s
[Συζήτηση] ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. #1
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Από καιρούς σε καιρούς, αναρωτιέμαι,τί είναι αυτο που μετατρέπει τη ζωή ενός ανθρώπου σε κόλαση και τον οδηγεί σε σκληρές αποφάσεις και πράξεις. Απ΄την άλλη, αναρωτιέμαι πώς μπορεί ο ίδιος άνθρωπος, να κρύβει μέσα του τόσους θησαυρούς, που συνήθως η λάμψη τους μένει αναλλοίωτη μέσα στο χρόνο.
    Προσπαθώντας να βρω πληροφορίες μέσα από την αστρολογία , στάθηκα στα άρθρα του myhoroscope, που αναφέρονται στο δίπολο Ιχθύ / Παρθένου, και κατ’ επέκταση στις ιδιότητες του άξονα 12/6.
    Εξεπλάγην, όταν διαπίστωσα πως μερικοί από τους πιο διάσημους καλλιτέχνες όλων των ειδών και των εποχών, ανήκαν ή είχαν πολλά και σημαντικά αστρολογικά στοιχεία στο εν λόγω δίπολο.

    Στάθηκα σε έναν Τοξότη, λίγο μοναχικό, αρκετά μοναχικό και πολύ αντιστάρ. Πρόκειται για τον Ακη Πάνου, έναν από τους αγαπημένους μου συνθέτες. Τα τραγούδια του, λίγο πολύ γνωστά και αγαπημένα.


    Και λίστα δεν έχει τελειωμό...

    Ο Ακης Πάνου έγραψε τραγούδια για αρκετούς καλλιτέχνες μεταξύ αυτών ο Στέλιος και ο Στράτος.
    Μοναδικοί κι εκείνοι, και απόντες πλέον...

    Θα παρατηρήσατε ήδη, πως οι στίχοι του στα τραγούδια,κρύβουν χαρακτηριστικά 6/12ου οίκου: πόνο, τρέλα, ταπείνωση, προδοσία, απογοήτευση, ανεκπλήρωτο έρωτα,διάλυση.


    1. Άστον τρελό στην τρέλα του και μην τον συνεφέρεις / τι κρύβει μέσα το μυαλό ενός τρελού δεν ξέρεις
    2. Στο θολωμένο μου μυαλό, ο κόσμος είναι μια σταλιά/κάτι σκιές απ'τα παλιά και κάποιο πάθος μου τρελό
    3. Ήταν κάλπικα τα φιλιά που μου πουλούσε/κι όταν ειδα την αλήθεια πόσο ντράπηκα
    4. Του κόσμου το περίγελο, κατάντησε να γίνει/και όλα αυτά για χάρη της, και όλα αυτά για εκεινη
    5. Και τι δεν κάνω,../ και μ'αποφεύγεις σαν αλήτη σαν ζητιάνο, για πληρωμή
    6. Η ζωή μου όλη είναι ένα τσιγάρο/που δεν το γουστάρω κι όμως το φουμάρω
    7. Φέρτε το παιδί του χάρου,να το κρύψω, να το χάσει/ίσως τότε λογαριάσει το δικό μου τον καημό
    8. Οι μισοί καλοί, σε μοναστηριού κελί/και οι άλλοι στο τρελάδικο, από κακό κι από άδικο

    Υπάρχει "κατι" που δένει αστρολογικά τον συνθέτη και τους τραγουδιστές, κατι που θυμίζει τραγικούς ήρωες, που αναζητούν τη δική τους προσωπική κάθαρση.Οι ζωές τους, σφραγίστηκαν από θλιβερά γεγονότα, τα οποία κατά ένα περίεργο λόγο,τους λύτρωσαν.

    Έτσι λοιπόν,πήρα το θάρρος, ή αν θέλετε το θράσος, να κάνω μια απόπειρα "μαντεψιάς" της ώρας γέννησης του κάθε ενός, με βάση την προσωπικότητα που έβγαινε μέσα από το έργο του. Σας παραθέτω και τους χάρτες τους.

    Τα κριτήρια είναι απολύτως υποκειμενικά, και θα χαρω ιδιαίτερα να ακούσω απόψεις,παρεμβάσεις και οπωσδήποτε διορθώσεις, από όλα τα μελη.Επίσης, θα παρακαλέσω την «καλλιτεχνική» ομάδα διαχείρισης, να ανεβάσουν τους χάρτες, καθ’ότι «κόλλησε» το πρόγραμμα windows που χρησιμοποιώ (Microsoft powerpoint)




    Άκης Πάνου, 15/12/1933, Αθήνα, πιθανή ώρα γέννησης 13.30




    Ο Άκης Πάνου, με τον κυβ. του ωροσκοπίου του στο 10ο οίκο, σε έξαρση από ζωδιο και από θέση, να αποκαλύπτει μια γνήσια, αντρική "μαγκιά", μια πίστη σε νόμους άγραφους και σκληρούς, και την ιδιαίτερη ευαισθησία που είχε στα θέματα οικογένειας, με τον όποιον τρόπο την εξέφραζε.

    Ο Ουρανός στον 1ο οίκο, κυβ. του 11ου δείχνουν μια μεγάλη αυθεντία που σε συνδυασμό με έναν εκρηκτικό χαρακτήρα, του χάρισε απλόχερα θαυμαστές αλλά και εχθρούς. Η θέση του Δία σε ζώδιο της Αφροδίτης αποκαλύπτει τους 2 γάμους που τέλεσε,και τον πρώτο σε ηλικία 19 ετων.

    Το μεγάλο τρίγωνο Ηλίου/Ουρανού/Ν.Δ στην τριάδα της φωτιάς έρχεται να σφραγίσει το παθος του για δημιουργία,αστείρευτη έμπνευση,αυθεντικότητα και αγάπη στη μουσική. Ο Κρόνος στον Υδροχόο, στον 11ο οίκο και από σχεδόν φυσική θέση,παρέα με την Αφροδίτη,μοιάζουν να «απολαμβάνουν» την περιθωριοποίηση, και δεν διστάζουν να κατακρίνουν-δικαίως- τα πολιτικά κατεστημένα της εποχής. (Αδιόρθω-Αναρχι)

    Τέλος, ο Ποσειδώνας στον άξονα 6/12 εκτός από την ευαισθησία ενός καλλιτέχνη, μιλά και για την ισόβια καταδίκη του, ύστερα από το φόνο που διέπραξε,για χάρη της αγαπημένης κόρης του. (Πλούτωνας σε 4ο-Καρκίνο, κυβ. 4ου στον 8ο-Σκορπιό)



    Στράτος Διονυσίου,8/11/1935, Σέρρες, πιθανή ώρα γέννησης 03.15



    Ο Στράτος Διονυσίου, με τον κυβ. του ωροσκόπου του στο 2ο οίκο και στο Ζυγό, να του χαρίζει αυτή τη μοναδικά αισθησιακή και αναλλοίωτη στο χρόνο φωνή, παρά τις καταχρήσεις του.Σκορπιός,με τον 'Ηλιο του στο 2ο οίκο, μοιάζει να ζεί για να απολαμβάνει στο έπακρο τη ζωή, και να γεύεται μέχρι το μεδούλι όλους τους απαγορευμένους καρπούς.
    Ο κυβ. του ζενίθ του ο Ερμής επίσης, στο 2ο οίκο,και σε τρίγωνο με την ακμή του "φωνάζει" για αναγνωρισιμότητα στο τραγούδι.Η Αφροδίτη στον ωροσκόπο του στην Παρθένο, αν και αδύναμη από ζωδιο, σε εξάγωνο με το Δία και τον Πλούτωνα, τον έκανε αγαπητό αλλά και αναγνωρίσιμο, σε όλες τις κοινωνικές τάξεις (θυμάστε το τραγούδι,"του λιμανιού και του σαλονιού"?)

    Ο κυβ. του 7ου οίκου του ο Ποσειδώνας, βρίσκεται στο 12ο. Η σχέση του με τη νόμιμη σύζυγο του, κάθε άλλο παρά παραδοσιακή ήταν,αφού ήταν λάτρης των γυναικών..γενικότερα. Ο συγκυβερνήτης του 7ου όμως, ο Άρης, βρίσκεται στον 4ο οίκο και σε έξαρση από ζώδιο, κάτι που σημαίνει πως ο γάμος για εκείνον ήταν απαραίτητος για τη στήριξη της οικογένειάς του, και για αυτό δεν χώρισε ποτέ με τη γυναίκα του. Άλλωστε ο Ήλιος του στον άξονα 2/8 και σε σκορπιό/ταύρο αντίστοιχα, δεν τον άφηναν εύκολα να αποχωριστεί τα "κεκτημένα" του.

    Ο ίδιος , είχε δοκιμάσει τα πάντα, καθώς διψούσε για εμπειρίες, όπως υποστήριζε. Εμπειρίες επικίνδυνες,που φαίνονται από την ανοιχτή αντίθεση Ποσειδώνα/Κρόνου στον άξονα Παρθένου/Ιχθυ.Είναι γνωστός ο εγκλεισμός του στις φυλακές της Τίθυνθας στα μέσα της δεκαετίας του 70, για κατοχή και χρήση ναρκωτικών ουσιών, όταν ο τράνζιτ Ουρανός και ο Πλούτωνας, πυροδότησαν τον ήδη βεβαρυμένο άξονα 12/6 με Παρθένο/Ιχθύ αντίστοιχα.
    Το πέρασμα όμως του Δία από το γενέθλιο Ποσειδώνα του, τον ωροσκόπο και την Αφροδίτη, τον δικαίωσε αργότερα στις αρχές του 80, κάνοντάς τον ακόμη πιό αγαπητό και ακόμη μεγαλύτερο αστέρι στις μεγάλες πίστες.
    Δυστυχώς όμως, το Μάιο του 1990, με τον Ήλιο πάνω από το γενέθλιο Ουρανό του στον 8ο οίκο, πέθανε ξαφνικά, άδικα,από καρδιακό επεισόδιο, ξημερώματα, όταν πλέον εκλεινε το ΣΤΡΑΤΟΣ στη Φιλελλήνων.



    Στέλιος Καζαντζίδης 29/8/1931, Αθήνα πιθανή ώρα γέννησης 12.00



    Ο Στέλιος Καζαντζίδης, έμελλε σύμφωνα με το χάρτη του, να γίνει διάσημος και αγαπητός. Η μεγάλη σύνοδος Ηλιου-Ποσειδώνα-Αφροδίτης,στην Παρθένο (και η παρουσία του Ερμή εκεί), σχεδόν με την ακμή του ζενίθ του στο Λέοντα, δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης πως επρόκειτο να διακριθεί στο καλλιτεχνικό στερέωμα των "γιγάντων".

    Ο κυβ. του ωροσκόπου του, ο Πλούτωνας, τοποθετημενος στην ακμή του 9ου οίκου του, στον Καρκίνο, τον έκανε να αποκτήσει μια πολύ ευαίσθητη σχέση, αναφορικά με τον απόδημο Ελληνισμό, και τον πόνο της μετανάστευσης, καθώς εκείνος "κουβαλούσε" το δικό του δράμα προσφυγιάς στο κύτταρο της γενιάς του, καταγόμενος από οικογένεια Ποντίων προσφύγων (Πλούτωνας σε Καρκίνο). Παροιμιώδης ήταν και η αδυναμία που είχε στη μητέρα του, την κυρα-Γεθσημανή (σελήνη στον 4ο, στους ιχθείς).

    Είναι γνωστή σε όλους η σφοδρή του σύγκρουση με τη μουσική βιομηχανία της εποχής, και η αυτο-εξορία του από τα νυχτερινά κέντρα,καθώς ήταν ο πρώτος καλλιτέχνης που ζήτησε ποσοστά επί των πωλήσεων των δίσκων του, αφού εως τότε ο τραγουδιστής αμοιβόταν με ένα συμβολικό ποσό εφάπαξ, σαφως υποδεέστερο από εκείνο των κερδών της δισκογραφικής.

    Ο κυβ. του 5ου οίκου του, (δημιουργικότητα, ταλέντα,κλπ) ο Αρης, είναι απέναντι στον 11ο, κανοντάς τον έντιμο,μαχητικό και διεκδηκητικό,ανοίγοντας ταυτόχρονα το δρόμο για να επωφεληθούν και οι υπόλοιπες καλλιτεχνικές κοινότητες. Το τίμημα ήταν βαρύ, αφού ο Αρης στον 11ο, τον έκανε όπως ισχυριζόταν, να συγκρουστεί ανοιχτά με πολλούς από τους "φίλους" του στον καλλιτεχνικό χώρο.

    Απλός, αληθινός, ολιγαρκής, όπως αρμόζει σε εναν γνήσιο Παρθένο, επέλεξε τα τελευταία χρόνια της ζωής του (4ος οίκος) να απομονωθεί (Σελήνη στους Ιχθείς) σε ένα ήσυχο, παραθαλάσσιο μερος κοντά στον Αγιο Κων/νο Φθιώτιδος, μένοντας μαζι με τους λίγους, αλλά αληθινούς και ταπεινούς φίλους που τόσο αγαπούσε.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αυτά τα λίγα από εμένα.
    Δεν ξέρω κατα πόσο το κείμενο ταιριάζει με τα μουσικά σας ακούσματα, αλλά λίγο πολύ, κάτι από όλα αυτά υπάρχει στις ακουστικές σας μνήμες.
    Οι στίχοι των τραγουδιών του Ακη Πάνου,είναι μοναδικά ...Ποσειδωνο-ιχθυακοί!
    Οι ερμηνευτές τα πέρασαν σε άλλη διάσταση, κανοντας τα λόγια τους διάσημα "μότο" σε ένα ευρύ κοινό, που μόνο ο Ποσειδώνας εξουσιάζει καλλιτεχνικά.


    Στίχοι: Άκης Πάνου
    Μουσική: Άκης Πάνου
    Πρώτη εκτέλεση: Γιώργος Νταλάρας


    Δεν είναι εύκολο ν' αλλάξεις όταν χαλάσεις εντελώς
    δεν έχεις μάτια να κοιτάξεις ποιος είναι ο δρόμος ο καλός

    Για μένα ο δρόμος είναι δρόμος στον εαυτό σου έτσι λες
    τι πα να πει βρωμιά και τρόμος κατήφορος και προσβολές
    Για σένα ο δρόμος είναι δρόμος τι πα να πει είναι στραβός
    ποιο θα 'ναι το φινάλε όμως δε το μαντεύεις ακριβώς

    Δεν είναι εύκολο ν' αλλάξεις έχει κι η λάσπη ηδονή
    και με τη λάσπη θες να φτιάξεις αγάπη σαν αληθινή

    Για μένα ο δρόμος είναι δρόμος στον εαυτό σου έτσι λες
    τι πα να πει βρωμιά και τρόμος κατήφορος και προσβολές
    Για σένα ο δρόμος είναι δρόμος τι πα να πει είναι στραβός
    ποιο θα 'ναι το φινάλε όμως δε το μαντεύεις ακριβώς
    Last edited by taurine; 04-04-2012 at 03:56 AM. Reason: Στάσιμος Ερμής!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Καλά με έστειλες αδιάβαστη,

    Καλλιτέχνες της εποχής μου, που τα τραγούδια τους τραγουδούσε με άφθαστη και ασύλληπτης ομορφιάς και χάρης η λατρεμένη μου μανούλα καθημερινά, ( άξονας Ωροσκόπου Παρθένος/Ιχθείς και μία μεγάλη περιοχή αυτών των ζωδίων στον 12ο ), από όπου το δικό μου τραγούδι και που ταιριάζει πολύ στον δικό μου άξονα 6ου/12ου Παρθένος /Ιχθείς, είναι το του Διονυσίου:

    Ξεφτίσανε οι άνθρωποι αδελφέ μου
    που είναι εκείνοι, που 'χαν μέσα τους ψυχή
    που είναι εκείνοι, που μισούσανε το ψέμα
    και που ο λόγος τους μετρούσε σαν σπαθί

    Γίναν οι πίκρες μου βουνό
    κι αναρωτιέμαι κι απορώ
    έτσι όπως έγινε η ζωή
    να ζεις κανείς ή να μην ζει

    Τσακίστηκα στα δυο σαν το κλωνάρι
    από ανθρώπους που τους νόμιζα σωστούς
    κι όσο κι αν ψάξω δεν θα βρω ούτε ένα χνάρι
    από εκείνους του λεβέντες τους παλιούς

    Γίναν οι πίκρες μου βουνό
    κι αναρωτιέμαι κι απορώ
    έτσι όπως έγινε η ζωή
    να ζεις κανείς ή να μην ζει

    Εξαιρετικότητα η ιδέα σου να μας ταξιδέψεις και όπως με τόση συνέπεια και επιμέλεια εκεί που μας ταξίδεψες. Είσαι σούπερ.

    Καλή σου μέρα, και να είσαι καλά να μας ευφραίνεις πάντα με κάτι ανάλογο!

    Φιλιά,

    Υ.Γ. Κατέληξα να σκέπτομαι, να εφαρμόζω και να διάκειμαι από το "καλύτερα να ζει κανείς παρά να μην ζει", γιατί καλώς ή κακώς οι πίκρες όσο λυπηρές και εάν είναι, είναι αυτές που σε μεγαλώνουν εσωτερικά και που σου δίνουν το έναυσμα να καταλάβεις το τι σημαίνει εσωτεριή συναισθηματική και ψυχική αυτάρκεια.

    Συνεχίζω να ζω λοιπόν.................

  3. #3
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Ταυρίνα , είσαι απόλυτα σίγουρη για την ώρα στον Άκη Πάνου?
    Μου κάνει πιο λογικό να κάνει σύνοδο με ακμή 6ου/12ου ο Ποσειδώνας, αλλά και πάλι ας πουν κι άλλα μέλη τη γνώμη τους.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Quote Originally Posted by lindaf View Post
    Ταυρίνα , είσαι απόλυτα σίγουρη για την ώρα στον Άκη Πάνου?
    Μου κάνει πιο λογικό να κάνει σύνοδο με ακμή 6ου/12ου ο Ποσειδώνας, αλλά και πάλι ας πουν κι άλλα μέλη τη γνώμη τους.
    Κοίτα να δεις, επέλεξα την ωρα γέννησης,κυρίως με βάση τους άξονες 4ου/10ου, όπου ξεκάθαρα καταλαβαίνει κανείς το συμβάν, αναφορικά με το φόνο του φίλου της κόρης του. (ο 10ος είναι 7ος από τον 4ο)

    Ο Ποσειδώνας στον 6ο σε αδυναμία,κάνει μια όψη χιαστί ακριβείας με τον Κρόνο στο 11ο, "φωτογραφίζοντας" ταυτόχρονα τις ιδιότητες του 12ου ("η παγίδα") αλλά και του 5ου (τα παιδιά μας).
    Ο Ήλιος του σε κυριαρχία από ζώδιο και οικοθεσία, δικαιολογεί τη φιλοσοφία και τη στάση που είχε για τα κοινωνικά θέματα. Η όψη χιαστί του Ήλιου στον 9ο, με τον Πλούτωνα στον 4ο, αιτιολογεί, κατά κάποιο τρόπο,τη διάθεση συμπάθειας που έδειχνε σε όλους τους περιθωριακούς αλλά και στους αναξιοπαθούντες "αμαρτωλούς".
    Η πιό δυνατή όμως, κατ' εμέ, όψη του συγκεκριμένου ωροσκοπίου που συνθέτει το εκρηκτικό, το ανατρεπτικό και το "τραγικό' του χαρακτήρα του είναι ο σταυρός των πλανητων στις γωνίες του χάρτη, καθώς επίσης και η όψη τριγώνου Πλούτωνα/Σελήνης σε 4ο και 8ο. Ειδικά για τη σελήνη στο σκορπιό, ήθελα να την κρατήσω στον 8ο, γιατί "κάτι" δεν μου έβγαινε.

    Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο σου και εννοείται πως περιμένουμε και άλλες παρατηρήσεις!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  5. #5
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Ευχαριστω για τους χάρτες!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  6. #6
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Ταυρίνα, καταρχήν συγχαρητήρια από μένα για την προσπάθεια που έκανες.

    Κοίταξα τον χάρτη του Άκη Πάνου, όπου βέβαια ξεχωρίζει ο Σταυρός στα παρορμητικά. Έτσι όπως τον τοποθέτησες και στις γωνίες του χάρτη είναι πράγματι καθοριστικός. Γενικά συμφωνώ με τη λογική σου στην τοποθέτηση των πλανητών στους οίκους αλλά σαν «άπιστος Θωμάς» είπα να κοιτάξω και διελεύσεις / προόδους για την ημέρα όπου έκανε το γνωστό φονικό (1/8/1997).

    Εκείνη την περίοδο λοιπόν είχε σχηματιστεί ένας άλλος σταυρός στα παρορμητικά με τις διελεύσεις Κρόνου (Κριό), Σελήνης (Καρκίνο), Άρη & Χείρωνα (Ζυγό), Ποσειδώνα (Αιγόκερο). Όλοι αυτοί οι πλανήτες το προηγούμενο διάστημα είχαν ενεργοποιήσει το γενέθλιο Σταυρό. Ειδικά ο Κρόνος είχε περάσει από τον Ωροσκόπο.

    Την ημέρα του φονικού ο transit Άρης ήταν σε τετράγωνο ακριβείας με τον προοδευμένο Πλούτωνα, ενώ ο transit Πλούτωνας από τον Τοξότη / 8ο οίκο (ανάμεσα στη σύνοδο Σελήνης – Ερμή) ήταν σε τετράγωνο ακριβείας με την ακμή του 12ου οίκου. Νομίζω είναι όψεις καθοριστικές για το γεγονός και φαίνεται ότι έχεις δίκιο που τοποθέτησες τον Πλούτωνα στον 4ο οίκο.

    Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η προοδευμένη Αφροδίτη του βρίσκονταν στη γενέθλια θέση της. Προφανώς είχε γυρίσει ανάδρομη κάποια στιγμή της ζωής του, μετά ορθόδρομη και τότε είχε επιστρέψει στην αρχική της θέση. Η Αφροδίτη δεν είναι μόνο οι σχέσεις μας αλλά και όλα τα πράγματα στα οποία δίνουμε αξία και θέλουμε για τον εαυτό μας. Αυτός ο κύκλος των αξιών και του κινήτρου να παλέψουμε για κάτι φαίνεται ότι έκλεινε εκείνη τη χρονιά για τον Άκη Πάνου και βέβαια δεν ξανάνοιξε ποτέ.

    Για τη σημασία της Αφροδίτης, να πω επίσης ότι την ημέρα του φονικού η transit Αφροδίτη ήταν σε αντίθεση ακριβείας με τον προοδευμένο Άρη σε 6ο – 12ο οίκο αντίστοιχα και ο transit Ήλιος σε αντίθεση ακριβείας με τη γενέθλια & προοδευμένη Αφροδίτη.

    Βλέπουμε ότι η Αφροδίτη δεν είναι μόνο ομορφιές και έρωτες αλλά γίνεται και αιτία για πόλεμο.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενθάρρυνση.
    Η αλήθεια είναι πως εδω και πολλές μέρες, δεν τολμούσα να ανεβάσω το θέμα με τους χάρτες, γιατί γενικότερα δεν ..ρισκάρω το ρεζίλεμα!

    Επίσης μια άλλη αλήθεια, είναι ό,τι ήταν πραγματικά μια σπαζοκεφαλιά για μένα.

    Για να μελετήσω τα σχόλιά σου, λέω να ανεβάσω το χάρτη προόδων και διελεύσεων.

    Click image for larger version. 

Name:	transits_progressions_natal_wheel.png 
Views:	145 
Size:	79.0 KB 
ID:	4133


    Σ'ευχαριστω και παλι για τα σχόλιά σου!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  8. #8
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Τaurine καλησπέρα,

    Δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να έχεις αναστολές και ατολμία όταν σε μία ιστοσελίδα σαν αυτή εδώ έκανες όχι απλώς την ευγενική και πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια σου, αλλά μας έδωσες και πάρα πολύ θετικά και ευχάριστα προς μελέτη ερεθίσματα.

    Συγγνώμη αλλά να μου επιτρέψεις να σου πω απο καρδιάς ότι σου αξίζουν και ένα και δύο και παραπάνω μπράβο. Διαθέτεις όλα τα καλά και ωραία συστατικά του ερευνητή. Αυτό είναι κάτι που επιθυμεί και χρειάζεται κάθε αστρολογική κοινότητα.

    Συνέχισε λοιπόν ακάθεκτη και μην σκέφτεσαι στο ελάχιστο ότι θα ρεζιλευτείς. Αυτοί που ξέρουν ξέρουν και να εκτιμούν αναλόγως τις πραγματικές προσπάθειες οιουδήποτε.

    Καλό σου βράδυ

  9. #9
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Eυχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

    Εδω και 2-3 χρόνια περίπου και όταν με βοηθά ο χρόνος, γενικότερα "συλλέγω" γεγονότα, καταστάσεις και συμβάντα αστρολογικού ενδιαφέροντος.

    Ένα από τα πολλά "απωθημένα" μου ήταν και η εγκληματολογία. (Κρόνος στον 8ο τρίγωνο με Αρη)
    Αφού για πολλούς λόγους δεν ακολούθησα το δρόμο αυτό, άρχισα να φτιάχνω σιγά σιγά ένα αρχείο εγκλημάτων (κυρίως φόνους) που έγιναν πρωτοσέλιδα στον Ελληνικό Τύπο τον 20ο και 21ο αιώνα.
    Βέβαια, πλην λίγων περιπτώσεων δεν είχα πρόσβαση σε ακριβή στοιχεία γέννησης των δραστών, καθως τα αστυνομικά αρχεία κρατούν μόνο τις χρονολογίες γέννησης.

    Ετσι, αποφάσισα να βρω άκρη αναφορικά με την ημερομηνία και ώρα τέλεσης των εγκλημάτων, αλλά και την χρονολογική στιγμή της εξιχνίασης.

    Η έρευνα είχε να κάνει ακόμη και με το είδος του εγκλήματος (τιμής, πάθους, εκδίκησης,ψυχοπάθειας, ληστείας κλπ), και με τον τρόπο θανάτου ( μαχαίρι, πυροβόλο όπλο, πνιγμός, δηλητηρίαση, ξυλοδαρμός κλπ)

    Τα σημεία αναφοράς μου ήταν οι φάσεις της σελήνης, οι ισημερίες και τα ηλιοστάσια και βεβαίως οι εκλείψεις. Βέβαια έπεφταν και "κλεφτές" ματιές στην κίνηση του Άρη,αλλά αποφάσισα να μην εμπλακώ με πλανητικές διελεύσεις γιατί "χοντραίνει" πολύ.

    Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ικανοποιητικά, καθώς υπήρχε συνάφεια, ειδικά στην εξιχνίαση.
    Βέβαια το δείγμα μου ειναι πολύ μικρό, κάπου 50-60 περιπτώσεις, και για να μιλάμε για ένα πιό ασφαλές αποτέλεσμα, χρειάζομαι σίγουρα πάνω από 100 δείγματα.

    Στην περίπτωση του Ακη Πάνου,την χρονολογική φάση του φόνου (και όχι δολοφονίας) ο ήλιος ήταν στις 8ο του λέοντα και σελήνη στις 21ο του Καρκίνου,συνέκλιναν δηλαδή σε φάση Νέας Σελήνης,στον 5ο του οίκο (παιδιά).

    Αυτά από εμένα.
    Δεν εύχομαι να συμπληρωσω 100 δείγματα φόνων στο αρχείο μου αλλά, θέλω πολύ να σας το δώσω ολοκληρωμένο κάποια στιγμή.

    Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  10. #10

    Re: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ: ΄Ενας μοναδικός "Αδιόρθω-Αναρχι"

    Είσαι φοβερή κι όλη σου η δουλειά πολύ ενδιαφέρουσα!
    Χίλια μπράβο!!!!

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads