s
Ωραία η δουλειά μου... Να 'χα και μια αιώρα...! - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 31
  1. #21
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Η δουλειά δεν πρέπει να είναι μέσο επιβίωσης αλλά βελτίωσης της κοινωνίας και της ποιότητας ζωής του ανθρώπου,όπως επίσης και του περιβάλλοντος.Κατά συνέπεια ,κάθε άνθρωπος 1ον έχει δικαίωμα σ αυτήν και δεν πρέπει να αισθάνεται υπόχρεος σε κάθε "καρεκλάκια" που του..."έδωσε την ευκαιρία"να επιβιώσει και 2ον είναι υποχρεωμένος να κάνει κάτι το οποίο θα έχει κάποιο ανθρωπιστικό αντίκρισμα ή έστω τέλος πάντων θα είναι χρήσιμο.Έτσι ,δεν χρειάζεται να υπάρχουν ούτε αυτοί που κάθονται και εκμεταλλεύονται ανθρώπους με την απειλή της ανεργίας,ούτε αυτοί που ναι μεν δουλεύουν αλλά κάνουν δουλειές τύπου "δημοσίων σχέσεων"(ήμαρτον!!)Απλά ο καθένας μας έχει διδαχθεί πως πρέπει να τη φέρει στους άλλους για κάτι που είναι δικαίωμά του και πως πρέπει να είναι ευνώμων γι αυτό και όσο κρατήσει.Ωραία τα περί καθησιού αλλά αν ήταν όλοι έτσι και δεν δούλευε κανείς (όπως πρέπει να δουλεύει)θα μας είχαν θερίσει οι αρρώστιες και οι φυσικές καταστροφές ,οι τηλεπικοινωνίες θα ήταν ανύπαρκτες ,τα εγγειοβελτιωτικά έργα επίσης και γενικώς θα μέναμε στάσιμοι από άποψη εξέλιξης της κοινωνίας.Σκοπός είναι η πρόοδος της ανθρωπότητας και όχι τα κέρφη μερικών κηφήνων.
    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Λόγω κοινωνικοοικονονικού σχηματισμού,κυριαρχεί ο εργοδότης.
    Σύμφωνα με τα παραπάνω θα έπρεπε να επικρατεί ένα άλλο κοινωνικοοικονομικό sys, αν όμως δεν είχε εξεληχθεί περισσότερο πνευματικά ο άνθρωπος να κατανοήσει πως ατομικά μόνο δεν καταφέρνει πολλά, ακόμα και η κοινωνική εργασία δεν θα ήταν αγγαρεία γι'αυτόν??? Ή το να είναι πνευματικά ανεπτυγμένος είναι δεδομένο σε μια τέτοια κοινωνία...οι ανθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι, και ακόμα και σε τέτοιες κοινωνίες κάποιος θα κοιτούσε περισσότερο τον εαυτό του...

    Δεν διαφωνώ με τα παραπάνω...για συζήτηση...

  2. #22
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Κορίνα
    Location
    Στην χώρα του
    Posts
    117

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Απολαυστικό άρθρο :bigsmile:

  3. #23
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Τέλος οι διακοπές σήμερα....από αύριο πάλι δουλειά....
    και με έχει πιάσει μια τεμπελιά απερίγραπτη...

    κάποιος να στείλει θετική ενέργεια!!!! επείγον....

    αυτό το βιβλιο ''το δικαίωμα στην τεμπελιά'' πρέπει να το διαβάσω
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  4. #24
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Οοοοοοχι,

    Καλύτερα διάβασε το "Ο δρόμος Της Ευτυχίας" -Χόρχε Μπουκάι. Θα πάθεις αιώνια αντί -τεμπελίτιδα!

    Θα διακσεδάσεις και απο πάνω.

    Φιλ -Χρ- Σπ

  5. #25
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Αναστασία
    Posts
    8

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    αν και έχει περάσει τόσος καιρός από την ανάρτηση του άρθρου ομολογώ οτι ήταν εξαιρετικό και ιδιαίτερα χρήσιμο, ειδικά στις μέρες μας.

  6. #26

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Έχοντας περάσει από το στάδιο της ψύχωσης (κ έρωτα κατά στιγμές) με τη δουλειά, νομίζω ότι ειδικά σε τέτοιους καιρούς είναι απίθανες οι συμβουλές του παρόντος άρθρου-και σας ευχαριστούμε Ζωή κ Ζώδια!!

    Έχω βαρεθεί να υποβάλλω τον εαυτό μου σε συνεχή τεστάκια , και θυμώνω που δε διδάχτηκα από κανέναν πως να περνάω από τεστάκια εγώ τον προϊστάμενο, την εταιρεία , το εργασιακό περιβάλλον, το πότε με πιάνουν κορόιδο και να είμαι πάνα large με τους άλλους και αυστηρή με εμένα.

    Έχω βαρεθεί την κλασική ατάκα - ε αφού δουλεύεις να λες κ ευχαριστώ!! Έχω βαρεθεί που σχεδόν πλέον έχουν δίκιο ! ΠΟυ το αυτονόητο είναι πολυτέλεια,... που όταν εγώ αξιώνω τα δεδουλευμένα στην ώρα τους είμαι .... πιεστική και ζήτουλας ενώ όταν χρωστάνε είναι άρχοντες.

    Ναι λοιπόν! Ευχαριστώ που μας διδάσκετε πως να λουφάρουμε! Και δεν περίμενα ότι θα το πω αυτό ποτέ! Έχω σχηματίσει πλέον στο μυαλό μου την θεωρία ότι συμφέρει πολύ περισσότερο το να δουλεύεις τον κόσμο τώρα με την κρίση, λιγότερη ενέργεια άρα τα ίδια λεφτά σου φαίνονται περισσότερα (φτουράνε πιο πολυ αλήθεια!) εξοικονομώντας έτσι πολύτιμο χρόνο να ηρεμήσεις να σκεφτείς ...να ξεκουραστείς. Και αν κρίνω από πολλούς που βλέπω εκεί έξω,... μη σας πω ότι θα πάρω κ προαγωγή! ....και ο λόγος είναι η ηρεμία! το καθαρό μυαλό!!

    Αυτά! φτου στα μαθήματα που περνούσαμε, .... και την προσπάθεια που κάναμε ... μονίμως εξετάσεις, προσηλωμένοι στα δικά μας κ έρχεται το κάθε λαμόγιο εκεί έξω να μας τυλίξει με την κουτοπονηριά! Τώρα προσπαθώ να θυμηθώ πως να κάνω σκονάκια,...και να τεμπελιάζω...! Συμφέρει περισσότερο !

    Το πιο χρήσιμο άρθρο! Ευχαριστώ θερμά! (τώρα το διάβασα...!)

  7. #27
    Join Date
    Mar 2012
    Όνομα:
    Μελένια
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Το άρθρο είναι τέλειο,
    αναρωτιέμαι όμως γενικά αν το θέμα της δουλειάς το έχουμε πάρει λίγο λάθος... τι εννοώ? Ότι αντί να κάνουμε επαγγελματικά αυτό που πραγματικά μας αρέσει και πάνω σε αυτό που πραγματικά έχουμε κλίση, βρίσκουμε (ή βρίσκαμε...) μια δουλειά απλά για τα λεφτά, όσο το λιγότερο απαιτητική γίνεται και περιμένουμε να τελειώσει για να πάμε σπίτι μας. Όμως έτσι χάνουμε ένα μεγάλο μέρος της μέρας μας χωρίς κανένα κέρδος τουλάχιστον σε πνευματικό - προσωπικό επίπεδο

  8. #28
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Ποτέ δεν είναι πραγματικά αργά να κάνει κανείς το επαγγελματικό όνειρο πραγματικότητα.

    Απαιτεί βέβαια, προσπάθεια, θυσίες, κόπους, και επίμοχθη υπομονή και επιμονή!

  9. #29
    Join Date
    Mar 2012
    Όνομα:
    Μελένια
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Και να συμπληρώσω Χρυσάνθη σε αυτό που είπες, ένας από τους μεγαλύτερους αντιπάλους μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός, να τον πείσουμε ότι θα πρέπει να φύγει από το βόλεμα και να προσπαθήσει ξανά, από το μηδέν αν χρειαστεί... αλλά όπως λες, απαιτεί πάααρα πολύ προσπάθεια και υποστήριξη από το περιβάλλον μας...

  10. #30
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωραία η δουλειά μου... Να Άχα και μια αιώρα...!

    Μελένια μου όσον αφορά την υποστήριξη απο το περιβάλλον, τώρα κάτι μας είπες.

    Αρκεί να σου ομολογήσω πως την δική μου επαγγελματική επιλογή ως αστρολόγου την πλήρωσα με αφορισμό, απαξία, και αποδιωγμό τόσο από το άμεσο οικογενειακό όσο και από το πατριωτικό και κοινωνικό περιβάλλον.

    Ωστόσο είναι αληθές, πως σε αυτή τη χώρα που ζούμε τις απαξιώσεις τις έχουν στο τσεπάκι τους και στο άψε σβήσε σου κοτσάρουν ένα σωρό.

    Από την άλλη, είμαι βαθύτατα πεποισμένη ότι άμα θέλει ο νοικοκύρης τύφλα να έχουν όλοι οι άλλοι.

    Προσωπικά το τίμημα που πλήρωσα με το που ακολούθησα το μεράκι της αστρολογίας ήταν ειλικρινά βαρύτατο. Δεν το μετάνιωσα όμως ποτέ.

    Σήμερα μετά από τόσα χρόνιαοι πρώτοι που διακαώς επιθυμούν τις δικές μου γνώσεις, είναι ακριβώς εκείνοι που με αφόρισαν ποικιλοτρόπως.

    Κατά πως λέει και ο λαός- ρόδα είναι και γυρνάει.

    Είθισται λοιπόν για να κατακτήσουμε το ποθητό, να πρέπει πρώτα να μας απαξιώσουν και μερικοί ίσως να πονέσουμε πάρα πολύ. Αλλά αν το θες....................αυτό το λέει όλα!

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads