    Πάντως είχα δοκιμάσει να εφαρμόσω τους συνοδικούς κύκλους στην βυζαντινή ιστορία, επειδή καλύπτει μια περίοδο αρκετών αιώνων και προσφέρεται για μια τέτοια μελέτη. Δεν μπορώ να πω ότι οι συνοδικοί κύκλοι συνέπιπταν ή ήταν ιδιαίτερα περιγραφικοί για τις διάφορες φάσεις της βυζαντινής αυτοκρατορίας.

  7. #7

    Re: οψεις πλανητών και συνοδικοί κύκλοι

    Ουσιαστικά η ερώτηση μου αφορούσε 2 σκέλη (εκτός αυτού με τις προσωπικές όψεις και ανοχές του χάρτη μου.)
    Το ένα σκέλος είχε να κάνει με το οταν ξεκινά ένας συνοδικός κύκλος μεταξύ ένος πλανητικού ζεύγους, αν η μοίρα που σχηματίζεται η σύνοδος προσδίδει κάποιο επιπλέον μήνυμα στον εν λόγο συνοδικό κύκλο (πέρα απο το μήνυμα της φύσης των πλανητών). Αν όχι, μου φαίνεται περίεργο γιατι αυτο θα σημαίνει οτι ο συνοδικός κύκλος μεταξύ αρη και αφροδίτης για παράδειγμα θα προσδίδει τα ίδια αιτήματα κατα το σχηματισμο του στις διαφορες όψεις, είτε ξεκίνησε απο την 3η μοίρα του σκορπιού είτε απο την 4η του ίδιου ζωδίου . Τότε που συμμετέχει ο ρόλος των μοιρών του ζωδιακού κατα τη διάκεια ενός συνοδικού κύκλου;

    Το δεύτερο σκέλος είχε να κάνει με το αν και εφόσον έχουν σχέση τα παραπάνω περί συνόδων και μοιρών, αν αυτό θα μπορούσε να εκφραστεί και στο γενέθλιο χάρτη μας με το σκεπτικό οτι το αίτημα της μοίρας στην οποία σχηματίζεται η προγενέθλια σύνοδος του επερχόμενου συνοδικού κύκλου ενος ζεύγους πλανητών, εκφράζεται κατα τη στιγμή της γέννησής μας μέσω της σχηματιζόμενης γενέθλιας όψη του χάρτη μας (εξάγωνο τετραγωνο τριγωνο ) μεταξύ των πλανητών και εμπλουτίζεται απο τα αιτήματα των νέων μοιρών που βρίσκονται πλέον οι πλανήτες.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads