s
[Συζήτηση] Πεντάγωνα και διπλά πεντάγωνα στον αστρολογικό χάρτη (οι όψεις του ταλέντου)
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Πεντάγωνα και διπλά πεντάγωνα στον αστρολογικό χάρτη (οι όψεις του ταλέντου)

    Τις περισσσότερες φορές αναλύοντας έναν αστρολογικό χάρτη, δίνουμε πολύ μεγαλύτερη σημασία στα τετράγωνα, στις αντιθέσεις, στα εξάγωνα ή στα τρίγωνα, και παραλείπουμε τελείως τις λεγόμενες όψεις ελάσσονος σημασίας. Η πρακτική και η εμπειρία ετών έχει δείξει ωστόσο ότι αυτές οι όψεις κάθε άλλο παρά ελάσσονος σημασίας είναι. Μια από αυτές τις όψεις είναι το πεντάγωνο, η όψη 72 μοιρών, που προκύπτει από την διαίρεση του κύκλου δια του πέντε (360: 5=72).


    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook

  2. #2

    Όψεις Πενταγώνου στον αστρολογικό χάρτη...

    Το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί νομίζω πως και οι "δευτερεύουσες" όψεις έχουν τη σημασία τους. Στις όψεις Q και Q2 νομίζω αρχικά πως πρέπει να δώσουμε ανοχή το πολυ 3 μοίρες (+-). Στον αστρολογικό χάρτη μου έχω αρκετά πεντάγωνα και διπλά πεντάγωνα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για ένα από αυτά ερμηνεία. Ο Ποσειδώνας είναι σε συνόδο με το Ωροσκόπο μου (25 Τοξότη) και σχηματίζει όψη Q (-2) με τον Κρόνο που βρίσκεται σε σύνοδο με το MC (15 Ζυγού). Ρωτάω για τη συγκεκριμένη όψη γιατί οι πλανήτες που τη σχηματίζουν κυβερνούν τα δύο νευραλγικότερα σημεία (Αsc και ΜC) του ωροσκοπίου μου.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Καρολίνα
    Location
    Κρόνος
    Posts
    35

    Re: Όψεις Πενταγώνου στον αστρολογικό χάρτη...

    Πολύ εντυπωσιακό το άρθρο. Ωστόσο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: λαμβάνονται υπόψη τα πεντάγωνα με αστεροειδής και με σημεία (λίλιθ, βέρτεξ, δεσμοί σελήνης κ.ο.κ.); Δεν πιστεύω να υπολογίζονται με αστεροειδής, γιατί είναι τόσο πολλά που θα μας έβγαιναν όλοι συγγραφείς, επιστήμονες και social climbers!

  4. #4
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Καρολίνα
    Location
    Κρόνος
    Posts
    35

    Re: Πεντάγωνα και διπλά πεντάγωνα στον αστρολογικό χάρτη (οι όψεις του ταλέντου)

    Καλησπέρα. Δεν είμαι σίγουρη για την απάντησή μου, αλλά εγώ θα το εξηγούσα κάπως έτσι: ο ποσειδώνας σε ωροσκόπο δηλώνει έφεση στις τέχνες. Αυτή η τάση ενδυναμώνεται απο το μεσουράνημα σε ζυγό που αγαπά την αρμονία. Ο ποσειδώνας σε 5γωνο με MC δηλώνει πως μπορείς να εκφράσεις το ταλέντο στην καριέρα. Ωστόσο, η εμπλοκή κρόνου αποδεικνύει πως απαιτείται σοβαρή δουλειά για την επιτυχία της, αλλά η τοποθεσία στην έξαρσή του διευκολύνει πολύ την επιδίωξή της, προικίζοντας τον χαρακτήρα με μεγάλη επιθυμία για εργασία και ανταμοιβή των κόπων σου. Ανακεφαλαιώνοντας, ο καταλληλότερος τύπος καριέρας είναι η συγγραφεία, η ζωγραφική, η μουσική κ.ο.κ.

  5. #5

    Re: Πεντάγωνα και διπλά πεντάγωνα στον αστρολογικό χάρτη (οι όψεις του ταλέντου)

    Quote Originally Posted by Carola View Post
    Καλησπέρα. Δεν είμαι σίγουρη για την απάντησή μου, αλλά εγώ θα το εξηγούσα κάπως έτσι: ο ποσειδώνας σε ωροσκόπο δηλώνει έφεση στις τέχνες. Αυτή η τάση ενδυναμώνεται απο το μεσουράνημα σε ζυγό που αγαπά την αρμονία. Ο ποσειδώνας σε 5γωνο με MC δηλώνει πως μπορείς να εκφράσεις το ταλέντο στην καριέρα. Ωστόσο, η εμπλοκή κρόνου αποδεικνύει πως απαιτείται σοβαρή δουλειά για την επιτυχία της, αλλά η τοποθεσία στην έξαρσή του διευκολύνει πολύ την επιδίωξή της, προικίζοντας τον χαρακτήρα με μεγάλη επιθυμία για εργασία και ανταμοιβή των κόπων σου. Ανακεφαλαιώνοντας, ο καταλληλότερος τύπος καριέρας είναι η συγγραφεία, η ζωγραφική, η μουσική κ.ο.κ.
    Καρόλα έχεις δώσει μια σωστή ερμηνεία, έτσι το ερμηνεύω και εγώ... κατά κάποιον τρόπο το επάγγελμά μου συνδέεται με τη συγγραφή, ενώ ερασιτεχνικά ασχολούμαι με την Ζωγραφική και την μουσική... θα σου δώσω ακόμα ενα στοιχείο για να δεις πόσο καλά δουλεύει η αστρολογία .Η μουσική και ζωγραφική αφορά τη θρησκεία (βυζαντινή μουσική, αγιογραφία). Για να αντιληφθείς πως λειτουργεί ο Ποσειδώνας σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο στο Τοξότη. Ο Τοξότης είναι και η Θρησκεία βέβαια...

  6. #6
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Καρολίνα
    Location
    Κρόνος
    Posts
    35

    Re: Πεντάγωνα και διπλά πεντάγωνα στον αστρολογικό χάρτη (οι όψεις του ταλέντου)

    Για δες πόσο μιλάει ο χάρτης! Για αυτό το λόγο άλλωστε ασχολείσαι και με την αστρολογία-η φιλοσοφική φύση του τοξότη...

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads