s
Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 41 to 50 of 66
  1. #41
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Λίντα πίστεψε με και οι αστρολόγοι τρομάζουν από λίγο εώς πολύ. Όμως όποιος τρομάζει καλό είναι να μην παίρνει μέρος σε τέτοιες συζητήσεις. Το θέμα πηγαίνει για κλείδωμα και εδώ που τα λέμε πολύ καλά θα κανει ο Σωκράτης να το κλείσει έτσι όπως εξελίχθηκε αφού γενικότερα στο σάιτ υπάρχει η τάση να προσωποιούνται τα θέματα.

    Οι περισσότεροι είστε καιρό μέλη στο σάιτ και θα έπρεπε να γνωρίζετε πως κατά αυτόν τον τρόπο κλειδώνονται σημαντικά θέματα. Όπως θα διαπίστωσες στη συζήτηση δεν έλαβα μέρος, αφενός γιατί βρίσκομαι σε κατάσταση πένθους και πίστεψε με δεν θα θέλατε να διάβασετε όλα όσα θα μπορούσα να γράψω, αφετέρου γιατι περίμενα να δω πότε θα αρχίσουν οι ερωτήσεις πανικού. Δεν σε μαλώνω και προς θεού δεν τα έχω με κανέναν όμως είναι κρίμα τέτοιες αστρολογικές πληροφορίες να πηγαίνουν γαι κλείδωμα.

  2. #42
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Ταυρίνα μου με την τελευταία πρόταση αστειεύτηκα, άλλωστε το θέμα για εμένα δεν σχετίζεται με τις γνώσεις που διαθέτει κάποιος αλλά με το πόσο είναι έτοιμος να δεχτεί και να διαχειριστεί τέτοιου είδους πληροφορίες. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν καθόλου αστρολογία και ζητούν τέτοιες πληροφορίες. Σε διαβεβαιώ πως κάποιοι τις διαχειρίζονται αρκετά καλά γιατί ξέρουν ακριβώς τι ζητούν να μάθουν κι είναι έτοιμοι ν' ακούσουν τα πάντα χωρίς φόβο και πάθος. Επομένως δεν σχετίζεται με τις γνώσεις ή όλη προσέγγιση μου αλλά με τη νοοτροπία του "ρωτώ να μάθω" αλλά αν δεν ακούσω κάτι καλο φοβάμαι, παθαίνω πανικό κτλ.
    Τι να κάνω βρε Τίνα?
    Ο συγκυβερνήτης του ωροσκοπιου μου Κρόνος στον 8ο, είναι αρκετά κυνικός στο θέμα του Θανατου και δεν σου κρύβω πως μέχρι ώρας, ήρθα 2 φορές πρόσωπο με πρόσωπο με τον ..εν λόγω κύριο,στη δουλειά μου, αλλά μεχρι κι εκείνος με αγνόησε! Ο έτερος κυβερνήτης μου Δίας μου προφανώς είχε άλλη γνώμη.
    Το φιλοσόφησα λιγάκι και διαπίστωσα πως όλα συμβαίνουν στο 1/10 του δευτερολέπτου. Το θέμα είναι πόσο αργή ή βασανιστική είναι η συνέχεια και πόση ταλαιπωρία θα υποστεί ο ...υποψήφιος προς αποχώρηση.
    Συνεπως, γνωρίζω πως θα "λειτουργήσει" στο μελλον. Για παραδειγμα,το τετραγωνο του Κρόνου μου στον 8ο στο Λιοντάρι,με τον Ηλιο μου στον 4ο και με τον Ουρανό μου στον 10ο, δεν με φοβίζουν, αφού ξερω πως θα αντιμετωπίσω αυτή την όψη. Γυμναστική,διατροφή κλπ., κι από εκεί και πέρα, ό,τι πει ο Θεός.

    Η ενστασή μου κι αν θελεις ο προβληματισμός μου είναι περισσότερο ο τρόπος που "επιλέγει" κάποιος να "φύγει", και πως φαίνεται αστρολογικά, και προσφάτως διαπίστωσα τη "μουλωχτή" εμπλοκή του άξονα Παρθένου/Ιχθύ, αναφορικά με τους celebrities.


    Υ.Γ: Στο παραπανω ποστ μου με τις κοινες όψεις στον 8ο των κοριτσιων μου, με καλυψε η Κατια και η Κοραλλία.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #43
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Η ενστασή μου κι αν θελεις ο προβληματισμός μου είναι περισσότερο ο τρόπος που "επιλέγει" κάποιος να "φύγει", και πως φαίνεται αστρολογικά, και προσφάτως διαπίστωσα τη "μουλωχτή" εμπλοκή του άξονα Παρθένου/Ιχθύ, αναφορικά με τους celebrities.

    Και για να μην ξεχνάμε τον αρχικο τίτλο του ποστ, ήταν ο Θ.Αγγελόπουλος.
    Βρήκα πως γεννήθηκε στις 27/4/1935, χωρίς ωρα γέννησης και μια γρήγορη ματιά είδα αντίθεση Ποσειδώνα- Κρόνου στον άξονα Παρθένου/Ιχθυ αντίστοιχα.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  4. #44

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Λίντα μου,

    στην ψυχολογία υπάρχει το λεγόμενο "σύνδρομο του φοιτητή" που το περνάμε οι περισσότεροι. Για παράδειγμα, αν κάποιος σπουδάζει ιατρική ή ψυχολογία, για όποια ασθένεια ή σύνδρομο διαβάζει αρχίζει να πιστεύει ότι το έχει. Αυτό το περνάμε οι περισσότεροι κι όταν αρχίσουμε να μελετάμε αστρολογία. Γι' αυτό τόνισα σε τρία ποστ ότι στον πρόωρο θάνατο πρέπει να υπάρχουν ταυτόχρονα πολλές και ειδικές ενδείξεις. Φώτα κτυπημένα από τον Πλούτωνα έχει πολύς κόσμος, πλανήτες κτυπημένους στον 8ο επίσης. Δεν σημαίνει τίποτε αυτό από μόνο του.

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι έχουμε κι εμείς ανάγκη να συζητάμε κάποια θέματα για σκοπούς γνώσης ή έρευνας που μπορεί κάποια μέλη να μην μπορούν να διαχειριστούν. Θα πρέπει να βρούμε κάποια λύση σ' αυτό. Μια λύση μπορεί να είναι όταν κάποιος αισθάνεται ότι ένα θέμα μπορεί να τον επηρεάσει αρνητικά να μην το διαβάζει. Άλλη λύση θα ήταν η πρόταση της Τίνας, να υπάρχει ένα ειδικό φόρουμ για συζήτηση τέτοιων θεμάτων στο οποίο να συμμετέχουν μόνο όσοι θέλουν να πάρουν μέρος στην συζήτηση. Και εδώ ταιριάζει η παροιμία "η περιέργεια σκότωσε την γάτα".

  5. #45
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    ΝΙΚΗ
    Posts
    193

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    [QUOTE=katiakiss;140054]

    Δεν γίνεται κάθε φορά που αναφέρεται μια δύσκολη όψη να ταυτίζονται κάποιοι και αυτός να είναι ο λόγος που το θέμα κινδυνεύει να καταλήξει στην μαύρη τρύπα ή στο κλείδωμα.



    Συμφωνω Κατια!!
    Ελπιζω να μην κλειδωσει κ αυτο το θεμα....
    Ετσι ειχει κλειδωσει κ ενα θεμα που ανοιξα παλιοτερα, με τιτλο ....ενδειξεις αναπηριας...
    Η Κοραλλια κ ολοι σας, ειχατε κανει πολυ ωραιες αναλυσεις, αλλα για να μην αναστατωθουν οι αρχαριοι,
    το θεμα κλειδωσε....ενω θα μπορουσαμε να ειχαμε αναλυσει κ αλλα παραδειγματα.
    Ευχομαι η διαχειρηση αυτη τη φορα να μη μας ριξει παλι στην μαυρη τρυπα...
    Θελω κ αλλα να διαβασω απο τις συζητησεις σας....

  6. #46
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Καλησπέρα Νίκη

    Δεν θέλω άλλες παρεξηγήσεις με το θέμα.

    Έχει τεράστια διαφορά να διαχειρίζεσαι ένα φόρουμ από το να το επισκέπτεσαι έστω και καθημερινά επί πολλές ώρες.
    Ο τακτικός επισκέπτης δεν έχει να δώσει λόγο σε κανέναν. Εγώ προσωπικά έχω. Στον εαυτό μου και τη συνείδησή μου. Και όχι απλά και τυπικά αλλά ουσιαστικά. Μας διαβάζουν παιδιά λίγο μετά την μετεφηβεία, μας διαβάζουν ευαίσθητοι ή φοβικοί άνθρωποι και πολλές άλλες ομάδες προβληματισμένων έως καταρρακωμένων ανθρώπων για διάφορους λόγους. Θεωρώ ΗΘΙΚΟ χρέος, όχι σαν διαχειριστής ή ιδιοκτήτης, αλλά ως άνθρωπος να βάζω όσες δικλίδες ασφαλείας μπορώ.

    Παρόλα αυτά με αφορμή αυτό το θέμα θα γίνουν κάποιες μικρές προσθήκες. Στο κάτω κάτω εάν αρκετοί φίλοι μας θέλουν να συζητάμε κάποια βήματα παραπέρα μια φορά, εγώ το θέλω δέκα. Είναι γνωστό ότι η ομάδα μου και εγώ κυνηγάμε τα ποστ και προσπαθούμε επί σειρά ετών να καθαρίζουμε το φόρουμ από τσατ ποστ σε άσχετα θέματα. Θα μπορούσαμε κάλλιστα να το αφήσουμε το φόρουμ όπως διάφορων αστρολόγων που στην προσπάθειά τους να προσελκύσουν μέλη ή πελάτες επιτρέπουν τα πάντα.

    Για όσους δεν γνωρίζουν επίσης, ο γράφων έχει δημιουργήσει ένα σάιτ σχεδόν παράλληλα με το myhoroscope και κάλεσε πάρα πολλούς αστρολόγους να καταθέτουν τις εργασίες τους και παράλληλα να δημιουργηθεί ένα περιορισμένης ορατότητας φόρουμ ή ειδικών προσβάσεων και να έχουμε ερευνητική αστρολογία. Απαξιώθηκα. Υπό αυτές τις συνθήκες το "χρέος" μου και τις προτάσεις μου προς τους αστρολογίζοντες το έχω κάνει χρόνια πριν και συνεχίζω να το κάνω.

    Σε αυτή τη φάση θα δημιουργηθεί ένα φόρουμ μέσα στο myhoroscope για όσους από εμάς έχουμε να καταθέσουμε ότι τέλος πάντων έχουμε. Είχε επίσης γίνει προσπάθεια στο παρελθόν και η Τίνα και η Κοραλλία και κάποια άλλα μέλη μας το γνωρίζουν και είχαν πρόσβαση σε αυτό.

    Ποια φόρμουλα θα ακολουθήσουμε και σε ποια μέλη μας θα είναι ορατό πρέπει να το μελετήσουμε λίγο. Διότι όντως η περιέργεια σκότωσε τη γάτα...

    Αναμονή λίγες μέρες.

    Την αγάπη μου
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  7. #47
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Αν ένα θέμα μπορούν να το παρακολουθούν συγκεκριμένα μέλη δεν έχει νόημα παιδιά.Η γνώση δεν μεταδίδεται έτσι.Είναι ανατριχιαστικό όλο αυτό που συζητάμε,αλλά έχει απήχηση,και πιστεύω όλοι έχουν κάτι να πουν.
    Δεν γίνεται όταν κάτι είναι δυσάρεστο να συνεχίζουμε να το αναλύουμε,και με τη συμμετοχή των αστρολόγων,όπως κάναμε ως τώρα και όλα καλά?
    Ετσι κι αλλιώς πάντα εξετάζεται κάτι αφότου έχει γίνει,κανείς δεν είπε ότι θα πέθαινε ο ένας ή ο άλλος.Το πόρισμα βγαίνει"μετά".
    Και γω έχω κάτι περίεργες όψεις στον χάρτη μου,αλλά δεν περίμενα αυτό το θέμα ν'ανοίξει για να μ'ανησυχήσουν,τις ψάχνω κατά καιρους,ρωτάω..
    Αν όπως είπαμε και προηγουμένως αρχίσει ο πανικός,ναι,δεν έχει νόημα.Αλλά τόσο πίσω είμαστε?
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  8. #48
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Αλλά τόσο πίσω είμαστε?
    Δυστυχώς πολύ πίσω. Πιο πολύ πεθαίνεις!


    Σωκράτη, αν μου επιτρέπεις, κατανοώ τη θέση σου πλήρως και είναι αλήθεια ότι στο παρελθόν υπήρχε η δυνατότητα για κάποιους, να συναντηθούν σε κοινό τόπο και να συζητήσουν θέματα της «ευαίσθητης σφαίρας», αν το επιθυμούν. Τη δυνατότητα αυτή την είχαμε μέχρι και σχετικά πρόσφατα. Ωστόσο παρέμενε ανενεργή.

    Είναι σίγουρο ότι έξω από το χορό , πολλά τραγούδια λέγονται και αυτό είναι μία πάγια αλήθεια για όλα τα πράγματα. Η ευθύνη, από μόνη της διαφοροποιεί τη σχέση μας με την όποια ηθική, γύρω από ένα θέμα.
    Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν άνθρωποι φοβικοί , άνθρωποι με ψυχολογικά προβλήματα και άνθρωποι που υποφέρουν από εμμονές και νευρώσεις. Οι ίδιοι άνθρωποι βρίσκονται εντός και εκτός του site και δέχονται καθημερινά πολυάριθμα ερεθίσματα που θα μπορούσαν να καταρρακώσουν τον εύθραυστο ψυχισμό τους. Δεν περιμένουν τις συζητήσεις στο αστρολογικό φόρουμ. Το κακό είναι ότι ο αριθμός των φοβικών σε ένα αστρολογικό φόρουμ, είναι δυσανάλογα μεγαλύτερος από ότι σε ένα φόρουμ κηπουρικής, για ευνόητους λόγους. Στο φόρουμ κηπουρικής, το μόνο που θα μπορούσε να προβλεφθεί, είναι η φυλλοξέρα. Εδώ «προβλέπεται» και ο θάνατος ή η αρρώστια.
    Ο φόβος για το άγνωστο μέλλον, είναι ο βασικότερος λόγος που ασχολείται με την αστρολογία το μεγαλύτερο ποσοστό και κάποιοι στην πορεία το ξεπερνούν, κάποιοι παραμένουν παραδομένη στην νεύρωση.

    Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η ανθρώπινη ευαισθησία σου έχει ξεχωρίσει ως θέμα-ταμπού τον θάνατο και την αρρώστια, κορυφαίες φοβίες για φοβικούς και μη, για ψυχικά καταρρακωμένους και μη. Η αλήθεια όμως είναι ότι για μια συντριπτικά μεγάλη μερίδα επισκεπτών στο site , το να διαβάσουν την όψη εκείνη που λέει ότι δεν θα παντρευτούν ή ότι δεν θα κάνουν παιδί, μπορεί να τους προκαλέσει πολύ μεγαλύτερα προβλήματα και φοβίες και αυτό το λέω σοβαρά και δεν κάνω καθόλου πλάκα. Αν το σκεφτείς θα δεις ότι έχω δίκιο. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αποκλείσουμε αυτό το θέμα και να μην αναφερόμαστε σε αυτό;
    Αν μιλήσουμε για Πλούτωνα στην ακμή του 7ου πιστεύεις ότι δεν θα πεταχτούν να πουν ότι φοβούνται ότι θα μείνουν μόνες ή χήρες; Και πιστεύεις ότι αυτό, κάποιες, δεν τις σακατεύει όσο μια αρρώστια ή ένας θάνατος; Αν ναι, τότε δεν ξέρεις καλά την γυναικεία διαστροφή.

    Καταλήγοντας, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι στο 2012 δεν θα έπρεπε σε ένα αστρολογικό φόρουμ να υπάρχουν θέματα –ταμπού. Ανεξάρτητα όμως από αυτό, σέβομαι την ευθύνη και τη θέση του καθενός.

    Έχεις το καρπούζι, έχεις και το μαχαίρι.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #49

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Τι να πούμε τώρα, παιδιά; Σ' αυτή την συζήτηση όλοι έχουμε δίκιο, ο καθένας από την πλευρά του. Ο Σωκράτης που θέλει να είναι εντάξει με την συνείδησή του, εμείς που θέλουμε να μάθουμε κάτι περισσότερο, τα μέλη που φοβούνται συγκεκριμένα θέματα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να βρίσκονται λύσεις που να ικανοποιούν όλους, που να επιτρέπουν στον Σωκράτη να είναι εντάξει με την συνείδησή του, εμάς που θέλουμε να μάθουμε και ταυτόχρονα να προστατεύουν κάποια μέλη που επηρεάζονται από συγκεκριμένα θέματα.

    Η λύση θα μπορούσε να είναι η εξής: όταν ανοίγεται ένα τέτοιο θέμα συζήτησης θα μπορούσε να κλειδώνει και να μεταφέρεται σ' ένα ειδικό φόρουμ στο οποίο να έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη που θέλουν να το παρακολουθήσουν αλλά να υπάρχει μια ειδική επισήμανση όπως αυτή στα πακέτα των τσιγάρων για παράδειγμα "Προειδοποίηση: Το κάπνισμα σκοτώνει". Δηλαδή θα μπορούσε να μπει μια επισήμανση του τύπου: "Το θέμα αυτό αφορά στον θάνατο και προτρέπονται όλα τα μέλη που μπορεί να επηρεαστούν αρνητικά από το θέμα αυτό να μην το παρακολουθήσουν". Μετά από αυτό είναι θέμα προσωπικής τους ευθύνης και αν το παρακολουθήσουν δεν θα έχουν το δικαίωμα να επέμβουν με αρνητικά ποστ.

  10. #50
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Δεν ξέρω αν πρέπει να έχω τύψεις που ξεκίνησα ένα τέτοιο θέμα. Είναι κάτι που απασχολεί εδώ και χιλιετηρίδες όσους ασχολούνται με την αστρολογία και πίστεψα ότι μπορούμε να το δούμε μ’ ένα συγκεκριμένο και πρόσφατο παράδειγμα. Πάντως να πω ότι ο λόγος που έχω κάποιες τύψεις είναι γιατί αναφέρθηκα στο θέμα κάπως επιφανειακά, μιλώντας για κάποιες όψεις. Κανονικά θα έπρεπε να γίνει μια σωστή ανάλυση του γενέθλιου χάρτη και μετά να αναφερθούμε σε προγνωστικά συστήματα. Τότε ίσως πολλοί να καταλάβαιναν ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν φταίει η τάδε διέλευση. Αλλά δεν ήθελα να γράψω ολόκληρο άρθρο. Προτίμησα να γίνει σαν συζήτηση όπου ο καθένας θα καταθέσει την άποψη του.

    Είναι κρίμα να μη μπορούμε να συζητήσουμε για μια όψη ή θέση πλανήτη χωρίς να εμφανιστούν ένας – δυο που θα ανησυχήσουν επειδή έχουν αυτήν την όψη / θέση, όσο ανθρώπινο κι αν είναι αυτό. Και φαντάζομαι ότι για καθέναν που δηλώνει την ανησυχία του θα υπάρχουν και καμιά δεκαριά που το διαβάζουν, ανησυχούν αλλά δεν τολμάνε να το εκφράσουν με ένα ποστ. Και βέβαια είναι κρίμα να μην μπορούμε να κάνουμε πραγματική αστρολογική κουβέντα επειδή θα πρέπει να τους καθησυχάσουμε. Ούτε και μπορούμε να τον καθησυχάσουμε ουσιαστικά αν δεν μελετήσουμε τον χάρτη του.

    Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα συμφωνήσω με την Κάτια πως το ζήτημα είναι ακόμα χειρότερο. Δεν μας φταίει τόσο το ζήτημα του θανάτου αλλά το πόσο βαθιά είμαστε διατεθειμένοι να πάμε σ’ ένα θέμα. Μπορούμε να συζητάμε χαλαρά για επανασυνδέσεις / διαζύγια κλπ. Και να αναφέρουμε κάποιες γενικές τάσεις και συμβουλές. Άλλωστε έτσι ξεκίνησε και το θέμα αυτό. Δεν είναι κακό αυτό αλλά αν συζητήσουμε ένα συγκεκριμένο διαζύγιο, έναν συγκεκριμένο άνθρωπο που δεν μπορεί να κάνει παιδιά κλπ. θα έχουμε πάλι τις ίδιες ανησυχίες ή και υστερίες.

    Γι’ αυτό Κοραλλία, μπορεί να είναι σωστό αυτό που λες ότι όλοι φαίνεται να έχουν δίκιο στο θέμα αυτό αλλά η πρόταση για μεταφορά του θέματος και τη σχετική προειδοποίηση δεν ξέρω πόσο θα λειτουργήσει στην πράξη. Ούτε βέβαια μπορεί να μπει προειδοποίηση στο στυλ «εδώ κάνουμε σοβαρή αστρολογική κουβέντα, μη παρεμβαίνετε για προσωπικά σας θέματα». Ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα την ικανότητα κάποιων να ρωτάνε τάχα γενικά για ένα προσωπικό τους θέμα. Και βέβαια το ηθικό θέμα του Σωκράτη θα παραμένει αφού μπορεί πολλοί να μην επεμβαίνουν στη συζήτηση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τρομάζουν. Και πάντως δεν είναι εύκολο να κατατάξουμε κάποια θέματα σαν ταμπού και να τα συζητάμε εκεί. Μπορεί μεθαύριο να γράψω ένα άρθρο για το διαζύγιο του τάδε επώνυμου (λέμε τώρα). Θα βάλουμε ταμπέλα «όσοι είναι παντρεμένοι ή πρόκειται να παντρευτούν καλύτερα να μη διαβάσουν το άρθρο γιατί ενδέχεται να επηρεαστούν αρνητικά»;

    Όσο υπάρχει άγνοια θα υπάρχει και φόβος. Και το ταξίδι από την άγνοια στη γνώση δεν είναι ανώδυνο. Αν σκοπός της αστρολογίας είναι η καλύτερη γνώση του εαυτού μας, αυτό δεν έρχεται χωρίς επώδυνες συνειδητοποιήσεις. Είναι αλήθεια βέβαια ότι δεν είναι όλοι σε θέση να διαβάσουν και να κατανοήσουν κάποια θέματα ή και άρθρα του φόρουμ. Και το χειρότερο είναι ότι δεν το ξέρουν οι ίδιοι. Δεν ξέρω αν η λύση είναι να ρυθμιστεί το επίπεδο ώστε να απευθύνεται σε κάποιον μέσο όρο ή να φτιαχτούν μικρότερα φόρουμ για λίγους και εκλεχτούς. Πάντως αν είναι να τα λέμε 2-3 άνθρωποι μεταξύ μας, μπορούμε να επικοινωνήσουμε και με προσωπικά μηνύματα ή emails. Υπάρχει πολύς κόσμος που αυτό που ζητάει από ένα αστρολογικό φόρουμ είναι κάποιες γενικές προβλέψεις των ζωδίων, τι σημαίνει η Αφροδίτη σε ζώδια και οίκους, κάποια ωριαία για προσωπικό θέμα κλπ. Δυστυχώς αν μείνουμε εκεί, και εμείς θα επαναλαμβανόμαστε μέχρι να βαρεθούμε και αυτοί που μας διαβάζουν λίγα θα έχουν να κερδίσουν. Ίσως μια πρόταση θα ήταν να χωριστούν τα θέματα σε γενικής φύσης και εξειδικευμένα. Αν κάποιος θέλει να μπει στα εξειδικευμένα, θα πρέπει να ξέρει ότι και κάποιες γνώσεις θα απαιτούνται αλλά και δεν μπορεί να παρεμβαίνει με γενικολογίες.

    Ελπίζω ο Σωκράτης που έχει την ευθύνη αλλά και τη γνώση του πως λειτουργούν τα μέλη να έχει κάποιες καλές ιδέες.

 

 
Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads