s
[Συζήτηση] 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Έχουμε συνηθίσει να μελετάμε τις θέσεις των πλανητών στο ζωδιακό κύκλο, ουσιαστικά δηλαδή στην προβολή της θέσης τους πάνω στην τροχιά του Ήλιου και να φτιάχνουμε τους γνωστούς αστρολογικούς χάρτες. Οι χάρτες αυτοί μας δίνουν πολλές πληροφορίες και συμπεράσματα ανάλογα με το ζώδιο, τον οίκο, τις όψεις κλπ, όπως έχουμε μάθει με την κλασσική αστρολογική ανάλυση. Ωστόσο αυτή είναι μόνο μία διάσταση της κίνησης των πλανητών. Πέρα από τη θέση τους στο ζωδιακό κύκλο, κατά τη διάρκεια της φαινόμενης περιφοράς τους γύρω από τη Γη, οι πλανήτες κινούνται πάνω και κάτω από την προβολή στο διάστημα του Ισημερινού της Γης. Η απόσταση του πλανήτη από τον Ισημερινό ονομάζεται Απόκλιση (Declination). Δύο πλανήτες που βρίσκονται σε ίδια Απόκλιση λέμε ότι είναι παράλληλοι. Αν είναι σε αντίθετη Απόκλιση, δηλαδή ίση απόσταση από τον Ισημερινό αλλά ο ένας στο νότιο και ο άλλος στο βόρειο ημισφαίριο, τότε λέμε ότι είναι αντιπαράλληλοι. Πέρα από τις παραλληλίες και αντιπαραλληλίες, σημαντικά σημεία στην κίνηση αυτή των πλανητών είναι όταν περνάνε από το σημείο 0ο, δηλαδή από τον Ισημερινό της Γης και όταν βρίσκονται στη μέγιστη Απόκλιση βόρεια ή νότια από τον Ισημερινό.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

  2. #2
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Δημήτρη καλημέρα,

    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου, αλλά μόνο εν μέρη κατανοητό. Αυτό το λέω όχι γιατί θα είχα οιαδήποτε ένσταση στην σύνταξη του, αλλά στο ότι δυστυχώς παρά και την χρήση ενός πολλαπλά μεγενθυτικού φακού δεν κατάφερα να αποσαφηνίσω με πλήρη καθαρότητα ποιά γραμμή του διαγράμματος εκπροσωπεί ποιον πλανήτη.

    Θα μου πεις ας πρόσεχες και ας μην στραβωνόσουν τόσο ενωρίς. Από την άλλη να υποθέσω ότι αρκετοί θα έχουν ίσως προβλήματα όρασης ώστε να τους δυσκολέψει η ανάγνωση του διαγράμματος.

    Θα μου είχε αρέσει και θα το είχα απολαύσει πολύ περισσότερο εάν υπήρχε η δυνατότητα μεγέθυνσης των διαγραμμάτων.

    Πέρα όμως από αυτή την ενοχλητική τεχνική δυσκολία, να πω ξανά ένα μπράβο. Νομίζω πως αν και όπως αντιλαμβάνομαι δεν έχουμε και τόσα πολλά καλά να περιμένουμε τα αμέσως επόμενα χρόνια, είναι χρήσιμο να έχουμε μία πρώτη γεύση για το που το πάνε οι πλανήτες.

    Χαίρομαι δε, που στα καλύτερα μου χρόνια -παιδικά -εφηβικά - μάλλον έτυχα μιας από τις επίσης πιο φτωχικές και περιοστικές οικονομικά εποχές, αλλά από την άλλη χόρτασα, φύση, παιχνίδι, ανθρωπιά, αυθορμητισμό, και πάνω από όλα την ως επί το πλείστον πραγματικά ευγενική και καθαρή ψυχή των ανθρώπων.

    Δεν κρύβω πως για όλα τα αντίθετα των παραπάνω λόγων, θλίβομαι βαθιά, και λυπάμαι για ότι έπεται. Ευελπιστώ όμως πως εξαιτίας της όλο και πιο πυκνά συχνά οξείας οικονομικης συρρίκνωσης του κόσμου, και της επιστροφής πολλών νέων ζευγαριών στην οικογενειακή κοίτη, πολλοί θα επιστρέψουν στα χωριά και τις επαρχίες.

    Ισως όμως αυτό θα είναι μία νέα αρχή για μία ευοίωνη επιστροφή στη φύση αφενός, αλλά και σε όλα τα καλούδια που προφανώς θα δημιουργηθούν στην ένωση τους με αυτήν.

    Να είσαι πάντα καλά, να μας διαφωτίζεις -αλλά με πιο ευανάγνωστους χάρτες στο μέλλον - με όλες αυτές τις χρήσιμες πλανητικές αποκωδικοποιήσεις.

    Καλή σου μέρα

  3. #3
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Καλημέρα Χρυσάνθη και σ΄ ευχαριστώ για το σχόλιο.
    Όσο αναφορά στην ευκρίνεια των χαρτών, ίσως έχεις δίκιο, πάντως πιστεύω ότι με λίγη προσπάθεια στον κάθετο άξονα φαίνονται τα σύμβολα των πλανητών.
    Αν όχι, ας διευκρινίσω ότι η πράσινη γραμμή είναι ο Κρόνος, η κόκκινη ο Πλούτωνας, η μπλε γραμμή ο Ποσειδώνας και η κάπως σαν φούξια ο Ουρανός.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Σε υπερευχαριστώ! Εχω λέει καταρράκτη! Αλλο και ετούτο πάλι. Ωστόσο λέει βλέπω καλά. Μπαρμπούτσαλα. Πήγα να ράψω στην ραπτομηχανή και δεν έβλεπα όχι μόνο που είναι ή τρύπα αλλά ούτε καν το βελόνι. Τι σε σκοτίζω θα μου πεις.

    Ισως είναι χρήσιμο καθώς να υποθέσω πως σαν και εμένα θα υπάρχουν και άλλοι. Ισως η διευκρίνηση που εξέθεσες τώρα θα ήταν καλά να εμφανιζόταν και στο κείμενο.

    Πάντως σε ευχαριστώ. Να σου πω δε, ότι θα χαρώ ιδιαίτερα εάν μέσα από τα επαινετικά μου λόγια προς το πρόσωπο σου διακρίνεις και το ειλικρινέστατο των λόγων μου. Εχω συναναστραφεί εκατοντάδες αστρολόγους εδώ και έξω -άπειρους, νέους, παλιότερους, σπουδαίους αφανείς κ.ο.κ. - ώστε να είμαι σε θέση να κατανοώ πότε εάν και γιατί κάποιος εργάζεται με ανιδιοτέλεια και αληθινό ενδιαφέρον στο εσωτερικό και με το εσωτερικό πνεύμα της αστρολογίας. Μπράβο σου!

    Καλό Σ/Κ

  5. Re: 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Αν και αρχαρια, μου αρεσε κι εμενα πολυ το αρθρο. Ειναι απο τα αρθρα που κι αν ακομη καποιος δε συμπαθει την αστρολογια, μπορεις να τον πεισεις ανετα οτι η αστρολογια δεν ειναι η προβλεψη του μηνιαιου περιοδικου οτι θα γνωρισεις τον ερωτα της ζωης σου, αλλα το πως το συμπαν ανταποκρινεται στις δονησεις και πως επιδρουν σε εμας οι δονησεις του συμπαντος. Ειναι αρθρο για να πεισεις οτι ο αστρολογος ειναι ατομο διαβασμενο, γιατι χρειαζεται να εχει καλη γνωση μυθολογιας, ιστοριας, μαθηματικες, φυσικες, αστροφυσικες γνωσεις, γνωσεις για να αποτυπωσει σε κειμενο αυτα που αντιλαμβανεται. Να πω τελος, οτι θα προτιμουσα τα αρθα να ξεκινουν με εννοιες, γιατι τα αυτονοητα ποτε δεν ειναι αυτονοητα. Χιλια μπραβο! και η προσπαθεια να μη σταματησει εδω....!!!! Μιας και ειναι περιοδος καθαρσης και αναγεννησης, οι αστρολογοι που εχετε να πειτε κατι...ΠΕΙΤΕ ΤΟ! να ξεφυγουν οι ανθρωποι απο την τρομολαγνεια και τον βαθυ φοβο. Να καταλαβουν πως ο ανθρωπος ειναι συνεχως σε θεση να ανακαλυπτει νεα δεδομενα, να επεξεργαζεται τα παλια, να δουλευει με διαφορα μεσα και να πιστευει στο αυριο, να το φανταζεται καλυτερο, με φως!
    Καλο σαββατοκυριακο και απο εμενα, να μη σταματησει για κανενα λογο αυτη η προσπαθεια που κανετε! Ευχαριστουμε

  6. #6
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Ευχαριστώ toniateddybear για τα καλά σου λόγια. Η αστρολογία είναι ένα υπέροχο εργαλείο για να καταλάβουμε καλύτερα τον κόσμο μας, το εαυτό μας και τη στενή σύνδεση αυτών των δύο. Και όσο περισσότερο λιγοστέψει η άγνοια μας, τόσο πιο εύκολα θα μπορούμε να αντικρίζουμε το μέλλον χωρίς φόβο αλλά με θάρρος και σιγουριά.

    Χρυσάνθη, μην ανησυχείς. Όλοι έχουμε καταλάβει πως όταν λες κάτι το εννοείς. Και σ’ ευχαριστώ γι’ αυτό.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: 1800 - 2100: Παρελθόν και Μέλλον Γραμμένο από τις Αποκλίσεις

    Οντως πολύ ενδιαφέρον,μπράβο Δημήτρη!
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads